Založen: Nov 01, 2016 Příspěvky: 1113 Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi
Zaslal: út říjen 14 2025, 6:35 Předmět: Vyúčtování při vadném HDO
ČEZ Distribuce mi ohlásil, že "pro nepřístupnost nebylo provedena kontrola měření/plombování odběrného místa" (Doma skutečně nikdo nebyll). Následným voláním na linku mi bylo sděleno, že od posledního odečtu je nulová spotřeba a je podezření na vadný elektroměr (před 10 dny tu byli odečítat stav). Porovnal jsem faktury s aktuálním stavem elektroměru a skutečně nízký tarif se od října roku 2024 nehnul. Vada není evidentně v elektroměru, ale v HDO, které nesvítí, nebliká a ani se nehejbou spodní relé - je trvale na vysokém tarifu. V tom jsem natočil přes 10MW. V červnu jsem mj. přecházel od MND k PRE a samozřejmě všechno to vyúčtování pracovalo s odhadovaným stavem elektroměru (ten poslední stav k 1.7.25 odhadovali na 36221 VT a 261292 NT a k tomuto stavu jsem se vypořádal s předchozím dodavatelem).
Jak se teď stanoví ten skutečný odběr? Vezme se v potaz, že se ta celková spotřeba natočila jen do VT a poměrem doby VT versus NT se to podělí, nebo mi naúčtují vše za cenu VT (ne že by to byl nějaký závratný rozdíl, tarif D56d), ale to by se museli předpokládám vypořádat s vratkou za těch 6MW v NT, které jsem oproti odhadu nenatočil. Popř. to celé shodí s tím, že měření bylo neprůkazné (ostatně elektroměr má poseldní cejch v roce 2010 a tedy předpokládám propadlý?) a stanoví to nějakým vzorečkem ze spotřeby let minulých?
Zde přikládám stavy ze skutečných odečtů, zazanmenaných na fakturách:
Odečet 14.10.2021 VT 32947 NT 237073
Odečet 2.10.2022 VT 33719 NT 243878 tj. 0,8MW VT a 6,8MW NT
Odečet 13.10.2023 VT 34416 NT 249846 tj. 0,7MW VT a 6,0MW NT
Odečet 3.10.2024 VT 35350 NT 255767 tj. 0,9MW VT a 5,9MW NT
Stav k 13.10.2025 VT 46042 NT 255767 tj. 10,7MW VT
Už z odečtu roku 2024 je vidět mírný nepoměr VT/NT takže už nějaký měsíc asi HDO nefungovalo a při odečtu by si mohl dotyčný všimnout, že nebliká.
Pracovník ČEZ Distribuce přijde příští týden.
P.S. Ten nárůst v posledním roce je dán rekonstrukcí a připojením dosud nevyužívaného objektu.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 20245 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: út říjen 14 2025, 6:45 Předmět:
Mám zato , že téměř všichni dodavatelé čehokoliv s měřením spotřeby přenášejí na odběratele povinnost uživatelsky měřidla kontrolovat . Z tvého je zřejmé , že jsi nebyl revizor .
Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4703 Bydliště: u HK
Zaslal: út říjen 14 2025, 7:02 Předmět:
Teď při posledním odečtu mi zjistili, že mi nepřepíná VT NT, vypočítali mi to průměrem podle minulého vyúčtování (prý) . Měl jsem slušný přeplatek tak jsem neprotestoval.
Tatík měl podobný problém. Dodavatel ČEZ. Odešla krabice HDO, tak to dopočítali poměrem podle předchozího zůčtovacího období.
Závada byla vyloženě v HDO, tak ho vyměnili a vrátili přeplatek.
Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 16426 Bydliště: Olomouc
Zaslal: út říjen 14 2025, 8:14 Předmět:
Zajímavé. VT a NT se mění každého půl roku a nikdo neví, že je HDO podělané. Nám se stalo to, že se HDO pokazilo "stavbou" skříně pro 3F u sousedů nad námi a již druhý den jsem jim hlásil, že to podělali. Dotyčný "šéfmontér" zavolal na nějaké číslo a další den přišel extra montér s novým HDO a namontoval ho. Asi jsme za toho půl roku museli dost ušetřit, protože denní přepínání na NT je od 11,10 do 14,50 hodin, kdy se tedy vaří, peče, pere atd. za výhodnou sazbu. To je takový problém připojit paralelně ke stykači za HDO jako indikace zapnutí HDO doutnavku s odporem, aby tolik nesvítila?
Založen: Nov 01, 2016 Příspěvky: 1113 Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi
Zaslal: út říjen 14 2025, 8:16 Předmět:
p32 napsal(a):
To je takový problém připojit paralelně ke stykači za HDO jako indikace zapnutí HDO doutnavku s odporem, aby tolik nesvítila?
Na co? Každé HDO co jsem viděl, mělo na sobě nějakou LED, která buď svítila nebo blikala, a stav relé je viditelný skrz průhledný kryt.
A pokud někdo má stykač NT přístupnější než HDO, i na tom stykači je obvykle vidět, jestli je přitažený. Na indikaci nízkého tarifu jsem spíš kdysi viděl přímo zásuvku v koupelně, která byla pod napětím, jen když byl nízký tarif. Obvykle pro pračku, ale viděl jsem tam i lapičku, aby pani věděla, jestli může žehlit.
Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4703 Bydliště: u HK
Zaslal: út říjen 14 2025, 8:29 Předmět:
Pokud bych byl v důchodu a jediná radost by byla číst akční letáky, pak bych mohl přihodit i sledování HDO a plánovat si kdy pustím pračku myčku a uvařím oběd. Nicméně mám tarif D45 a to je 20 hodin denně NT, čili vychytat ty čtyři hodiny, kdy se mám uskromnit je náročné.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.