Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

konstrukce s MCU do motorky - ochrana vstupů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pepe363



Založen: Aug 30, 2009
Příspěvky: 183

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2024, 23:30    Předmět: konstrukce s MCU do motorky - ochrana vstupů Citovat

zdravím,

po dlouhých letech jsem se nějak znovu zapálil do bastlení a řekl jsem si, že se pustím do konstrukce s MCU do svojí motorky.
Účelem je hlídat že se motor maže a nepřehřívá, v opačném případě se sepne relé a spustí klakson jako výstrahu. Detekce běžícího motoru bude provedena snímáním tacho impulsů. Jako bonus, když už budu mít v MCU zpracovanou informaci o otáčkách, chci rovnou mít i řadu barevných LED které budou sloupcovitě svítit v přímé závislosti na otáčkách. (je mnohem jednodušší a rychlejší vidět barvu, než hledat ručičku na budíku). A samozřejmě abych za tmy něco viděl, svítivost LEDek se bude řídit okolní úrovní světla.

Chtěl bych poprosit o názory co mám špatně či co lze vylepšit. Ještě doplním že indikátor otáček bude složený ze zhruba 15ks LEDek, napájených přímo z výstupů MCU a k tomu řízeny PWM. Stabilizátor 7805 bude použit velký 1,5A, ale i přesto, nebude toto rychlé spínání zdrojem nějakého rušení ovlivňující ADC ?


Děkuji Wink



MCU_IO.png
 Komentář:
 Velikost:  245.28 kB
 Zobrazeno:  89 krát

MCU_IO.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6738
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 04 2024, 8:31    Předmět: Citovat

Do série s D1 si dej R tak 3,3Ω, ať se mají případné špičky v sítí kde spálit a neprorazí to transil. Kondíky pro filtraci napájení bych dal aspoň jednotky µF, 100 nF mi přijde málo. Na všechny vstupy přidej proti zemi malé kondíky 1-10nF podle toho, jak je který signál rychlý.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepe363



Založen: Aug 30, 2009
Příspěvky: 183

PříspěvekZaslal: po březen 04 2024, 10:48    Předmět: Citovat

Jediný rychlý signál je tacho, jsou to obdélníkové impulzy o pevné délce 1,7ms a jejich četnost je 2x vyšší než počet otáček. To znamená že od volnoběhu po omezovač bude jejich frekvence v rozmezí 33-500Hz.


PIC_39_result.jpg
 Komentář:
 Velikost:  33.02 kB
 Zobrazeno:  33 krát

PIC_39_result.jpg



PIC_40_result.jpg
 Komentář:
 Velikost:  31.45 kB
 Zobrazeno:  31 krát

PIC_40_result.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6738
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 04 2024, 12:13    Předmět: Citovat

Tak na otáčkový vstup dej ten 1nF, ostatní dva můžou být 10-100nF bez problémů.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 254

PříspěvekZaslal: po březen 04 2024, 17:13    Předmět: Citovat

Píšete o tom ovládání led diod pomocí PWM které budete ovladat dle venkovního světla to budete spínat jeden tranzistor MOSFET který bude spínat záporný napájecí pól do všech 16 katod led diod. Používám na bastleni ARDUINO NANO, UNO ale ty nemají tolik výstupů kde je možné využít PWM signály, tak že to takto řeším. Snímání otáček jsem kdysi také takto řešil někdy byli problémy se vstupním signálem ( vstupni signál je vlastně NF signál tak že programově budete měřit kmitocet "frekvenci" také tak měřím otáčky ), tak že jsem si postupem času upravil zapojení pro snímání otáček z podobných snimaců které nyní používám jak s ARDUINO, měřením s PC, tak i s PICAXEM. Snímač napětí zkuste odzkoušet pomocí děliče napětí s rezistory tak aby jste měl na vstupu do AD 5V ze vstupního napětí lépe se Vám bude v programu počítat hodnota napětí. Používám stejný způsob pro měření napětí pro mnou požívané mikroprocesory tak že mohu měřit vstupní napětí od 0V do 50V a po přepnutí od 0V do 5V výpočet rezistorů v děliči je jednoduchý zvolíte si maximální vstupní napětí jaké tam bude a pak napětí jaké bude na vstupu AD uvedeného mikrokontroléru ve Vašem případě to bude maximální vstupní napětí AD 5V protože máte napájení mikrokontroléru 5V což je
tím pádem i referenční napětí. Vše o čem píší pro Vaši inspiraci mám v článcích na webu jak měření otáček spalovacích motorů tak i v článcích o měření napětí. K napájení led diod před použitím stabilizátoru si spočítejte celkový proud všech led diod, u led diod nenastavuje ve výpočtu jejich maximální proud v propustném směru a ani maximální napájecí napětí v propustném směru volte o něco nižší hodnoty i když budete používat PWM. Použitý mikrokontrolér ATMEGA168-20 má dle dokumentace šest PINŮ které se dají použít k výstupu PWM. Neznám Vaše schéma zapojení ale dalo by se těch 6 pinů použít pro 18 led diod jeden PIN tři led diody přes tranzistor s omezovacimi rezistory pro led diody který by byl ovládán PWM.

_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund