Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zosilovac EL81 vlastny navrh
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2494
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 16:11    Předmět: Zosilovac EL81 vlastny navrh Citovat

Prosil by som skusenejsich o pomoc a radu.
Ako som sa uz neraz zmienoval, pustil som sa konecne do zosilovaca s EL81, zatial len v teoretickej rovine, ale potreboval by som Vase schvalenie, kedze prvykrat navrhujem nieco take s touto elektronkou, aj koncovy stupen s elektronkami vobec.
Pouzit by som chcel vystupne trafo pre EL34 PP, ktore ma oproti 2,5k original trafu pre EL81 hodnotu Ra-a 4k. Niekde som cital ze fungovat by to malo normalne, pokial sa budem drzat hodnot v katalogu, akurat sa zhorsi ucinnost.
Katalogovy list elektronky je tu http://i177.photobucket.com/albums/w214/zdenoeddie/EL81.gif a trochu podrobnejsi co sa tyka navrhu tohto zosilovaca tu http://frank.pocnet.net/sheets/010/e/EL81.pdf v casti udajov pre zosilovac v B triede.
Moj navrh schemy je tu http://i177.photobucket.com/albums/w214/zdenoeddie/DSC06216.jpg Zapojenie je klasicke, pouzil by som pevne predpatie Ug1 podla katalogu -31,5V. Prvym takym ani nie problemom, na ktory som narazil, bolo zapojenie G2. Prvy sposob by bolo zapojenie so spolocnym Rg2 (podla katalogu 1k) pre obe G2 elektroniek, druhy s Rg2 pre kazdu G2 elektroniek, a ma napadlo este pre tento ucel vyuzit odbocky na primare VT , mali by byt v 43% vinutia. Co by bolo najvhodnejsie?
V pripade zapojeni cez Rg2, by bolo privedene napatie 200V (podla katalogu), co by sa mne zdalo aj najvhodnejsie. A to preto, kedze v mieste Ub na primaru trafa, by som pravdepodobne musel pripojit vyssie napatie ako pre original VT, a tym by aj na mriezkach bolo vyssie napatie ako 200V. Chcel by som to urobit tak, ze by som na Ub zapojil regulovatelny zdroj, a zvysoval napatie, pokial by som na elektronke nedostal Ua podla katalogu 200V, pri danom Ia.
Ako budic/invertor by som pouzil toto http://i177.photobucket.com/albums/w214/zdenoeddie/ECC83preampECC85invertor.jpg kde by som chcel este zaintegrovat aj spatnu vazbu (FB) z vystupu. Snad to zvladnem s pomocou Lukesa, aj s Vami Smile Ak nie inspiroval by som sa nejakym zapojenim pre EL84, kde by bola integrovana aj spatna vazba.
Za rady a namietky dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 19:05    Předmět: Citovat

Odpor R11 v katodě horní poloviny invertoru má být skutečně potenciomter 1M, jak je napsané v textu pod obrázkem? Respektive v seznamu součástek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 19:13    Předmět: Citovat

EL81 /PL81/ jsou elektronky charakterem velmi podobné např. EL36, čili s velmi nízkým Ri. S výstupním trafem pro EL84 s nimi nedosáhneš ani polovičního výkonu, jaké by byly schopny dodat.
Jednu dobu jsem s nimi pracoval a dokonce jsem s nimi vyrobil i čtyři kytarová komba, poslední dvě se dvěma paralelními dvojicemi a vlastními výstupáky. Jsou schopny při dobrém přizpůsobení dávat obdivuhodný výkon /až 22W na pár/, ale má to několik podmínek. První je, že Ug2 musí být zcela nezávislé na Ua, to znamená, že nesmí současně s Ua při vybuzení klesat, druhá podmínka je, že Ua nikdy nesmí klesnout pod napětí Ug2, jinak to zničí druhé mřížky a třetí je, že předpětí -Ug1 musí být velmi tvrdé a pochopitelně rovněž zcela nezávislé na ostatních napětích.
Z toho všeho vyplývá, že EL81 nejsou příliš vhodné pro tzv. ultralineární zapojení, tj. g2 na odbočky 43% výstupáku. Velmi citelně tím klesne výkon a zkreslení se příliš nesníží.
Zapojení kompletního koncového stupně se čtyřmi EL81 je v knize "Miniaturní elektronky" autorů Zuzánek-Kubát-Deutsch, jde o jednu z knih trilogie "Miniaturní elektronky", nedávno jsem ji viděl dokonce i na Aukru.

Navíjecí předpis na výstupák bych Ti mohl dát, ale nedám. Důvod? Nic by ses tak nenaučil, když si ho spočítáš sám a blbě, tak ti to vyfackuje a příště budeš pečlivější a budeš líp počítat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2494
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 19:44    Předmět: Citovat

Na ten invertor sa este pozriem blizsie, este som ho nepouzil nikde tak uvidim.
sinclair- dik za reakciu, tie podmienky vsetky budu dodrzane, nakoniec takto to mam aj navhnute. akurat ten vystupak no, ale tak uvidime.
a ten navijaci predpis by si mi mohol dat Wink , ked to spocitam a blbo, tak to fackovanie ma vyjde dost draho, teda v blatnej sa nemusia bat ze ostanu bez prace Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 19:50    Předmět: Citovat

Ty máš EL 81 nové nebo chceš experimentovat s použitými?

To Sinclair: Možná by mu trošku pomohlo zvýšit Ua a snížit Ia,tak aby zůstala výkonová ztráta stejná,ale zvýšil by se mu Ra.Snad by měl trošku lepší podmínky pro použití těch výstupáků,které má.Na druhou stranu je pravda,že dobré sladění výstupáku a lampy je asi základ. No je to jen nápad.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 20:30    Předmět: Citovat

Jak je na tom tahle lahev s linearitou a kolik % zkreslení se dá čekat při těch 22 W?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 6:38    Předmět: Citovat

Výstupák na EL84 mívá impedanci primáru tak 7000 - 8000 ohmů, ale on píše, že chce použít výstupák pro EL34, který bude mít 4000 ohmů. Navíc bude výkonově předimenzovaný, když se nebude jednat o nějakou čínskou atrapu, tak může poměr vylepšit tím, že na 8 ohmový výstup připojí 4 ohmovou bednu. Tím pádem by už byl schopen se na ten plný výkon dostat. Nebo je v tom ještě nějaký zádrhel?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2494
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 7:35    Předmět: Citovat

mmjuz: pozor jedna sa o EL81 nie EL84, na tie mam origos vystupaky, ako stare tesla, tak aj nove

pajosek: lampy mam cisto nove tie by som pouzil uz vo finalnom zapojeni, na experimentovanie by som pouzil pouzite PL81, ale schopne provozu

crifodo: podla katalogu pri 20W je k=5,5% ale 20W z nich urcite nebudem tahat. Pocitam tak max do tych 15W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 10:51    Předmět: Citovat

Jestli jsem to dobře pochopil, tak chceš na konec s EL81 použít výstupák pro EL34. Jak píšeš. Dále píšeš, že EL81 potřebují vstupní impedanci trafa 2,5kohmu a trafo na EL34 má 4kohmy. EL81 neznám, ale věřím tomu, co píšeš a nechce se mi to hledat někde po netu. Pokud je to tak, tak ten trafák s 4000 ohmy by se dal použít a pro upravení poměru pro 2500 ohmy bych asi zapojil výstupy jak jsem psal. Tím by se měl proud v trafu zhruba zdvojnásobit a Ty bys měl plný výkon. Jináč z toho dostaneš jen polovičku. Je to jen prostá úvaha. Předpokládám, že mě v případě že je to blbost někdo opraví a věc osvětlí. Samotného mě to zajímá. Mám tu výstupáček 7000 ohmů - 5 ohmů a chci ho dát do single ended pro 1ks 6L6GA a abych z ní dostal plný výkon, tak chci použít repro Luxor z 50. let které má 3 ohmy. Už jsem to takhle jednou řešil s výstupákem Fender Tweed 59´ Deluxe s 8000 ohmy, který jsem dal do zesilovače s 2 X 6P3S. V provozu je na celém vinutí sekundáru ( tzn. v originále pro 16 ohmů ) zapojený box 8 ohmů a hraje to skoro rok bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 11:10    Předmět: Citovat

mmjuz napsal(a):
... Mám tu výstupáček 7000 ohmů - 5 ohmů a chci ho dát do single ended pro 1ks 6L6GA a abych z ní dostal plný výkon, tak chci použít repro Luxor z 50. let které má 3 ohmy. Už jsem to takhle jednou řešil s výstupákem Fender Tweed 59´ Deluxe s 8000 ohmy, který jsem dal do zesilovače s 2 X 6P3S. V provozu je na celém vinutí sekundáru ( tzn. v originále pro 16 ohmů ) zapojený box 8 ohmů a hraje to skoro rok bez problémů.

A co akustický výkon, není snad přednější? Jaká byla citlivost reproduktoru z padesátých let? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 11:16    Předmět: Citovat

mmjuz napsal(a):
. V provozu je na celém vinutí sekundáru ( tzn. v originále pro 16 ohmů ) zapojený box 8 ohmů a hraje to skoro rok bez problémů.
To je právě ten problém,hraje to bez problémů.Můžeš postavit zesák s jakýmikoliv lampami a použít k nim i ten nejmíň vhodný výstupák a bude to hrát"bez problémů". Problém nastane až v momentě,když provedeš měření zkreslení ,výkonu atd. Některé ucho stráví cokoliv,ale realita je někde jinde.
Je to každého věc,ale já stále tvrdím:" Používejte lampy pro ten účel,pro který byly vyrobeny". A dodávám: " a použijte přesný výstupák." teda pokud Vám nejde jen o takové to domácí žvýkání.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2494
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2009, 11:50    Předmět: Citovat

ok panove, zatial dakujem, odskusam uvidime
tie G2 zapojim sposobom ze pre kazdu bude osobitny Rg2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: st srpen 26 2009, 9:15    Předmět: Citovat

Zapomněl jsem dodat, že se v mém případě jedná o kytarové aparáty. Výstupák od Mercury Magnetic Fender Deluxe hraje s ruskými 6P3S a východoněmeckými 2ks RFT L3060PB velice pěkně. Věřím, že ani Neil Young by nepohrdnul. Jsem přesvědčený, že kdybych koupil v Tube Town nějaký laciný výstupák a k tomu dal doporučené elky třeba JJ electronic, těžko bych dosáhnul podobného výsledku.
Repro z 50. let s AlNiCo magnetem bude mít i za dalších padesát let většinou vyšší citlivost než třeba dnes vyrobený Celestion v Číně s nekvalitním brazilským feritem za dva, tři roky provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: st srpen 26 2009, 9:27    Předmět: Citovat

mmjuz napsal(a):

Repro z 50. let s AlNiCo magnetem bude mít i za dalších padesát let většinou vyšší citlivost než třeba dnes vyrobený Celestion v Číně s nekvalitním brazilským feritem za dva, tři roky provozu.

Proti gustu žádný dišputát. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: st srpen 26 2009, 9:49    Předmět: Citovat

To je naprosto jednoduché. Vezmi bednu osazenou třeba Goodmans Audiom, které cca v letech 58 - 65 osazoval Vox do svých komb, nebo třeba Jensena, či JBL z nějakého historického Fendera, nebo klidně východoněmecký EGB P540 ( 1957 - 58 ), klidně i RFT L3060PB, nebo jeho předchůdce L3452PBK a postav to vedle nějaké hrůzy alá Engl 4 X 12´´ Celestion V30 a porovnej ten zvuk. Ovšem nutno použít kvalitní zesilovač a kytaru. Se všemi výše jmenovanými repry mám osobní zkušenost a vím co tu smolím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund