Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla A3 Portable preladenie na CCIR

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 16:49    Předmět: Tesla A3 Portable preladenie na CCIR Citovat

Zdravím.
Rozhodol som sa, že si zreštaurujem svoj magneťák z čias mladosti. Po výmene všetkých elytov a kontrole napätí a mechanickej časti magnetofónu časť magnetofon, korekcie a koncový stupeň pracujú správne.
Ale časť rádia zatiaľ nie. Ale na tom ešte pracujem. Mňa ale zaujíma časť preladenia tohto zabudovaného rádia z normy OIRT do normu CCIR .
TU som sa o tom dozvedel že sa to dá .
Preto vás chcem skúsenejších poprosiť o pomoc a radu s preladením na CCIR normu s týmto rádiom . Nakoľko nie som tak zdatný v tomto odbore a nerád
by som niečo pokazil.
Prikladám schému rádia.

Vopred úctivo ďakujem za pomoc .



A3VKV_OIRT.png
 Komentář:
 Velikost:  116.09 kB
 Zobrazeno:  124 krát

A3VKV_OIRT.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 17:32    Předmět: Citovat

Ahoj. Jestli to je ten plochý prastarý "kazetofon" s rádiem, co měl bokem podlouhlý napájecí zdroj, tak to bylo první rádio, co se mi podařilo přeladit na "západní normu". Šlo o to, že se odštíply dva kondenzátory u cívek a "trochu se pojebalo s jádry cívek" - Musíš ale vědět co děláš, měl bys mít čítač, nebo aspoň nějaký rádio s digitální stupnicí a zdroj FM signálu, což v dnešní době splňuje "FM transmitter", koupitelný v každým Datartu, či Elektroworldu...
Dále si uvědom, že na východní normě nebylo tolik stanic a byla "ušší", takže se tam vlezlo míň stanic - Když tuhle koncepci přeladíš na širší západní normu, daná mezifrekvence nebude stačit na to množství stanic vysílajících blízko sebe.
Po odštipnutí kondenzátoru u oscilační cívky budeš naladit knoflikem na původních 66Mhz, ale jádrem nastavíš kmitočet oscilátoru na 98.2MHz (Naladíš pásmo ticha na funkčním FM rádiu). Pak natočís knoflík na druhý doraz a trimrem na ladícím kondu naladíš 118.7Mhz (i v tomhle stavu je to už schopný přijímat blízký signál z transmitteru naladěným na 108Mhz, či na jiné frekvenci, na kterou se Ti podaří dostat). Pak další krok je podobně ladit anténní obvod a to pomocí blízkých stanic na "sílu signálu", což jde i sluchem. Slaďovací frekvence zkus kolem 90Mhz a 100Mhz (nějaký známý stanice, co chytneš poblíž těchto frekvencí). Sladění v patřičně vybavené dílně se to nevyrovná, ale vzhledem k tomu, že na této frekvenci je velký kulový, tak se to dá aspoň nějak používat. Další varianta je přes externí vlez - pětikolík -posílat audio z libovolné sehnatelné stavebnice FM rádia, kde nic nemůžeš rozvrtat a VKV vlez zůstane v nedotčeným stavu. Vzhledem k tomu, že většina součassných stavebnicí je buď SDR řešení, nebo s ultranízkou mezifrekvencí, poradí si ze současným stavem na FM pásmu o hodně líp, než primitívní mezifrekvence toho kazetofonu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 18:53    Předmět: Citovat

Ďakujem Vám za odpoveď.
"Odštíply dva kondenzátory u cívek " myslíš kondenzátory z oscilačných cievok
O1 a O2 ich vyradiť úplne (C6 a C10) ?
Mám generátor s modulátorom aj osciloskop.
Rádio s dig.stupnicou pre FM tiež .
Ten vstup cez 5 kolík tiež nie je zlý nápad . To ma napadlo ako prvé .
"SDR řešení, nebo s ultranízkou mezifrekvencí" nemáte nejaký typ na konkrétnu stavebnicu ?
SDR riešenie tomu nejak nerozumiem môžete dovysvetliť ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19880
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 18:57    Předmět: Citovat

K tomu dodám: smazal jsem ti z příloh mezifrekvenci, je tu zbytečná, protože do ní se nesahá.
A vyměnil schéma za oříznuté, aby bylo líp čitelné.
K popisu od Artabana dodám, že ty dva kondenzátory k vyštípnutí jsou každý u jedné cívky O.201 a O.202.
Trimry pro nastavení horního konce stupnice Co (posun horního konce stupnice a trochu spodního) a Cv (maximální citlivost v horní třetině stupnice) jsou u ladicího kondenzátoru. Jádrem cívky O.202 "usadíš" dolní konec stupnice a jádrem cívky O.201 naladíš maximální citlivost v dolní třetině rozsahu.
Protože ale každý nastavovací prvek ovlivňuje i druhý konec rozsahu, je třeba nastavení Co a O.202 opakovat, až konce stupnice budou sedět, kde mají, pak už na ně nesahat.
Pak je třeba doladit maximální citlivost na nížších frekvencích (na stanici kolem 90 MHz) pomocí O.201, na vyšších (podle stanice někde na 100 - 102 MHz) pomocí Cv. I tady platí, že se nastavení navzájem ovlivňují, tak neškodí je opakovat.

Pro zvýšení citlivosti neškodí změnit i kapacity C201 a C202 zhruba na poloviční, ale to stačí až nakonec, na první přeladění se naopak hodí slabší signál.

Nevím, proč sem dáváš dvakrát stejné schéma, nota bene neoříznuté. Vždyť tam byly jen jinde nakreslené ladicí kapacity. Tak jsem ho taky smazal.
SDR řešení znamená softwarově definované rádio řízené procesorem. Monofonní rádio s ultranízkou mezifrekvencí je například něco na bázi TDA7000, stavebnici nabízí třeba Hadex.
Tady je hlavně problém, že původní ladicí kondenzátor se otáčí přes délku stupnice jen o 180°, zatímco potenciometr asi o 260°.



A3VKV_OIRT_tuner.jpg
 Komentář:
 Velikost:  96.89 kB
 Zobrazeno:  62 krát

A3VKV_OIRT_tuner.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 19:21    Předmět: Citovat

Jenom dodatek k pojmům:
SDR - Software defined reciever - Pro laika to znamená to, že to zapojíš podle schématu, což je anténa, výstup napájení a nějaké ovládání (datová zběrnice, potenciometr, nebo tlačítka). Signál z antény se zpracovává digitálně pomocí A/D převodníku a software uvnitř švába. Podobnou stavebnici tu mám z GM, stála 130Kč a hraje stereo do sluchátek (HEX3653). Nic se nenastavuje, protože není co. Tenhle přijímač kolikrát nemá ani žádné cívky, ani kondenzátory (nepočítám blokovací, oddělovací, nebo filtrační v napájení)
Přijímač z nízkou mezifrekvencí - Typický příklad je TDA7000, nebo TDA7088.
Klasický superhet z mezifrekvencí cca 75Khz, mezifrekvence se zpracovává pomocí RC článku, kterýmu pomáhá fázový závěs FM demodulátoru. (viz datasheet obou IO). Laděný obvody to má dva - anténní a oscilační. Prakticky se anténní naladí do středu pásma 88Mhz-108Mhz a za provozu se nijak nepřelaďuje. Ladí se pouze oscilační část, kde stačí varikap a v případě TDA7088 jde díky tomu provozovat jako tlačítkový, "skenovací" rádio (viz levný miniaturní FM rádia se dvěma tlačítky, co prodávají Rákosníci).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: st leden 24 2024, 10:06    Předmět: Citovat

Ďakujem veľmi pekne všetkým za pomoc a vysvetlenie. Pochopil som a idem do toho.
A láka ma tiež myšlienka "dobastliť" tam to SDR .
Ešte raz vďaka .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9900
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 24 2024, 19:01    Předmět: Citovat

Pak to můžeš povýšit až na tohle:
https://www.hadex.cz/m501c-fm-radio-prehravac-mp3-s-bluetooth-50-dalkove-ovladaninapaj-5-14v/
připojuje se to podobně jako ten externí FM - přes vlez v pětikolíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund