Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výstupní proudový buffer pro audio zařízení
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 2:10    Předmět: Výstupní proudový buffer pro audio zařízení Citovat

Pánové, hlavy pomazané, obracím se na Vás s prosbou o konzultaci tohoto problému.

Přestavuju teď oktávový ekvalizér Marantz EQ10, ale na tom konkrétním zařízení asi zas tak nezáleží, chtěl bych to vyřešit obecně pro NF linkové úrovně.
Již delší dobu jsem u tohoto jinak dost povedeného kousku pozoroval jakési divné zabarvení zvuku nebo spíš degradaci detailů, bylo to nejvíc zřetelné při přehrávání z gramofonu. Po docela rozsáhlém měření jsem určil jako jedinou velkou chybu značný výstupní odpor, cca 5kohm. Moje pokusy o vylepšení stávajícího řešení výstupního zesilovače v tomto ohledu dopadly neúspěšně, nejde to tu udělat jinak, aniž bych zasáhl do rozsahu korekcí a podobně.
To, že je moje myšlenka ohledně výst. odporu nejspíš správná jsem se přesvědčil při tom pokusu o úpravu zapojení, kdy se mi podařilo snížit výstupní odpor cca na 1/10 a zvuk se zřetelně "pročistil" (k okamžitému srovnání mi slouží kouzelné tlačítko DEFEAT které přemostí celý ekvalizér). Pak se ale průběh korekcí stal silně nelineární, protože jsem musel pohýbat s odpory, šlo to asi od +9dB do -1,5dB což je poněkud nepoužitelné Very Happy

Takže jsem se rozhodl pro vestavění výstupního bufferu. Zapojení podle pana Macury je pěkné a pravděpodobně ve všech směrech výborné, ovšem pro mě v tuto chvíli finančně dost náročné, odkaz zde:
http://web.telecom.cz/macura/buffer.html

Chystám se vypustit onen poněkud drahý BUF634 a ponechat jen OPA134.
Datasheet je zde:
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/BurrBrown/mXrtrsq.pdf
Vstup bych nechal tak jak je. Jen teď řeším takový problém, a sice že ten OPA134 se v zapojení jako neinvertující sledovač chová do kapacitní zátěže dost divně. Moje kabely budou mít sice jen něco přes 100pF, ale stejně ten graf na straně 7 dole vypadá dost příšerně i při takové zátěži.
Na straně 9 je doporučené zapojení, ale moc jsem nepochopil jak tohle použít.
Napadá mě spíš použít invertující zapojení, pro zesílení -1 ten graf na straně 7 vypadá o dost přijatelněji. Jenže vzhledem k výstupní impedanci stávajícího řešení, tedy 5kohm by musely být odpory ve zp. vazbě takového stupně dost vysoké a nevím jaký vliv by to mělo na výstupní impedanci, chování do kapacitní zátěže, impulsní odezvu a další věci.
Jako kompromisní řešení se tu snad nabízí zapojení sériového odporu na výstup OZ o takové hodnotě, aby se vliv kapacity kabelu co nejvíc potlačil a přitom se výstupní odpor moc nezvýšil.

Toto celé beru spíš jako studii a dočasné řešení, než ušetřím nějakou tu zlatku na BUFy. Vzhledem k dalším projektům souvisejícím s tímto ta zlatka hned tak nebude a teď jak to mám rozdělané (a jsem pro to zapálený) bych ekvalizér chtěl aspoň kompromisně vylepšit. Bohužel nemám pořádný generátor impulsů nebo obdélníku takže jsem v měření impulsní odezvy apod. dost limitován, což je tady docela zásadní věc. Takže se spoléhám spíš na teoretický rozbor a případně zkušenosti zkušenějších Rolling Eyes
Budu vděčný za každou konstruktivní radu.
Dík Martin

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19608
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 4:58    Předmět: Citovat

Jako první bych si položil otázku, proč výstupní impedance 5kΩ nestačí.
Obvykle totiž stačit musí - další zesilovač mívá impedanci vstupu LINE IN nebo AUX IN v desítkách až stovce kΩ, vstup pro krystalovou přenosku pak mívá impedanci od 1MΩ nahoru.
Že by délka a tedy i kapacita propojovacího kabelu byla tak šílená, aby přetížila výstup? Vždyť pro 5kΩ vychází kapacita, jejíž vliv ještě neuslyšíš, do 1nF (počítám horní mezní kmitočet nad 30kHz, ačkoliv zrovna na gramodesky se nenahrávalo a dodnes nenahrává celé pásmo až do 20kHz; pokud víc, pak jen v případě systému CD-4 a ten se v dekodéru filtruje max. do 15kHz).
Zkus napřed ten ekvalizér připojit na jiný zesilovač. Nějaké přemostění, neznáš-li přesně, co všechno uvnitř přemostí, ti nemusí dát jednoznačnou odpověď.
Nebo si za ekvalizér postav normální emitorový sledovač a máš to skoro zadarmo. Je-li ta zatěžující kapacita skutečně tak velká, může se stát, že bude zakmitávat i ten (prověř osciloskopem), protože sledovače zatížené kapacitou to obecně rády dělají. Ale tranzistorovému stačí dát pak do série s výstupem odpor v řádu 100Ω a je pokoj. Možná by to pomohlo i u sledovače s OPA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 7:31    Předmět: Citovat

Můžeš zde přesně popsat, jakým způsobem jsi výstupní odpor měřil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6391
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 8:04    Předmět: Citovat

za OPA můžeš dát levnější diskrétní buffer (diamond nebo něco podobného)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 11:19    Předmět: Citovat

Mě se taky nějak nezdá, že by uvnitř toho BUFu bylo něco převratnýho, co by nešlo nahradit diskrétně. Navíc používat v nf technice něco, co chodí do 30MHz či výše je poněkud plýtvání....

Co takhle zkusit audio proudovou smyčku? Howlandův obvod s jedním OZ to zvládne, nutné bude pouze správné zakončení koaxu.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 15:18    Předmět: Citovat

Děkuji za reakce, tolik jsem ani nečekal.

To Hill:
Výstupní impedance 5k nestačí proto, že se ten výstupní obvod v ekvalizéru nejspíš díky tomu chová evidentně nedobře. Vstupní odpor stávajícího zesilovače je asi 20kohm. Navíc, v dohledné době za tím bude Dispre 2 jako budič DPA a taky jako sluchátkový zesilovač, na vstupu bude mít potenciometr Alps 10k podle doporučení.
Přemostěním tlačítkem DEFEAT se vyřadí z činnosti veškeré obvody ekvalizéru, ten přepínač je připojen přímo na vstupní a výstupní konektory, vstup a výstup obvodů ekvalizéru se rozpojí.
Emitorový sledovač bude vyžadovat jednak zbytečně další vazební kondenzátor a druhak si nemyslím že by takovéto jednoduchoučké zapojení mělo dobré parametry co se týče THD, IMD a podobně. Navíc jak jsi sám napsal, takový obvod nerad kapacitní zátěž, takže si myslím že bych si ve výsledku moc nepomohl.

To Sinclair:
Výstupní odpor jsem měřil metodou poloviční výchylky při úrovni 0dBm, v celém audio pásmu je prakticky stejný.
Pak taky když se podívám, že na výstupu operáku HA12017 je zapojený odpor 4k7 tak je vše jasné. Vzhledem k tomu, že tento odpor je součástí korekčního obvodu, nejde s tímto odporem hnout, výsledek už jsem popisoval.

To Cust:
Zkusím nad tím zabádat.

To Zdenek HQ:
Ohledně toho BUFu naprosto souhlasím.
Pokud ten Howlandův obvod správně chápu, je to jen diferenční zesilovač v zapojení se společnou zemí? Myslíš že se takový obvod bude chovat líp než obyčejný sledovač s OZ?

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6391
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 17:35    Předmět: Citovat

obyčejný sledovač s OZ můžeš použít naprosto vklidu, jen ho nesmíš moc zatížit - pod 2kOhm bych rozhodně nešel
pokud chceš ke krmení zesu použít dlouhý kabel (od předzesilovače), tak je vhodné použít stíněný kablík (např. koax) na nízké impedanci (např. 50 Ohm) a pak se nevyhneš tomu bufferu
pokud použiješ krátký kabel, tak se neboj použít toho sledovače s OZ - pěkně to impedančně oddělíš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19608
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 17:44    Předmět: Citovat

