Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký proudu teče přes C při napájení ze sítě?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 20:31    Předmět: Jaký proudu teče přes C při napájení ze sítě? Citovat

Mám takový teoretický problém. Myslel jsem si, že když připojím kondenzátor na síťové napětí, které má přibližně sinusový tvar, tak proud kondenzátorem bude mít taky přibližně sinusový tvar.
Zapojil jsem do série kondenzátor a odpor (asi 170nF a 10 Ohm) a snímal jsem osciloskopem úbytek na odporu (čili vlastně tvar proudu).
Ten proud je hrozný patvar a nejsem si příliš jistý proč vlastně. Máte vysvětlení?



Ic 11.jpg
 Komentář:
Napětí je přímo ze zásuvky. Proud snímán na 10 Ohm odporu. C = 170nF

Stáhnout
 Soubor:  Ic 11.jpg
 Velikost:  111.87 kB
 Staženo:  49 krát


Ic 22.jpg
 Komentář:
Napětí je přímo ze zásuvky. Proud snímán na 10 Ohm odporu. C = 170nF

Stáhnout
 Soubor:  Ic 22.jpg
 Velikost:  112.67 kB
 Staženo:  51 krát


Ic 3.jpg
 Komentář:
Napětí je získáno přes oddělovací trafo + regulační trafo.

Stáhnout
 Soubor:  Ic 3.jpg
 Velikost:  120.3 kB
 Staženo:  51 krát

Návrat nahoru
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 20:39    Předmět: Citovat

Žeby rušenie???? Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 21:31    Předmět: Citovat

Nemáš nakřápnutý osciloskop?Zamněn kanály.Nebo zapoj dva odpory.
Jestli máš dlouhé a nestíněné přívody uvidíš zázraky.Použij sondy!!
Oscilo má vstup 1Mohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:32    Předmět: Citovat

citace:
Nemáš nakřápnutý osciloskop?Zamněn kanály.Nebo zapoj dva odpory.
Jestli máš dlouhé a nestíněné přívody uvidíš zázraky.Použij sondy!!
Oscilo má vstup 1Mohm.
Sondy jsem samozřejmě použil a na druhém osciloskopu mám stejný obrázek. Dal jsem tam kondenzátor 1uF (impedance kondenzátoru už je tedy docela nízká a navíc sonda visí na odporu 10 Ohm) - a ukazuje to to samé - samozřejmě se zvětšil proud, ale zkomolený tvar zůstal.
Návrat nahoru
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:36    Předmět: Citovat

Čo je to za kondenzátor a odpor? Aké je zapjenie skopu voči nuláku? Aká je dľžka prívodov?

Dávnejšie som meral niečo podobné /fázová regulácia do nabíjačky s potmetrom a kapacitu v sérii a nemal som skreslený priebeh. Nie je ten kondík "chytený?" Na aké je napätie?

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:52    Předmět: Citovat

Musíš si uvědomit, že kondenzátor 170nF a odpor 10Ohm tvoří derivační článek s časovou konstantou RC=1,7us, což odpovídá kmitočtu 0,59 MHz. Protože síťové napětí obsahuje dost rušivých složek, které mají mnohem vyšší kmitočty než 50Hz, procházejí tímto derivačním článkem mnohem snadněji. Také si myslím, že dost těchto složek je způsobeno magnetizačním proudem obou předřazených transformátorů. Zkus přidat na výstup druhého transformátoru odporovou zátěž, která odpovídá výkonovému dimenzování trafa (např. žárovku). Tvar by se měl zlepšit. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 23:11    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Musíš si uvědomit, že kondenzátor 170nF a odpor 10Ohm tvoří derivační článek s časovou konstantou RC=1,7us, což odpovídá kmitočtu 0,59 MHz. Protože síťové napětí obsahuje dost rušivých složek, které mají mnohem vyšší kmitočty než 50Hz, procházejí tímto derivačním článkem mnohem snadněji. Také si myslím, že dost těchto složek je způsobeno magnetizačním proudem obou předřazených transformátorů. Zkus přidat na výstup druhého transformátoru odporovou zátěž, která odpovídá výkonovému dimenzování trafa (např. žárovku). Tvar by se měl zlepšit. Wink

Nikde jsem se o předřazených transformátorech nedočet, kde jsou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 23:16    Předmět: Citovat

to masar: Dva obrázky jsou od zapojení přímo na síti (ze zásuvky ve zdi) - žádné trafo tam není. Osciloskop má uzemněnou kostru, která při měření na síti byla spojená s nulákem (jak taky jinak). Ale mám ještě C1-94 a ten je připojen jen dvoulinkou a ukazoval zhruba to samé (jen chyběly podrobnosti).

Co jsou to ty rušivé složky? Jak velké mohou teoreticky být? Jaktože napětí je hladké a stabilní, zatímco proud se mění jak chce.
Představuji si, že to je možná nějaký projev kompenzace jalového proudu...
Pokud ano, je mi nepříjemná představa, že si někdo cizí přes můj kondenzátor kompenzuje svoje problémy s účiníkem Very Happy

Když si udělám předřadník z kondenzátoru pro LED kontrolku, tak ta chudinka LED bude dostávat nedefinovatelné proudové rány, i když napětí sítě bude stabilní?
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: po únor 18 2008, 0:17    Předmět: Citovat

to zouzel1: U obrázku IC3.jpg je komentář. Ale přehlédl jsem ty předchozí komentáře.
to PavelFF: Napětí je hladké proto, protože ho měříš před derivačním článkem a jeho první harmonická 50Hz má amplitudu 325V. Za derivačním článkem je napětí 50Hz na odporu 10Ohmu velmi malé (U2xR/Xc), zatímco vyšší kmitočty procházejí s menším útlumem a snadněji deformují výsledný průběh. Wink
Rušivé složky vznikají v síti vlivem různých přechodových dějů, dále odběrem spotřebičů pracujících v impulsním režimu, různých pohonů a frekvenčních měničů, jiskřením na komutátorech motorů atd. atd. Platí, že čím je impedance sítě menší, tím menší je i podíl rušivých kmitočtů. Ale s tou LEDkou to zase tak tragicky nevidím Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: po únor 18 2008, 4:05    Předmět: Citovat

To PavelFF
U toho tvého dotazu jsem se po dlouhé době pořádně zasmál... Budeme mít dneska o čem kecat v naší firmě...
Ale jinak chválím, že máš S1-94. Je to výborný stroj. Malé rozměry, přenosný, skladný, dobrá synchronizace, šířka pásma 25 MHz... Nemůžu si ho vynachválit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 18 2008, 8:51    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
to zouzel1: U obrázku IC3.jpg je komentář. Ale přehlédl jsem ty předchozí komentáře.
to PavelFF: Napětí je hladké proto, protože ho měříš před derivačním článkem a jeho první harmonická 50Hz má amplitudu 325V. Za derivačním článkem je napětí 50Hz na odporu 10Ohmu velmi malé (U2xR/Xc), zatímco vyšší kmitočty procházejí s menším útlumem a snadněji deformují výsledný průběh........


>> PavelFF: už z toho, že máš nastavené stejné amplitudy, ale fázový posuv RC článku je viditelně téměř 90°, je jasné, že máš na každém vstupu osciloskopu nastavenou jinou citlivost. Zhruba v poměru 1:1870.
Znamená to tedy, že základní kmitočet máš 1870x zeslabený, takže si zobrazuješ hlavně rušení, které se dostává do sítě odkudkoliv.

K "měřicímu" odporu připoj sondu přes integrační článek, který ho příliš nezatíží, ani se neuplatní při 50Hz, například R=1k5 a C=470n. Amplitudu 50Hz to zmenší o 5%, ale složky nad 200Hz to potlačí už slušně. Uvidíš, jak se ten průběh vyhladí. Samozřejmě, ne úplně, nějaká ta pahorkatina na tom zůstane.
Kdybys ten dělič realizoval rovnou jako kapacitní (třeba 470nF proti zemi a z fáze 250pF), byla by ta druhá sinusovka zase 1870x nižší, ale v zákrytu, bez fázového posuvu.
Jenže 120mV efektivního napětí by ti bylo v praxi asi na nic, tak budeš potřebovat dejme tomu 6V, kondíky tedy v poměru 1:37 naprázdno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po únor 18 2008, 19:11    Předmět: Citovat

Děkuji za zasvěcené odpovědi.
Na uvedené patvary jsem přišel náhodou při zkouškách wattmetru definovanou zátěží RC, domnívaje se zprvu, že průběhy budou ideální a wattmetr se tak dá snadno otestovat.

Předpokládám, že situaci by trochu zlepšil odrušovací síťový filtr.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund