Při opravě kamarádovy Aiwy AD-F990 jsem narazil na zajímavý problém (resp. on ho údajně pozoruje už dlouho): záznam na značkových CrO2 kazetách BASF Chrome Maxima II 90 po letech skladování silně (až k nepoužitelnosti) ztrácí vyšší frekvence.
Když jsme s nimi (stejný stroj a kazety mám i já) před těmi mnoha lety nahrávali z CD, záznam poslouchaný "přes pásek" s Dolby C byl k nerozeznání od originálu.
Klasické značkové kazety typ I (Fe2O3) nahrané na stejném stroji se po stejně dlouhém skladování nejeví tak hrozně.
Má někdo podobnou zkušenost?
CrO2 pásky měly vždy pověst, že mají vyšší koercitivitu a právě s vysokými frekvencemi si poradí lépe...
Edit: teď mě napadlo, zda ten problém nemůže být zvýrazněný použitím Dolby C... Jedná se o jeho extrémní závislost na dodržení úrovní - jinými slovy když výšky v záznamu časem "trochu" ubydou, tak po průchodu Dolby C expanderem (při přehrávání) se ten úbytek ještě zvětší. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt leden 11 2024, 16:16 Předmět:
Ten pokles úrovně se vyloučit nedá, roky nepřevíjený pásek mohl utrpět demagnetizaci výšek v důsledku prokopírování, a to tím víc, čím je tenčí pásek.
Úbytek materiálu čela hlavy používáním chromek urychlený se také projevuje rozšířením efektivní šířky štěrbiny, a to dřív, než se probrousí tak, aby se mechanicky rozšířila. Magnetické siločáry uzavírané na dráze pásek - pólový nástavec - jádro -zadní štěrbina - jádro - pólový nástavec - pásek, kde magnetický tok "obejde přední štěrbinu" mají najednou v pólových nástavcích čela hlavy menší průřez a uzavírají se z pásku o fous před a za štěrbinou. Ten úbytek výšek je dejme tomu 1,5 dB, čili bez Dolby nerušivý. Co z něj ale udělá Dolby C, to jen odhaduji, ale předpokládám, že expander ty výšky úplně "neodkryje", takže tu ztrátu výšek zhorší.
Zkus pořídit novou nahrávku upravenou Dolby C a porovnej to s těmi staršími. Jestli nový záznam bude v pořádku, pak jsem se trefil napoprvé, jestli bude i ten bez výšek, pak jde o ten druhý případ.
Ale dovolím si odhadnout, že půjde o kombinaci obou vlivů.
Je to jen teorie, v životě jsem měl na stole jen dva stroje s Dolby C a hrály mi tu každý jen několik hodin, takže praktických zkušeností s kombinací chromky/Dolby C moc nemám, ale tu mimořádnou citlivost na dodržení úrovní různých kmitočtů u toho systému potvrzuji. Teoretický popis mě nadchnul, ale praktické výsledky nepřesvědčily, abych si něco s Dolby C pořídil.
Třetí případ by platil v případě, kdy výšky ztrácí víc jen levý kanál, ale o tom nepíšeš. Některé výrobní šarže pásků B.A.S.F., jak na cívkách, tak v kazetách, trpěly na špatnou soudržnost pojiva na okrajích, prostě po rozřezání špatně držela vrstva na podložce a okraje prášily. Ale zanášely vždy dřív okrajovou stopu. Ani vyčištění nepomáhalo - ty okraje drobily až při průchodu přes vodítka, hlavy a tónový hřídel. U kazet TDK jsem takový problém nezaznamenal.
Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9718 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: po leden 22 2024, 16:09 Předmět:
Basf maxima II zlobily i nové - levá okrajova stopa citelně slabší
no řešilo se "nadběhem" 2-3 dB s rizikem zkreslení - deck byl dvojhlavý JVC
nejlevnější hi-fi s podporou "dolby" ANRS což vlastně ani dolby nebylo.
Jo, ostatní značky - Sony, maxell, TDK a Fuji zcela dobré byly. _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Já vím, že nelze srovnávat pásek "normal" a "chrome", ale když jsem nedávno dostal krabici starých kazet, některé kousky mohly být z konce 70. let, většina z 80.let ... Tak nějak jsou použitelné i po těch letech, tedy kromě BASF, kdy většina vrstvy zůstala na hlavách, chovaly se stejně jako Emgeton, ale ostatní značky v pohodě ...
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.