Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Motor 4kW, naprázdno bere 4,2A - je to normální?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2674

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 15:01    Předmět: Motor 4kW, naprázdno bere 4,2A - je to normální? Citovat

Dobrý den všem.
Obrátil se na mě soused s prosbou o pomoc - motor (štítek motoru viz obrázek v příloze) od cirkulárky mu při přepnutí do trojúhelníku vyhazoval jistič B16A/3. Tak jsem vše proměřil a zjistil jsem toto:

Hodnoty byly naměřené při zapnutí samotného motoru, tj. bez řemenů a bez hřídele + kotouče.
Izolační stavy jednotlivých vinutí i vinutí proti kostře jsou OK na 1kV.
Odpor jednotlivých vinutí je asi 3,2 Ohmu v rozpojeném stavu, asi 2 Ohmy při zapnutí do trojúhelníka a asi 6 Ohmů při zapnutí do hvězdy (teď si ty hodnity nepamatuji přesně, ale snad jde spíše o to, že hodnoty všech 3 vinutí jsou prakticky stejné).
Proud do jednotlivých fází je do hvězdy 1,2A, do trojúhelníka je to ale 4,2A - to jsem naměřil na obyčejném digitálním měřáku, na klešťáku to bylo 1,2/6A. Není to trochu moc, když motor není zatížen, ale je možné s ním volně točit rukou?
Nebo je problém v tom, že motor je navinut na 380V, ale já jsem naměřil digitálním měřákem mezi fázemi 411V (asi efektivních), tím pádem je motor jaksi napěťově přetěžován?

Děkuji za jakoukoli radu.

Petr Filipi



motor.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  motor.jpg
 Velikost:  224.25 kB
 Staženo:  167 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marli



Založen: Mar 15, 2007
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 16:48    Předmět: Citovat

Ten výkon toho motoru je udáván jako mechanický na hřídeli - pokud jsi to měřil nezatížený, je logické že bude mít menší proudový odběr, protože nemá na té hřídeli nic, co by odebíralo nějakou energii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1378
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 17:02    Předmět: Citovat

marli napsal(a):
Ten výkon toho motoru je udáván jako mechanický na hřídeli - pokud jsi to měřil nezatížený, je logické že bude mít menší proudový odběr, protože nemá na té hřídeli nic, co by odebíralo nějakou energii.

Na to se zakladatel vlákna neptal. Ptá se na téměř čtyřnásobný odběr při zapojení hvězda trojúhelník. Řekl bych, že je to ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolf70



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 147

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 18:05    Předmět: Citovat

viz :http://www.nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=3709 = plnej souhlas s Jodr Wink Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3385
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 18:10    Předmět: Citovat

Řekl bych, že absolutní hodnota změřená naprázdno není dostačující. Musel bys vědět, jaký je fázový posun. Jinak asi bude výkon bez zátěže z většiny jalového charakteru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 18:25    Předmět: Citovat

TO : petrfilipi

Není motor jako motor. Na té fotografii, jsou jasně čitelné údaje.
4kW D 380V 8,7A. Takže za normálních okolností, se motor připojuje napřímo, bez rozběhu Y/D. Záběrný proud motoru se uvažuje dle charakteru zátěže, a obecný údaj hovoří o 7 a 10 násobku I jmenovitého. To co jsi změřil, může a nemusí být pravda. Dále je možné, že ten motor už někdo mohl opravovat.
Změřený odpor je hrozně nízký, tam by mělo být podstatně více. Čím si měřil ten izolační odpor? To jako megmetem s hodnotou 1000V DC?
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 18:50    Předmět: Citovat

4kW už se v domácích podmínkách spouštějí Y/D. Pokud ten motor necháš běžet naprázdno tak se nezahřívá?
Řešil jsem několik cirkulí v okolí. Většinou padání jističů způsoboval špatný přepínač Y/D.
A jednou jsem narazil dle vyjádření navíječe elektromotorů na poškozenou kotvu. Prý se to stává často když motor je zasypán pilinami a nemůže se chladit - jel, ale neměl výkon a strašně topil. Sice nevím jak se může kotva poškodit, ale....

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 18:59    Předmět: Citovat

Jedná se s největší pravděpodobností o motor,kterej se připojuje pouze na D 380V(trojůhelník).Pokud je hlavní jistič pouze B16,tak zkusit nějakej soft starter.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 20:28    Předmět: Citovat

""Jedná se s největší pravděpodobností o motor,kterej se připojuje pouze na D 380V(trojůhelník).Pokud je hlavní jistič pouze B16,tak zkusit nějakej soft starter.""
Proč přepínač? Teda pokud jde o připojení "natvrdo" do sítě a ne přes několik rozvaděčů. Softstartér snad jen , neví-li co s penězi. Kotva se skutečně poškodí , např vyhřáté a následně uvolněné tyče v ní. To by bylo asi na dlouhé povídání a informací zase až tak moc není.Mne zaráží ten odpor vinutí , ten se mi zdá fakt malý .A to to dělá až nyní? Nebo jej někde koupil? Hřeje po delším běhu naprázdno? Proud je ustálený nebo se stále, i když nepatrně zvětšuje? Prostě chtělo by to více informací. Nic ve zlém ale asi tak. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1531
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 20:40    Předmět: Citovat

A i další a podstatné informace. Jak se motor zapíná ? Je to pouze vypínačem , nebo přepínač Y/D. Jak dlouho trvá rozběh pily na Y ?
Dříve to ten motor nedělal ?, nebo až nyní ? Hřál se motor dříve ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 21:05    Předmět: Citovat

Pokud motor odebírá ve všech 3 fázích stejně, tak je v pořádku. Měření cívek Ωmetrem je u tak malých hodnot pouze orientační a moc toho u silného CU vodiče neříká, navíc se měří ss proudem a rozhodující je indukční odpor, dále se uplatňí přechody svorek, připojení měřících šňůr atd. Mám také pilu s tímto výkonem a pokud spěchám, tak jistič občas vypadne. Chce to nechat běžet motor chvilku déle na rozběh ( i když je už rozběhnut ), jistič schládne a pak přepnout na trojúhelník. Tolik moje praxe.

Napětí 380 V nebo 411 V nemá žádný vliv, kotvy - rotory jsou v podstatě nesmrtelné, palmalsport: něřil odpor cívek, ne izolační a soft starter na cirkulu, jak píše autor výše moc peněz a zbytečnost.

Takže bych nechal delší dobu na rozběh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2674

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 21:26    Předmět: Citovat

Jedná se o originální továrně vyrobenou cirkulárku, motor je asi taky originální. Dělá to opravdu až nyní, resp. soused pilu delší dobu nepoužíval, ale po rekonstrukci elektroinstalace ji začal opět používat.
Vzhledem k tomu, že pilu jsem zkoušel jen se samostatně zapojeným motorem, tak rozběh musel být provedený hned, neboť nebylo co rozbíhat. Nicméně stejně jsem motor nechal třeba 10s jet do Y a pak jsem ho přepl do D. A stejně občas vypadl jistič.
Motor se spouští přes paketový přepínač v hliníkové skříni, je to asi taky original, pod přepínačem jsou pojistky.
Je mi jasné, že není proud jako proud, ale kdyby motor opravdu bral 4A ve fázi, tak je to příkon (bez účiníku) 410*4*1,73W, tj. asi 2,8kW. To by se přece muselo někde projevit, resp. se tento výkon musí někde spotřebovat.
Nezkoušel jsem motor nechat běžet třeba 1/2 hodiny, ale zkusím to.
Ještě zkusím sehnat podobný motor, abych změřil odpor vinutí pro porovnání.
Díky za vaše názory.

Edit: tak jsem ještě zaběhl do garáže, mám tam nezapojený 3kW motor k orlíku, a ten má odpor vinutí okolo 1,51 Ohmu, měřeno přímo na motoru. Bohužel není připojitelný do D, takže rozdíl Y/D tady nezjistím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 22:27    Předmět: Citovat

Předpokládám, že se jedná o pilu HOP 60 nebo něco takového. Zkus ho u souseda bez zátěže přímo v D. Nejspíše se rozjede. Pokud lítá jistič při přepínaní viděl bych opravdu problém v kontaktech přepínače.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 22:49    Předmět: Citovat

Ten odpor je stejnosměrnej - ta hodnota tak nějak odpovídá.
Pokud dělal soused rekonstrukci elektroinstalace a měnily mu i hlavní jistič,bude mít určitě s charakteristikou B,dříve mohl mít C (záleží kde bydlí).
Já jsem na tom stejně.Mám starý hlavní jistič s charakteristikou C.Rozjedu i kompresor orlík při zatížení,dvoufázovou svářečku 250A taky v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7847
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2013, 23:52    Předmět: Citovat

Nebo měl před rekonstrukcí tak veliký celkový odpor vedení, že se mu na motor dostávalo snížené napětí. A díky tomu mu nepadal i ten jistič. Prostě ten Softstart zabezpečily špatné spoje v krabicích apod.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund