Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napájení Arduina z 12V zdroje - napěťová ochrana?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ModraVez



Založen: Oct 24, 2021
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 19:07    Předmět: Napájení Arduina z 12V zdroje - napěťová ochrana? Citovat

Mám doma 24hodinovou zásuvku, 12V zdroj a malé 12V ponorné čerpadlo v sudu. Jednou za den se zásuvka na cca 3 minuty zapne a čerpadlo ze sudu zaleje zahradu. Rajčata rostou jak z vody.
Takže jsem dostal za úkol udělal totéž i pro další dva sudy.
Další 12V čerpadla mám, ale nechtělo se mi kupovat další 24 hodinové zásuvky a 12V zdroje. Rozhodl udělat rozvaděč 12V napětí, s 4 potenciometry, jejichž hodnoty přečte Arduino, převede hodnoty na požadované doby spuštění čerpadel a postupně jednotlivá čerpadla spustí. Zapojení viz příloha. Zapojení ukazuje obyčejná relé ale ve skutečnosti mají optické oddělení.
Rozvaděč mám zapojený, ale narazil jsem na problém - odpálil jsem Arduino a nevím proč. Arduino se by mělo dát napájet 5V až 12V (a snad až 19V) ale mám obavy, že zdroj při zapnutí či vypnutí může mít napěťovou špičku vyšší než toto.
Můžete mi někdo poradit jak udělat napěťovou ochranu Arduina, tak aby tam nebylo více jak 12V?
Stačí 12V Zenerova dioda v závěrné směru mezi VIN a GND pin Arduina, nebo by tam mělo být i něco dalšího?

PS: Zdroj je něco jako https://www.gme.cz/v/1506790/vigan-vsz-12-025-sitovy-napajeci-adapter, koupený před cca 5 let.



c5.png
 Komentář:
 Velikost:  37.58 kB
 Zobrazeno:  74 krát

c5.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 19:56    Předmět: Citovat

Pokud jsou ty relé na 5V, tak se ugriloval ten 5V stabilizátor.

Ten optomodul s relé dej s 12V relátky, napájej to s přívodem 12V a musí to fungovat.

Já ještě preventivně snižuji napětí do Vin na 9V, aby ten interní 5V stabilizátor netrpěl


Naposledy upravil Cowley dne čt srpen 31 2023, 19:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1288
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 19:57    Předmět: Citovat

Diody paralelně k relátkům máš?
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 19:59    Předmět: Citovat

Ruprecht: mě to taky zmátlo, ale má tam prý optomodul s relé, tam diody jsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 20:01    Předmět: Citovat

Modul relé z Hadexu.

Aktivace relé uzemněním výstupu, takže jen otočit logiku v programu ovládání jednotlivých relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 469

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 20:43    Předmět: Citovat

Souhlas s tím modulem Hadex výše.
1/ Osobně bych dal ty potenciometry spíše R=100kohm a navíc prostřední vývod vždy ještě přes RC člen 1kohm a 100nF.


2/ "originální" arduino pro mini 5V by to mělo zvládnout max. Vin=12V. Pro jistotu bych předřadil DC/DC stepdown např. tento https://hadex.cz/m406-napajeci-modul-step-down-menic-3a-s-lm2596-uinmax35v/ a nastavit Vout na 6V. Kouzlo je v tom, že pokud je na přívodu 12V nějaké rušení DC/DC to "vyrovná" z pohledu Vout.
To spínaní relé a čerpadel vnese nějaké to rušení do okruhu 12V.

3/ Dále je třeba počítat s tím, že i arduino běžící v režimu 24/7 se může zrestartovat a ztratit tak "vnitřní" stav RAM. Arduino fórum je plné příspěvků, kdy spojení Arduino + čerpadlo vytopilo byt atd..


Naposledy upravil bdn dne čt srpen 31 2023, 20:48, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2210

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 20:46    Předmět: Citovat

takze mas klasiku. arduino + k tomu ten rele modul. ja by som arduino nenapajal cez ten Vin, ale hodil by som klasiku 7805, alebo aspon 7809 medzi 12V a Vin, nech zbytocne nezatazujes ten pidi stabilizator na doske arduina.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1288
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 20:49    Předmět: Citovat

Cowley: jo, nečetl jsem text pozorně.
bdn: tady (u originálu) píšou max. 16V. A keramika 100n mezi běžec potenciometru(ů) a zem je slušnost (a skoro nutnost, ale záleží kolik bitů čte a jak to filtruje).

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ModraVez



Založen: Oct 24, 2021
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 20:52    Předmět: Citovat

Díky všem za odpovědi.

Relé jsou https://www.aliexpress.com/item/1005001774442320.html - 8 relé v řadě (zapojených jen 4), ovládané 5V. Měla by být opticky oddělená.

Asi jsem ugriloval obvod, který je nejblíže k VIN a GND. Stačilo jen zapojit VIN a GND, a vytáhnout zdroj ze zdi a zase ho tam vrátit (ani ta relátka nebyla připojena). Teď stačí jen připojit 5V baterii a během pár sekund ten obvod pálí. Je to ten 5V stabilizátor?

Jakým způsobem snížit napětí na 9V? Odpor a zenerova dioda v závěrné směru, mezi VIN a GND, jak na dalším obrázku?

https://www.gme.cz/v/1489176/diotec-1n5347b-zenerova-dioda
https://www.gme.cz/v/1488095/gym-cym-rmo-10r-2w-5-0411-metal-oxidovy-rezistor



c7.png
 Komentář:
 Velikost:  40.07 kB
 Zobrazeno:  51 krát

c7.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 469

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 20:56    Předmět: Citovat

@Ruprecht
Tady na stránce dole Tech Spec. píšou 5 - 12 V (5V model)
https://docs.arduino.cc/retired/boards/arduino-pro-mini
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 469

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 21:01    Předmět: Citovat

@ModraVez
Jestli Arduino pálí, tak hodit do koše a koupit novou desku. Ten stabilizátor na desce není "neprůstřelný". Předřaď tam ten DC/DC konverter za 40 CZK a máš klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 21:08    Předmět: Citovat

Moduly jsou optooddělené proto, abys ty relé mohl napájet z jiného zdroje a řídit přímo z výstupů Arduina. V tvém případě 5V relé z jiného zdroje 5V. A ne zpátky z 5V výstupu Arduina. To pak právě upečeš ten interní stabilizátor.

A nachystat nižší napětí na vstupu buď jak píše bdn, nebo já s pocitujlasku - stabcem 7809.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ModraVez



Založen: Oct 24, 2021
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 21:18    Předmět: Citovat

Přečetl jsem to ještě jednou.

Zkusím https://www.gme.cz/v/1488584/stmicroelectronic-l7805cv-dg-linearni-stabilizator-napeti
nebo https://hadex.cz/m406-napajeci-modul-step-down-menic-3a-s-lm2596-uinmax35v/ a dám vědět, jak jsem dopadl a kolik jsem toho ještě ugriloval...

Díky za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 23:19    Předmět: Citovat

Ten PRCáckej pětinohej pidistabec na ProMini MIC5205 je hroznej sajrajt. Mě odešly už asi 4 ks a to na nich viselo jen samotný Arduino, nebylo tam nic, co by proudově přetěžovalo či někde vznikly nějaký napěťový špičky a napětí bylo jen 9V z adaptérů pro TP-link AP-čka. Pokaždý to odešlo trochu jinak, jednou totálně přerušenej, podruhý šlus na GND a dvakrát průraz že to vzalo s sebou i Atmegu 328P. Od tý doby napájím z externího stabilu 5V a je pokoj. V jednom případě jsem místo toho původního 150mA šmejda nabastlil AMS1117 5V/0,8A v SOT223. Je to nimračka ale jde to.
Možná pokud by tam byl originál MIC5205 od Microchipu, tak by problém nebyl. Má ho Mouser.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne čt srpen 31 2023, 23:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2860

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 23:29    Předmět: Citovat

Celerone, AMS1117 dělá Advanced Monolithic Systems a MIC5205 Microchip, oboje domovem v USA...

Co tam dal či nedal PRCák a jak to označil či přeznačil, je druhá věc.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund