Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba plošných spojů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wh1sp3r
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 16:16    Předmět: Výroba plošných spojů Citovat

Ahoj,
Četl jsem článek o výrobě plošných spojů pomocí propisovacího papíru a laserové tiskárny, bohužel sem nezjistil, jak je to myšleno "propisovací papír". myslím si, že by to mohl být ten průhlednej papír, jak byl dřive, na něm byly ty písmenka, a když sem to chtěl prsknout na papír, tak sem to musel z druhé strany začmárat propiskou, aby to písmenko pustilo, je to on ?
Návrat nahoru
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 18:19    Předmět: Citovat

nemyslíš tohle? http://homel.vsb.cz/~s1v65/strankyWEB/Studenti/Kadurek/NAEP/referat.html

Pak se ještě požíval pauzák, a osvicovalo se to výbojkou na fotocitlivý cuprextit, tzv. fotocesta

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 18:40    Předmět: Citovat

Ja som zacinal pierkom a acetonkou, potom som presiel na fix.

NEskor som doma rozbehol Fotocestu. Je to genialne robim kvalitne plosaky ale je to aj draha technogia.

Chystam sa na toto:
http://www.hw.cz/Teorie-a-praxe/Dokumentace/ART1286-Vyroba-DPS-nazehlenim-toneru.html
Vizera to dost dobre a je to lacne. Tiez by sa tym dali robit nielen plosaky ale aj popisovat panely pristrojov. Doma mam farebny laser takze panel by mohol byt aj farebny:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 18:51    Předmět: Citovat

Nejsem si jistý, ale myslím že se používal nějaký vybraný papír, na něj se to na laserovce vytisklo převrácené a pak se to přežehlením přeneslo na desku. Něco jako s tou modrou (či čirou) fólií, ale nebylo to myslím nijak dokonalé.

Poznámka: Já jsem úplně ztratil praxi s leptáním plošných spojů, a to jak v chloridu železitém, tak v kyselině chlorovodíkové, výsledky posledních pokusů byly tristní.
Proto tišťáky zbaběle kupuju. Wink


Naposledy upravil Nagant dne čt březen 09 2006, 18:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 18:54    Předmět: Citovat

Fotocesta:
http://www.hw.cz/Dokumentace/Teorie-a-praxe/ART669-Vyroba-plosnych-spojov-fotocestou-v-malych-mnozstvach.html

kód:
V výrobě DPS není třeba používat pouze zmiňované fólie. V redakci jsme několikrát experimentálně vyzkoušeli použití obyčejného pauzovacího papíru. Při tisku předlohy bylo potřeba pouze nastavit maximální sytost barev (na naší HP LaserJet stupeň 5) a doba osvitu obyčejným horským sluníčkem se musí prodloužit na 15 až 20 minut.
Při použití pauzáku se nesmí 2x tisknout na tentýž papír, protože pauzák se při každém projetí pecí laserové tiskárny smrští.


_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tominekk



Založen: Jul 16, 2004
Příspěvky: 295
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 19:05    Předmět: Citovat

No já jsem začínal dělat plošňáky fixem. Od toho jsem pak upustil páč to stálo za prd. Dlouho to trvalo, nebylo to přesné a často se fix podleptal.

Pak jsem je dělal barvou, kterou jsem nanášel injekční jehlou. Problém byl, že to bylo stále málo přesné a tu a tam se na plošňáku vytvořila kaňka.Smile

Teď je dělám fotocestou a jsem naprosto spokojenej.
Není to nic složitýho, jde tu spíše jen o zkušenost. Je to sice o kapánek dražší, ale ne o moc a výsledky jsou skvělé.
Tato technologie má velké výhody - přesnost 100%, vypadá to pěkně a je to vcelku rychlé. A nenechte se odradit, že to nejde inkoustovou tiskárnou a je třeba "lejzrofka". Blbost - já to dělám inkoustem a jde to v pohodě!

Jednou jsem si dělal plošňák pro cca 30 součástek a 5 IO rukou. práce mi trvala skoro týden každodenní dvouhodinové práce. Nakonec se to povedlo a byl jsem spokojen. Včera jsem si udělal fotocestou plošňák pro 23 součástek a 4 IO (takže srovnatelný) a bylo to za dvě hodiny hotoví. Smile

A pomocí toho propisovacího papíru to dělal kamarád a říkal, že to byla hrůza. Teď mu dělám plošňáky ja:-)

_________________
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 22:53    Předmět: Citovat

Chlapi jsem starý praktik a proto mi můžete věřit že si nevymýšlím a na něco nehraji.
Za celou dobu jsem posbíral moc informací po netu a nechlubím se že bych byl autor,to ne.
Jen jsem vymyslel a navrhl nanesení světlocitlivé vrstvy.
Tak ještě jednou a pro ty co mají laserovou tiskárnu NEJLEPŠÍ řešení.
1.vytvořit návrh,samozřejmě na PC
2.na cuprexu vytvořit světlocitlivou vrstvu.To není problém,buď ji koupím,nebo nanesu.Pokud chci nanést,tak MECHANICKY očistit.(lépe řečeno prva chemicky,buď ředidlem,nebo lihem a potom jemnou kovovou vatou vyškrábat) a hned potom nanést světlocitlivý lak.Já jsem vymyslel jelikož se tam nanášely neustále nějaké vlákna,nebo prach metodu:Do nějaké krabice navléct potah z látky,která udrží vlhkost.(hadra namočená do vody),na dno položím desku a nanáším lak.Jelikož je okolí (látka) vlké ulpívají na ní případné kousky prachu a nejdou na desku.
Nechat ŘÁDNĚ zaschnout.Pokud vypálím na 80 stupnů za hodinu můžu pokračovat.
Předlohu vytisknout tak že potom až ji přiložím na desku leží TISKEM na desce.
Stisknot mezi dvě skla.
Osvítit výbojkou 250W asi 7 minut.
Potom vyvolat v jemném roztoku chloridu.
Potom znovu zahřát na teplotu.(vypálit) a nechat ochladit (je to důležité)
Potom vyleptat, pro nás elektroniky v čemkoliv dostupném.
Dělám dva průchody mezi vývody IO úplně běžně.Níčeho se kluci nebojte je to strašně jednoduché a nebojte se toho.
Měl jsem učitele Tomáše BOHÁČKA a tem mě nikdy nezklamal.
Nezkoušejte nic jiného a nebojte se toho!
Milan121
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tominekk



Založen: Jul 16, 2004
Příspěvky: 295
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 23:10    Předmět: Citovat

To máš pravdu.
Ale mám dotaz. Proč po lázni ve vývojce a před samotným leptáním ještě desku zahříváš?

Už jsem to psal, ale ještě teda znova: Není na to třeba laserová tiskárna! Wink
Já jenom pro jistotu tisknu předlohu dvakrát a slepím ji k sobě. Tím jsem dosáhl lepších výsledků!
S tím "lapačem prachu" to zkusím, je to rozhodně dobrej nápad. Já to doteď dělal v koupelně - je tam vlhko a moc prachu tam není Smile

_________________
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5690
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 9:33    Předmět: Citovat

Dělám to prakticky úplně stejně jako Milan121 až na to zahřívání po vyvolání (???).
Vývojka je asi 2% roztok hydroxidu sodného (louh), dávám 92 peciček do 1l vody.
Leptám v chloridu železitém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 764

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 13:07    Předmět: Citovat

Již byla většina řečena, ale propisovacím papírem byl myšlen papír, který je z obou stran bílý, na rubové straně je vrstva, která propisuje. Používá se třeba na předtištěné faktury, revizní knihu výtahů a spousta dalších předtištěných formulářů, které koupíš v prodejnách pro podnikatele.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 13:32    Předmět: Citovat

Proč znovu vypálit?Protože vývojka jemně naruší okraje a tímto se to znovu zpevní.Nikdy jsem nad tím nějak moc nelaboroval,dělám to tak.
Tom mě to naučil a určitě to nedělal ze srandy.To jsme leptali i do plechu větrací otvory a jiné blbinky.Nápisy.
Pokud se tím chcete zabývat,zařiďte se takhle a budete velice mile překvapeni.Milan121
Ještě by to chtělo kluci vymyslet nějakou prokovovačku.Pan Fila někde na netu psal že nějakou tenkou folii stočí do trubiček a ty potom strčí do dírky a ty hrany ohrne.Principielně je to úplně perfektní,ale to provedení by chtělo nějak navrhnout.Aby to bylo jako nějaké nýtovací kleště nebo něco podobného.Trubička to musí být,aby se tam dal strčit vývod součástky.dalo by se procházet mezi stranama mimo součástky,ale to je pracné navrhování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 18:04    Předmět: Citovat

To prokovení existuje ale když jsem to viděl na posled tak ty trubičky byly drahé jak čert něco přes korunu za kus ! Tak jsem to pustil z hlavy .Ale bylo byto super prokovy doma !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 13 2006, 13:40    Předmět: Citovat

Já používám ještě jednodušší metodu nanášení fotocitlivé vrstvy. Nedávám desku do krabice s vlhkým hadrem (ano, funguje to), ale uchopím ji kleštěmi za růžek, postavím se, natáhnu ruku s deskou před sebe do prostoru a desku nastříkám emulzí. Nikam ji tedy nepokládám, nemá se co zvířit. Nejlepší výsledek se dosáhne, když těsně před nastříkáním ofouknu očištěnou desku stlačeným vzduchem ve spreji. Tedy ofouknu desku i s těmi kleštěmi. Běžně takto dělám desky pro smd 0805 součástky.
Návrat nahoru
georgew



Založen: Nov 01, 2004
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: út říjen 24 2006, 18:35    Předmět: Citovat

tu se probira vyroba DPS, ted zrovna resim vyrobu DPS a potrebuji je prokovit. Nexistuje nejaky chemicky dostupny pokovovaci roztok neb jak to delaj profici?

Jinak pozivam folii do meotaru A4 na lejzrovce max. do tmava a je plosak i v provedeni SMD treba pro FTDI jak vysitej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá únor 15 2008, 20:45    Předmět: Citovat

Pánové, chystám se vyrobit si desku překopírováním z laserové tiskárny formou přežehlení. Mám ale problém s otočením na zrcadlový obraz desky ve formátu pdf. Poraďte prosím. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund