Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesílení signálu z kabelovky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PetanB



Založen: Aug 14, 2005
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: so říjen 15 2005, 21:50    Předmět: Zesílení signálu z kabelovky Citovat

Chtěl bych se zeptat, zda-li je možné, pomocí nějakého bastlu tento zesílit. Máme nabídku na 10 programů, ale dají se chytit i další 4 nebo 5. Obraz je ale hodne zašumněn a stejně tak i zvuk. Dalo by se to nějak vyřešit? Děkuji moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
achil



Založen: Dec 01, 2004
Příspěvky: 221

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2005, 2:33    Předmět: Citovat

Ty slabé jsou odfiltrované v rozvodné bedně kabelovky. Nejlepší řešení je úprava filtru na propojku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2005, 6:53    Předmět: Citovat

Nejlepší by bylo se domluvit s kabelovkou ne? Very Happy
Zkusil bych zesilovač před něj kanálové propusti pro jednotlivé kanály a jestli to bude dívatelné , tak bych to sloučil s těmi silnými.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2005, 8:16    Předmět: ono je to trochu jinak Citovat

Těch 10 programů je na kanálech K1-K12 (nejméně ob jeden kanál) a co se nevešlo, na kabelových kanálech od S9 dolů. To znamená, že tam je zařazená horní zádrž potlačující vše od cca 230 MHz (tedy vše od S11 včetně hyperbandu a pásma UHF).
Protože ne všude jsou používané stejně kvalitní propusti a zádrže, je přidání vhodného zesilovače a horní propusti věcí laborování: někde to chodit bude jen s použitím anténního zesilovače pro UHF (tedy IV. a V. pásma) a pohrát si s hodnotami jeho vstupní propusti, jinde z toho vyjde daleko složitější lokomotiva a výsledek tak jako tak nic moc.
Navíc většinou ty programy, které bych povinně zařadil do základní nabídky, tedy populárně naučné a "vážnou" hudbu, jsou právě až kolem kanálů S26 a výše, kde ten signál už prakticky ukrást nelze. Ano, jde o krádež signálu, když za něj neplatíte, jako o každou jinou.
Ačkoli okrást zloděje pokládám za morálně žádoucí, ta první zlodějna je posvěcená zákonem (držitel koncese na šíření signálu nás stahuje z kůže a platí z toho daně). Tak se na každou z těch zlodějen pochopitelně zákon dívá naprosto odlišně. Myslete na to, jestli chcete předělat zádrž na propojku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetanB



Založen: Aug 14, 2005
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2005, 12:08    Předmět: Citovat

Je to přesně jak říká Hill. Takový ty suprový, jako jsou Spectrum, Discovery, CNN prostě chtěj za příplatek. Co je to za kabelovku, která vám nabídne v základu 5 cz programů a zbytek německy, resp. polsky. A navíc ty ceny jsou taky hnus. Platit 200Kč za programy, které se volně šíří a přidat k nim, které ani nechcete je zlodějna...

Takže zkráceně. Pokud použiju ten zesilovač (teď hádám, že je to jen taková krabička mezi kabely), tak by to mohlo být lepší? Na nekteré se dá dívat i teď, ale jsou hodně špatné,nicméně obraz vidět je Smile Tkže děkuji všem a až na nějakou narazím a bude levnej, jdu do toho Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2005, 16:30    Předmět: copak o to Citovat

Copak o to, s tím zesilovačem to jde, ale nejspíš před ním budeš muset zeslabit ty programy, které ti normálně jdou. Proto jsem doporučoval ten slučovač UHF s VHF a na pásmu UHF v něm trochu stlačit ty dva tři závity cívky případně ještě asi o polovinu zvětšit kapacity. Vstup VHF stačí zatížit 68 Ohmů odporem, aby se slučovač zase tak moc nerozhodil.
Vlastně ten signál můžeš rozdělit na dvě cesty - jedna půjde do vstupu UHF (to jsou ty kanály, co chceš), druhá do vstupu VHF, ale to chce ještě cestou útlumový článek, abys ten signál zeslabil natolik, že nebude zesilovači za tím slučovačem vadit.

OT: a ještě jednou "copak o to": teď jsem se vrátil ze školení - tlumočil jsem tam z němčiny Wink . Na hotelu kabelovka, 28 programů, z toho 1 francouzsky, 1 anglicky a dva ve vlámštině, ostatní německy... co je mi platné, že jim rozumím, když jsou jeden jak druhý stejně pitomé nebo ještě pitomější, než ty naše. Takové, jako Spectrum nebo AP či Muzz3 tam nebyly vůbec, zato těch imitací Horsta Fuchse... Exclamation
Od včerejší noci jsem doma, ale ještě jsem TV nezapnul
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2005, 16:53    Předmět: Citovat

Question Hmm, takže jsem zkončil a na celý se vyprdnu. Rozumím snad každýmu třetímu slovu. Takže neromumím ničemu...
Návrat nahoru
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2005, 17:04    Předmět: Signál z kabelovky Citovat

U nás to funguje tak, jak píše Hill. Zřejmě platíš kabelovce tzv. omezenou nabídku. To se pak do toho kterého přívodu šoupne dolní propust s horním kmitočtem 230MHz. Kanály u nás mají rozplánované tak, že při omezené nabídce, tedy s vloženým filtrem, nechytneš NIC jiného. Na té omezené nabídce máme jen ČT1, ČT2, NOVU, PRIMU, ARD, BAYERN3, ZDF a infokanál. Ty tři německé proto, že je u nás lze přijímat běžnou UHF anténou z vysílače Hoher Bogen. Tedy omezená nabídka jako náhrada pozemního příjmu, event. společné antény.
Předělat filtr na propojku-tohle šlo u filtrů slovenské firmy ZVT. Ten byl hranatý a hliníkový. Stačilo odlepit nálepku, do víčka vyvrtat otvor, do něj zašroubovat vrut a víčko vytrhnout. Pak odpojit vývody cívek z konektorů, propojit natvrdo-raději tenký koax.kablík, nebo alespoň vést drát těsně podél plechu krabičky. Pak víčko zamáčknout a nálepku přilepit kancelářským lepidlem. U filtrů např. od firmy TKR Jašek či Eagle, to jsou ty zalisované válce, tohle nelze.
Jinou "perličkou" naší kabelovky bylo záměrné rušení signálu HBO. Signál byl všem uživatelům kabelovky, i té omezené nabídky, vysílán až do zásuvek. Jenomže-mezi nosnou obrazu a zvuku byl vložen rušivý signál vyšší úrovně, než vlastní TV signál programu. Cca 2MHz od nosné obrazu. Kdo si zaplatil, sepsal na kabelovce smlouvu a za to mu půjčili "dekodér". Taková trubička se dvěma F konektory a kablíkem, která se vkládala mezi zásuvku a TV. Byl to samozřejmě Notch-filtr, naladěný na ten rušivý signál. Ale na tom rušivém signálu to tlumilo o 50dB. Tak strmý filtr lze realizovat v pásmu VHF, max. ještě dolní kanály S. U nás to chodilo na kanálu S9. Mnoho lidí si ty filtry dělalo doma. Kdo nedosáhl potřebného útlumu, běhaly mu přes obraz proužky. Oni se radši dívali na nekvalitní HBO, než platit takovou paletu-až 300Kč měsíčně navíc.
Při pokusech s anténními zesilovači mi naše kabelovka přichystala šok. Zkoušel jsem širokopásmový UHF zesilovač vlastní výroby, s BFG65 a BFR91. Při praktickém pokusu jsem zkusil v pokoji v paneláku chytat signál na logaritmicko-periodickou anténu Fracarro, položenou na skříni a pak i drženou v ruce. Přes ten zesilovač. Najednou se objevil zašuměný, ale barevný Eurosport, Hallmark, Spektrum, Animal Planet. Co to je? Nejlepší příjem byl na vertikálně otočenou anténu, otočenou směrem na chodbu. Pak mi došlo, že anténou mířím na stoupací vedení kabelovky na chodbě! Oni použili na přívody z rozvaděče do bytů nekvalitní, snad ty nejhorší koaxy, co jdou koupit. Žádné pořádné stínění, jen pár drátků. Signál vyzařoval ze stoupaček a já ho chytal na anténu. Při umístění antény do předsíně a 30dB zesilovač jsem získal mírně zašuměnou, ale poměrně slušně koukatelnou kabelovku. Tedy další, tentokrát prakticky nepostižitelná možnost, jak se "připojit" na kabelovku. Takže hodně zdaru při experimentování. Ale pozor-jakýkoliv zásah do rozvaděče kabelové TV je trestný a je to zlodějina-tedy krádež signálu. Příjem na anténu ne, tedy pokud se povede. To je jednoznačná chyba kabelového operátora, že použil tak špatné koaxy že mu signál vyzařuje.
Jinak sám kabelovku platím, ale přesto udržuji vlastní anténu na střeše. Poskytuje totiž kvalitnější signál než celá kabelová televize. Z antény mám obraz naprosto čistý, z kabelu je vždy v obraze více šumu. O častých poruchách ani nemluvě. Jinak nejsem velkým TV divákem, sleduji jen takové ty "reprízy pro staromily", jako je nyní Jakub Sklář, Major Zeman, Zkoušky z dospělosti, Návštěvníci, Chalupáři. Na mnoho pořadů se vůbec nedá koukat. Mnohdy pak poslouchám radši rádio, než sleduji TV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrosK



Založen: Oct 17, 2005
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po říjen 17 2005, 22:08    Předmět: Citovat

Nejdřív se omlouvám za změnu nicku, nějak se nemůžu zalogovat...

Popis je to vskutku pěkný, bohužel možností hned několik. Navíc nevlastním různé zesilovače nebo antény. U nás to vypadá na klasický koax. Určitě žádný high end. Takže otázka by byla, na kolik by ten 30dB zesilovač přišel? Pokud by to bylo do 100Kč, tak za pokus by to určitě stálo. Děkuji za ten rozsáhlý výklad Smile Jinak já tedy také nejsu TV maniak, ale některým dokumentům se neubráním Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frenky



Založen: Apr 19, 2005
Příspěvky: 424
Bydliště: CZ-MO

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2005, 6:44    Předmět: Citovat

Do 100 Kc se dájí pořídit 4 balíčky kvalitního toaletního papíru, Na posrání
ale zesilovač včetně napaječe + koaxiál na propojení včetně konektorů
asi příjde poněkud více Kontrakt Mám z tebe bolení hlavy Beer Mánička .... o tom to je!
Elektronika je krásný koníček,ale nějaké minimum to taky stojí...
něco se investovat musí....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2005, 10:44    Předmět: Zesilovač Citovat

Musel bys mít širokopásmový, protože všechny programy omezené nabídky jedou ve VHF. Cena cca 300Kč, k tomu napájecí výhybku s adaptérem cca za 200,-. Jinak jsem to zkoušel i se širokopásmovou logaritmicko-periodickou anténou, a cca na vzdálenost 2m od stoupačky kabelovky jsem to s vertikálně otočenou anténou chytil taky-i bez zesilovače. Je to zašumělé, vypadává barva. Navíc jsem to měl puštěné přes video, které signál trochu "vytáhne" taky.
Jinak tohle jsem napsal jen pro zajímavost, řešení je to tak jako tak špatný. Co s anténou v předsíni? Navíc tohle je vinou nekvalitních přívodních koaxů k účastnickým zásuvkám, kvalitní rozvod by takhle vyzařovat určitě neměl. Spíš mě to v první chvíli udivilo, než mi došlo, že chytám kabelovku. Všechno je zcela bez záruky, navíc kvalitní signál z toho nedostaneš nikdy.
Jiná možnost je pokud máš dobrý sousedy, tak ať si objedná kabelovou televizi jeden, provrtejte si příčky, roztahejte si to po patře a skládejte se dohromady na placení. Buď do zásuvky rozbočovač na potřebný počet výstupů a každý svým kabelem, nebo před průběžné rozbočovače. Ale pozor na útlum, není problém takhle vložit 10-15 dB a podle toho ten obraz bude vypadat. Dávat před rozbočovač zesilovač (ani jednostupňový)se mi neosvědčilo, chytalo to vazbu do vstupu a zesilovač kmital. Chce to prostě vyzkoušet. Ale pozor-i tohle je vlastně zlodějina, porušení smluv mezi účastníkem a kabelovkou. Ve smlouvě je vždy jasně uvedeno, že signál nesmí uživatel šířit dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
diwocak



Založen: Jun 11, 2005
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2005, 19:06    Předmět: Citovat

Tady mají slušnej zesilovač 2výstupy,regulce 10db,včetně zdroje,širokopásmový,Mosfet tranzistory,zisk 18db,295Kč.
http://www.avelektronik.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2005, 6:07    Předmět: Citovat

diwocak napsal(a):
Tady mají slušnej zesilovač 2výstupy,regulce 10db,včetně zdroje,širokopásmový,Mosfet tranzistory,zisk 18db,295Kč.
http://www.avelektronik.cz/

To PetrosK
Vzhledem k tvým možnostem považuji toto řešení za nejlepší, zkus ten zesilovač tam připojit a uvidíš co to udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2005, 21:36    Předmět: Citovat

Souhlas s dratakem,tohle ti žádnou hitparádu neudělá,taky jsem to skoušel a skutečně to kmitá a obraz je pak ještě horší.....
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PetrosK



Založen: Oct 17, 2005
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2005, 22:13    Předmět: Citovat

S Dratkem taky souhlasím, o tom žádná, jenže problém je i ve funkčnosti. Kdybych věděl, že to bude skutečně fungovat a obraz bude koukatelný, pak bych se nebál investovat i 150Kč (dělám si srandu) Laughing Prostě kdyby to bylo opravdu funkční, tak bych se toho nebál. Takhle je to vážně jen sázka do loterie. Navíc, co pak s tím zesilovačem budu dělat, když to nepojede? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund