Zaslal: po květen 19 2025, 19:44 Předmět: Prosba o radu - multimetr
Dobrý den. Předem děkuji za Váš čas. Obracím se na Vás zkušené s dotazem, protože nemám ve svém okolí nikoho, kdo by mi byl schopen zasvěceně poradit. Jsem začínající radioamatér a rád bych si opravil několik předválečných rádií, které jsem v průběhu času získal. K tomuto účelu bych rád zakoupil vyhovující multimetr, protože ten, který vlastním postrádá několik důležitých vlastností, především možnost měření kapacity kondenzátorů. Jelikož jsem ještě stále student, je můj rozpočet omezen. Myslíte, že existuje multimetr, který by bylo možné pořídit v rozsahu cca 1000-2000kč, ale současně s ním s klidným svědomím měřit napětí, proud, odpor, kapacitu, indukčnost a testovat diody? Je mi jasné, že za takové peníze to nebude bůhví jaká značka s výdrží x let. Jde mi především o přístroj, který splní v rozumné míře požadavky s tím, že po studiu bych si pořídil něco lepšího. Rozhodl jsem se obrátit na Vás také proto, že při pročítání fór, jak našich, tak zahraničních byly všude doporučovány značka jako Fluke apod. Ty by byly úžasné, ale bohužel prozatím nad mé možnosti. Současně bych nerad kupoval na blind a koupil úplný nesmysl. Děkuji ještě jednou za Váš čas a případnou radu. Hoblic
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33761 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po květen 19 2025, 19:50 Předmět:
Rozdělil bych to. Jeden měřák na napětí a proud, případně i odpor a na kondy, špulky a polovodiče pro začátek tester třeba z Hadexu: https://hadex.cz/_35testerysouc-testery-zkousecky-testery-soucastek/ _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
taky bych to rozdělil do dvou přístrojů (jeden přístroj v požadované ceně se všemi těmi funkcemi jsem asi neviděl)
multimetr třeba tento UT139 https://1url.cz/RJQWF
a k tomu třeba tento RLC metr https://1url.cz/eJQW3
Děkuji moc za rady. Myslíte tedy, že multimetr UT890C spolu s testerem od hadexu LCR T4 by byla dostačující kombinace? Jak jsem již psal, jsem laik a i když jsem zkoumal technické listy, kde u různých multimetrů deklarují určitou přesnost měření, mám strach. Proto jsem rád za rady od zkušených, kteří mají třeba s konkrétními přístroji zkušenost. Ještě jednou moc děkuji.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33761 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po květen 19 2025, 21:00 Předmět:
Hlavně nesmíš zapomenout na to, že ten tester nemá žádnou ochranu na vstupech pro měřenou součástku - hlavně u kondíků je proto potřeba před změřením KAŽDEJ KONDÍK NEJDŘÍV VYBÍT na napětí pod jednotky voltů, jinak to zlikviduje procesor testeru. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
UT890C mám jako jeden z několika multimetrů a jsem přesvědčen, že pro tvoje použití by byl zcela dostatečný.
Jediné, co u něj není pravda, je deklarovaná kategorie CATIII 600V. Jako asi u všech čínských multimetrů v této cenové hladině.
V praxi to znamená neměřit s ním přímo v rozvaděči a blízko něj.
K opravě lampových rádií žádnou velkou přesnost nepotřebuješ. Ve srovnání s tím co používali tehdy je i žluťácký multimetr z alíka luxus
Na měření LC buď můstek, ty měří dobře, ale jsou mimo tvůj rozpočet. Nebo LCR metr, ty měří "tak nějak" ale zase stojí pár kaček. Pokud hned nebudeš kupovat můstek, moc peněz bych do toho neinvestoval, aby ti to pozděj nebylo líto vyhodit až ho pořizovat budeš . Jen se mrkni aby měřič měl potřebné rozsahy a zvážil bych jestli je u LCR metru nutné mít automatické přepínání rozsahů. Dlouho to trvá a jsou to víceméně vyhozené prachy u měřáku LC s takovým účelem užití. Na nějaké moudra "normovačů" se vyprdni úplně a používej zdravý rozum.
Naposledy upravil martinkopp dne po květen 19 2025, 21:24, celkově upraveno 1 krát.
...když jsem zkoumal technické listy, kde u různých multimetrů deklarují určitou přesnost měření, ....
Ak nevieš, čo robiš, tak ti ani najdrahší prístroj na zemeguli nepomôže. Ak vieš, čo robíš, tak aj s nepresným prístrojom zmeráš presne. Pozri sa, s čím naši dedovia vybudovali celosvetovo uznávanú značku made in czechoslovakia.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35954 Bydliště: Bratislava
Zaslal: po květen 19 2025, 21:48 Předmět:
Na multimetri je dolezite, aby mal pipak s okamzitou reakciou. To ocenis, ked budes hladat druhy koniec nejakeho spoja alebo pri testovani spolahlivosti spinacov.
Inak budes merat vacsinou len napatie a odpory - to zvladne kazdy multimeter - aj tie najlacnejsie 830.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 19755 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: po květen 19 2025, 22:06 Předmět:
Dokonce ti bude stačit i sovětský kurant ze sklepa zdarma od popelnic . Představ si , že takovýto měřák stačil i většině běžných servisů té doby . Naopak bych ti doporučil ručkový měřák . Vůbec nezáleží , zda je anodové napětí 241 nebo 249 V . Spíše člověk potřebuje vidět , zda se po zásahu veličina zvětšuje , či zmenšuja , na což je digitál k ničemu . Bavíme se stále o tebou popsané užití .
S měřením indukčnosti bych pro začátek neřešil. Co ti řekne naměřená hodnota když není na cívce napsaná skutečná. Důležité je změřit zda není přerušené vinutí,. Nato stačí ohmmetr.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4268 Bydliště: Zlín
Zaslal: út květen 20 2025, 6:10 Předmět:
Při opravách starých rádií potřebuješ měřit především kapacity desítek až stovek pF. Na to jsem dlouho používal Icomet, než jsem si sehnal digitální můstek. Icomet se dá sehnat i zadarmo a je to překvapivě přesný měřák. Na ostatní stačí nejlacinější multimetr. Malé cívky se stejně lacinými přístroji moc přesně měřit nedají a není to ani potřeba.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.