Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Orava C445 ztmavení při OSD
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 13:37    Předmět: Orava C445 ztmavení při OSD Citovat

Ahoj. Mám drobné potíže s TV Orava color 445 Planar. Já teda dělám spíš s počítačema (programuju), ale ve škole jsme nějaké základy elektroniky měli (tranzistor, odpor, ...), takže si myslím, že bych to měl být schopen opravit. Když to zvládne opravář, tak to zvládnu taky. Navíc, televize je přeci mnohem jednodušší zařízení než počítač. A protože vím, že takovéhle tu máte nejradši, neváhám a okamžitě píšu. No, tak teď zas chvíli trochu vážně. Opravdu bych byl rád za radu, moc tomu nerozumím.

Jak se televize ohřeje (tak 5-10 minut, nestopoval jsem to), je všechno v pořádku. Zlobí jen po zapnutí po dlouhé nečinnosti. Pokud se na obrazovce ukáže OSD (např. reproduktorek, reproduktorek s křížkem, ukazatel hlasitosti), tak ztmavne obraz. Po zmizení OSD obraz ihned naskočí. Čím větší plochu OSD zabírá, tím více obraz ztmavne.

Hledat jsem tedy začal tam, kde se oba signály (obraz a OSD) scházejí. Našel tam takový IO, myslím TDA4580. Ten IO je hrozně chytrý. Například má omezovač špiček (peak limiter). Když nějaká špička přesáhne nastavenou úroveň, ubírá kontrast tak dlouho, dokud se signál nevejde. Domnívám se, že se tam děje toto: Televizní signál z antény se asi i vejde, nebo taky nevejde, ale to není moc vidět - kdyžtak se trošku ztlumí. Problém je, že ten signál OSD se nevejde, takže na něj zabírá ten peak limiter. Limiter omezuje kontrast. Jenže řízení kontrastu se bohužel nevztahuje na signál OSD, proto tam špičky budou pořád, i když bude kontrast na nule. Výsledek je, že obraz se ztmaví skoro úplně. Akorát u menších obrázků OSD se ten kondenzátor u řízení kontrastu nestihne vybít úplně, takže je obraz trochu světlejší.

Myslím si tedy, že celé je to způsobeno tím, že při studené TV jsou výstupy toho IO moc vybuzené. Proč jsou ale moc vybuzené? Protože ten obvod je ještě chytřejší - umí si očuchat obrazovku a zjistit o ní různé věci, např. tzv. cut-off. Zkrátka, obvod ví, jak moc musí obrazovku vybudit, aby začala svítit, tak ji budí podle toho. A protože studené obrazovce se moc svítit nechce, budí ji tak hodně, až přesáhne limit.

Takže nejspíš je celý problém ten, že studená obrazovka potřebuje moc nízké napětí na katodách, aby pořádně svítila. A je opradu fakt, že ta televize nabíhá trochu déle - studená za 10s, teplá za 3,5s. Jedna otázka teď je, proč to tak je, a druhá otázka je, co se s tím dá dělat. Já si myslím, že to je tím, že ta obrazovka už je prostě stará a špatně emituje. Napětí budou asi v pořádku, protože kdyby byly špatná napětí na VN trafu, tak by se mi třeba roztahoval obraz, jenže ten se nehne ani o kousek. A ta televize je vážně starší a běží denně skoro pořád. Co myslíte - může to tak být?

Co s tím? Jak funguje obrazovka moc nevím, ale hádám, že G1 bude tzv. Wehneltův válec a napětí na něm je normálně 0V. Pak si myslím, že napětím Ug2 můžu trochu zvýšit potenciál v té díře Wehneltova válce a tím těm elektronům trochu pomoct. Takže bych řekl, že celé by to mohlo vyřešit mírné přidání Ug2. Pokud toto nepomáhá, je obrazovka na vyhození. Jenže v tomhle teda úplně plavu, takže by mi moc pomohla rada. Co se např. stane, když přidám Ug2 moc? Nemůžu něco zničit? Počítám, že se mi pokazí ostření, ale víc by se snad nemuselo stát, ne?

Jestli jste dočetli až sem, věřte, že za každou radu budu rád. Jestli to mám celý blbě, tak mě klidně pošlete do opravny, aspoň mě to nezabije, ale mě to takhle do sebe docela zapadá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 13:49    Předmět: Citovat

Dlouha a da se rici i vycerpavajici uvaha,pravdepodobne se s Tebou pomalu a jiste ta obrazovka louci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 13:54    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne čt listopad 16 2017, 14:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 14:06    Předmět: Citovat

kondik napsal(a):
A skúšal si pridať na tom UG2 ? (okrem teoretizovania Smile ).
Zatím ne, chtěl jsem se s někým poradit, než do toho hrábnu. Nerad bych to moc rozvrtal, kdyby byla chyba někde úplně jinde. Myslíš teda, že má cenu to zkusit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 14:09    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne čt listopad 16 2017, 14:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 14:40    Předmět: Citovat

Tento problém jsem,taky několikrát řešil. Někdy přidání Ug2 nepomohlo a telka směr SD. Obrazovka je sviňa. Laughing
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 15:00    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne čt listopad 16 2017, 14:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5688
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 15:58    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
... ale ve škole jsme nějaké základy elektroniky měli (tranzistor, odpor, ...), takže si myslím, že bych to měl být schopen opravit. Když to zvládne opravář, tak to zvládnu taky...
... Opravdu bych byl rád za radu, moc tomu nerozumím...


Když jsi takový génius, znáš přece co je tranzistor a odpor, proč se ptáš tady na fóru, kde jsou samí amatéři a pár blbých opravářů???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 16:46    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
piitr napsal(a):
... ale ve škole jsme nějaké základy elektroniky měli (tranzistor, odpor, ...), takže si myslím, že bych to měl být schopen opravit. Když to zvládne opravář, tak to zvládnu taky...
... Opravdu bych byl rád za radu, moc tomu nerozumím...


Když jsi takový génius, znáš přece co je tranzistor a odpor, proč se ptáš tady na fóru, kde jsou samí amatéři a pár blbých opravářů???

Šmarjá Jezevče, se hned nečil, vždyť to myslel jako vtip Wink
piitr napsal(a):
A protože vím, že takovéhle tu máte nejradši, neváhám a okamžitě píšu. No, tak teď zas chvíli trochu vážně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8831
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 17:29    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
......... takže si myslím, že bych to měl být schopen opravit. Když to zvládne opravář, tak to zvládnu taky. Laughing
.........Ten IO je hrozně chytrý.

.........A ta televize je vážně starší a běží denně skoro pořád. Co myslíte - může to tak být?

.........Takže bych řekl, že celé by to mohlo vyřešit mírné přidání Ug2. Co se např. stane, když přidám Ug2 moc? Nemůžu něco zničit? Cry Počítám, že se mi pokazí ostření, ale víc by se snad nemuselo stát, ne?

.........Jestli to mám celý blbě, tak mě klidně pošlete do opravny, aspoň mě to nezabije, Rolling Eyes ale mě to takhle do sebe docela zapadá.


kondik napsal(a):
piitr napsal(a):

Co se např. stane, když přidám Ug2 moc?


A skúšal si pridať na tom UG2 ? (okrem teoretizovania). Laughing Laughing Laughing


jezevec napsal(a):
piitr napsal(a):

... ale ve škole jsme nějaké základy elektroniky měli (tranzistor, odpor, ...), takže si myslím, že bych to měl být schopen opravit. Když to zvládne opravář, tak to zvládnu taky...
... Opravdu bych byl rád za radu, moc tomu nerozumím...


Když jsi takový génius, znáš přece co je tranzistor a odpor, proč se ptáš tady na fóru, kde jsou samí amatéři a pár blbých opravářů??? Laughing Laughing Laughing


Místo "psaní románů" jsi měl vzít do ruky šroubovák a zkusit trochu přidat "to blbé Ug2". Když to přeženeš, "vysvítíš zpětné běhy" a pokud bys neubral, zkrátíš život, dnes už 16-tileté obrazovce Rolling Eyes

EDIT: A kterou značku obrazovky tam máš - v C445 se používalo až 5 značek obrazovek Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 18:31    Předmět: Citovat

Typ obrazovky nevím, já to ještě neotevřel. Smile Chtěl jsem se nejdřív poradit. Každopádně díky moc za Vaše rady. Moc mi pomohly. Až budu mít čas, zkusím to poštelovat a uvidím. Vážně jsem moc rád - jak jsem psal, dělám do SW, takže v mém okolí se nemám moc koho zeptat. A nerad bych skončil jako moje babička, která opravovala budíka, a když zjistila, že na to nestačí, donesla hodináři budíka a k tomu pytlík koleček. Prý ho neopravil. Very Happy

P.S.:
Asi jsem tu s tím teoretizováním za vola, ale mám taky trochu ztížený podmínky - bydlím v paneláku, kde nemám dílnu, a mám tříletýho kluka, který je celý den doma, zatímco já jsem v práci. Takže mám trošku zábrany tu televizi někde nechat týden otevřenou a čučet do ní a něco zkoušet. Pro mě to znamená otevřít, vyzkoušet, zavřít.

Zkrátka, díky Vám moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 18:45    Předmět: Citovat

Tak to znám moc dobře.Ten náš brouček bude mít tři roky v srpnu.Taky musím všechno schovávat.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 18:49    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne čt listopad 16 2017, 14:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 19:40    Předmět: Citovat

Díky. Bádal jsem opravdu sám. Hrozně mi pomohlo, že jsou na internetu všechny možné datasheety a že nějaká dobrá duše dala sem na upload schéma. Bez toho bych byl samozřejmě nahranej. A jsem rád, že jsem se do toho pustil. Ono to totiž na první pohled vypadá na chybu někde v logice, někde ve zpracování signálu. Kdybych to donesl do opravny a opravář mi řekl, že obrazovka je víceméně kaput, měl bych vážně problém mu věřit. Teď chápu, že chyba v logice tam je (ta reakce TDA4580 na tuhle situaci není úplně ideální, ale udělat to pořádně by bylo dražší), ale opravář s ní sotva něco udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8831
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so červen 20 2009, 20:19    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
Díky. Bádal jsem opravdu sám. Hrozně mi pomohlo, že jsou na internetu všechny možné datasheety a že nějaká dobrá duše dala sem na upload schéma. Bez toho bych byl samozřejmě nahranej. A jsem rád, že jsem se do toho pustil. Ono to totiž na první pohled vypadá na chybu někde v logice, někde ve zpracování signálu. Kdybych to donesl do opravny a opravář mi řekl, že obrazovka je víceméně kaput, měl bych vážně problém mu věřit. Teď chápu, že chyba v logice tam je (ta reakce TDA4580 na tuhle situaci není úplně ideální, ale udělat to pořádně by bylo dražší), ale opravář s ní sotva něco udělá.


Ale stále nepíšeš zn. obrazovky - i kdyby byla "vyčerpaná", většinou, za pomoci regenerátoru obrazovek, chodí jako nová (ne všechny značky jdou úspěšně regenerovat) Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund