Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovatelný lab. zdroj (ELV) 0-30V 0-10A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 18:50    Předmět: Citovat

Stále ten samý zapájený v desce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12555

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 18:55    Předmět: Citovat

Asi jsem natvrdlý, ale pořád nevím, jestli ten zapájený na pozici T6 nebo stále ten nový, který nahradil ten spálený.
Zeptám se tedy jinak: Topí jakýkoliv tranzistor na pozici T6?
A nebo ještě jinak: Topil tranzistor na pozici T5?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 19:01    Předmět: Citovat

No, ten původní proražený jsem vyhodil do koše kde je stále a po osazení tohoto stávajícího jsem začel řešit tento problém, takže teť je řeč jen o tom jednom. Musím se sám sobě smát protože nedokážu sformulovat o který že se to jedná. No, teť je to pořád jeden a ten samý který se hřál a měl velký úbytek na R-E už od začátku to je od včera. Omlouvám se ale když to po sobě čtu tak se musím opravdu smát.

Ne, ten na pozici T5 netopí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 19:08    Předmět: Citovat

Zvláštní je to že když je studený, má stejný úbytek na R-E jako ostatní ale až po zahřátí úbytek hrozně rychle roste takže si myslím že tak ještě 10 vteřin a bude po něm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12555

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 19:15    Předmět: Citovat

No to ale znamená, že nepracuje ani napěťová regulační smyčka, že? Výstupní napětí zřejmě nebude stále 2,5V, ale začne také růst, ne?
Pak to poněkud mění situaci.


Naposledy upravil masar dne po leden 10 2011, 19:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 19:16    Předmět: Citovat

je ten tranzistor aspon od rovnakeho vyrobcu ako ostatne ? ziadne viditelne rozdiely na puzdre od tych ostatnych ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 19:20    Předmět: Citovat

To jsem vůl, to jsem neměřil, hned to napravím.

Tak ne. Napětí je pořád stejné. 2,474V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 19:21    Předmět: Citovat

Ano. Tranzistor je od stejného výrobce.

Nechám to odležet, jdu se věnovat rodině aby věděli že mě mají. Zatím zdravím a děkuji ! Zas zítra, nebo ráno než půjdu do práce, podle času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 19:30    Předmět: Citovat

Udělej to jako ČD s posledním poruchovým vagonem, odpoj ho a jeď na 5 trandíků, jestli to bude fungovat a výkon se bude rozkládat rovnoměrně. Samozřejmě to netrap dlohodobě na plný výkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 21:24    Předmět: Citovat

Díky Andreo ! Udělám to tak ale až zítra zas po práci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 22:22    Předmět: Citovat

Jejda, já mám teď obavu, že jsem to nepromyslel dobře. ve škole nás učili, že FETy mají samoregulační vlastnosti, že při ohřevu jim roste Rds a tím se brání zničení (v jistém smyslu), kdežto bipolárům s teplotou roste zesílení a čím víc jsou horké, tím víc se otevírají, až se otevřou na věky věkův. Myslím, že praxe to přibližně potvrzuje.

Pochopil jsem že hřeje krajní tranzistor, tedy tranzistor nejhůře tepelně svázaný s ostatními a nejhůře chlazený. Je to pravda? Má smysl se zabývat způsobem montáže na chladič a na to jak chladič vypadá? pokud to ujede s teplotou, mělo by to ujet definovaně. Mimochodem, výsledek měření, když odhlédneme od toho hrozného ujetí, vypadá hezky, oproti původnímu stavu...

A ještě jedna vadná úvaha - jakej odpor mají ty "stabilizační bočníky"? 300 mOhm? No a jaký odpor mají cesty na DPSce? Kamarád se takovým uspořádáním desky (pardon, měděné kolejnice) připravil o padesátku výkoňáků, kde jeden začal domino než to zhasnul, všechno bylo na prach. Zbyly mu jen ty měděné šíny.

Andreo, ten poslední vagon mne napadl už včera, ale nechtěl jsem si dělat ze slušných lidí pr*del. Laughing Celý problém by totiž šel eliminovat jen na lokomotivu, která by musela být patřičně zaopatřená chlazením. A musela by se zkontrolovat SOAR podle datasheetu. A hlavně by se tím popřela celá páně autorova myšlenka. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5034
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 10 2011, 22:55    Předmět: Citovat

to Kaca: Máš je vůbec na nějakém chladiči??? Jak by mohl jeden tranzistor být o tolik teplejší, když jsou všechny teplotně svázané na bytelném chladiči..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1724
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: út leden 11 2011, 8:39    Předmět: Citovat

Kaca napsal(a):
No, ten původní proražený jsem vyhodil do koše kde je stále a po osazení tohoto stávajícího jsem začel řešit tento problém, takže teť je řeč jen o tom jednom. Musím se sám sobě smát protože nedokážu sformulovat o který že se to jedná. No, teť je to pořád jeden a ten samý který se hřál a měl velký úbytek na R-E už od začátku to je od včera. Omlouvám se ale když to po sobě čtu tak se musím opravdu smát.

Ne, ten na pozici T5 netopí.


Zdárec,
no mám gulášovku ... takže výměnou těch trandů (z pozic T6 <-> T5) sis ověřil, že je problém jen na pozicí T6, cokoliv tam je, tak topí a jinde ne? Jest tak? Laughing

_________________
-- Gepard --


Naposledy upravil gepard dne út leden 11 2011, 8:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 11 2011, 8:55    Předmět: Citovat

Ano, chtělo by to jasnou odpověď, jestli
a) Topí ten nový tranzistor, ať je na kterékoliv pozici
nebo
b) Topí jakýkoliv tranzistor, když je osazen na pozici T6
nebo
c) Jiná varianta, jednoznačně popsaná
bez toho se to dál nepohne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: út leden 11 2011, 17:23    Předmět: Citovat

Tak. Teť jsem se vrátil ze zaměstnání a jdu do toho. A teť to začne. Teť to schytám. Odpojil jsem tedy T6 jak radila Andrea a jeho roli převzal T3 těsně následován T7mičkou. A právě nastal čas kdy mě asi začnete nenávidět. Začínám mít pocit že PavelFF asi trefil desítku s tím chlazením. Šásko má rozměry 400 x 300 x 150 a je z 1,5mm nerezu. Jako chladič je použita jedna jeho stěna podle které funí větrák. Tranzistory jsou podložené slídou a podmazané pastou. Nevím jakou má tenhle nerez materiál tepelnou vodivost ale asi mizernou. Abych to nenechal všechno na sobě tak musím říci že to byl nápad toho mladšího konstruktéra. Já tam chtěl dát chladič. Ten byl ale drahej a proto se zarealizovala tahle varianta která se asi neosvědčila. No, dnes jsem v práci sehnal chladič z AUJ 637 kde se původně chladili čtyři KD 503. Každý z Vás asi ví jak vypadá. Na jeho střed jsem připevnil větrník o rozměrech 90 x 90 a příkonu 3W. Namontuji ho do toho šáska (při velikosti toho šáska tam vejde), odizoluji ho a tranziostory půjdou na něj bez podložek jenom na pastu. Jestli si myslíte že na tom co jsem napsal něco je , můžete začít s palbou. Budu to muset vydržet.
Ta vestavba chladiče bude nějaký čas trvat (musím do stěny vyvrtat otvory pro sání na ten větrník) a za druhou stranu větrníku připevním chladič ke stěně takže bude rovnou odizolovaný.
Tak. Už nevím co dál, teť už jen Vaše vyjádření. Samozřejmě že i kdyby to začlo chodit tak dám vědět a věřím že tohle nebyla poslední věc s tímhle zdrojem se kterou potřebuji radit. Ještě jsem nespustil obvod spínání ventilátoru a myslím že ani na pinech určených pro připojení měřidel kluk nic nenaměřil, alespoň jsem od něho něco takového zaslech.
Děkuji a zdravím!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Další
Strana 7 z 12

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund