Nepoškodí, proud bych možná volil ještě trochu menší. Pochopitelně před měřením zkratovat G a S.
Při meření je třeba se vyvarovat vzniku oblouku mezi D a přívodem měřícího zdroje (nejlépe tedy zdroj zapnout s už připojenou součástkou). Z ne zcela pochopitelných důvodů může namáhání tohoto typu součástku poškodit, i když není překročen žádný typický parametr (napětí ani proud).
Zkušenost z vlastní praxe (opakovaná), příčina bude možná dynamická, nebo vliv nějakých dalších neuvažovaných skutečností.
To vůbec není třeba komplikovat. Stačí VN ss zdroj v sérii s dostatečně velkým odporem.
Osobně mám nejen na tyto účely vlastnoručně postavený měřák s LCD modulem s ICL7106 a dvěma měniči v sérii jako zdroj VN. Druhý měnič má na výstupu ještě násobič. Třetí použitý měnič napájí modul. Na výstupu VN je vyráběný VN odpor (sériová kaskáda mnoha kusů 1206 zalitá v silikonu), omezuje proud na necelou 1 mA.
Dva měniče v sérii jsou proto, že z napájení (1x LiIon 18650) není úplně snadné jedním stupněm vyrobit necelé 2 kV, které jsou na výstupu. Resp. speciální konstrukce by to asi zvládla, ale tohle bylo po ruce.
Naposledy upravil JirkaZ dne st duben 06 2022, 18:48, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Oct 07, 2012 Příspěvky: 1366 Bydliště: JN89GF
Zaslal: st duben 06 2022, 18:53 Předmět:
Používám na to trafo ze starého rádia - anodové vinutí asi 300V a diodový násobič 5x. Výstup na testovací svorky jde přes odpor 1 M Ω v sérii s nízkoproudovou červenou LED-kou, co už při 1 mA pěkně svítí. Primár trafa je napájený přes regulační autotransformátor. Po připojení testovaného prvku na regulačním trafu pomalu (od nuly) zvyšuju napětí a sleduju, kdy se LED-ka začne rozsvěcovat. Napětí na výstupu násobiče měřím přes dělič 1000:1 (100 M Ω/100 kΩ) multimetrem na rozsahu 2V. To znamená 1 mV na multimetru = 1V na výstupu. (v děliči není přesně 100 kΩ, zahrnuje taky 10M vstupní odpor multimetru ).
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5211 Bydliště: Brno
Zaslal: st duben 06 2022, 20:11 Předmět:
Mám měřicí přípravek k osciloskopu a měřicí napětí je o kmitočtu 50Hz s omezovači proudu. Najíždím napětím plynule z reg. trafa.
Výhoda metody je, že odhalí kusy, které nemají vzorně ostré koleno, což může být indikace nějakého problému. Některé tranzistory nemají krásně pravoúhlou charakteristiku, ale mohou ji mít mírně odporovou, nebo se zpočátku drží a pak se prorážejí (během zkušební půlvlny). Statický způsob měření takovou anomálii tak jednoduše neodhalí, nebo to chce cvik. Zkoušel jsem to ale jen na vypájených kusech. Nové tranzistory to možná nedělají.
Unipoláry jsem na průrazné napětí neměřil. Bipolárů jsem se naměřil dost.
Na vysoké napětí používám omezení proudu zdroje cca 1000V, v úplném zkratu 1mA. Pro výkonové tranzistory postačuje napětí zdroje cca 350V, opět v úplném zkratu 1mA. Osvědčilo se mi rozpojovací tlačítko, které stisknu po připojení tranzistoru (či diody).
Ale pozor. Je běžná změna naměřené hodnoty po opakovaném měření, obvykle Uce, poté Ucb a zpět Uce. Snad vliv náhodného vnitřního náboje? Po zkratování B-E již ke změnám nedochází.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.