Emitorový sledovač s pracovním bodem nastaveným tak, aby na emitoru byla přibližně polovina napájecího napětí, je při rozkmitu signálu do 1/3 napájecího napětí to nejlineárnější zapojení tranzistoru, takže THD i IMD rozhodně nezhorší. A dobře zvolený kondík, ať už na vstupu nebo na výstupu také charakteristiku v žádaném pásmu neovlivní.
A zákmity nevzniknou jakoukoli kapacitní zátěží sledovače, v případě malých odporů (tedy i vstupního odporu následujícího stupně) se jich bát nemusíš.
Když už sledovač s operákem, tak hodně rychlým a dobře kompenzovaným, jinak tam ty překmity budou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 18:08    Předmět: Citovat

Dobře Hille přemluvil jsi mě Very Happy
Zkusím asi víc verzí - ten ovyčejný emitorový sledovač, i nějaké ty OZ. Mám tip na jeden docela pěkný proudový buffer použitý v CLC1 C výstupním zesilovači.
Viz tu:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=1880&highlight=clc1
Ten diamond buffer se mi zdá jako ideální řešení. Před něj hodlám dát LT1028, zdůvodnění jednak ještě relativně přijatelná cena a jednak zde, strana 2:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=2446&postdays=0&postorder=asc&highlight=buffer&start=0
Jen narážím na problém optimalizování a kompenzací, nemám pořádný obdélník Cry

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 22:40    Předmět: Citovat

Není dostačující obdélník součástí skoro každýho osciloskopu? Dokonce v několika úrovních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 01 2009, 22:46    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Není dostačující obdélník součástí skoro každýho osciloskopu? Dokonce v několika úrovních.

No vidíš to mě vůbec nenapadlo Smile

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 02 2009, 12:54    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):


To Zdenek HQ:
Ohledně toho BUFu naprosto souhlasím.
Pokud ten Howlandův obvod správně chápu, je to jen diferenční zesilovač v zapojení se společnou zemí? Myslíš že se takový obvod bude chovat líp než obyčejný sledovač s OZ?


Howland se používá na buzení proudové smyčky, zakončení koaxu je důležité pro proudovou smyčku, impedance koaxu se tady neprojeví. Zkušebně v simulátoru to nakrmí 100n kondík 5kHz obdélníkem bez zkreslení, jenom to neumí moc velký amplitudy (max 2Všš).

P.S. Tomu simulátoru bych zas tak moc nevěřil ,ale prakticky to testnout je práce na půl hodiny.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá září 04 2009, 12:27    Předmět: Citovat

Tak Zdenku vyzkoušeno.
Při malých úrovních je ten obvod rozhodně přínosem, zatím jsem neměl možnost srovnání s něčím lepším (třeba diamond buffer kterýmu navrhuju desku zrovna).
Ovšem jakmile začnu mít úroveň nad 0dBm (0,775V) tak to začne zkreslovat a to jednak měřitelně a jednak slyšitelně. Není to skokově, prostě toho zkreslení pomalu přibývá a tak si myslím že to zkreslení bude i při malých úrovních, jen ho bude míň a to už kvůli koncáku neslyším a ani nezměřím na svém vybavení. Takže tohle budu muset zavrhnout. I když signál nad 0dBm se mi tu moc často neobjevuje, je dobré mít rezervu minimálně 5dB na případné špičky si myslím.
Operáky jsem zkoušel NE5534, MAC156 a LF411, lepší momentálně doma nemám. Ale pochybuju že by byly nějak diametrálně odlišné i OZ jako OPA134 případně lepší.
Jinak ty BUF634 se mi podařilo sehnat zadarmo, ale budou až za cca 2 měsíce takže si ten svůj buffer stejně vyrobím, tak dlouho čekat nechci.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá září 04 2009, 13:47    Předmět: Citovat

Máš schema měřenýho obvodu ?

Ony ty OZ tam jedou proudově na doraz, to je zřejmě příčina toho zkreslení, musí se s tím počítat.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá září 04 2009, 13:58    Předmět: Citovat

Je to v podstatě tohle:
http://www.mellis.net/
Zkoušel jsem různé variace, pohýbat s kapacitama a hodnotama odporů ale výrazně lepších výsledků jsem nedosáhl. Bude to asi tím proudem na hranici možností. Pak se zcela jasně nabízí už objevená věc - ten proudový buffer na výstup OZ. Takže opět nastala u mne velmi klasická situace - objevil jsem objevené Laughing
Ale aspoň v jednom směru mě to těší, ukazuje to že moje zkoumání se ubírá správným směrem Rolling Eyes

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund