Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Detekce přerušení el. ohradníku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Krakonos



Založen: Sep 17, 2008
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út září 22 2009, 13:59    Předmět: Detekce přerušení el. ohradníku Citovat

Ahoj batlíři Smile

Dnes mi zase utekly kozy z ohrady, protože nejspíš je přerušený ohradník. Tak mě napadlo, jeslti by nestálo za to udělat nějakou signalizaci, která by mi řekla "je přerušený ohradník", nejlépe "v téhle části (části bych si představoval rozumě velké, aby se za pár minut daly projít třeba s manuální zkoušečkou).

A tak jsem chvíli přemýšlel, co by se s tím dalo udělat. Rád bych slyšel nápady a názory na tento nápad - klidně i "s tím se nedělej, bude to dřina a nestojí ti to za to", ale těch né moc, protože je mi to předem jasné Smile

Také bych chtěl říct, že jsem spíš začátečník, takže odemě nečekejte světoborné vlastnosti (ale rád se něčemu přiučím).

Tak tedy:
Kontrolní body - jak jsem napsal, rád bych umístil kontrolní body po nějaké vzdálenosti. Představoval bych si to jako malou krabičku, která bude detekovat bijící ohradník a posílat o tom signály. Otázkou je napájení, ale když jsem viděl jak jsou dělané RFID čipy, nemyslím si, že by musel nutně být problém takový čip napájet z ohradníku (nebo ano?). Každopádně, nerad bych měnil baterie častěji než ... dejme omu jednou za měsíc. Samozřejmě baterie by měly asi problémy v mrazech (lokalita je asi 800mnm a vzimě je tu fakt zima)

Detekce - ta je řešená v manuálních zkoušečkách jakousi doutnavkou, která prostě při bývoji zasvítí. Nejjedondušší případ by tedy byl použí třeba fototranzistor a stejný mechanismus. Napadlo mě však, zda by se neoplatilo použít transformátor s vhodným počtem závitů (pokud ano, jaký a kde ho vzít? takový v obchodě asi nebude Smile) a inspirovat se RFID - prostě na primár zem-ohradník a na sekundáru měřit napětí třeba mikroprocesorem (těm se nebráním, ba naopak je mám moc rád - rád programuju Smile) Ten by poté mohl poslat nějaký signál do řídící jednotky (klidně i typu pozor, tady to bije málo - někde bude chyba, jako prevenci).

Přenos - tady si nevím rady. První co mě napadlo je použít vodiče ohradníku - po nich by se s trochou štěstí dal poslat signál, avšak nevím jak. Popravdě nemám tušení. Navíc kdyby byly dvě chyby na vodiči navzájem, všechny mezi nimi by se vyrušily (nemohl by se dostat signál). Samozřejmě by se mělo počítat "dokud je signál je všechno ok", když kontrolní bod signál nepošle, je něco špatného.

Vyhodnocení - to mě moc netrápí. Pokud budu vědět jak přijmout stanice, už si udělám na pc obslužný program.



Tak co si o tom kdo myslí? Smile Neviděli jste to už někde (já teda ne, hledal jsem a nenašel - tak pokud jsem něco přehlíd, budu rád když mě opravíte). Tak sbíráme nápady, třeba se to povede.

PS.: Pokud se to povede, určitě výsledek zveřejním pod svobodnou licencí, tak si můžete potom postavit vlastní Smile[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1775
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: út září 22 2009, 14:21    Předmět: Citovat

To už budou mikroprocesory i v ohradníku? To snad ne... Jak již bylo vyřčeno od jednoho pána (nachází se i zde na foru) ZA CHVÍLI BUDOU PROCESORY I V ZEDNICKÉ LŽÍCI. Nestačila by ti na konci vedení které budeš mít svedené zpět ke zdroji malá zkoušečka s doutnavkou? Okruh který chceš hlídat bude začínat samozřejmě u zdroje a končit také u zdroje. Na konci vedení si změříš, nebo uvidíš jestli kope. Když bude ohradník nekdě ušlápnutý a přerušený můžeš si to klidně změřit (obvod a odpor proti zemi).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: út září 22 2009, 16:31    Předmět: Citovat

bude detekovat bijící ohradník a posílat o tom signály....
po nich by se s trochou štěstí dal poslat signál, avšak nevím jak...


PROBOHA Shocked

Proč to dělat jednoduše když to jde složitě viď?Very Happy Taková nějaká detekce doutnavkou jak už bylo zmíněno výše tě nenapadla? A nebo sledovat proudový odběr ohradníku - při přerušení ti odběr klesne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7950
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út září 22 2009, 16:40    Předmět: Citovat

Nevím kdo se skrývá pod přezdívkou Krakonos ale jestli ti utekly kozy z vohrady tak je nech, nám se to líbí...
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út září 22 2009, 17:34    Předmět: Citovat

Dej kozam GPS a sleduj je takto, kdyz budou mimo vymezene souradnice, nefunguje ohradnik. Podle polohy zjistis, kde zhruba Smile
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: út září 22 2009, 18:27    Předmět: Citovat

To už každá koza může mít k té GPSce i "lokální" ohradník a když GPS zjistí opuštění vyhrazeného prostoru, tak to dá koze patřičně vědět.
Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34003
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út září 22 2009, 21:11    Předmět: Citovat

To by bolo dokonca jednoduchsie riesenie ako ich sledovanie (to by kazda koza musela mat okrem GPS este nejaky vysielac).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Krakonos



Založen: Sep 17, 2008
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st září 23 2009, 11:46    Předmět: Citovat

Tak jo, děkuji za nápady. Ano, mechanismus s doutnavkou znám a myslím, že jsem ho i zmínil. Nevím kdo z vás má nějaké zvířectvo, ale je to docela otrava každý den půl hodiny až hodinu obcházet ohradu a zjišťovat, kde se stala chyba. Možná jsem to dostatečně nezdůraznil, ale chtěl bych mechanismus jak zjistit kde přibližně chyba je, abych nemusel obcházet celou ohradu (což hlavně v zimě může být opravdu otrava).

Návrh s procesorem byl jenom nápad, protože mi to přijde jako nejjednodušší cesta (hned po doutnavce).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1775
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: st září 23 2009, 13:18    Předmět: Citovat

Stejda chová ovce (blbější zvíře snad neexistuje).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: st září 23 2009, 13:29    Předmět: Citovat

Co třeba to vždy po 10-ti metrech přizemnit přes véééélikej odpor a pak měřit odběr. Čím dál je to přerušený, tím větší odběr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: st září 23 2009, 16:01    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
Co třeba to vždy po 10-ti metrech přizemnit přes véééélikej odpor a pak měřit odběr. Čím dál je to přerušený, tím větší odběr.


Pokud drat na zem nespadne, staci na odhad kapacitni proudy. veeeeelikej odpor je zbytecny. A pokud drat padne na zem je odber veliky, preveliky i bez odporu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: st září 23 2009, 17:01    Předmět: Citovat

Jo, ovce. Tam vzadu ich leží presne 54 kúskov, po kúskoch.
Zdroj http://www.railtrains.sk
Full Size
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Krakonos



Založen: Sep 17, 2008
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: pá říjen 02 2009, 14:43    Předmět: Citovat

piitr, jak jsem psal - problém měření mě tolik netrápí. Přinejhorším můžu emulovat ruční měřák a přes fototranzistor odchytávat pulzy... Horší je potom ta komunikace, což zatím nikdo nic nenapsal (až na nějaké optické komunikace, což třeba v mlze bude problém, že...) Takže prakticky nevím nic nového a budu muset asi chodit okolo ohrady stále.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
deko



Založen: Feb 07, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2009, 18:27    Předmět: Citovat

ked uz chces tie cipy - co tak pouzit moznosti zbernice 1-wire? ma to aj nejake merace napatia. na kazdy druhy stlpik zavesis taky merac, do domu dovedies zbernicu a kozy uz budu pekne v ohrade... neviem ale ci to je robene aj na napatia ktore sa pouzivaju v ohradniku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 8:05    Předmět: Citovat

Krakonos napsal(a):
piitr, jak jsem psal - problém měření mě tolik netrápí. Přinejhorším můžu emulovat ruční měřák a přes fototranzistor odchytávat pulzy... Horší je potom ta komunikace, což zatím nikdo nic nenapsal (až na nějaké optické komunikace, což třeba v mlze bude problém, že...) Takže prakticky nevím nic nového a budu muset asi chodit okolo ohrady stále.
Teď asi něchápu, jaký problém se řeší. Zatím bylo navržené řešení takové, že lze detekovat, zda napětí prošlo kolem celé ohrady z jednoho konce drátu na druhý. Pokud by neprošlo, lze tam udělat nějaký zvonek, žárovku, nebo jinou signalizaci. Klidně by šla natáhnout i domů, ale i bez toho stačí dojít k ohradě a kouknout se, jestli je vše v pořádku, tj. nemusím ji obcházet. A když už signalizace říká, že je to někde přerušený, tak bylo navrženo řešení, že podle nějakého měřáku poznám, v které části ohrady je problém. Takže ji zase nemusím obcházet úplně celou. Tak kde je problém? Jako, dojít tam musím, že jo, samo se to neopraví. Nebo jde o to, jak tu signalizaci natáhnout domů? Nejlíp drátem, ale nevím, jak to máš daleko. A nejlíp tak, aby to křičelo, když se zrovna tenhle drát přeruší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund