Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak na smrad z cigaret ze stoupačky?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 6:26    Předmět: Citovat

Jak by to řešili soudruzi z Eurosvazu
http://zahranicni.ihned.cz/c1-46211130-brusel-chysta-prisne-omezeni-prodeje-cigaret

Kuřáci jsou sice pakáž, ale euroúředník, to je taky síla. Teď stoupla podpora Eurosvazu u našich vypalujících spoluobčanů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 7:33    Předmět: Citovat

tomasjedno: už pri spáde 10Pa D100mm potrubím prefrčí 360m3/h čo je už objem aj celého bytu.
Pre tlak 1Pa prierez vetrania D100 môžem iba interpolovať diagram (je to už mimo nakresleného) odhadom na cca 50m3/h. Pri tomto spáde by sa vzduch pohyboval cca 0,5...2m/s.Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 13:30    Předmět: Citovat

zdravím,

taktiež prenikaním pachov trpí aj náš byt, mame tzv. Pražský typ bytu čili pôvodne ešte umakartové jadro oddelene WC a kupelňová časť s prechodom z predsiene do kuchyne. vetracie otvory su ale iba kuchyni (pôvodný digestor - skor iba taka strieška nad sporák) a vetrací otvor nad vaňou v kupelni. bývame na 7 poschodí takže pachy, naštastie len z jedál sa zviknu šíriť do kuchyne ale aj do kúpelky, vo WC na počudovanie žiadný otvor do vetracej trubice neurobili. ale aj tak je to tam cítit. všetko bolo OK a bez pachov pokial fungovali centrlane ventilatory na streche, postupne začali ľudom vyhárať acidurky s obvodmi pre spínanie tohoto ventilatora jednotlivo z každeho bytu. (každy si to mohol zapnuť pri varení a pary z jedal na sporáku boli odsavané) nviem prečo to začalo vyharať tie obvody žeby sa pridrel ventilator na streche a veľký odber spôsoboval poruchy kabelaže v bytoch ?

no proste u na s odkedy je obvod centralneho odvetravania odstavený su cítiti v byte pachy, mnohý už maju aj digestor so silným motorom a tak sa pachy tlačia jak hore (to skôr) ale aj dolu.

ten "guľový urýchlovač odvetravania ktorý sa dáva na strechu je celkom fajn vec. skusim to nadhodiť na schôdzi .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 15:57    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
tomasjedno: už pri spáde 10Pa D100mm potrubím prefrčí 360m3/h čo je už objem aj celého bytu.
Pre tlak 1Pa prierez vetrania D100 môžem iba interpolovať diagram (je to už mimo nakresleného) odhadom na cca 50m3/h. Pri tomto spáde by sa vzduch pohyboval cca 0,5...2m/s.Wink


Nevíme, jak vypadá potrubí od kuřáka nahoru, jak je dlouhé, jestli tam není nějaké koleno, jak vypadá vyústění na střechu. Můžeme jen spekulovat, a proto nezbývá než změřit ten tlak.

Koupelnové ventilátorky průměr 100 běžně umí cca 90 m3/h do protitlaku 7,5 Pa a vyvinou přetlak cca 30 Pa.
Při průtoku 90 m3/h potrubím z pozinku průměr 100 mm, při rel. vlhkosti 50% a teplotě 20°C a normálním tlaku je měrná tlaková ztráta na potrubí 2 Pa/m a střední rychlost vzduchu v potrubí bude 3,2 m/s. Na to není třeba nic extrapolovat.

Je docela klidně možné, že se ten smrádek ze 3. patra dostává do 1. patra až když kromě kuřákova ventilátoru si pustí do té samé stoupačky ventilátor ještě někdo další. Takže bych nepovažoval za nemožné, že by se tam těch 20 Pa nastřádalo. Proto říkám, změřit ten přetlak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32041
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 16:05    Předmět: Citovat

Jednoduše - to odsávací potrubí bude ucpané nějakým svinstvem, já například v takové šachtě našel nacpané noviny přímo nad svým vyústěním - to když jsem se divil (a sousedi pode mnou taky), proč centrální odsávání vyje jak šakal, ale neodsává ani prd. Vyndal jsem tu odbočnou rouru a s pomocí zrcátka přilepeného leukoplastí na kus tyčky a baterky jsem se jal zkoumat nitro šachty - ty noviny jsem pak musel vytahat po kusech háčkem z drátu, zapálit je, aby je vycucnul tah jako v komíně, jsem se neodhodlal... Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 16:52    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
tomasjedno: už pri spáde 10Pa D100mm potrubím prefrčí 360m3/h čo je už objem aj celého bytu.
Pre tlak 1Pa prierez vetrania D100 môžem iba interpolovať diagram (je to už mimo nakresleného) odhadom na cca 50m3/h. Pri tomto spáde by sa vzduch pohyboval cca 0,5...2m/s.Wink
Mohl bys mi objasnit jak z průměru potrubí a přetlaku "spočítáš" (spíš střelíš) průtok bez znalosti materiálu, délky, tvaru potrubí a dalších okolností?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 21:25    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
Mohl bys mi objasnit ....

Mohol.
Ten (tu vyššie spomenutý) diferenciálny tlakomer si určite nebude môcť umiestniť jedným koncom ku svojmu milému susedovi o dve poschodia vyššie k jeho ventilátoru. Ak si ho dá 1m za vyústenie vetrania vo svojom WC, tak počiatočný tlak toho merača http://www.bola.cz/soubory/1367/604_cz.pdf mu bude tak na "dve veci".
Iba to som chcel ilustrovať. A na tom nič nezmení drsnosť povrchu potrubia, jeho tvar, teplota vzduchu, vlhkosť, viskozita ... takže sa mi zdá, že tu, len tak, strielaš ty.



CIMG7085.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CIMG7085.JPG
 Velikost:  181.23 kB
 Staženo:  67 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 22:25    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
AmarokCZ napsal(a):
Mohl bys mi objasnit ....

Mohol.
Ten (tu vyššie spomenutý) diferenciálny tlakomer si určite nebude môcť umiestniť jedným koncom ku svojmu milému susedovi o dve poschodia vyššie k jeho ventilátoru...


To asi ne. Ale ten milý soused má ten ventilátor připojený na stoupačku trubkou dlouhou řádově cca 0,5 m, a tlak v té stoupačce bude od toho místa až dolů prakticky stejný, protože tam vzduch prakticky stojí (když zanedbáme drobné podfukování zpětných klapek ve 2. a 1. patře). Takže není důvod tahat hadičku o 2 patra výš, když stejný tlak má hned za svým vypnutým ventilátorem a zavřenou zpětnou klapkou.

EKKAR napsal(a):
...to odsávací potrubí bude ucpané nějakým svinstvem, já například v takové šachtě našel nacpané noviny přímo nad svým vyústěním...

I to je docela klidně možné - v takovém případě se naměřený přetlak bude blížit meznímu přetlaku, který je schopen ten ventilátorek vyvinout (cca 30 Pa).

P.S. pro PavelFF Pokud použiješ místo vody benzin, dostaneš o chlup lepší citlivost "měřáku". 30 Pa = 4 mm benzinového sloupce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 22:42    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Mohol.
Ten (tu vyššie spomenutý) diferenciálny tlakomer si určite nebude môcť umiestniť jedným koncom ku svojmu milému susedovi o dve poschodia vyššie k jeho ventilátoru. Ak si ho dá 1m za vyústenie vetrania vo svojom WC, tak počiatočný tlak toho merača http://www.bola.cz/soubory/1367/604_cz.pdf mu bude tak na "dve veci".
Iba to som chcel ilustrovať. A na tom nič nezmení drsnosť povrchu potrubia, jeho tvar, teplota vzduchu, vlhkosť, viskozita ... takže sa mi zdá, že tu, len tak, strielaš ty.
1/Stále jsi neobjasnill jak z přetlaku a průměru potrubí střelím (nebo jak ty říkáš "spočítám") průtok, pouze tlacháš o kravinách. Pokud bys věděl něco o proudění tekutin, tak bys věděl, že k výpočtu průtoku je třeba znát průměr potrubí, jeho délku a tvar, drsnost (materiál) a rychlost proudění.
2/Senzor mu k něčemu bude, protože pouze stačí měřit přetlak vůči atmosféře (diferenční je zbytečnost, ale proč ne).
Takže mi, prosím, objasni jak jsi to spočítal bez výše uvedených údajů!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5029
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 23:04    Předmět: Citovat

tomasjedno, mohl bys mi načrtnout , jak mám umístit ten hadičkový tlakoměr? A jak má zhruba vypadat. Z diskuse AmarokCZ/procesor mám dojem, že to není až tak jednoduché pochopit. Já to teda nechápu.

Jinak náš barák nikdy nahoře neměl společný ventilátor a vyústění na střeše je jen otvorem krytým žaluziemi. Našel jsem náhodnou fotku(z doby, kdy mě to ještě nezajímalo) a tu přikládám. Mám pocit, že na každé straně komína je vyústění záchodové roury a na druhé straně vyústění kuchyňské roury. Stoupací roura má čtvercový průřez asi 20cm x20cm. Obrázek/řez barákem jsem upravil, aby seděl počet pater.
Podle manželky potíže nastaly poté, co soused kuřák modernizoval koupelnu (dal si tam asi silnější větrák). Osobně jsem měl podezření na to, že ho možná i nějak nevhodně napojil na stoupací rouru a tím zhoršil poměry. Ale to zatím nemám prozkoumané. Měl jsem v úmyslu do šachty spouštět kameru, abych to ověřil, ale zatím jsem se k tomu nedostal.
Musím ještě dodat, že mně osobně uvedené potíže s kuřákem připadají nicotné , na rozdíl od manželky. Jednou za čas ji popadne nálada, abych s tím něco udělal. Jsou to takové vlny. Daří se mi to nějaký ten rok odkládat. Momentálně to vypadá dost vážně a proto konám Smile



Vyusteni vetraci sachty LQ.JPG
 Komentář:
Je to na obrázku vpravo dole - ty dvě žaluzie. Ale nejsem si jistý, jestli to není třeba ta kuchyňská šachta

Stáhnout
 Soubor:  Vyusteni vetraci sachty LQ.JPG
 Velikost:  65.84 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 23:31    Předmět: Citovat

PavelFF: Ten tlakoměr máš v příloze, zespod potrubí (za ventilátor) navrtáš otvor, zastrčíš hadičku, utěsníš netěsnost mezi hadičkou a potrubím, hadičku dáš do tvaru U a naliješ do ní trochu vody (hadička je na druhém konci taky otevřená). Po zapnutí ventilátoru dojde ke zvednutí hladiny v jednom rameni (v druhém k poklesu), změna výšky hladiny (na jednom rameni U-čka) je rovna přetlaku v potrubí. 1mm odpovídá přetlaku 10Pa, takže jsem zvědav, co naměříš Smile


1.GIF
 Komentář:
"tlakoměr"

Stáhnout
 Soubor:  1.GIF
 Velikost:  2.11 kB
 Staženo:  64 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt září 02 2010, 23:55    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
...změna výšky hladiny (na jednom rameni U-čka) je rovna přetlaku v potrubí. 1mm odpovídá přetlaku 10Pa


Tady by mohlo dojít k nedorozumění.
V jednom rameni hladina stoupne o 0,5 mm, ve druhém klesne o 0,5 mm, rozdíl je 1 mm a to odpovídá 10 Pa (v případě benzínu 7,5 Pa).

Pro měření takhle malých rozdílů je třeba mít obě hadičky (ramena U) těsně vedle sebe a fixované. Kapalinu samozřejmě bez bublinek.
Nouzově se dá ta redukce s dírkou pro hadičku udělat z papírové roury, stočením pruhu silnějšího papíru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5029
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 03 2010, 0:29    Předmět: Citovat

Protože je to pro mě španělská vesnice, tak mě omluvte, pokud se jevím příliš natvrdle.
Původně jsem to chápal tak, že tato trubička (nebo tlakový spínač z odkazu) bude pozorovatelně reagovat na poměrně slabé a vlastně parazitní proudění vzduchu od kuřáka (sice nepatrné, ale přináší smrad).
Teď to chápu zase tak, že ta trubička sotva zareaguje, i když pustím svůj ventilátor...
Nebo pokud trubička zareaguje na kuřácký ventilátor, tak by můj ventilátor tu vodu snad musel vyfouknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá září 03 2010, 9:06    Předmět: Citovat

Koukám na ten doplněný řez barákem, a začíná se to rýsovat.

Pracovní hypotéza: obyvatel 4. patra něčím přiucpal větrací stoupačku těsně pod vyústěním svého odtahu (viz příspěvek Ekkara), aby mu to ze 3. patra nesmrdělo. Kuřák pustí svůj větrák, a protože jeho čmoudíky nemají kam jít - zpětné klapky + ucpávka - tak ten jeho ventilátorek udělá ve stoupačce přetlak cca 30 Pa. To samé udělá i tvůj větráček, když ho pustíš, anebo když pustíš oba.
Přetlak 20-30 Pa už je dost na to, aby se něco smradu propasírovalo i kolem osičky zpětné klapky (ale ne na to, aby ti to vyfouklo vodu z hadičky Smile

V normálním stavu - kdyby bylo všechno průchodné jak má být - bys při puštění svého větráku měl za ním naměřit do cca 5 Pa, při puštění kuřáckého cca 2 Pa, při puštění obou dvou řekněme 7 Pa (tj. míň než 1 mm vodního sloupce, čili prakticky tou hadičkou nezměřitelné).

Ideální by bylo změřit skutečný průtok potrubím při pouštění různých větráků, ale to se obtížněji realizuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32041
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 03 2010, 18:36    Předmět: Citovat

Jednoduchá zkouška - ta šachta má sama o sobě komínový efekt už při pokojové teplotě, když je venku o pár stupňů méně. Nesmí svítit sluníčko - ale to v noci obvykle v naší zeměpisné šířce nehrozí. Zapálená cigareta nebo čadící knot právě zhasnuté svíčky, přiblížené méně jak asi 15-20cm k otevřenému vyústění šachtice (spíš pod něj než vedle něj) musejí zřetelně vykazovat snahu dýmu stáčet se do šachty - pokud se to neděje, nemá šachta vlastní tah a něco nad stěžovatelem je špatně. Doporučuju obrátit se na správce nemovitosti - funkce odvětrávání je vyžadována i plynařskými předpisy, takže pokud se v kuchyních vaří na plynu, musí správce objektu zajistit všem obyvatelům funkční odvětrání - jde o průřezy průduchů do místnosti se sporákem a objem vzduchu, který jimi minutově může projít. Jestli je dům ve vlastnictví nějakého družstva, podat podnět tam - obyvatel kterékoliv partaje nesmí klást podobným aktivitám (kontrola, údržba a čištění šachty) odpor, jde o bezpečnost všech. Přístup do bytu k provedení takové práce je i soudně vymahatelný - to pro případ, že by se někdo vzpěčoval vpustit do bytu pracovníky, kteří by měli šachtu zbavit třeba právě té "strategicky umístěné protismradové ucpávky", kterou se dotyčný výše bydlící spoluobyvatel objektu snažil omezit průnik pachů do svého bytu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund