Zaslal: ne říjen 11 2009, 20:29 Předmět: Jak spočítám 3 paralelní odpor ?
Znám celkový odpor R, R1 a R2 jak spočítám R3? Všechny odpory jsou paralelně a nějak se mi nedaří odvodtit vzoreček. Najde se dobrá duše co mi pomůže s odvozením vzorečku.
Založen: Sep 17, 2005 Příspěvky: 307 Bydliště: Bratislava IV
Zaslal: po říjen 12 2009, 10:59 Předmět:
Naozaj len čiste teoreticky v rámci "krčmovéj"debaty sme sa už dávnejšie dopracovali k otázke ako sa dá vyrátať výsledný odpor dvanástich odporov zapojených na hranách kocky viď schéma,medzi bodmi A-B.
tenhle příklad s krychlí nás strašil už snad za mých mladých let na průmce, musím konstatovat že tuhle ani jiné theoretické kokotiny jsem za 30 let v životě potřeboval asi tolikrát jako ruskou větu "boty jsou u nás mnohem levnější než u vás" nebo jako znalost díla Petra Bezruče
... ako sa dá vyrátať výsledný odpor dvanástich odporov zapojených na hranách kocky viď schéma,medzi bodmi A-B.
No třeba metodou uzlových napětí. Stačí očíslovat uzly, ten B spojit se zemí, zapsat vzájemné a vlastní admitance uzlů a proudem budit uzel A. Výsledek je napětí uzlu A dělené budícím proudem, např. podle Cramerova pravidla:
R = |Y|11 / |Y|
To už počítače hravě dokážou.
P.S.: Podle Excelu pro stejné hodnoty Rx = 1 je výsledek 320/384, tedy 5/6. Bravó, anonyme.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po říjen 12 2009, 14:28 Předmět:
2 Anonym : a co když odpory nebudou stejné ?
Tuhle kostku, navíc vylepšenou o možnost připojení v jiných bodech než úhlopříčka tělesa, měl kamarád kdysi za trest. Nakonec se to transfigurovalo a nasypalo do vzorečků a do osmibiťáku a bylo to.
Ty matice jsou prima (jsou univerzální), ale tohle jde i jednodušeji. Vzhledem k symetrii bude napětí na odporech 1,2,8,6,11,12 stejné - označme ho U. Proud každým z nich bude I=U/R. Proud odpory 3,4,5,... bude poloviční, tedy I/2, protože proud vždy ze dvou těchto odporů se spojí do jednoho I tekoucího těmi prvními odpory. Takže napětí na těch druhých odporech bude U/2. Napětí na celé krychli bude U+U/2+U=5/2*U. Proud celou krychlí bude 3*I. Odpor krychle je (5/2*U)/(3*I)=5/6*R.
Když nebudou stejné, tak to je složitější. Když jsou stejné, tak to jde spočítat velmi triviálně přes proud. Do vrcholu krychle pustím proud I, ten se rozdělí do tří hran na proudy I/3 a v následujícím vrcholu se každý proud I/3 rozdělí na dva I/6, v dalším se zase dva spojí a vznikne I/3 a ty se pak v protilehlém rohu spojí do výsledného I. Takže přes první R v cestě teče I/3, vyvolá úbytek R*I/3, dalším odporem teče I/6 a tedy vyvolá úbytek R*I/6 a posledním odporem v cestě teče zase I/3 a tedy úbytek je opět R*I/3. Celkový úbytek z jednoho rohu do protilehlého je tedy U = 2*R*I/3 + R*I/6 = 5/6R * I. A tedy odpor je 5/6R.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po říjen 12 2009, 14:59 Předmět:
A hlavně když se vrátíme k prvotnímu dotazu, panstvo - jak spočítat výslednou hodnotu pro 3 paralelní odpory:
1) pokud jsou stejné, je to R/3 (neboli 1/3 x R)
2) pokud jsou různé, je výpočet maličko složitější:
1/Rvýsl = (1/R1 + 1/R2 + 1/R3).
Ten vzorec se dá ještě překonfigurovat, ale pro práci na jednoduché kalkulačce je asi nejvhodnější to počítat přes 1/x... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.