Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TDA8571J, zapojení do můstku, DPS
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 23 2012, 20:53    Předmět: TDA8571J, zapojení do můstku, DPS Citovat

Zdravím

Výklad (kecy, které není nutno číst pro pochopení mého problému) Very Happy

Na aukru se dají za slušnou cenu (80Kč/Ks) sehnat tyto obvody, které vyrábí fa Philips semiconductor, je to integrovaný obvod zesilovače 4x40W, s napájením 12V (jinými slovy řečeno v rozmezí 6-18V), obvod je navržen jako autozesilovač pro napájení z auta (z autobaterie). Ale pro jeho napájení je jeho využití docela univerzální a doma si myslím že ho lze honit na spínaný zdroj, např. ATX zdroj, který v pohodě dodá potřebný jmenovitý proud pro jeho provoz! Obvod obsahuje opravdu úplně celý zesilovač a tak není nutné osadit téměř žádné externí součástky (vyjmkou jsou snad oddělovací kondíky na vstupů a filtrační kondík). Myslím, že je to jakási obdoba obvodů HA13157 a HA13158 které vyrábí fa HITACHI nebo klon SONY 448-48 které se od toho TDAčka liší snad jen v upevnění a výkonem(TDA se upevnuje sponou a má výkon 4x40W, zatímco HA se upevnuje šroubkem a HA13157 má 4x32W a HA13158 má 4x34W) Nevím jestli jsou lepší ty od fy. Hitachi nebo tyto Philips, ale předpokládám že to bude zhruba + - stejné.

Můj problém:

Chtěl bych tento obvod zapojit do můstku aby dával zhruba 2x80W, předpokládám že je to reálné asi jen do zátěže 8R.. Zkoušel jsem hledat na google TDA8571J Bridge, ale nic uspokojivého jsem nenašel v datasheedu je mam pocit zmínka, že lze zapojit do můstku. Mohl by se někdo prosím obětovat a nakreslit mi jak by šly ty systémy zapojit do můstku?

Hledal jsem na internetu nějáké rozumné PCB (předloha pro výrobu plošného spoje) vycházející z ryze datasheedového zapojení ale něják jsem nic nenašel, většina je oboustranných, většina má tenké cesty, většina obsahuje navíc baterii filtračních kondíků, potenciometry, korekce atp a o to nestojím.



TDA8571J.jpg
 Komentář:
Datashedové zapojení

Stáhnout
 Soubor:  TDA8571J.jpg
 Velikost:  155.37 kB
 Staženo:  105 krát



Naposledy upravil CZJKP1 dne pá listopad 23 2012, 23:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: pá listopad 23 2012, 21:04    Předmět: Citovat

Nelze zapojit do můstku, protože konce už v můstku jsou...
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 23 2012, 21:28    Předmět: Citovat

To nevadí že nejdou! Nemáte nebo nevíte alespoň někdo o nějákém přehledné předloze pro výrobu plspoje, který bude mít dostatečně silné cesty na přežehlení, bude jednostranný, a bude to datashedové zapojení, bez baterie kondenzátorů, bez potenciometru, prostě jen to, co je v DS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7849
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 0:06    Předmět: Citovat

Ahoj, mám návrh. Vzhledem k tomu, že se každý musíme učit, tak navrhuji to, že si ty zkusíš desku navrhnout, osatní se k ní vyjádří. Co ty na to?
Doporučené zapojení není složité, tak začni na čistém papíře, kde si nakreslíš pomocí pravítka pinout IO a k tomu si ručně naroutuješ cesty se součástkama. Zkus to, jedině tak se o tom zesilovači něco naučíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 0:40    Předmět: Citovat

Ahoj.

Já se pokoušel to navrhnout v eagle, knihovničku jsem si sehnal, naházel oddělovací kondíky, filtrační a vyhlazovací kondík. a začal rozmistovat, jenže to nemá žádnou harmonii ani žádnou symetrii a tak výsledkem byla hrůza z nudlema a né cestama kterou jsem po několika hodinách s trochou zlostí zavřel (možná uložil a zavřel). Ještě k tomu jsou ty cesty tak tenké, a silnější udělat nemohu, jinak už se mě začnou slejvat. Hlavně další riziko je, že některou z cest natáhnu vedle něčeho nevhodně a začne mi to kmitat. Předtím sem dělal plošnák na každou kravinu, teď se tomu začínám lehce bránit, zejména je li to zesilovač. Zejtra mohu zkusit ještě udělat pár pokusu v eaglu, ale určitě z toho budou další a další zrůdy, z nudlema, které by se mi ani nepodařilo odleptat. A když by se mi podařilo že to bude vzhledově vyhovujíci, tak určitě jak napotvoru nějáká z cest bude tažená špatně a mohlo by to kmitat.

Šířka cest musí být minimálně zhruba přes 1mm jinak to ve svých podmínkách nevyleptám.. Vyzkoušeno. Spíše při přežehlování laseru to dělá problémy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 10:07    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
bude to datashedové zapojení

Jaké?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 11:07    Předmět: Citovat

Proč ho chceš za 8 pětek z Aukra, když ho můžeš mít za 90,- se zaručeným původem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 12:20    Předmět: Citovat

Andrea: Datasheetové zapojení. Tak jsem to trochu skomolil, ono skloňovat česky anglické slovo Rolling Eyes

Kde ho mají prosímtebe za 90Kč? Za 114Kč ho mají v PS.. Kdyť to je na pouzdře vyznačeno, že je to Philips, já chápu, že padělek od origoše může být k nerozeznání, ale tak vycházím z toho, že to bylo za dobrou cenu.

Michal22: byla by prosímtě možnost nahlédnout do té tvé předlohy, asi to v tom eagle už vzdám, snažil jsem se nyní znovu zhotovit nějáké ty předlohy, ani jedno se mi zcela nezamlouvá Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5698
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 13:07    Předmět: Citovat

Eagle je pro příležitostný návrh DPS zbytečně složitý, vyzkoušej SprintLayout, stačí i starší verze.
Ale hlavně se to nauč sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 14:34    Předmět: Citovat

Jo mam ho stažený na disku, ale moc s ním neumím, a jak koukám není na TDA8571J knihovna.

Michal22: byla by prosímtě možnost nahlédnout do té tvé předlohy, asi to v tom eagle už vzdám, snažil jsem se nyní znovu zhotovit nějáké ty předlohy, ani jedno se mi zcela nezamlouvá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7849
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 14:39    Předmět: Citovat

Já předlohu nemám, ale můžu ti zkusit zítra něco vytvořit. Pošli link na knihovnu, ať ji nemusím hledat.
Hoď sem i nějaké ty své návrhy- to že tam máš někde tenké cesty nebývá na závadu, ono je stačí (pokud přes ně má jít velký proud) při pájení pocínovat a hned můžeš mít potřebný průřez. Tohle řešení je použito ve spoustě autorádií.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 14:52    Předmět: Citovat

Knihovna na TDA8571J je tu, už jen ty čtverhrané pájecí body u toho IO se mi nelíbí.

Tenké cesty mi dělá problém přežehlit a následně dobře vyleptat aniž by se podleptaly, v mejch podmínkách to je trochu složité, nemam možnost fotocesty.

Nejhorší na tom je, že vzádu nesmí být žádné součástky ani vstupy a výstupy kvůly upevnění na chladič.

Kolik by to mělo mít kondík na filtraci vstupního napětí, v Datasheetu je uvedeno 2200uF, a zdá se mi to docela málo, na to, že dohromady by to mělo mít výkon cca 160W. Není ta hodnota náhodou myšlena při napájení ze stabilizovaného zdroje nebo galvanických článků (akumulátorů).. Kdybych to napájel z obyčejného trafa přes usměrnovač, tak by filtrace musela být asi větší ne? Minimálně tak 4700-10 000u/25V..

Příkládám schéma, které jsem včera nakreslil, dneska ještě poupravil. Návrh desky do .brd jsem asi neuložil, protože poslední krok který sem tu našel uložení bylo rozmístěná a ještě nepropojená deska, rozmístění poněkud hrozné. Nemám na takovýto šváby vůbec nápad. Tak jako na TDA7293 tam jsem si koupil plošnák od tipy, ale tedy nic moc, po přenastavení zpětné vazby to zakmitává..



TDA8571J.lbr.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TDA8571J.lbr.zip
 Velikost:  1.34 kB
 Staženo:  130 krát


TDA8571J.sch.zip
 Komentář:
Mnou nakreslené schéma, eagle 5.11, doufám že tam není chyba

Stáhnout
 Soubor:  TDA8571J.sch.zip
 Velikost:  9.32 kB
 Staženo:  92 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 17:51    Předmět: Citovat

takovým druhům elektroniky jako výkonový zesilovač mnohem líp sluší dps dělaná systémem dělicích čar, ne spojových čar. Jsou tam větší proudy a je potřeba zemní stínicí plocha. Dělicí čáry uděláš proškrábnutím barvy, vosku nebo asfaltu a nebo vybroušením kotoučkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 24 2012, 17:59    Předmět: Citovat

jj vím co myslíš, ale jen navrhnout nějákou tu předlohu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7849
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2012, 15:01    Předmět: Citovat

CZJKP1- myslím že jsem přišel na to, proč ti nešla udělat slušná deska- ta knihovna je špatně vytvořená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund