Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33715 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so září 02 2023, 22:18 Předmět:
Nejde odpovědět univerzálně, protože záleží na konkrétním výrobci, jak má podobnej hazardní stav ošetřenej ve vnitřní struktuře čipu časovače. Úplně čistě teoreticky podle běžně zveřejňovanejch blokovejch zapojení by měl po přivedení Unap mít na výstupu nízkou úroveň a čekat na aktivaci nízkou úrovní na vývodu č.2. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5211 Bydliště: Brno
Zaslal: ne září 03 2023, 15:08 Předmět:
jardafiala napsal(a):
,,,,A přibližné hodnoty ? R 10k, C 100nF ?
Součin R a C je časová konstanta "tau" τ = RC . Je to doba, za kterou se kondenzátor nabije asi na dvě třetiny napájecího napětí.
V tvém případě je RC =1ms, což je málo vzhledem k rychlosti náběhu napájecího napětí a vzhledem k tomu, že vstup 4 "resetuje" jen jen při napětí menším než asi 1V. Na 1V se nabije kombinace RC=1ms velmi brzy.
RC by mělo být tak o řád delší než je náběh napájení. Zkus 100k a 10uF. Odzkoušené to nemám. Nemusí to fungovat vůbec nebo to může zakmitávat kolem rozhodovací úrovně. Na netu jsem nenašel schémata, kde by to řešili tímto způsobem. Spíš přidávají kondenzátor k jiným vstupům.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6899 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: ne září 03 2023, 16:58 Předmět:
Ta dioda je tam proto, že když vypneš napájení, tak na kondenzátoru je vyšší napětí než je napájecí. Kondenzátor se začne vybíjet i přes vstup a jeho ochranou diodu, kterou teoreticky může poškodit. Jelikož na vstupu bude Schottky dioda a tady autor zapojil na vstup 1N4148, tak je jasné, že 1N4148 je naprosto k ničemu. Pokud NE555 má napěťově tolerantní vstup a na Resetu žádná ochrana není, 1N4148 zajistí rychlé vybití kondenzátoru. Tak se omezí hazardní stav při ztrátě napájení na velmi krátkou dobu. Vzhledem k tomu, že téměř na nulu se v daném schématu kondík vybije za 300 µs, do log. 0 zhruba za 100 µs, je tam ta dioda v podstatě k ničemu. A pokud budeš mít NE555 na TTL technologii, tak to bude ještě horší a víc k ničemu. Pro TTL ti nepomůžou asi ani hodnoty od PavelFF, protože většina proudu poteče přes vstup a ne přes odpor...
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5211 Bydliště: Brno
Zaslal: ne září 03 2023, 17:30 Předmět:
Nechápu.
Cust napsal(a):
...Kondenzátor se začne vybíjet i přes vstup a jeho ochranou diodu,...
O kterém konkrétním vstupu s ochrannou schottky diodou píšeš? 50let starý obvod pravděpodobně nemá na vstupu schottky diody. Ekvivalentní schéma říká, že např. vstup 4 reset je báze PNP tranzistoru.
Cust napsal(a):
...nepomůžou asi ani hodnoty od PavelFF, protože většina proudu poteče přes vstup a ne přes odpor...
Cust automaticky uvažuje CMOS verzi obvodu a ne bipolární (nikoliv TTL, TTL má napájení 4,75 - 5,25 V, klasická bipolární 555 je tuším do 18V). Píše o tom vstupu 4 (RES), ke kterému připojuješ ten kondenzátor. U bipolární verze obvodu jsem tohle nikdy neřešil, stačilo mít přímo u obvodu předepsaný filtrační kondenzátor, jak je to U CMOS verze nevím.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6899 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po září 04 2023, 5:51 Předmět:
Teď jsem se díval, že CMOS obvody mají na začátku povětšinou jiné písmenka, takže NE555, SA555 budou asi vždy TTL na bipolární technologii. Jde o to, že do TTL vstupu teče cca 100 µA a do CMOS okolo 1 nA. S tím je nutno v časovačích počítat - kondík v časovači nevybíjí jen odpor, ale i bias proud daného vstupu. Ohledně časování, tak jsou v datasheetech povětšinou tabulky na přepočet RC <-> čas. Chce to zkouknout, prostě jsem chtěl napsat, že časování jednoduchým výpočtem R*C bude platit přibližně u CMOS, u TTL to bude trochu jinak a jak hodně bude záviset na tom R. Ta dioda 1N4148 tam podle mne zafunguje jen v případě, že do toho práskne blesk. Nadsázka, ale moc toho neudělá.
Podle popisu šlo o TTL verzi 555 a v té poznámce mají zdůvodnění proč je ten odpor tak malý viz překlad citace.
next-hack napsal(a):
POZNÁMKA: Resetovací vstupní proud na TTL verzi 555 je velmi vysoký (mezi 0,4 mA a 1,5 mA), takže R musí být spíše malý. 100 Ohm zajistí, že úrovně budou v rámci specifikací. Dioda umožňuje rychlé vybití kondenzátoru v případě, že dojde k velmi rychlému cyklu vypnutí/zapnutí.
Dioda pomůže zabránit problémům při rychlém zapínání/vypínání napájení (za předpokladu, že obvod bude mít ekvivalentní zátěžový odpor mnohem menší než 100 Ohm, jinak by přidání diody nemuselo přinést výrazné výhody).
PavelFF napsal(a):
Nevím, jestli to vyzkoušeli.
Zdá se, že to vyzkoušeli a s tou diodou jim to skutečně fungovalo viz překlad citace.
Bimal Poudel napsal(a):
Ano, bez diody se zdá, že se po stisknutí tlačítka "znovu" rozsvítí (myšleno LEDka na výstupu), jako by neuposlechla událost pro vypnutí.
Naposledy upravil Valdano dne po září 04 2023, 12:41, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 2190 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: po září 04 2023, 12:38 Předmět:
Jen pro upřesnění, chci tím nahradit síťový spínač (nefunguje mu aretace, použiju ho jako tlačítko) takže ne CMOS, a výstup po připojení napájení na nule. Zkusím ten obvod s diodou a dám vědět. Asi za 4 dny, teď jsem mimo.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6899 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po září 04 2023, 13:32 Předmět:
next-hack napsal(a):
POZNÁMKA: Resetovací vstupní proud na TTL verzi 555 je velmi vysoký (mezi 0,4 mA a 1,5 mA), takže R musí být spíše malý. 100 Ohm zajistí, že úrovně budou v rámci specifikací. Dioda umožňuje rychlé vybití kondenzátoru v případě, že dojde k velmi rychlému cyklu vypnutí/zapnutí.
Dioda pomůže zabránit problémům při rychlém zapínání/vypínání napájení (za předpokladu, že obvod bude mít ekvivalentní zátěžový odpor mnohem menší než 100 Ohm, jinak by přidání diody nemuselo přinést výrazné výhody).
Né že nemuselo, ono to žádné výhody nepřinese. Dyť ten odpor to vybije za 0.1 ms. Jo, jestli budeš shazovat napájení na 50 kHz, tak si tý diody možná všimneš.
Kdyby jsi použil CMOS, dal tam časovač na třeba 0.5 s, tak ano dej tam diodu, ale prosím raději Schottky s nízkým závěrným proudem...
Běžně dělám tlačítka s 20 ms resetem a ani tam diodu nedávám, jelikož nepředpokládám, že někdo dokáže mačkat tlačítka on/off 50x za sekundu. A to používám napěťově tolerantní vstupy, když použiješ klasické vstupy (CMOS obvody), máš tu diodu už v substrátu IO. No, jen pak to chce používat odpory vyšší než 1 kΩ, aby jsi tu substrátovou diodu nepopravil.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2437 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: po září 04 2023, 14:25 Předmět:
Cust napsal(a):
Né že nemuselo, ono to žádné výhody nepřinese...
Podle toho posledního příspěvku co v té zahraniční diskusi psal Bimal Poudel se mu to při reálném testování chovalo jinak s diodou a jinak bez diody, přičemž bez té diody tam konstatuje, že se mu to chovalo nesprávně. Takže to asi nějaký vliv přeci jen mělo. Nicméně nechme dohadování. Z toho co napsal jardafiala předpokládám, že to vyzkouší jak s diodou tak i bez ní a dá vědět jestli se mu to bude chovat jinak s a jinak bez diody.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.