Zaslal: út květen 09 2023, 20:33 Předmět: Zapojení výstupů tří nabíječek NTB do série
Mám tři stejné zdroje (nabíječky) pro NTB, chtěl bych je použít zapojené do série jako zdroj vyššího napětí. Problém je v tom, že mezi mínus pólem výstupu a pinem pro připojení ochranného vodiče ve vstupním konektoru je odpor 1kΩ. To je dobré k čemu? (bezpečnost, ochrana, odrušení???) Je možné zapojit zdroje tak že na jednom spojím výstupní mínus pól s ochranným vodičem přímo a na ostatních ochranný vodič nepřipojím?
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19348 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: út květen 09 2023, 21:09 Předmět:
Aha, já jsem netušil co jsi myslel tím vstupním konektorem. U toho AT-Compu mám mínus spojenej s PE zcela natvrdo.
Tak ho zkus odpojit co to bude dělat bez něj. Co s tím chceš pohánět? _________________ Jirka
Odpor 1k mezi mínusem a PE být musí kvůli routeru a ostatním počítačům jinak by to jiskřilo, když to nebudeš používat na počítače, tak odpory odpoj a dej tam modré kondy 4n7.
Přebastlené zdroje si označ, abys je už nikdy do NTB nezapojil, jinak si odpráskneš vstup pro internet.
Potřebuješ tedy 60V/4A.
Jiná cesta je upravit zpětnovazební dělič, 3x zvětšit počet závitů na sekundáru a vyměnit elyty a diody na sekundární straně za typy na větší napětí.
Když dáš zdroje do série, tipl bych mohou se ovlivňovat navzájem oscilátory řídicích obvodů.
Rozhodně bude výstup hodně v šumu, pro akustiku to nebude.
Mám zkušenost, že ten zdroj sice dává na výstupu 19V, ale jeho konce mají vůči síťovému napájecímu vstupu 90 až 110V. Na zápěstí to docela brní. Soudruzi neosadili diskutovaný rezistor/ kond bo zdroj má dvouvodičovou vidlici.
Samponek s tím hodně experimentoval, určitě má nějakou zkušenost. Snad se ozve. _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Ta polovina síťového napětí tam je z Y kondenzátorů filtru v případě dvoužilového přívodu, to ničemu nevadí. V případě třížilového je tam to propojení na PE, běžně je natvrdo, tady je přes 1k odpor. Asi by stačilo ho zvýšit na 5-10k a bylo by to stále použitelné i pro ntb.
Celkem souhlas s jardou Fialou. V případě proudového přetížení nepředvídatelné chování, třetinová nebo spíš menší spolehlivost, výše popsané problémy s průsaky kapacitních proudů z primáru. Tyhle zdroje mívají velkou zapínací pecku vlivem nabíjení filtračního elytu, zapínat jedním spínačem tři naráz teprve. Překopání jednoho zdroje na vyšší napětí je sice zásah do síťového zařízení, ale jinak celkem reálné. Akorát odmotat sekundár a navinout nový nemusí být tak snadné. Zdroje to mívají všelijak dělené a prokládané, např. polovina primáru, polovina pomocného napájení, stínění, polovina sekundáru, polovina primáru. Udržet si přehled o polaritách cívek chce úsilí
Zdravím a děkuji za odpovědi.
Zdroje, nabíječky se mi časem sešly od dosloužilých NTB, od kolegů z práce, od dcery, od mého. Mám i jiné , ale ty tři jsou stejné. Mimochodem nabíječky od HP ProBook, alespoň od toho co mám já, nemá propoj mezi mínusem a PE žádný a nějaký další, jiný číňan, má toto propojení na tvrdo, tedy nula ohm, tak že co výrobce to vlastní provedení.
Bylo mi líto je přímo poslat směr SD, ale zřejmě to tak dopadne. Nějaké přímé využití mě nenapadá, občas mi chybí zdroj vyššího napětí, skutečně jsem počítal výstup 60V a 4A s dodělaným nastavitelným proudovým omezením. Sériové řazení spínaných zdrojů není problém, na plus výstupu dám oddělovací diodu a druhou paralelně k výstupu za ni aby v případě výpadku jednoho zdroje převzala proud tekoucí z ostatních zdrojů.
Doplním, původně jsem se ptal na účel odporu 1000 ohm mezi svorkou PE a mínus pólem výstupu - bezpečnost, odrušení, ochrana, protože podle mne moc smysl nemá a navíc našel jsem tři různá provedení.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.