Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pískání v reproduktorech
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zbyn



Založen: Nov 08, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 5:57    Předmět: Pískání v reproduktorech Citovat

Zdravím všechny,
mám na stole minisystém Philips (FW780P) a pokouším se přijít na to, proč píská z reproduktorů. Pískání je vyšší frekvence a je slyšet ze všech zdrojů (CD, tuner...), navíc intenzita pískání se mění podle nastavení jasu displeje (brightness).
Jediné na co jsem přišel: při odpojení "napájení" (nevím přesně jestli to je žhavení, nebo jiné napětí) vakuového fluorescenčního displeje pískání přestane. Jelikož nemám schéma, tak prosím zkušené o radu, čím by to mohlo být? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 7:10    Předmět: Citovat

Lezie ti tam rusenie z nejakeho menica v napajani displeja?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 7:19    Předmět: Citovat

Systém neznám , ale jde o to jakou "kvalitativní" skupinu zastupuje . Pokud to bude úroveň , kterou slyšíš s hlavou u repra v tichu , tak to může být i vlastnost zařízení .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 7:41    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Systém neznám , ale jde o to jakou "kvalitativní" skupinu zastupuje . Pokud to bude úroveň , kterou slyšíš s hlavou u repra v tichu , tak to může být i vlastnost zařízení .

Ano a ještě je důležité, jest-li je při tom regulace hlasitosti na min. nebo max. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zbyn



Založen: Nov 08, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 10:25    Předmět: Citovat

To rnbw: displej je napájený přímo z transformátoru, jeko "nějaké" žhavení, které má napětí cca. 4V + k tomu namětí cca. 25V. Jako měnič mě to nepříjde, ale je možné, že to někde leze do audio signálu.

To BOBOBO, masar: kvalitativní skupinu těžko říct, už má nějaký věk a srovnávat to s dnešními výrobky... v době kdy se to prodávalo: dolby pro-logic, měnič CD, RDS, elektronika kazet, slušnej zvuk...
pískání je slyšet i 5m od věže, hlasitost na 1, klidně i na max. je to jedno, pískání má konstantní vyšší tón, který se mění, když "měním" jas displeje, jak sem již uváděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 10:31    Předmět: Citovat

Nyní jde o to , jestli jsi to dostal na opravu nebo koupil a neznáš původní stav , anebo nastala závada při užívání . Pokud v tom nikdo nešťoural , tak opravdu zdroj pro budič displaye , jestli šťoural , může to být i špatně spojenou kostrou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zbyn



Založen: Nov 08, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 10:49    Předmět: Citovat

Dostal na opravu, jinak prach věku, šroubky netknuté. Zkusím tedy ten zdroj. Budič by měl mít jen jeden tranzistor, jeden C, pár zenerových diod, jak sem koukal Rolling Eyes .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 10:52    Předmět: Citovat

Když odpojíš žhavení displeje, přestane téci i anodový proud, kterým je zatěžován měnič. Odlehčený měnič má vyšší kmitočet, takže přestane být slyšet. To je celé. Otázkou je, jest-li se příliš snížil kmitočet měniče nebo začal více pronikat do signálové cesty. Myslím, že přišel čas výměny filtračních kondenzátorů ve zdrojových cestách. Vřele doporučuji. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zbyn



Založen: Nov 08, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 13:01    Předmět: Citovat

To znamená, že mi někde do signálové cesty leze pracovní kmitočet měniče (pro displej).
Ještě sem to pro jistotu zkoušel: odpojil jsem žhavení displeje (krajní kontakty na displeji), zapnul, vše funguje, tak jak má, nic nepíská, samozřejmě nejde displej.
Díval jsem se a napájení/žhavení displeje je řešeno samostatně, takže je vůbec možný, aby to lezlo do signálových cest?
No, zkusim vyměnit ty kondíky ve zdroji...ale až je koupim... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr1991



Založen: May 29, 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 15:52    Předmět: Citovat

Jestli to ruseni leze pres síť tak bych skusil pred repraky /na 230/ napojit tlumyvku /takovou malou z njakeho pokazeneho zdroja /impulzneho/. Vypada skoro jako taky maly trafak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 16:05    Předmět: Citovat

petr1991 napsal(a):
Jestli to ruseni leze pres síť tak bych skusil pred repraky /na 230/ napojit tlumyvku /takovou malou z njakeho pokazeneho zdroja /impulzneho/. Vypada skoro jako taky maly trafak.

Tak tohle mi hlava nebere. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petr1991



Založen: May 29, 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 16:14    Předmět: Citovat

masar napsal(a):

Tak tohle mi hlava nebere. Wink

Tak sory, trochu sem si to spatne precetl myslel sem ze ma trochu jiny ty repraky a ze m tam leze ruseni ze site ci co a tak se omlouvam Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 16:20    Předmět: Citovat

zbyn napsal(a):
To znamená, že mi někde do signálové cesty leze pracovní kmitočet měniče (pro displej).
Ještě sem to pro jistotu zkoušel: odpojil jsem žhavení displeje (krajní kontakty na displeji), zapnul, vše funguje, tak jak má, nic nepíská, samozřejmě nejde displej.
Díval jsem se a napájení/žhavení displeje je řešeno samostatně, takže je vůbec možný, aby to lezlo do signálových cest?
No, zkusim vyměnit ty kondíky ve zdroji...ale až je koupim... Confused

Možné to je.A sice proto, protože obvod měnič - display - žhavení tvoří jakousi vyzařovací anténu, která vyzařuje do všech obvodů v blízkosti, tedy signálových i napájecích. A právě ze špatně filtrovaných napájecích obvodů se může rušení dostat do signálu. Doporučuji vzít si nějaký vhodný elektrolytický kondenzátor např. 220uF/100V a zkušebně ho připojovat paralelně ke stávajícím elektrolytům v napájení zesilovače a ve zdroji a poslouchat, jaký to má vliv na rušení. Tak lze snadno zjistit, zda bude mít výměna elektrolytů úspěch nebo ne. Wink

P.S. Pohled do schematu mně prozradil, že je chybou mluvit o měniči, který tam vůbec není a napětí pro displej se získává pasívním způsobem ze sekundárních vinutí napájecího trafa. Pískání, které je slyšet pravděpodobně pochází z multiplexování výstupů jednotlivých segmentů displeje v procesoru a bude mít konstantní kmitočet. Je tedy třeba prověřit i filtraci napájení tohoto procesoru (+5V a -30V) výše uvedeným způsobem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zbyn



Založen: Nov 08, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 18:01    Předmět: Citovat

To zní zajímavě. A mohl bych poprosit, na jakých vývodech procesoru je napájecí napětí? Nemám schéma a "jezdit" po tenkých cestičkách na DPS od zdroje k různým napájením je šílený Mad
A nebo můžu poprosit o schéma? Ke stažení jsem jen našel na model FW-C780. A já tu mám FW-780p. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2009, 18:29    Předmět: Citovat

Já mám pouze pro fw-750p/fw-790p, ale na pohled se jedná o téměř identické stroje. Můžeš to porovnat. Schema je tady
Měl by to být pin 33 (+5V) a 66 (-30V) procesoru TMP87CP71AF.
Wink
Doporučuju zkontrolovat tyhle kondy:



zdroj.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj.png
 Velikost:  269.43 kB
 Staženo:  77 krát



Naposledy upravil masar dne po srpen 24 2009, 19:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund