Zaslal: st květen 14 2008, 15:00 Předmět: spínání GTO tyristoru
Ahoj, potřeboval bych poradit. Potřebuji navrhnout řídící obvod gate GTO tyristoru. Je mi jasný, že musím gate zapnout kladným impulzem a vypnout záporným impulzem, znám dynamický vlastnosti,ale nevím jak udělat řídící obvod. Abych na gate přiložil spouštecí kladný impulz a v závislosti na tom přivedl se spožděním záporný impuls tak abych dodržel všechny dynamický podmínky. Nevim jestli existuje nejaky driver. Potrebuji ten tyristor spinat v obvodu DC\DC menice. Díky za nápady.
Tyristor záporným napětím nevypneš. K rozepnutí dojde pokud procházející proud klesne pod hodnotu "přídržného proudu". Při řízení st napětí při průchodu nulou. U ss obvodů se to většinou řeší kondenzátorem,který se připojí paralelně k mezi A a K, kond má v okamžiku připojení mnohem menší odpor než sepnutý tyristor, proud procházející mezi A-K klesne pod přídržnou hodnotu a tyristor vypne.
Pro měnič bych raději použil tranzistory MOS-FET nebo IGBT.
Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3698 Bydliště: Praha
Zaslal: st květen 14 2008, 21:53 Předmět:
Stan3 napsal(a):
Tyristor záporným napětím nevypneš. K rozepnutí dojde pokud procházející proud klesne pod hodnotu "přídržného proudu". Při řízení st napětí při průchodu nulou. U ss obvodů se to většinou řeší kondenzátorem,který se připojí paralelně k mezi A a K, kond má v okamžiku připojení mnohem menší odpor než sepnutý tyristor, proud procházející mezi A-K klesne pod přídržnou hodnotu a tyristor vypne.
Pro měnič bych raději použil tranzistory MOS-FET nebo IGBT.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt květen 15 2008, 7:01 Předmět:
Ten spínací kmitočet bych neřešil - co když ten měnič je právě pro trakční aplikaci a popis DC/DC je jen špatná volba výrazu, protože spíš by se to mělo označit jako PWR? Achozze - můžeš sem napsat, co s tím měničem hodláš napájet? Je to opravdu požadavek na stejnosměrný výstup, nebo to bude elektromotor, kterému potřebuješ regulovat otáčky při co nejmenší ztrátě točivého momentu? _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Je to doopravdy DC\DC měnič. Mam to pros pínání malých proudů, dělám totiž přípravek na měření DC\DC měničů se spínacíma prvkama IGBT, BJT, MOSFET, TYRISTOR, GTO Tyristor. Obycejnej tyristor je problem, jelikoz musim přiložit zaverny napeti mezi anodu a katodu abych ho vypnul. Vypnou tyristor v obvodu stejnosmernýho proudu je prakticky nemozne, zvlast kdyz tam pak pripojite induktivni zatez. A to GTO mam vykuchany z pouzdra a mam udelany připravek , kde vlastne mam katodu pripojenou pouze na jeden segment, takze nevyuzivam celou plochu a tim ovladam i mensi proudy. Me jde jen o to abych udelal řizeni, kde si nastavim kladnej řidici impuls a jeho sirku na spinani a dale potrebuju dostat dalsi impuls, kterej bude posunutej od sestupne hrany prvniho impulzu a jeste by bylo dobry kdybych si mohl regulovat delku posunu mezi tema impulzama. Ale nevim jak na to, zkousel jsem Astabilno KO a na to navesit monostabil s 555, ale to dela psi kusy:o)
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: čt květen 15 2008, 11:30 Předmět:
Když zderivuješ obdélník kondíkem a odporem, vzniknou ti kladný a záporný jehličky. Pokud budeš potřebovat větší proud, zařadíš za ně proudovej booster - ovšem tady už budeš možná muset řešit, vůči čemu je vztažená "nula". Vzdálenost jehel pak řídíš šířkou obdélníku. _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Zkusil jsem v rychlosti něco stvořit, stačí 2ks IO např. 74HC00, mělo by to tvoje požadavky splnit.
Startovací impulz 1 vyrobí kladný impulz 3 (nebo záporný 2) pro první spuštění (jeho délku T1 určí R1), poté se vytvoří mezera T2 (její délku T2 určí R2), a nakonec se vyrobí kladný impulz 5 (nebo záporný 4) pro druhé spuštění (jeho délku T3 určí R3.
Ze zkušeností vím, že není třeba za derivační kondenzátory dávat ochranné diody (paralelně k R1, R2, R3 - anodou na zem.
Pardon, vloudila se chybička, hradlo U3 musíme spuštět z 3 a mezi U4 a U5 musíme vložit invertor, např. zbylý U8
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.