Zaslal: so červen 10 2023, 20:09 Předmět: Teplotní závislost frekvence astab.multivibrátoru z hradel
Klasický astabilní multivibrátor třeba z hradel hc14 (SKO, CMOS) s kondenzátorem mezi vstupem a zemí a odporem mezi výstupem a vstupem. Neměřil někdo teplotní závislost výstupní frekvence za předpokladu teoreticky konstantního napájecího napětí a nulové teplotní závislosti kondenzátoru a odporu ? Nebo neviděl někdo nějaký údaj na netu ? S teplotou se mění UI+ a UI- , tudíž i hystereze a frekvence . Rozsah frekvencí do cca 5 MHz .
Díky za tip / údaj/odkaz .
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19337 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: so červen 10 2023, 22:25 Předmět:
Jirko, ten Kačer se ti jeví na hledání líp než Gůgl? Já používám v poslední době Bing, proti Gůglu se mě zatím ani jednou nekousl. _________________ Jirka
Děkuji za informace. Nevím, jak to ten člověk měřil, ohříval a počítal, ale dobře to asi nebude , mně to vychází při zjednodušeném měření méně než 0,4% / °C, ale opačným směrem , tj. frekvence s rostoucí teplotou klesá . Takže nevím zase nic..... .
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 656 Bydliště: Roztoky
Zaslal: po červen 12 2023, 6:53 Předmět:
V tomhle případě bych řekl, že nejvíce záleží přímo na tom obvodu. Bude hrát roli výrobce, série .... Ale při dnešních cenách krystalů a hotových oscilátorů, má vůbec smysl se tím nějak zabývat? Buď potřebuji přesný a stabilní kmitočet a použiji krystal ebo rezonátor ,a nebo mi je to celkem fuk a pak je to ten zbytek.
Dnes jsou technologie výrobců tak propracovány ( o navzájem kopírovány viz prakticky stejné údaje v katalozích stejné součástky od různých výrobců), že by rozdíly výrobců a sérií neměly být velké , snad s výjimkou
speciálních součástek .
Je-li třeba pevnou frekvenci , pak máš pravdu . Je-li to třeba přeladit ve větším rozsahu, pak už zbývá jen "digitální monstrum" nejlépe spojené třeba s počítačem, mohu to ladit třeba po desetině Hz - ale co s tím u nějakého jednoduššího zařízení ? Koupě desky generátoru s fázovým závěsem ap.
třeba na ebay je věc jedna, druhá pak je , jak to implementovat do zařízení
a odrušit , aby se to vůbec dalo v oblasti vf příjmu použít . Kdo to prakticky někdy zkoušel , ví, že i jeden vícesegmentový multiplexovaný displej dokáže zarušit kde co a zbavit se toho rušení je velmi obtížně řešitelné. Mám
v šupleti třeba 2 čínské desky vkv přijímače digitálně laděného enkodérem s fázovým závěsem a displejem . Vedle položené rádio to zaruší bezpečně ,
dokonce je slyšet klapání asi nějakého hradlovacího obvodu . Prostě je to na ..... . Je to totiž navrženo tak, aby se co nejvíce prodaly nějaké funkční desky, a zda to jde použít v nějakém zařízení "s jinými deskami" nikoho nezajímá .
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 656 Bydliště: Roztoky
Zaslal: po červen 12 2023, 12:08 Předmět:
A co to generovat MCU? Zvládl by to jeden obvod s krystalem v SO8 pouzdru (nebo více, podle způsobu volby frekvence). Co pracuji s STM32, tak je možné pracovat s frekvencí interního oscilátoru až do cca 100MHz (u těch levnějších řad) a z toho se dá už ledaco vygenerovat i se slušným rozlišením. Pokud se použije interní DA převodník, tak to nemusí být jen obdélníky. Cenově je to taky přijatelné. Ale chápu, že učit se jenom kvůli tomu pracovat s MCU je blbost (pokud to ovšem není zábava)
Díky za tip na ty LTC..., znám je z katalogu a jeden kus LTC 6900 (1k -20MHz ) se chystám vyzkoušet. Problémem dle literatury je velmi malá povolená parazitní kapacita na svorkách pro R , což je při volbě solidnějšího potenciometru ( třeba víceotáčkového) pro ladění určitý problém .
Ondro, tohle si přece v té Číně mohu po deskách i s nějakým sw koupit - ale aby se z toho stal použitelný dílenský přístroj , potřebuje to ovládání , displej, zdroje , odrušení kovovou skříň atd. A pro zasmání - s programováním jsem skončil začátkem 70.let - nějaká semestrálka
v ALGOLu 60 , více či méně to běželo nějakém sálovém počítači . Takže jistě uznáš , že pro mě to už nebude
to pravé ořechové činěné pro potěšení .
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5211 Bydliště: Brno
Zaslal: út červen 13 2023, 9:22 Předmět:
Že jeden obvod mění kmitočet s teplotou do plusu a obvod jiného výrobce do mínusu je klidně možné. Výrobci musejí pouze dodržet specikace úrovní H a L, ale vnitřní zapojení si můžou upravit podle svého.
Když na to chceš jít analogově, zkus starou metodu vyhřívání s termostatem. Jako se to.dělalo s krystalovými oscilátory. Ani by to nemuselo být monstrum. Třeba v BM520 byl pěkný jednoduchý a malý termostat.
Akorát si po zapnutí počkáš.
Termostat jsem si vyzkoušel na VKV generátoru. Funguje to uspokojivě, ale
je to veliké, potřebuje to nějaký příkon a blbě se to kombinuje s ladícím prvkem ( třeba otočným kondenzátorem či potenciometrem v případě varikapů ) . Každá větší hmota v blízkosti prodlužuje dobu ustálení a prodlužuje přeběhy .
Co se týče toho generátoru viz obrázek od Barnodaje , pak ty údaje
jsou opsány ( zčásti nesmyslně) z katalogu vlastního obvodu . Např.
frekvenční odchylka se týká výhradně pevného stabilního a přesného odporu, nikoliv potenciometrů na svorce SET . Už vidím , jak s plastovými potenciometry za 15,- Kč to má onu teplotní stabilitu +-40 ppm/ °C . A ty plastové jsou tam zřejmě kvůli té povolené max. par.kapacitě 5pF na svorce SET. Obávám se, že potenciometry, s jakými by bylo možné využít
vnitřní teplotní stabilitu obvodu , bych asi za svůj důchod nekoupil , pokud
vůbec .
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.