Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

přehrávání desek 78 ot. do PC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 08 2009, 8:34    Předmět: přehrávání desek 78 ot. do PC Citovat

Byl jsem požádán o vytvoření kabelu na propojení gramorádia Opereta 1021A s PC za učelem přehrání krabice desek. Podle schematu je na konektor vyvedena přímo přenoska. Takže se chci zeptat jestli to někdo nějak neočural, abych nemusel bastlit sledovač. Nechci k tomu člověku chodit, nejraději bych mu dal pouze kabel. Jediné co mě napadlo je zapojit to do mikrofonního vstupu a dát tam do serie nějaký odpor , ale nevím kolik. Funkční krystalové gramo doma nemám, abych to mohl vyzkoušet. Mám pouze gramo s vadnou vložkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12552

PříspěvekZaslal: út září 08 2009, 8:52    Předmět: Citovat

Běžně se k takovému účelu používal oddělovací odpor kolem 1MOhmu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 08 2009, 15:53    Předmět: Citovat

A dovoluje karta vyřadit na mikrofonním vstupu z funkce automatiku řízení úrovně, tedy kompresor?
Na LINE IN tato funkce není, ale potřebuješ převodník impedance, třeba ten sledovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út září 08 2009, 22:54    Předmět: Citovat

Řešil jsem podobný problém. Vzhledem k dost špatné kvalitě jak nahrávky, tak i krystalové přenosky jsem došel k názoru, že se celkem nic nestane když využiju výstup pro reproduktor (a tedy NF část gramorádia). K digitalizaci těchto desek jsem použil ještě starší přístroj-gramorádio Dirigent z roku 1957. Jednak nemám doma žádný jiný stroj na tuto rychlost, jednak ty desky za celá ta léta zřejmě jiný gramofon nepoznaly.
Nejprve jsem odpojil reproduktor "Dirigenta", aby během přehrávání nerušil. Do výstupu pro vnější reproduktor (kam je vyveden sekundár výstupáku) jsem zapojil dělič ze dvou odporů 2R2/2W, které zároveň plnily funkci náhradní zátěže. Studený konec děliče (tedy uzemněný konec výstupáku) jsem spojil se zemí vstupního jacku na zvukovce. Paralelně spojené vstupy kanálů pak připojil na střed děliče. Výstupní impedance je natolik malá, že vstupní impedance zvukovky je už proti ní zanedbatelně vysoká.
Při hlasitosti na Dirigentu nastavené na cca třetinu a citlivosti vstupu na zvukovce na cca polovinu jsem dosáhl plného vybuzení. Mám zvukovku SoundBlaster Audigy, je možné že u jiných bude třeba to nastavit jinak nebo i změnit poměr děliče.
Gramofon i PC je třeba napájet ze stejné zásuvky, aby přes spojené země netekl žádný vyrovnávací proud. V nahrávce v PC byl i přesto slyšet slabý brum, který ale vznikal špatnou filtrací anodového napětí. Všiml jsem si že anoda 6L31 v Dirigentu je napájena přímo z prvního filtračního ellytu. Dočasně jsem tedy připojil paralelně další ellyt 100uF/450V a brum téměř zmizel. Usměrňovačce se to asi nelíbilo, ale vydržela (navíc má v katodě ochranný odpor). Šum nahrávky jsem trochu potlačil tónovou clonou na gramorádiu a nahrávku pak dále upravoval v PC (odstranění lupání, brumu, šumu apod.
Výsledek se celkem dá poslouchat, ale převáděl jsem takhle jen mluvené slovo, ne hudbu. Šlo o staré desky se Spejblem a Hurvínkem namluvené přímo Josefem Skupou.

Podobně jsem postupoval, když mi kamarád přinesl Soneta B3 a pásek s nahrávkou jeho dětského hlasu. Nakonec ten Sonet nemá vyveden žádný výstup signálu před ECL82, vše jde přes koncový stupeň. I zde pomohlo dočasně zlepšit dalším ellytem filtraci anodového napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: st září 09 2009, 10:56    Předmět: Citovat

Myslím si, že gramofonová přenoska potřebuje taky nějaké korekce, zapojit přenosku bez korekcí do mikrofonního vstupu by asi nebylo to pravé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st září 09 2009, 11:04    Předmět: Citovat

Tyhle staré desky ale nebyly ještě nahrávány podle normy RIAA jako LP. Výstupní napětí krystalové přenosky dosahovalo řádově stovky mV a korekce se tehdy moc neřešily. Magnetodynamická přenoska pro přehrávání LP a SP má samozřejmě vstupní předzesilovač, který zpětně koriguje kmitočtovou charakteristiku nahrávky podle RIAA normy. Zato taková přenoska zpravidla nepřehraje staré šelakové desky (má jiný hrot). Většinou ani šasi novějšího gramofonu rychlost 78 nemá.
Takže nezbývá než použít staré stroje s krystalovou přenoskou.


Naposledy upravil Dratak dne st září 09 2009, 11:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12552

PříspěvekZaslal: st září 09 2009, 11:04    Předmět: Citovat

Korekce si můžeš vybrat v téměř každém playeru jaké si vzpomeneš, i třeba RIAA. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 09 2009, 18:09    Předmět: Citovat

Dratak mimo jiné napsal(a):
Podobně jsem postupoval, když mi kamarád přinesl Soneta B3 a pásek s nahrávkou jeho dětského hlasu. Nakonec ten Sonet nemá vyveden žádný výstup signálu před ECL82, vše jde přes koncový stupeň. I zde pomohlo dočasně zlepšit dalším ellytem filtraci anodového napětí.

Sonet B3 má vyvedený výstup na konektor pro rádio ještě před koncovým stupněm. Jediný rozdíl proti normalizovanému výstupu je v tom, že jeho úroveň je závislá na poloze potenciometru hlasitosti. Ale přes koncový stupeň skutečně nejde.
A můžu ho doporučit pro přepis starších nahrávek (přesněji ze starších pásků) - v poměrně surovém vedení pásku přes čelo hlavy zmizí spousta drop-outů. U modernějších strojů, i když mají také hlavu ANP935, už to tak dobře nejde, snad jen s Akai GX620, tam je ale jiná konstrukce hlavy.
Takže Sonet B3 používám a doporučuji udržovat v chodu, kdo ho máte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st září 09 2009, 18:57    Předmět: Citovat

Opravdu-teď jsem se znovu díval do schématu. Přehlédl jsem tam ten přepínač, je to opravdu vyvedené z triody ECL82 a ne z výstupáku. Díky za informaci, jdu to hned vyzkoušet!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 09 2009, 19:36    Předmět: Citovat

A k těm záznamovým charakteristikám desek S78: na hlavní straně v článku http://www.ebastlirna.cz/images/image_article/renovace/Resuscitace_gramofonu.pdf jsem nashromáždil něco záznamových charakteristik starých desek. Tedy podle země a roku (na etiketě) lze celkem úspěšně odvodit úpravu charakteristiky ekvalizérem.
Samozřejmě předpokládám, že korekce příslušné přenosky odpovídá nebo se velmi blíží charakteristice IEC78, podle které se řezaly desky Supraphon už před rokem 1955. Příslušné decibely pro úpravu charakteristiky na tom kterém kmitočtu lze z grafů v tomto článku snadno odečíst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2799
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt říjen 01 2009, 16:52    Předmět: Citovat

Krystalová přenoska měla hodně velkou výstupní impedanci, pro vstup elektronkového zesilovače to bylo OK, ale mikrofonní vstup asi bude mít malou impedanci, tím se přenoska hodně zatíží, klesne výstupní napětí a pokud je (což určitě je) výstupní napětí z přeosky nějak frekvenčně závislé, může se to špatným impedančním přizpůsobením ještě více zbořit.
Ty odpory, co se používaly na vstupu do elektronkových zesilovačů, měly nějaký vliv nejen na snížení úrovně signálu, ale právě i na "srovnání" frekvenční charakteristiky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12375
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt říjen 01 2009, 17:43    Předmět: Citovat

Hille, sice jen jsem to očkem prolétl, ale vypadá to na velmi pěkný článek. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.40 sekund