Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poradíte jak najít v zemi kabel 3xCYKY 1,5 ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cirus
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 24, 2008
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 19:23    Předmět: Poradíte jak najít v zemi kabel 3xCYKY 1,5 ? Citovat

Při úpravě zahrady jsem si nechal z rozvaděče do výkopu "pro strýčka příhodu" uložit kabel 3xCYKY1,5mm. Zaizolovaný konec v zemi mi vyvedli z výkopu z hloubky cca 70cm na povrch a schovali pod drn v hloubce cca 10- 15 cm. Já ho teď nemůžu najít, právě když bych ho nutně potřeboval! Nechci pochopitelně rozkopat zbytečně zahradu. Přibližně vím kde asi na 10m2 je. Druhý konec v rozvaděči samozřejmě mám.
Nevíte někdo jak ten konec najít? Např. pustit tam nějaký signál a něčím konec vyhledat? Nejsem ale nijak přístrojově vybaven, mám jen nejjednodušší měřáček, vadasku, fázovku... Musel bych si něco půjčit, nebo koupit.
Předem dík za pomoc.


Naposledy upravil cirus dne út duben 28 2009, 19:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 19:54    Předmět: Citovat

Žíly na tom zakopaném konci asi nejsou spojené, tak zůstává jen možnost budit ten kabel napětím a snímat kapacitní sondou - pokličkou.
Zdroj - asi multivibrátor 2-3 kHz na kabel proti zemi, přijímat citlivým zesilovačem s vysokou vstupní impedancí nebo (?) rádiem na dlouhých vlnách, omotaným závity drátu - jeden konec zem, druhý poklička. Nakonec motyka Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cirus
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 24, 2008
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 20:05    Předmět: Citovat

Žíly na tom zakopaném konci jsou rozpojené a dobře zaizolované proti vlhku. Co tedy musím sehnat a udělat?
Nešlo by nějak využít VKV vysílačky (taková ta dětská soupravička s dosahem 3 km). Asi ne co?
Nebo mobil?
Co je "poklička"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 20:13    Předmět: Citovat

No slo by pripojit na kabel VF generator respektive nieco co bude vysielan na AM rozsahu(napr aj NF generator s nejakymi harmonickymi) zobrat radio s ferirovou antenou a ist po kabli a haladat najlepsi signal kde skonci Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 20:25    Předmět: Citovat

A co takhle vzít dva třeba svařovací dráty dráty a jít po kabelu až na konec ? Je to problém ? Prý to zvládá kde kdo. Třeba mě se to daří, a zatím koho znám tak tomu to funguje akorát mého nadkolegu v práci musím napřed vzít za ruse a pak mu to jde taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 20:30    Předmět: Citovat

cirus napsal(a):
...
Co je "poklička"?

Poklička na hrnec, zkrátka kovový kotouč. Ještě mě napadá, že by si tu pokličku připojil přes citlivá sluchátka (4 kOhm - radioamatéři) a tahal pomocný drát k rozvaděči, a tam mezi ten drát a kabel pustil nějaký audiosignál s větším napětím - čím větší, tím lepší. Nebo i usměrněných 50 Hz ze síťového trafa = 100 Hz. Trochu by to mohlo v sluchátku vrčet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cirus
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 24, 2008
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 21:19    Předmět: Citovat

Kaca:
Na proutkaře jsem také myslel, jenže v tom prostoru je hafo dalších (fungujících) kabelů a také potrubí s vodou - taže ne. To by asi žádný proutkař nedokázal rozlišit jeden kabel co je zrovna nezapojený.
Bernard:
Tomu s tou pokličkou nerozumím. Můžeš to přiblížit?
Taková citlivá sluchátka (4000 Ohmů) jsem měl jako kluk, luskaly už jen když jsem dal jejich přívod na jazyk (snímaly velmi malé galvanické napětí). To by mohlo fungovat, jen vědět čím do kabelu pustit nějakou větší frekvenci než 50Hz (myslel jsi nějaký násobič frekvence - ne usměrňovač co?) No a chtělo by to asi větší napětí než je v zásuvkách, aby kabel víc vyzařoval ? Jenže co teda na to sehnat?
Nebo co se vrátit k základům radiotechniky a pustit do toho nějaký jiskřiště - např. starý fén bez odrušovacího kondíku? Jak to jen udělat?
Dík za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 22:45    Předmět: Citovat

Mezi kabelem a sondou musí být kapacitní vazba - kondenzátor. Kabel je jedna "deska" kondenzátoru a ta poklička druhá, tou budeš pohybovat těsně nad zemí a hledat nejsilnější signál. Čím větší poklička, tím silnější signál, ale horší přesnost lokalizace. Můžeš začít velkým rozměrem a upřesnit polohu menším.
50 Hz ze sítě je čistý tón, ale nízký, sluchátka jsou naň málo citlivá a malá vazební kapacita znamená velkou impedanci. Když se usměrní celovlným usměrňovačem, výsledkem je 100 Hz základní signál a další harmonické frekvence - 200, 300, 400, 600 .... Hz. Máš pravdu, je to jakoby násobič frekvence.
Síťové napětí je nebezpečné! Snad nějaký transformátor na 24 V by stačil, nejvíc 60 V. Třeba svářecí trafo, pokud je po ruce. Ale potom i odpor do série hned z výstupu trafa (10K), aby při náhodném zkratu nezačalo sváření!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18695
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 5:21    Předmět: Citovat

Nemáš známého u včelařů ? Dáš si sním několik půldeci a oni mají perfektní hledačky . Připojíš ten kabel na síť a on ti ho najde . Píšeš 20cm , to nic není . Jinak já mám signální gen a ten dává 10V obdélníků a s tím rádiem na DV by to mělo jít .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 9:18    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Jinak já mám signální gen a ten dává 10V obdélníků....


To je nějaká zvláštní genetická mutace ?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 10:02    Předmět: Citovat

půjč si od elektrikářů hledač vedení (kupovat se to asi nevyplatí, o vyrábění ani nemluvím), ostatní kabely vypni a do toho hledaného přiveď na 1 žílu fázi. Jestli končí 10 cm pod povrchem, tak by se měl dát najít rychle.
Až budeš příště ukončovat kabel v zemi "někde", tak konec zavři do těsné krabice a mezi žíly připoj pár závitů vodiče omotaného okolo permanentního magnetu. Bude se ti to líp hledat.
A nebo si přesnou polohu vyfoť a ještě radši zakresli, to je nejspolehlivější a relativně bezpracná a levná metoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cirus
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 24, 2008
Příspěvky: 252

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 13:25    Předmět: Citovat

Bernard:
Té změně kapacity rozumím, jenže mi není jasné jak tu změnu zachytit?
citace:
multivibrátor 2-3 kHz na kabel proti zemi, přijímat citlivým zesilovačem s vysokou vstupní impedancí nebo (?) rádiem na dlouhých vlnách, omotaným závity drátu - jeden konec zem, druhý poklička
Tzn. že musím vyrobit (koupit, půjčit) multivibrátor, 1výstup z něho připojit na jednu žílu a druhý uzemnit? Jak potom přijímat zesilovačem? To je dost komplikované Shocked.
BOBOBO:
To s tím včelařem si děláš kozy ne? Tomu fakt nerozumím Sad Gen = generátor - tomu rozumím, ale co já s tím? Dá se něco takového půjčit a co potom?
Crifodo:
Snad někde nějakého elektrikáře s hledačem vedení najdu.

Dík všem, ale zatím jsem bezradný
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1841
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 14:00    Předmět: Citovat

Bud poziadaj o pomoc niekoho, kto ma hladac, alebo improvizuj s generatorom. Jednoduchsie to asi nepojde. Este mozno pouzit metodu dohladavania v lavine - tenkym kovovym prutom prestuchat predpokladany priestor, a pritom nadavat na sutre.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 14:08    Předmět: Citovat

Jak se přibližuješ ke kabelu s tím kovovým kotoučem, kapacita stoupá a proud přes tu kapacitu taky stoupá. Když to sleduješ přes sluchátka, stoupá hlasitost nf signálu. Najdeš místo, kde je to nejhlasitější, a dokončíš motykou. Podobně s příjmem na rádio. Multivibrátor - nebo jiný generátor se strmými hranami - generuje spektrum kmitočtů s rozestupem toho základního, řekněme 2 kHz. Rádio na DV přijme například 200 kHz, 202 kHz, 204 kHz, a demoduluje to jako nosnou frekvenci 202 kHz modulovanou signálem 2 kHz. Tu modulaci když slyšíš z repráku, zase hledáš místo s nejsilnější hlasitostí.
Feritová anténa přijímá magnetickou složku elektrického pole, ale do toho kabelu v zemi jde jen mizivý proud, tak i magnetické pole bude slaboučké. Proto se hodí rádio, které má přípojku na externí drátovou anténu. Když na takový vstup připojíš měřicí "pokličku", snad něco uslyšíš.
Když si natáhneš pomocný drát od rozvaděče na tu zahradu, multivibrátor připojíš mezi žílu kabelu a pomocný drát u rozvaděče. Na zahradě máš také dva konce - jeden od pokličky, jeden ten pomocný. potom jsou možnosti:

a) mezi ty konce zapojit sluchátka 4000 ohm
b) připojit je na vysokoimpedanční vstup nf zesilovače
c) připojit je na vstup externí antény DV/SV přijímače
d) připojit je na cívku omotanou oklo rádia s feritovou anténou bez přípojky na externí anténu

Asi máš pěkný trávníček, tak se nedivím, že se ti ho nechce rozkopat. Jinak už by si to měl hotové. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 20:34    Předmět: Citovat

Plan B zalejes najviac pravdepodobne miesto vodou.
DAs si v hodnu obuv. Zapnes to na siet a sledujes kde vyliezaju dazdovky.

Ale ked to mas dobre zaizolovane tak nič Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund