Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Proudové omezení nabíječe
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cabatiny



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 17:57    Předmět: Proudové omezení nabíječe Citovat

Ahoj.
Potřeboval bych pomoct s omezením proudu,pomocí snižování napětí.při nabíjení 48v pb baterií ve skutru.

Sehnal jsem si tento zdroj: http://viewitem.eim.ebay.cz/350W_48V_73A_Regulated_Switching_Power_Supply_New_good/250738954645/item

Zdroj má plynulé nastavení napětí a je velmi (tvrdý)
Prud nelze nastavit.
Tak mě napadlo,zda by nešlo obejít ten trimr regulace napětí a snižovat napětí v závislosti na proudu.
V podstatě potřebuji omezení od 4A ale také zachovat (tvrdost) zdroje pokud už omezovač nebude pracovat-ke konci nabíjení.
Zatím nabíjím přes žárovku ale asi 1/3 s ni jde do tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 18:59    Předmět: Citovat

Cesta to je, ale ta regulační smyčka bude hodně strmá a asi se to rozkmitá, takže nějaký nelineární odpor v nabíjecí cestě "alá žárovka" tomu určitě pomůže.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 20:21    Předmět: Citovat

nelineární odpor asi pomůže, ale bude to dost o protopeném výkonu.... u 12V Pb aku je hranice vybití někde na 10-10,5V a konečné nabíjecí napětí pro "cycle use" 14,4V ....
To je u 48V aku cca 40V vybitý a cca 57V nabitý? Při 4A ztráta na výkonovém prvku cca 70W při zcela vybitém aku....
jaké min a max napětí jde na zdroji nastavit?
šlo by to řešit lineárním stabilizátorem proudu ale bude to chtít pěknej chladič...
EDIT: tak už jsem to dočetl umí 56V, bude tam celkem vadit každý úbytek na stabci..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cabatiny



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: so únor 05 2011, 7:35    Předmět: Citovat

alles napsal(a):
nelineární odpor asi pomůže, ale bude to dost o protopeném výkonu.... u 12V Pb aku je hranice vybití někde na 10-10,5V a konečné nabíjecí napětí pro "cycle use" 14,4V ....
To je u 48V aku cca 40V vybitý a cca 57V nabitý? Při 4A ztráta na výkonovém prvku cca 70W při zcela vybitém aku....
jaké min a max napětí jde na zdroji nastavit?
šlo by to řešit lineárním stabilizátorem proudu ale bude to chtít pěknej chladič...
EDIT: tak už jsem to dočetl umí 56V, bude tam celkem vadit každý úbytek na stabci..

Ano umí od 39v do 58v.Potom zapínají ochrany.
Trimr je tam 4,6K a čím je větší odpor tím se napětí snižuje.
Puvodně jsem chtěl do obvodu bočník ale nevím,jaké zapojení by umělo zvyšovat odpor při přesáhnutí limitu +- 4A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12561

PříspěvekZaslal: so únor 05 2011, 12:05    Předmět: Re: Proudové omezení nabíječe Citovat

Cabatiny napsal(a):
V podstatě potřebuji omezení od 4A ale také zachovat (tvrdost) zdroje pokud už omezovač nebude pracovat-ke konci nabíjení.
Můžeš mně to vysvětlit trochu blíže? Wink

Jinak zdroj by se dal upravit na zdroj konstantního proudu (spíše jen regulovat hranici jeho omezení). Na netu jsem našel schema tohoto zdroje i popis úpravy
zde. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18695
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so únor 05 2011, 20:50    Předmět: Citovat

Jinak na tomto foru je nabíjení různých aku věnováno více vláken . A pokud používáš 4 12V aku , bylo by dobře upravit i vnitřek s použitím zkratových regulátorů , protože i celková cena aku bude slušná a pro nabíjení použít zdroje proudu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cabatiny



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 16:06    Předmět: Re: Proudové omezení nabíječe Citovat

masar napsal(a):
Cabatiny napsal(a):
V podstatě potřebuji omezení od 4A ale také zachovat (tvrdost) zdroje pokud už omezovač nebude pracovat-ke konci nabíjení.
Můžeš mně to vysvětlit trochu blíže? Wink

Jinak zdroj by se dal upravit na zdroj konstantního proudu (spíše jen regulovat hranici jeho omezení). Na netu jsem našel schema tohoto zdroje i popis úpravy
zde. Wink

Jde jen o to,aby to neomezovalo napětí třeba už od 250mA.
To by se ty baterie pořádně nenabily ani za 20hodin,když budu mít max napětí na baterii 13.8V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12561

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 17:15    Předmět: Citovat

Asi takhle:( Very Happy )
Ve zdroji nejsou regulátory dva, ale jen jeden. Tento regulátor pracuje jako regulátor napětí nebo proudu, podle toho, která z regulačních smyček je právě ve funkci. Protože nemohou být ve funkci obě smyčky současně, není možné použít tvoji větu, cituji:" V podstatě potřebuji omezení od 4A ale také zachovat (tvrdost) zdroje pokud už omezovač nebude pracovat-ke konci nabíjení.".
Prostě to není možné. Wink

Stačí se podívat na typickou VA charakteristiku zdroje napětí s proudovým omezením.



Charakteristika.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Charakteristika.png
 Velikost:  11.7 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cabatiny



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:20    Předmět: Citovat

Dobře.
Díky za vysvětlení.
Takže proudová regulace by byla možná třeba přes tyristor,který by steně topil jako žárovka v obvodu nabíječe?
Je tedy možné regulovat napětí(odpor) v závislosti na napětí na bočníku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12561

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:34    Předmět: Citovat

Tyristor by netopil, alespoň ne tolik, jako žárovka. Jeho použití zde ale nemá smysl. Vhodnější k tomuto účelu (k regulaci proudu) jsou PWM regulátory s tranzistory.
Na druhou otázku je odpověď ANO. Koneckonců i v tom tvém zdroji je proudové omezení 7,5A nastaveno bočníkem (viz schema). Proto jsem výše poznamenal, že by bylo možné tento zdroj upravit (změnou obvodu bočníku) tak, aby splňoval tebou požadované proudové omezení 4A. Jedno z možných řešení popisuje zmiňovaný článek.
Asi jsi ho nečetl.
Wink

p.s. Abych to dokončil - není tedy tak docela pravda to, co jsi psal v prvním dotazu:
Zdroj má plynulé nastavení napětí a je velmi (tvrdý)
Prud nelze nastavit.


Nejjednodušším řešením je zvětšení odporu bočníku pro dosažení proudu 4A. Na obrázku jsou tři bočníky paralelně. Např. vypájením (přerušením) jednoho z nich se sníží hodnota proudového omezení na 66% (o 1/3). Wink



bočník.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bočník.png
 Velikost:  58.2 kB
 Staženo:  113 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cabatiny



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 15:21    Předmět: Citovat

Článek jsem četl,ale v reálu mám ten zdroj uspořádán uplně jinak i popis součástek ale bočník jsem našel,takže vyzkouším tuto cestu.
Každopádně díky za info.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cabatiny



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 18:45    Předmět: Citovat

Tak jsem bočník upravil(byla tam jen jedna propojka) a dal dvě s nalým pruřezem a ejhle FUNGUJE TO!
Upravením -zkrácením-jsem dosáhl 4,11A.Od této hodnoty začne regulace snižovat napětí.
Je to přesně to,co jsem potřeboval.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 19:22    Předmět: Citovat

Akorát bych dodal, že s menším zatěžovací proudem bude opět zdroj tvrdý. Vy jste pravděpodobně přenastavil nadproudovou ochranu, jinak to je pořád zdroj konstantního napětí. Což je velmi výhodné, protože pokud nastavíte (jestli to jde) napětí naprázdno těsně pod plynovací velikost, baterie se nepřebije. Dokonce bych to udělal, protože se zdrojem 48V nenabijete Pb akumulátor 48V na plnou kapacitu. Chtělo by to kolem 55V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út únor 08 2011, 11:48    Předmět: Citovat

hm myslim ze smerom hore by to malo ist doladit samozrejme uz nedosiahne maxim prud 7A ale to by mu ako vidim zatial nevadilo.... snad by to aj napetovo vydrzalo..... ved uvidime o napise za par dni Very Happy ked mu to nenabije do plnej kapacity
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cabatiny



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: so únor 12 2011, 12:09    Předmět: Citovat

Samozřejmě mám nastaveno na 55,5V což je akorát pro 4x12V baterie.
Proud je podle rady omezen bočníkem na 4,1A.

Od této hodnoty nahoru se omezeje napětí až do zhruba 38V.
Pod mez 4,1A je zdroj zase velmi tvrdý(+-0,1V)a baterie nabije až do zminovaných 55,5V. Jelikož baterie má svůj odpor,tak od zhruba poloviny nabíjení je stejně proud nabíjení už menší než zminované 4A a jde až do 0A,kdy je nabíjení hotovo.
Pro baterie je taková ochrana zcela dostačující,protože napětí vybitých neklesne pod 40V.To už je ale destrukce.

Snad jsem to popsal správně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund