Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33714 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: pá prosinec 29 2023, 15:52 Předmět:
Dvě možnosti - jednoduchá až primitivní a složitá, ale přesnější.
Primitivní spočívá v zapojení sériovýho odporu mezi USB konektor a tu trojici miničlánečků, kdy hodnotu odporu spočítáš podle požadovanýho nabíjecího proudu a požadovanýho napětí, na jaký se musejí ty články nabít - výchozí napájecí napětí je jasný, 5V z USB.
Složitější metoda počítá s tím, že do série s těma článkama zapojíš zdroj malýho proudu v podobě určitýho malýho řízenýho obvodu s odpojováním nabíjení po dosažení nastavený horní hranice napětí.
První metoda vyžaduje hlídat nabíjení "manuálně" - koukat se na hodiny a nařídit si budík, když je připojuješ, abys ji po nabití včas odpojil a zbytečně nepřebíjel; druhá je "bezobslužná" - nabíjení se ukončí samo a jde danou baterku mít ke zdroji připojenou dlouhodobě = v trvalý pohotovosti a odpojovat ji jen v momentě, kdy ji potřebuješ. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
primitivní a nemanuální je zařadit do serie s tím omezovacím odporem normální a schottkyho diodu (případně 2x shottky). Ty srazí napětí o cca 0,9V => napětí na baterce bude 4,1V, což je o 0,1V méně, než by mělo být napětí plně nabitého aku. A připojené to může být kdykoli a nafurt.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33714 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: pá prosinec 29 2023, 19:27 Předmět:
U toho modulu z Alíka je jeden VELKEJ problémek - místo. Do tý dynamobaterky ho tazatel asi lehko nedostane ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Nov 11, 2003 Příspěvky: 222 Bydliště: střední čechy
Zaslal: pá prosinec 29 2023, 19:46 Předmět:
Když se z něj vypájí konektor, tišták se ořízne a konektor se připojí drátky, tak se to dá nacpat skoro všude. Používám moduly nabíječek (li-on verze) pro vestavbu do přístrojů, kde původní nabíjení umřelo a nejde opravit a ty muduly musím ořezávat dost často. _________________ 007
Založen: Dec 11, 2017 Příspěvky: 911 Bydliště: Pelhřimov
Zaslal: so prosinec 30 2023, 0:56 Předmět:
Pánové, nic proti Vám, ale přečtěte si prosím ještě jednou a pomalu ten úvodní příspěvek.
Já to chápu tak, že tazatel chce jen nabíjet původní vestavěnou baterii Ni-MH 3.6V 40mAh složenou ze tří článků pomocí USB nabíječky, co dává 5V.
Pomineme nyní prosím ten údaj kapacity 40mAh, to bude evidentní překlep (přidal bych tam jednu nulu), a budeme se věnovat řešení.
Ni-MH článek by mohl mít těsně před koncem nabíjení napětí necelých 1,5V (hledat se mi to nyní nechce, ale třeba to někdo najde ).
Při třech článcích zapojených v sérii to bude necelých 4,5V. USB budeme předpokládat že má 5V.
Na to stačí dát do série nějaký omezovací rezistor, řekněme tak 10 ohmů, aby vybité články nedostaly hned "na prdel" po připojení nabíječky, a ještě bych zapojil do série diodu třeba 1N4007 pro sražení napětí. Pokud by se měla svítilna nechávat trvale připojená na to USB, tak bych napětí srazil případně ještě více přidáním jedné Schottky diody do série, aby se zbytečně trvale nedrželo tak vysoké napětí na článcích. Stejně jako to uváději výrobci olověných aku, kdy při trvalém připojení na udržovací napětí je uvedeno dovolené příslušné nižší napětí, než při jednorázovém nabíjecím cyklu.
Nicméně bych doporučil při provádění úpravy alespoň při prvním nabíjení provést nějaká orientační měření v průběhu nabíjení, jak se pohybuje napětí na akumulátorech, kolik do nich teče proudu a sledovat také jejich teplotu. Nemá žádný smysl do nich "kulit" zbytečně velký proud. Pro delší životnost aku je vhodné naopak nabíjení menším proudem přes noc, kdy se dodá zhruba tolik energie jako je uvedeno na štítku akupacku.
jenže do té baterky by se tři AAA naštorc nevešly. Takže se bude jednat o knoflíkofky => kapacita 40mAh sedí.
Vašek zjednodušeně opsal mé řešení, ovšem doplnil své chyby:
- napětí plně nabitého článku je 1,4V. Tedy celé baterie 4,2V. Při jeho 4,5 by docházelo k přebíjení.
- odpor 10Ω je nesmysl. Za vybitý se považuje článek s napětím 1V. Tedy vybitá baterie 3V, zdroj 5V, tedy napětí 2V a přes 10Ω poteče 200mA, což je silně za hranou dobíjecího proudu 1/10C, což jsou 4mA.
Takže konkrétní řešení 2x šotek: https://www.gme.cz/v/1488468/stmicroelectronic-bat41-schottkyho-dioda , odpor 270Ω. Zapojeno v serii s baterkou. Pro jistotu může změřit úbytek na diodách, měl by být min. 0,8V.
Naposledy upravil DukeNuke dne so prosinec 30 2023, 13:01, celkově upraveno 2 krát.
Založen: May 13, 2009 Příspěvky: 5579 Bydliště: BA-Petržalka :(
Zaslal: so prosinec 30 2023, 14:13 Předmět:
Počítať odpor s tým že vybitá batéria bude mať 3V je hazardné. Ona sa kľudne môže vybiť aj skoro do nuly. LEDky to vycucajú keď to niekto zabudne vypnúť, zvyšok môže dokonať samovybíjanie pokiaľ to bude dlhšie odložené. Tiež tie šotky, tam je úbytok úmerný prúdu, takže kľudne môže byť za nimi 4,6V pri napájaní 5V, čo tiež niekedy býva 5,3V. A hneď nám nabíjací prúd vychádza na minimálne 17mA. Vždy treba počítať s tou najhoršou možnosťou.
Čo tak použiť tranzistor v zapojení čoby prúdový zdroj? K tomu zenerovú diódu na obmedzenie napätia. _________________ Som proti budovaniu nechutne drsných červených cyklociest, je to hnus.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Obávám se, že o tvém tvrzení lze s úspěchem pochybovat. Jsou dvě možnosti:
1. LED bez elektroniky - v tom případě se baterie vybije do propustného napětí LEDek, což je 2,2V.
2. LED s elektronikou - pak minimální napětí baterie hlídá elektronika.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.