Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Synchronizace 2 siti při přepinaní.
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 10:29    Předmět: Synchronizace 2 siti při přepinaní. Citovat

Zdravím. Toto jsem koupil.
https://www.aliexpress.com/item/4000944514981.html

Na mypower.cz se řeši synchronizace těch dvou siti.
Pokud bude nesynchronizovana, kterým spotřebičum to bude vadit?

Přes ardiuno hlídám volty na baterce.
Když klesnou pod určitou mez, rozpojím rele 220V za měničem a tím pádem by se měl ten čínský bazmek sám přepnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 11:28    Předmět: Citovat

Keď nebude synchronizovaná tak to zhorí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 13:41    Předmět: Citovat

Já to při přepnutí raději synchronizuju, připadá mi to pro spotřebiče "citlivější": http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=99979&highlight=
Pravdou je, že při ručním přepnutí to občas prostě „přecvaknu“, kdy potřebuju a zatím to nikdy ničemu nevadilo, nic se nevypnulo. Provozuju to jako síť/ostrov v TN-C , s tím, že přepínám pouze fáze z 3 f. sítě na 1f. měnič a naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 14:52    Předmět: Citovat

Jsem kukal na tu stránku a moc chytrý s toho nejsem.
Můžeš poradit, jak to zesynchronizovat?
Má pravdu kutilmil, že to zhoří, když to nebude nesynchronizované?

Já myslel, že o synchronizaci se už stara to čínské heblo.
To jsem mohl sehnat nějaké pořádné relé s přepínacími kontakty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 15:13    Předmět: Citovat

Pokud je to správně zapojené, tak samozřejmě nic neshoří. Ten čínský přepínač v originálním zapojení funguje tak, že jeden přívod je jako by prioritní. Pokud se na něm „ztratí“ napětí, tak díky tomu, že je napětí na tom záložním přívodu, tak se to na něj mžikově přepne. Pokud se opět obnoví napětí na tom prioritním přívodu, zase se to přepne na něj. Aby to takto fungovalo, musí být to ovládání na ty dva přívody (prioritní a záložní) zapojené.
Co se týká té mé synchronizace. Já ty přepínače ovládám impulzně, to znamená, že nemám to ovládání přepínače na ta napětí zapojené. Mám je zapojené na elektronický obvod, který mi pomocí transformátorů a operačních zesilovačů vyhodnocuje frekvence jednotlivých fází sítě a fázi měniče. V okamžiku kdy je fáze L1 shodná s fází měniče, pošle mi ten obvod impulz do přepínače a ten se přepne. Když se sfázuje L2 opět s měničem, přepne se další přepínač… je to ten okamžik, kdy žárovka ve videu zhasne (fáze sítě se "překryje" s fází měniče).
Pokud to ovládáš arduinem, můžeš stejně jako já, samozřejmě ten přepínač ovládat přímo, např. pomocí relátek, SSR... Akorát pozor, ty přepínací magnety potřebují podle návodu minimálně 5A jištění! Kupodivu mi to, ale v původní verzi zvládlo i 2A SSR https://pajenicko.cz/elektronicke-ssr-rele-modul-dvoukanalovy-5v-240vac2a Nyní to spínám raději 10A triakem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 16:27    Předmět: Citovat

ja som to pochopil že chceš íst subežne. aj dg aj mesto
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 17:41    Předmět: Citovat

Mám sice měniče s možností připojení na síť, ale jedu buď čistý ostrov, nebo při vybitých baterkách přepnou ty přepínače po sfázování postupně na síť. Nemusím tak řešit problém s přetoky, nulovým vodičem …
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 18:04    Předmět: Citovat

Ale jestli to správně chápu tak ten sekunderní napaječ je připojen trvale ... provozuje již někdo toto heblo ? Díky za zkušenosti .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 19:02    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Ten čínský přepínač v originálním zapojení funguje tak, že jeden přívod je jako by prioritní. Pokud se na něm „ztratí“ napětí, tak díky tomu, že je napětí na tom záložním přívodu, tak se to na něj mžikově přepne. Pokud se opět obnoví napětí na tom prioritním přívodu, zase se to přepne na něj. Aby to takto fungovalo, musí být to ovládání na ty dva přívody (prioritní a záložní) zapojené.



common power imput je proud ze sítě.
backup power input je proud z měniče 24 na 230V.
Load output je do baraku ke spotřebičům.
Alespon podle obrazku.

Mezi měničem 24 na 230V a backup power input mám relé. Toto relé řidí arduino.
Když poklesne proud pod 23.5V, arduino relé rozpojí a přestane téct proud do toho činského přepinače a tím padem by se měl přepnout na sit.
Když se baterky dobijí, arduino rele zas sepne a proud z měniče začné tect do toho přepínače a ten se zas přepne opačně.
Je to ok?

Když o tom uvažují, tak to je špatně, že?
common power imput by měl být z měníče jako hlavní zdroj a ten když se přeruši, mělo by se to přepnout na backup power input.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 19:39    Předmět: Citovat

Jestli jsem tě dobře pochopil, tak ty to relé hodláš dát do pozice č.1. Ale to pak to relé bude muset mít kontakty a celou konstrukci dimenzovanou tak, aby přežilo proud a napětí co bude obvodem z toho měniče procházet. Musíš to relé dát do obvodu ovládání toho spínače to znamená na pozici č.2. na mon power imput - proud ze sítě. Pak to relé bude spínat sice taky 230V, ale proud pouze pro ten přepínací magnet, to je cca mžikově 5A při přepnutí, jinak tam poteče pár mA. V praxi to bude fungovat tak, že když to relé rozepne, bude si ATS spínač myslet, že je výpadek sítě a přepne na ten tvůj měnič. Když relé sepne, připojí se ATS na síť a odpojí se od měniče.
Pokud to ale hodláš ovládat tím arduinem, tak bych další relé 3. dal i do obvodu ovládání backup power input a ovládal pak ta relé 2 a 3 jenom třeba 1s impulzem. Pokud to doplníš relém které bude zapínat a vypínat měnič, tak už máš kompletní automatiku.
1. Baterka je nabitá, arduino sepne relé na měniči a měnič začne vyrábět napětí.
2. Po x sekundách (minutách) kdy už běží měnič, pošleš 1s impulz na relé 3 a ATS se přepne na měnič.
3. Baterka je vybitá, arduino sepne relé na přívodu ze sítě 2., ATS se přepne na síť, následně arduino vypne relé u měniče a ten se odpojí.
PS. Bylo by dobré nějak ošetřit, aby se náhodně relé 2 a 3 nikdy nemohla sepnout současně (vzájemné blokování kontakty, klopné relé se dvěma vstupy…).



Power-Automatic-Transfer-Switch.jpg
 Komentář:
 Velikost:  24.86 kB
 Zobrazeno:  37 krát

Power-Automatic-Transfer-Switch.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 19:57    Předmět: Citovat

Nějak mi to nesedi.
Na common power imput by měl být ten měnič, ne? Jako hlavní zdroj proudu, který si bude ATS hlidat.
A backup power input zaloha ze sitě.

Tim padem si ATS bude hlidat common power imput (proud z měniče).
A když ho tím relem přerušim, nasimulují vypadek propudu a ATS se přepne na založní proud ze sitě a bude hlidat, až znovu bude proud na common power imput, aby se mohl přepnout zpatky na common power imput .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 20:05    Předmět: Citovat

Ne. Ty ATS spínače jsou ve dvou provedeních. Jedno je pro solární elektrárny a síť, ale tohle co máš na fotce, je pro zálohování sítě náhradním zdrojem. Takže v tomhle případě musíš ty horní svorky připojit na síť a zleva zapojit měnič. Ono je v té ovládací části relé které přepíná mezi sítí a záložním zdrojem a aby to správně fungovalo, musí to být zapojeno na síť a to jsou horní přívody. Ono by to fungovalo i obráceně, kdy by se prohodil měnič a síť, ale při přepínání by tam byla větší časová prodleva, protože nejdříve musí přepnout to relátko a pak teprve přepne ten ATS spínač silové kontakty.
Mimochodem, ta silová část hlavních kontaktů je úplně oddělená od toho ovládání. Takže nic tě nenutí „brát“ ta napětí pro ovládání z těch přívodů sítě a měniče. Klidně můžeš vzít jen fázový a pracovní vodič ze sítě, fázi dát přes pojistku na přepínací kontakt jediného relátka a jeho rozpínací a spínací kontakt zapojit na ty dva ovládací vstupy. Pracovní vodič bude pro oba vstupy společní. Nevýhodou tohoto zapojení je, že relé bude muset být neustále „pod proudem“. Výhodou může třeba být to, že pokud dáš klidový kontakt na síťovou část, při vypnutí arduina se to samo přepne na síť. Nebo naopak vždy na měnič, to podle toho co budeš preferovat a kam ten klidový kontakt zapojíš.
Opraveno proč by se neměly prohazovat přívody síťe a měniče.


Naposledy upravil jova1 dne út únor 14 2023, 0:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 20:15    Předmět: Citovat

Prostě to není přepínač , ale "jen připínač" .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 20:18    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Ne. Ty ATS spínače jsou ve dvou provedeních. Jedno je pro solární elektrárny a síť, ale tohle co máš na fotce, je pro zálohování sítě náhradním zdrojem.

Ty brdo. Jsem kokot starý slepý. Netušil jsem, že jsou 2 druhy a obrázek dal první co mi google našel.
Já mam zelený. Sít a solary Very Happy
Type TOQ5-125PV/2
Jsem ho kupoval tady.
https://www.aliexpress.com/item/1005001371428231.html


Naposledy upravil BigSandy dne po únor 13 2023, 20:26, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 20:25    Předmět: Citovat

Podle mě budou v základu stejné, bude jen záležet, kam je prioritně zapojené to vnitřní relé. Přesně to ale u toho druhého nevím, já mám ten první typ. Ale jak jsem psal, ta silová část je úplně oddělená, takže stačí na tu ovládací připojit napětí přes dva samostatné spínače, "zacvakat si" a hned to bude jasné Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund