Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

lampáček
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zhofman



Založen: Jan 11, 2010
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st leden 13 2010, 18:28    Předmět: lampáček Citovat

Zdravím všechny
kdysi sem kytaru honil přes lampáč "nějaká Tesla" a po dlouhé době se mi dostal do ruky malý zesilovač, který by mi na doma vyhovoval. Příkon okolo 50W není moc a výkon nějakých 12W je dostatečný pro mojí potřebu. Vzhledem k tomu, že dlouho neběžel, tak jsem si tu na fóru už něco našel, jakým způsobem ho rozběhat a tak se ptám odborníků Smile)....

1. Lze přizpůsobit impedanci měniče jinak než převinutím trafa? např
zesilovač 6R repro 4R?Vím jaký má vliv odlišná impedance u
tranz. zes. bez výstupního trafa, ale nevím jak se to jeví u lampáče.

2. Pokud už nastane nejhorší scénář, na kolik odhadujete rekonstrukci-
obměnu součástek vč.převinutí trafa

3. Sem amatér dokážu proměřit obvod, vyměnit součástku, chápu
jednodušší schémata atd. ale chtěl bych vědět, co je to za
konstrukci, jestli to nebude "generální oprava škody favorit"
z hlediska lampáčů

Odkaz na typ, jsou tam i schémata zapojení atd:
http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/mv3/mv3.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 13 2010, 18:51    Předmět: Citovat

1. lze použít 8R i 4R pro tenhle lampáč, při 4R zátěži budou lampy trochu přetížené, hlavně při hraní na doraz.

3. komplet opravy MV3 závisí na stavu, je tam bohužel dost mizerný plošák a trochu netypické patice. Vzhledem k současným cenám těchto kousků se to vyplatí zrekonstruovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zhofman



Založen: Jan 11, 2010
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st leden 13 2010, 21:47    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
1. lze použít 8R i 4R pro tenhle lampáč, při 4R zátěži budou lampy trochu přetížené, hlavně při hraní na doraz.

3. komplet opravy MV3 závisí na stavu, je tam bohužel dost mizerný plošák a trochu netypické patice. Vzhledem k současným cenám těchto kousků se to vyplatí zrekonstruovat.


Moc díky za odpověď, dal sem se do toho ihned a ... zkontroloval jsem plošňák ok, není ani vyhřátý patice taky, vytahal jsem lampy, proměřil napájení, a vše se jevilo dobře. tak sem to poskládal a s tlukoucím srdcem, cvakl vypinačem... spadl mi kámen ze srdce Smile Ono to funguje i v původním stavu Smile Tak sem připojil repro z bývalého komba a kupodivu jen jemný šum, který při brnknutí na strunu mizí. No, aby nebylo vše růžové, hodně chrastí při otočení oba potenciometry hlasitosti a 1 výškový nejde vůbec. Takže musím někde schrastit potenciometry a vyměnit preventivně pár kondenzátorů. Jedna EL84 jasněji žhaví, neměl jsem odvahu větší zátěže, takže na zvuku se to moc neprojevilo Ale neměl by být problém, mám dvě krabice elektronek vytahaných z rádií, takže se vyberere. A zvuk? Smile nemá ořezané špičky, pokud se to tak dá popsat, zní to jinak než tranďák. Takže budu renovovat.
Pokud by jste měl někdo tip na ty poťáky, dejte vědět. Dík



S3.jpg
 Komentář:
Tohle sem tam napojil.

Stáhnout
 Soubor:  S3.jpg
 Velikost:  143.6 kB
 Staženo:  126 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 13 2010, 22:07    Předmět: Citovat

Jedna EL84 jasněji žhaví. To jako anoda? Pak jí teče velký proud, možná má vazební kondenzátor svod, preventivně je vyměň oba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32047
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 13 2010, 22:07    Předmět: Citovat

zhofman napsal(a):
...A zvuk? Smile nemá ořezané špičky, pokud se to tak dá popsat, zní to jinak než tranďák. ...


Ale má ořezané špičky, to by ses divil... Jen je nemá ušmiknuté ostře, ale "do kulata" - takže to není tak výrazně slyšet... Holt lidské ucho je na sudé harmonické míň citlivé a někdy je "má docela rádo" - proto je taková obliba lampových konců. Přitom zkreslení mají kolikrát o dva i tři řády větší, než dobrý lineár s polovodiči... Ale jsou i tací, kteří bojují proti "tranzistorovému zvuku" s koncovými zesilovači s paralelně řazenými výkonovými trandy bez emitorových odporů... Laughing Laughing Laughing

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zhofman



Založen: Jan 11, 2010
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st leden 13 2010, 22:42    Předmět: Citovat

No, asi jsem to nevystihl, zvuk jak píšeš je kulatý, a připadá mi, že je líp spřažený se strunou. Dosud sem tam hraju na Laney tranďáku, není špatné ani to, no uvidíme.

To Oldradio: Jj projedu ty kondíky radši všechny, kdysi v dobách
dřevěných, sem taky dostal šupu od strun, z lampáče Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 13 2010, 23:00    Předmět: Citovat

Ty potenciometry netřeba shánět, stačí je demontovat a repasovat.

Jo, a EL84 do tohohle verku musí být slušně párované, nějaké ze starého rádia jsou vhodné leda tak do starého rádia. Patice, ač vypadají dobře, často mívají svod, plošák to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 0:28    Předmět: Citovat

Než se začneš radovat, jak to hraje tak radši vyměň alespoň ty vazební kondy z invertoru na G1 těch EL84 a pak taky ten ellyt, co je paralelně ke společnému odporu v katodách těch ELek. Na tom společném odporu vzniká předpětí -Ug1 pro obě EL84 a když bude paralelně připojený ellyt rozformovaný, bude mít svod, předpětí klesne a ELkami poteče moc. To samé při svodu vazebních kondů z invertoru.

Jaké tam máš EL84? Opravoval jsem několik těchto zesů a většinou tam byly Polky, Telam. Ty jsou dobré tak do nějakého starého rádia a ne sem. Dej tam párovanou dvojici ruských 6P14P (neplést s 6P15P, ta vypadá úplně stejně a má i stejně vývody, elektricky je úplně jiná). Pokud trefíš dobrou sérii, jsou ještě lepší než EL84 od Tesly. Mně tenhle stroj pak dával ještě cca 16W před náběhem limitace do 4-ohmové zátěže s původním (velmi kvalitně provedeným) výstupákem.

MV3 má jednu takovou zvláštnost, méně citlivý vstup je osazen jedním stupněm s EF86 a citlivější vstup dvěma stupni s triodami z ECC83. Zpravidla to bylo obráceně, EF86 se dávala na vstup, kde bylo třeba zesilovat slabý signál (snímací zesilovače magnetofonů apod.).

Kdysi počátkem 90.let jsem stavěl něco podobného, jen to mělo více vstupů. Osazené to bylo EF86 na mikrofonním vstupu, ECC83 na korekcích a invertoru, dvě EL84 na konec a EZ81 ve zdroji. K tomu byl další doplněk booster na kytaru s ECC83 (za anodové napětí na pětikolíku bych si dnes dal pár facek Twisted Evil -ale vydržel!). Dalo se z toho dokonce i nahrávat, před invertorem jsem měl výstup. Kraválu to nadělalo až až. Jako reprobednu jsme použili čtyři dřevěné bedny od dráťáku (z 50.let) s vyjmutými trafy a spojené sérioparalelně (pozor na správné sfázování). Hráli jsme na to ve sklepě. Jednou jsme dali Volume skoro na max. a kamarád párkrát zahrál punkovou skladbu "Nádrž od septiku" (název hovoří za vše Laughing ). Za chvíli přiběhl soused z druhého patra, že ho ten řev ruší a on nemůže spát! Takže 12W rozhodně není málo.

Dodnes mám z té doby doma nějaké nahrávky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 0:48    Předmět: Citovat

Přesně tak, vazební kondy vyměnit, a doporučuji všechny - tyhle dederonské potvory mívají svod hlavně zatepla. Samozřejmě zkontrolovat všechny elyty, dost časo je v háji jedna půlka toho hlavního, nebo má aspoň velké ESR. Přesně tam pasuje rumun, co byl náhradní k TV Diamant (má akorát 2x vyšší kapacitu).

U některých MV3 byly stíněné obě vstupní elky, u některých jen jedna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 2:59    Předmět: Citovat

zhofman: ten zosik si váž - dnes to je vyhľadávaný kus medzi gitaristami, aj keď neviem, prečo, ale ako čítam fóra, je to tak. Aj sa celkom draho predáva v porovnaní s tými tesláckymi Monami a Musikmi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zhofman



Založen: Jan 11, 2010
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 9:49    Předmět: Citovat

Díky za rady všem, budu se jimi řídit. Samozřejměje sem to odstavil do doby než se vše vymění a zrepásne. S těmi ELkami je to pravda, pořídím nový pár, kondíky sem již objednal a poťáky zkusím zrepásnout. Jinak sem se dozvěděl, že je to zastrčený kousek z klubovny bývalé ROH Smile) Byl spuštěn snad 5 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 10:09    Předmět: Citovat

Tak to by lampy měly být ok, ne ? Já do toho taky strkám 6p14pev a pokud je vše ostatní v pořádku, jsou to velmi slušné zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 11:50    Předmět: Citovat

pole napsal(a):
zhofman: ten zosik si váž - dnes to je vyhľadávaný kus medzi gitaristami, aj keď neviem, prečo, ale ako čítam fóra, je to tak. Aj sa celkom draho predáva v porovnaní s tými tesláckymi Monami a Musikmi.


Já mám dojem, že je tento minizesík dnes tak oblíbený, protože má velice solidní výstupák a dokáže opravdu hrát v basech hodně pod 100Hz. A jelikož to dnešní uživatelé provozují s různými čínskými jedovatými střeďákami typu Celestion V30 a podobnými sráči, tak to dohromady hraje asi pěkně, většinou mnohem lépe než současná komba šidítka do 15 000,-Kč. Problém nastane, když k MV3 připojíš něco kvalitnějšího, poctivý autentický AlNiCo reproduktor. Ať už nějaký ten původní RFT L3452PBK, L3060PB... nebo Jensen či JBL. Pak je to dost bída a musíš stáhnout basy skoro nadoraz. Probíral jsem to s jedním kamarádem kytarářem staršího data narození a ten mi potvrdil, že na to v 60. letech hrávali dokonce na basu. Na kytaru to prostě nikdy nebylo. Dnešní boom vůbec nedokázal pochopit. Já MV3 mám doma krásně zrepasovaný od Sendyho asi dva roky a už sem se s ním přestal chlubit. Kdykoli přijel nějaký kemoš muzikant a já to vytáhl, tak to nedopadlo moc dobře, na druhou stranu mé bastly nad tím zářily. Pravda je, že k tomu mám v otevřené ozvučnici právě stařičký 12´´ RFT L3452PBK, který k tomu v originále patří. Ale ani pokusy s JBL, Dynacord či 10´´ Jensenem nedopadly lépe. Hezká rekvizita na doma to ovšem je a prodávat ho nebudu. MV2 prý měl mnohem hezčí zvuk na kytaru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 12:41    Předmět: Citovat

Taky je to zesilovač z kategorie "Erste P.A.", o kytaře nebylo ani slovo Smile . Se singly, nebo na foukací harmoniku umí hrát moc hezky, a hlavně - je snadno přenosný Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2010, 14:29    Předmět: Citovat

No právě že se singly to nehraje vůbec. Aspoň s klasikou Tele a Strat. Ty cinkavé vyšší harmonické to prostě neumí. Naopak s humbuckery to už zní lépe, je to takové tučné bez výšek. S foukačkou si to asi rozumí vůbec nejlépe. Rozhodně více než s kytarou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund