Zaslal: út říjen 27 2009, 20:50 Předmět: Stabilizator na cca 15W
zdravim potreboval bych poradit jak mam zkonstruovat stabilizator z palubni site automobilu (cca 12-14,4V) na 7,4V a cca 2A (spis predpokladam tak 1A) - je to na nahradu baterie 7,4V 2500mAh, popr. aby ji to dobijelo.
Takze moje otazky:
Poradite jak nejjednoduseji udelat stabilizator na tech 7,4V?
O kolik potrebuje baterie Li-Pol vetsi napeti pri nabijeni?
Když to bude málo, opři ho o zelenou, ta mívá 1,9V-2,1V.
Ale, pokud jde o dobíjení Li-Pol akumulátoru, byl bych s napětím opatrný, přece jen na to je lepší vědět, v čem je ta baterka, co a jak jí hlídá či nehlídá nabíjení atd.
Takže k LiPolce bych volil originál nabíječku.
Jestli chceš zdroj místo baterky, tak podobné zapojení jsem vestavěl místo článků do baterky k SE G386 (7805 a červená LED, celkem 6,5V, aby to ukazovalo něco přes napůl nabitou baterku, posílená jedním PNP tranzistorem na 3A, který přebíral proudy nad 0,5A) a na dlouhé cesty, kde se mobil stále přehlašoval na různé sítě, přitom pokaždé žral asi 1,2A a za 8 hodin jízdy dokázal i celkem novou baterku vybít, neměl proti alternátoru auta šanci. Musel chodit a chodit...
Naposledy upravil Hill dne út říjen 27 2009, 21:17, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út říjen 27 2009, 21:09 Předmět:
O té Li-Polce Ti toho moc neřeknu, ale jeden LM317 na odběr 2000mA stačit nebude. Navíc úbytek cca 5V-6,5V při tomhle odběru bude dost topit - takže jedině nějaký spínák, třeba L296 by na to byl docela jako dělanej... (umí až 4A a napětí 5,1 až 40V) _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
je to na prenosnej prehravac dvd. jde o to ze nejakej nouma tam pripojil nabijecku jinou a vypalila se cast ktera prave ridila nabijeni baterie + provoz dvd treba. Sem to dneska koupil na aukru tak uz to resim ted at to pak vemu pripojim kablik a bude to fachat
na trafu je 9V 1,5A stridavy.
dekuju za rady avsak L296 by byl moc fajn ale 200 za nej davat nebudu
Hille mohl bys mi poradit jak tam mam zapojit ten tranzistor?
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út říjen 27 2009, 22:03 Předmět:
Přece tak, aby odlehčil stabilizátoru, tedy od určité velikosti odebíraného proudu otevřel a nechal stabilizátor hlídat jen výstupní napětí.
Takhle to vypadá pro proud stabíkem do asi 250mA, dál už ho přebírá tranzistor (aspoň na 12W, 3A - to se musí mít kde uchladit, bude na něm nějakých 7V!)
Edit: jo, schéma máš dobře. R1 je dán saturačním napětím báze-emitor toho tranzistoru, to je u křemíku nejčastěji cca 0,6-0,7V. Vybereš si proud, od kterého má tranzistor otevírat, napětí Ube znáš, takže dál už je to Ohmův zákon.
tak nakonec stejne musim pockat. docetl sem se ze nabijeci napeti je tak 4,2 (na clanek 3,6V) takze na tu baterku co tam je to bude kolem 8,4V. Uvidim az mi to prijde domu holt to udelam az pak. Bud ten 7808 nebo ten 7806 + infra dioda (ubytek presne 1,5V) pak napisu jak to dopadlo
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st říjen 28 2009, 8:05 Předmět:
Tyhle monolity 78něco mají obvykle proud na kostru 1-5mA a je pro daný kus celkem konstantní, jen ojediněle jsem natrefil na hodnotu o chlup vyšší nebo nižší. Jestli chceš, aby ta LEDka ještě sloužila za kontrolku, bude slušet mezi vývody 2 a 3 stabilizátoru navíc odpor asi tak 1k, tím zvedneš proud LEDkou asi na 10mA plus mínus něco.
IREQ je REQUIRED, čili maximální proud, který POŽADUJEŠ, ABY TEKL STABILIZÁTOREM. Ten si zvolíš s ohledem na použitý stabilizátor, chlazení jeho ztrátového výkonu atd.
Samozřejmě, tranzistor nemá nekonečné zesílení (a pro velké proudy zesílení tranzistorů klesá), tak část proudu poteče přechodem emitor-báze. Ta je podílem kolektorového proudu IQ1a činitele proudového zesílení ßQ1.
Tento proud odporem R1 nepoteče, proto se ve jmenovateli odečítá.
Funguje to tak, že proud stabilizátorem roste lineárně až do doby, kdy úbytek napětí na R1 přesáhne těch magických 0,5-0,65V, to otevře emitorový přechod Q1 a jeho kolektorem začne téci proud. Od tohoto bodu při dále rostoucím odběru přebírá většinu proudu Q1 a skrz stabilizátor teče ten IREQ plus proud báze Q1. No a stabilizátor si vlastně jen kontroluje výstupní napětí a svým odběrem otevírá nebo zavírá Q1.
Výkon na odporu bude maximálně P=Ube*Ube/R, to je v případě odporu 2R7 a Ube<0,7V výkonová ztráta do 0,18W.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.