Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přehřívání autorádia kvůli výměně repro?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 20:50    Předmět: Přehřívání autorádia kvůli výměně repro? Citovat

Zdravim
Chtěl bych se zeptat,zda je možné aby se začal přehřívat koncový zesilovač autoráda po výměně původních originálních plastových reproduktorů za 100w 4ohm (blaupunkt velocity Vc172).V manuálu k rádiu (Blaupunkt bologna C50) je napsáno,že se k němu můžu připojit 4ohm repro,tak po téhle stránce by mělo být vše v pořádku.Závada se projevuje tím,že při vyšší hlasitosti než na půlku maxima dochází k výpadku zvuku který se změní v jakési chrčení dokavaď rádio nevypnu a znovu nezapnu.Zatím jsem vyměnil jen jeden raproduktor,takže ty zbývající jsou původní.Pokud dám rádio na max a faderem a balancem nechám hrát jen ty 3 původní tak to hraje sice zkresleně,ale hraje i na maximální hlasitost.Jak to pustim do toho jednoho blaupunktu,tak dochází k výpadkům zvuku a chrčení do restartu rádia.Je tedy jasné,že za to může ten nový reproduktor.Displej při výpadcích zvuku nepohasíná,takže napájení by mělo být v pořádku,ale když vytáhnu rádio,z boku nejde udržet ruku - podle mě se to přehřívá.Chtěl bych se zeptat jak je možné že se tohle děje a jestli to je normální a nebo je zrada někde jinde?Jak to řešit?napadlo mě odpájet koncový tranzistory a ty přidělat na chladič s větrákem mimo rádio,ale nevím jestli by to vůbec šlo z důvodu rušení.Věděl by někdo jestli by se nějak projevilo kdyby byly koncový tranzistory 20cm od rádia - například rušení atd?))
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 20:55    Předmět: Citovat

1. možná je někde chyba
2. ty původní repro byly 4ohm nebo 8ohm ??
3. údaj 100W či "1200W p.m.p.o" udává pouze na to, jakej příkon repro vydrží (HLAVNĚ to neudává,kolik z toho promění ve zvuk). Zesilovači je jedno, jestli hraje do 20W nebo do 200W repráku.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 20:59    Předmět: Citovat

Ještě bych k tomu dodal,že bez problémů hrají všechny 4 reproduktory,do té doby než nastavím více než poloviční hlasitost.Když je rádio ráno studené,tak můžu mít nastavenou hlasitost i na víc než na půlku a hraje to normálně,ale po pár minutách (podle mě jak se to ohřeje) už musím hlasitost snížit asi na polovinu a víc kousek,jinak začne docházet k těm výpadkům.
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 21:00    Předmět: Citovat

Neblazni!! Konce nemuzes davat na tak dlouhy draty. Kolik je v tom autozesu zesilovac, hrat by to nemelo, maji to dimenzovane. neni to novy repro v pr*eli? Ja bych rekl ze jo, kdyz to na nej nehraje. Zkousel si ho na jinym zesu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32087
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 21:06    Předmět: Citovat

A taky - MÁŠ DOST VZDUCHU KOLEM ZADKU AUTORÁDIA? Ono to chlazení zadní stěnou a žebrama na ní není pro srandu králíkům, jestli nemáš u zadní strany dost průvanu, zes se ohřeje nad určitou mez a začnou nasazovat nejrůznější ochrany - tepelná, SOAR, vzhledem k nárůstu teploty i klidového proudu také proudová - a máš tady ty své projevy...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 21:11    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
1. možná je někde chyba
2. ty původní repro byly 4ohm nebo 8ohm ??
3. údaj 100W či "1200W p.m.p.o" udává pouze na to, jakej příkon repro vydrží (HLAVNĚ to neudává,kolik z toho promění ve zvuk). Zesilovači je jedno, jestli hraje do 20W nebo do 200W repráku.


Ty repráky nejsou nějaký šunky se 100w pmpo.Jsou to opravdu 100w Rms blaupunkty velocity - je to nejvyšší třída blaupunkt repro.Jsou dvoukomponentní s výhybkou.Pak tam je ještě údaj 300w,ale to bude asi jen ve špičkách.Citlivost těch repro je 92db mají 4ohm.Kolik W a ohm mají ty původní nevím,ale jsou to originály co tam byly namontovaný s autem.Takový šílený plasťáky s papírovou membránou.Kolik mají ohm můžu zjistit zítra.Ale W nebudou mít víc jak 10.Ještě chci říct,že to chrčí s výhybkou i bez ní-takže tou to taky není.Napadlo mě ještě,jestli to nemůže dělat nevyváženost kanálů když mám na L/P jiný repro.Každopádně když to vybalancuju aby hrál jen ten blaupunkt,tak se to chrčení taky projeví

No a právě mi jde o to co sám říkáš - že zesíku je to jedno do kolika w repráku to tlačí.Taky jsem si to do teď myslel,ale začínám o tom pochybovat.Nebo může být zrada jinde?Nevěděl by někdo co by to mohlo způsobovat,nebo neřešil jste někdo stejnej problém?
Návrat nahoru
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 21:20    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Neblazni!! Konce nemuzes davat na tak dlouhy draty. Kolik je v tom autozesu zesilovac, hrat by to nemelo, maji to dimenzovane. neni to novy repro v pr*eli? Ja bych rekl ze jo, kdyz to na nej nehraje. Zkousel si ho na jinym zesu?


Ono to repro hraje normálně.Podle mě v háji není - proměřoval jsem ho ohmmetrem a má 4,1ohm.Zkoušel jsem i proměřovat kabely k tomu repro jestli není náhodou svod na kostru,ale to je v pořádku.

Jinak proč bych nemohl ty koncáky dát na delší dráty?-rušilo by se to,bručelo,nebo co by to dělalo?Blbý je,že chladič těch tranzistorů je z boku rádia,takže to nejde řešit namontováním většího chladiče přímo na rádio - pak už bych ho nevyndal,ani nezasunul Smile .
Návrat nahoru
G13xX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 21:34    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A taky - MÁŠ DOST VZDUCHU KOLEM ZADKU AUTORÁDIA? Ono to chlazení zadní stěnou a žebrama na ní není pro srandu králíkům, jestli nemáš u zadní strany dost průvanu, zes se ohřeje nad určitou mez a začnou nasazovat nejrůznější ochrany - tepelná, SOAR, vzhledem k nárůstu teploty i klidového proudu také proudová - a máš tady ty své projevy...


Ne,vzduchu tam opravdu moc není,ale to je skoro u všech aut - a úplně vzduchotěsný to taky není,trochu místa okolo zadní části rádia je.Myslím alespoň 5cm na každou stranu,chladiče jsou ve volném prostoru.O přídavném ventilátoru jsem už taky přemýšlel - ale moc obvyklé řešení to není Smile .Snad by se to mělo uchladit normálně tak jak je rádio z výroby - a nebo ne?Máte někdo na rádiu přídavnej ventilátor?)) Smile

Jinak přesně jak píšeš.na 99 procent to vypíná nějaká ochrana - prostě to tak vypadá.Když mám rádio venku ze šuplíku a dám na chladič ruku a dám to nad půlku hlasitosti,tak je chladič za chvíli horkej,že na něm neudržim ruku.Bude mít nejspíš minimálně okolo 70C.Asi při kolika stupních začínají vypínat ochrany součátek?
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 21:47    Předmět: Citovat

Jasně,že to vypíná tepelná ochrana, ty stupně tomu odpovídají. Jde o to,proč ?

P.s. Teplotu neodhaduj, ale změř. Ovšem na věc to nemá vliv, jak se to ohřívá rychle, ja opravdu něco špatně. Třeba zkratovanej výškáč Cool

EDIT - Není to náhodou můstek, když už tam cpeš 100W ? Pak ti to 4ohm přehřejou...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34079
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2007, 22:05    Předmět: Citovat

Skusal si len jeden ten novy reprak? Ak ano, tak ho skus vymenit za druhy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 6:19    Předmět: Citovat

Prohlédni si pořádně kabely, jestli nemáš někde rozpletenou lícnu u konektoru a nejde do zkratu na výstup jiného kanálu.
Dokud máš nastavenou balanci i fader na střed a ve stereosignálu nejsou velké rozdíly, při malé hlasitosti to tak nevadí. Na sousedních pinech je téměř stejná okamžitá hodnota napětí (jejich vzájemný rozdíl je téměř nulový), tak se zkrat nemá jak projevit.
Až s přidáním hlasitosti, když ten rozdíl zvětší, vyvolá tučný vyrovnávací proud z konce do konce.
Případně rozvážením (nevím, jestli doleva/doprava nebo dopředu/dozadu) v tom případě dosáhneš toho, že začne topit už při daleko nižší hlasitosti.
Takže, jestli se ti to takhle chová, hledej zkrat.
Pokud totiž vím, tohle rádio má na koncích čtyři můstky (2xTDA7375), které si 4 ohmy normálně líbit nechají a vůči rozkmitání jsou mimořádně stabilní, takže novými reproduktory to asi nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 9:12    Předmět: Citovat

Nakonec, jestli má zkrat někde mezi vodiči, tak se tenhle problém projeví i při odpojení repráku (odletovat - vytáhnout jeden pin přímo u repra).

Ten koncák vypadá dobře, jenom nevím, jestli Pmax = 36W při 85st. platí pro celej šváb nebo jen pro jeden kanál. Jelikož to sinusově 36W nedá, tak asi pro oba kanály dohromady, t.j. 18W/kanál a z toho by zase plynulo, že to může při větším vybuzení pěkně topit.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PTAZZ



Založen: Feb 15, 2007
Příspěvky: 308
Bydliště: Velvary

PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 21:01    Předmět: Citovat

Mě se tohle taky jednou stalo,ale jenom když sem zkoušel rádio na stole a měl sem namotaný repro jen tak bez upevnění (kroucený spoje) pak sem vzal kalibrovanej měřák a měřil sem při hlasitosti asi 35 (maximum 45 nebo 45) na panasonicu a dostal sem se na 72 stupně a pokud repro bylo dobře napojený čili žádnej studeňák tak to jelo pořád (stačilo jenom zahejbat těma drátama),no a potom mi přestal hrát jeden repro tak sem měřil a zjistil že nejde už od výstupu nic,tak sem objednal koncák TDA7386 a ve finále když sem to rozebral tak byli studeňáky skoro na každym spiji z těch 25 nohou toho zesu,tak sem to pořádně přeletoval a šlape dál.
Takže doporučuju zkontrolovat přechoďáky,paač si myslim že když tam nějakej je (nedokonalej spoj) tak to takle chrčí jako mě,tak i tobě a to jenom při vybuzení.

_________________
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19600
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 21:10    Předmět: Citovat

On je to konec rail-to-rail navíc zapojený tak, že proti klasickému zapojení má závislost ztrát na odevzdávaném výkonu plošší (většina ostatních topí nejvíc při čtvrtinovém až polovičním výkonu).
Ale těch 36W je skutečně za pouzdro (tedy dva můstky) a, jak je vidět, Blaupunkt s tím problémy nemá.

Jinak studeňáky mají za následek obvykle ztichnutí některého repráku, ale ne topení švába. Rozhodně ale není na škodu zkontrolovat i ty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PTAZZ



Založen: Feb 15, 2007
Příspěvky: 308
Bydliště: Velvary

PříspěvekZaslal: pá srpen 31 2007, 21:21    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Jinak studeňáky mají za následek obvykle ztichnutí některého repráku, ale ne topení švába. Rozhodně ale není na škodu zkontrolovat i ty.

Tak sem to nemyslel myslel sem to tak že když má nějakejch 70°C tak se nic neděje,paač na neudržení ruky stačí 50°C.
Tak jak my vysvětlíš že když to začalo chrčet a zahejbal sem drátama tak to přestalo,taky je mi to teda divný,ale je to tak. Sad Byl sem u toho Smile

_________________
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund