Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út květen 30 2006, 14:33 Předmět:
Schématicky ano, ale elektricky ne dak docela.
Především není příliš moudré zapojovat ledničku či dokonce mražák přes chránič, pokud před ním nemáš zařazenou aspoň dvoustupňovou přepěťovou ochranu. Nejčastěji totiž chránič vybaví při bouřce, když jsi na dovolené. Zkus si představit, co to udělá s obsahem mražáku či lednice. Proto doporučuji tuto zásuvku zapojit mimo chránič.
Vodič PEN rozděl na N a PE v rozvodnici. Při přechodu na síť TN-S je to předepsáno a při použití chrániče je to dokonce nezbytné.
Dále všechny jištěné vývody vodiče PE spoj na jedné svorkovnici domovního pospojení. Každý okruh musí mít vlastní svorku, přivede se sem také pospojení koupelny a, pokud je k dispozici, tak i přizemnění vodiče PE.
Obvody pro koupelnu a kuchyň samozřejmě rozjistíš až za chráničem. Jestli pak na jednom vývodu bude jedna zásuvka, nebo deset, už není tak důležité. V každém případě doporučuji tvé pozornosti ČSN 33 2000-4-41 v platném znění (ochrana před dotykem), ČSN 33 2000-5-52 (vedení a jeho ukládání), ...-5-523 (dimenzování a jištění), a hlavně ČSN 33 2000-7-701 pro zařízení v koupelnách atd.
Jestli ti cokoliv z toho, co jsem ti napsal, nic neříká, pozvi si k tomu zkušeného a oprávněného elektrikáře. Aspoň ať ti poradí na místě.
Založen: Jan 10, 2006 Příspěvky: 19 Bydliště: Brno
Zaslal: út květen 30 2006, 14:48 Předmět:
Ahoj, ledničku tedy na chránič připojovat nebudu, ale na stejném okruhu je i pračka co je v kuchyni a nevím jestli by nebylo lepší mít pračku na chrániči. Všechno ostatní je mi snad jasné. A je mi také jasné, že když vybaví chránič tak budu potmě, ale to pouze v koupelně a na záchodě a část chodby. Všechno ostatní pojede, protože to není připojeno přes chránič - staré 2 vodičové rozvody.
Osobně mám i ledničky přes proudoví chránič a tuto zásuvku vynechávat se mě zdá zbytečné kolikrát ti vypadne chránič za rok sám od sebe? _________________ zbek
Založen: Oct 05, 2004 Příspěvky: 329 Bydliště: Ostrava
Zaslal: út květen 30 2006, 19:29 Předmět:
bytovou elektroinstalaci jsem kompletně rekonstruoval před čtyřmi léty s dvěmi chrániči - koupelna + byt hlavně kvůli dětem a jejich bezpečnosti. Chránič vypadl jen několikrát (jednou když explodovala žárovka v lustru, jinak vždy jen díky mé blbosti, např. když jsem vadaskou hmátl mezi L a PE vodič...). U sousedů v podobné konfiguraci vypadl zdánlivě bez důvodu jednou dopoledne, pak našli v zásuvce zasunutý samořezný šroubek a jejich dvouletá dcera pak ukazovala, že "to" píchá....
Z mražáku jsem měl také obavy a varován jsem byl i před mikrovlnkou, el. troubou, žehličkkou, vysavačem a motory obecně, nic z toho ale nikdy chránič nevybavilo (je ale pravda, že se jedná o víceméně nové věci, které jsou izolačně i jinak vpořádku). Takže zapojit opravdu všechno je možné, zlepší to bezpečnostní standard domácnosti, snížení spolehlivosti nepřetržitého napájení je malé a zvážit pro a proti je na uživateli. Osobně preferuji bezpečnost před mraženým masem...
Tak proudový chránič s vybavovacím proudem 10 mA jsem ještě neviděl a na ruční nářadí používat chrániče taky ne, ale je hodně věcí, které jsem ještě naviděl.
Jindra
Založen: Jan 10, 2006 Příspěvky: 19 Bydliště: Brno
Zaslal: st květen 31 2006, 11:01 Předmět:
OKI, díky za cenné rady. veškerou novou elektroinstalaci tedy připojím přes chránič tedy i ledničku. Co si myslíte o troubě ? Také ? To schéma co jsem poslal je tedy OK ? Děkuji
Založen: Oct 12, 2005 Příspěvky: 995 Bydliště: Praha
Zaslal: st květen 31 2006, 15:09 Předmět:
V nové instalaci nelze kombinovat dva druhy zapojení, tedy dvoudrát a třídrát (zjednodušeně). Nová elektroinstalace smí bý pouze třídrátová, tedy vodiče PE a N rozděleny již v jističové skříni a pak už se nikde spojit nesmí!!! Podel současných norem musí být chránič v koupelně a doporučuje se v kuchyni, pokud máš síť v zapojení TN-S. Na ostatní okruhy chránič být nemusí. Pokud máš malé děcko, použij zásuvky s mechanickou ochranou proti vniknutí cizího předmětu.
Na Moravě se v některých místech (Jihlavsko) používá síť TT, kde ochranný vodič není spojen s pracovní nulou a odvozuje se ze zemničů u budovy. Tam se pak musí dát chránič na hlavní přívod rozvaděče a chrání tedy všechny okruhy.
Založen: Oct 05, 2004 Příspěvky: 329 Bydliště: Ostrava
Zaslal: st květen 31 2006, 19:52 Předmět:
tady nejde o novou elektroinstalaci ale o instalaci částečně rekonstruovanou, proto kombinace dvou a třídrátové sítě je možná. Chránič samozřejmě může být jen na té části, kde je PE a N rozdělený...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st květen 31 2006, 20:19 Předmět:
Ano, je to tak: jestli se dělá rekonstrukce jen části instalace, mohou soustavy TN-C i TN-S existovat i v jednom objektu vedle sebe.
Jednou ze základních podmínek je, že za místem rozdělení vodiče PEN na samostatný PE a samostatný N, nesmí se už znovu navzájem spojit, jak správně podotkl Brtnik.
Ale ukázat, jak se má správně provést místo rozdělení, tady nejde tak jednoduše a vysvětlování je na dost dlouho.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt červen 01 2006, 8:05 Předmět:
Jo, dělá ji například ABB. Stačí hluboká krabice. A lze z ní pokračovat třídrátově smyčkovým rozvodem do dalších zásuvek, které ten chránič "pohlídá".
Ale tam, kde nezbývá dost místa ve stávající bytové rozvodnici, se osvědčila rozvodnice samostatná jen pro tu koupelnu a kuchyň. Chránič tří nebo jednofázový (to podle potřeby a instalovaných odběrů) a rozjištění okruhů až za ním.
Tak proudový chránič s vybavovacím proudem 10 mA jsem ještě neviděl a na ruční nářadí používat chrániče taky ne, ale je hodně věcí, které jsem ještě naviděl.
Jindra
10mA chranic existuje, ale pouziva se pouze v lekarskych zarizenich, nebo tedy vetsinou
na vse ostatni staci 30mA v nekterych pripadech 100mA
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.