Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak na smrad z cigaret ze stoupačky?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 16:38    Předmět: Citovat

S komínovým efektem je to slabota a je to i naše vina. Dřív ten efekt asi vznikal tak, že okna byla poněkud netěsnící a navíc v kuchyni bývala potravinová skříňka, ve které byly větrací otvory ven. Musím s lítostí konstatovat, že větrací otvory jsem ucpal a okna máme nová, která relativně dobře těsní. Takže komín nemá odkud brát.
Na druhou stranu nová okna máme dávno a problémy se smradem z kouření se objevily až potom, co soused zmodernizoval koupelnu.

Se svíčkou jsem dělal pokusy v minulé etapě a zjistil jsem , že pokud otevřu okno, vzduch opravdu spíše stoupá do větrací šachty, tj. komínový efekt existuje. Jakmile okno zavřu a utěsním byt, plamínek se někdy naklání tak,jakoby vzduch foukal z roury do bytu. Což si zase neumím moc vysvětlit, protože v té době nebyl na 99% puštěný žádný ventilátor napojený na stoupačku. Bylo to v zimě, tak jsem si to vysvětloval hypotézou , že studený vzduch klesá dolů. Jenže nevím, jak to srovnat s hypotézou, že teplý vzduch z bytu by měl naopak stoupat vzhůru.
Pokusy jsem nedělal s čadící cigaretou (to by bylo dost paradoxní) ani s kouřem právě zhaslé svíčky, ale jen s plamínkem svíčky, co možná bylo blbě a ovlivnilo to měřené prostředí.

EDIT: Teď jsem si uvědomil, že jsem zatajil skutečnost, že v prostoru záchoda je i pynový kotel a má věčný plamínek. Možná, že plamínek si tahá vzduch z ventilační šachty. A pokud právě topí, potřebuje toho vzduchu ještě víc. Ale smrdí to i v létě, kdy netopíme (plamínek jede furt).


Naposledy upravil PavelFF dne so září 04 2010, 17:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6112
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 16:43    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
problémy se smradem z kouření se objevily až potom, co soused zmodernizoval koupelnu


Který soused?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 16:59    Předmět: Citovat

On to asi není soused, je to ten kuřák z 3.patra z obrázku.

Je soused jen někdo na stejném patře, nebo je soused i někdo mimoúrovňový?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32057
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 17:12    Předmět: Citovat

PavleFF, a když jste dávali ta plastová okna, to vám nikdo neřek, že kvůli plynovým spotřebičům musíte mít přístup vzduchu zvenčí, minimálně z chodby/schodiště, o nějakém minimálním průřezu na jednotku výkonu, aby se vám nestalo to, co se mnohým lidem s karmou v koupelně stalo osudným? Že by se vám to mohlo ošklivě vymstít?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 17:15    Předmět: Citovat

To nám nikdo samozřejmě neřekl a dost silně pochybuju, že jsme v tom vyjímka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32057
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 17:18    Předmět: Citovat

Tak to si to koukej URYCHLENĚ napravit - nebo by se taky mohlo stát, že se jednoho krásnýho dne ráno vzbudíte a zjistíte, že jste udušený. A to nemyslím jako prdel, to myslím smrtelně vážně. Sice smrt udušením kysličníkem uhelnatým prej nebolí, ale nemá zpátečku... Minimálně to měl říct někdo, kdo instaloval ten plynokotel - nebo kdo na něm dělal revizi, případně kominík, kterýho máte ze zákona minimálně 1x ročně pozvat na revizi odtahu spalin. Buď vy sami, nebo majitel/správce objektu (družstvo...). Pokud se to ne(u)dělá a došlo by třeba i jen k nadejchání CO bez smrťáku, pojišťovna nic nezaplatí!!!!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6112
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 18:21    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
To nám nikdo samozřejmě neřekl a dost silně pochybuju, že jsme v tom vyjímka.


Takže ve skutečnosti vás ten kuřák zásobuje vzduchem, abyste se neudusili.

Otevřete okno do ventilační polohy (a nechte ho tak, dokud si to nedáte do pořádku), a znovu zkus ten komínový efekt, a jestli čmucháte čmoudíky.

Jaké máte doma plynové spotřebiče?

Edit: teď jsem si všiml té doplněné poznámky, že máte kotel. Jaký typ?
Kolik bytů je napojeno na ten samý komínový průduch (sopouch)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32057
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 18:32    Předmět: Citovat

To, co popisuje PavelFF, TO JE VYSLOVENĚ VO DRŽKU - kdyby to viděl nějaký plynař, zfleku ho veze rychlá do špitálu na koronárku s infarktem...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6112
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 18:48    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
To, co popisuje PavelFF, TO JE VYSLOVENĚ VO DRŽKU - kdyby to viděl nějaký plynař, zfleku ho veze rychlá do špitálu na koronárku s infarktem...


Jj, přesně tak. Ono se ještě ukáže, že jim na záchod jdou zplodiny z cizího kotle a jiná podobná kouzla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 21:02    Předmět: Citovat

Vy mě děsíte! Každý kotel je pochopitelně napojený na svůj individuální komín.
Byt zase tak dokonale vzduchotěsný není. Jednak si přisávám vzduch z ventilační stoupačky(jak se ukázalo) a druhak není dokonale těsná ani ucpávka mezi patry ve stoupačce, takže asi kradu vzduch bytům v sousedních podlažích(nebo ony mně).
Zatím to 10let, co tu jsme, vyhovělo. I když chápu, že vždycky je něco poprvé. Kdybych už nereagoval na další příspěvky, tak důvod už znáte.
Nakonec ani ta okna nejsou tak dokonale těsná, jak se o plastových oknech tvrdívá. Nějak se jim tehdy nepovedla a mají v sobě tak trochu mikroventilaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32057
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 21:18    Předmět: Citovat

I tak - každý komín podléhá revizi a každoroční kontrole kominíkem - od plynového spotřebiče obzvlášť. A ten kominík by Ti měl změřit i podtlak a tahovou schopnost - a případně poradit, co udělat, abys nesosal smrádek od huliče z jiného patra. A doporučuju nečekat a sehnat kominíka co nejdřív to jde - jinak už včera bylo pozdě a Ty si koleduješ o GRANDO PRŮSERO...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6112
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 21:35    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Vy mě děsíte! Každý kotel je pochopitelně napojený na svůj individuální komín.


A ten váš komín má při zavřených oknech nějaký tah?
Ptal jsem se, co máte za kotel.
Turbo (příp. kondenzační) anebo obyč s přerušovačem tahu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 23:14    Předmět: Citovat

Já už vám nic neřeknu. 10 let jsem spal klidně a teď je s tím konec.

Kotel je obyčejný MORA 674, nekondenzační, relátková "elektronika", není turbo.

Já nevím, jestli má komín tah nebo nemá. Asi má, když to funguje.
Taky máme plynový sporák.

Teď jsem byl ve sklepě, kde jsou jednak plynoměry a jednak ukončení komínů. Otevřel jsem dvířka a pavučiny docela vlály, takže komín jako takový tah mít asi bude. Celá prostora s plynoměry je větraná velkou plechovou troubou ven z domu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6112
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 19:44    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
JOtevřel jsem dvířka a pavučiny docela vlály, takže komín jako takový tah mít asi bude. Celá prostora s plynoměry je větraná velkou plechovou troubou ven z domu.


No ale jde o to, jestli má tah taky u vás, při zavřených oknech, a navíc třeba při puštěném odtahu v kuchyni nebo na WC.
Jak vysoký svislý komínek je nad kotlem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 23:11    Předmět: Citovat

Komínek nad kotlem(trubka ke zdi) je svisle asi 25cm (měřeno od osy vodorovné trubky k hornímu okraji plechového krytu kotle) a pak jde vodorovně asi 1m, než se napojí na komín ve zdi.
Co mi chcete naznačit? Že se udusíme? Jakým mechanismem k tomu dojde? Že spaliny půjdou do bytu?

Vysvětlete mi ještě jednu věc, a sice jak se vyrovnat s rozporem, že si lidi kupují stále těsnější a lepší okna s velkým tepelným odporem, versus požadavkem na díru ve zdi, aby mohl kotel bezpečně hořet (jestli jsem to tedy dobře pochopil). Za každou desetinu "k" dolů (činitel prostupu tepla oknem, W/m2.K) se platí tisíce navíc a pak se vypustí draze pochytané teplo dírou ven? Viděl jsem reklamní fotky, kde mají kotel snad přímo v kuchyni (no, možná byl turbo, nevím).

A k otvoru dle EKKARA . Díru ven bych chápal, ale na chodbu? Co když bude chodba taky utěsněná? To jsem jen odsunul problém o jednu prostoru dál.

Jak řešit přísun vzduchu ke kotli, když je půdorysně zhruba uprostřed bytu? Když zároveň nechci mít díru ve vnější zdi, kudy mi bude utíkat teplo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund