Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrický ohradník
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červen 10 2010, 16:29    Předmět: Citovat

na to se zeptej Útvaru odhalování netechnických ztrát ČEZu, jestli se el. energie může ztratit a kam Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: čt červen 10 2010, 16:31    Předmět: Citovat

Aha, měl jsem na mysli ztrátu ne odkud-kam( zákon o zachování energie ctím), ale pro koho. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červen 10 2010, 16:34    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Aha, měl jsem na mysli ztrátu ne odkud-kam( zákon o zachování energie ctím), ale pro koho. Wink

Jak pro koho? Tak jak je to napsaný, to vyznělo, jako že se ztratí energie z trafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: čt červen 10 2010, 16:47    Předmět: Citovat

Máš recht, opravil jsem to. Když tak navrhni jinou formulaci, ať ji tam vložím. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červen 10 2010, 16:53    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Když tak navrhni jinou formulaci

Neumíme, umíme jen kritizovat Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Arico



Založen: Jan 18, 2010
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2010, 9:20    Předmět: Citovat

Ještě bych dodal, že taky záleží na max. napětí spínacího prvku na primáru trafa. Když připojím ss , pak odepnu, indukuje se na spínači špička daná výst. napětím a přev. poměrem trafa. Proto jsem u toho MOT snížil počet závitů primáru, špička by byla moc velká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12536

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2010, 13:02    Předmět: Citovat

Arico napsal(a):
... Když připojím ss , pak odepnu, indukuje se na spínači špička daná výst. napětím a přev. poměrem trafa. Proto jsem u toho MOT snížil počet závitů primáru, špička by byla moc velká.

S tím nesouhlasím, tohle je tvrzení "vzhůru nohama".
Čistě teoreticky - když budu mít ideální indukčnost bez paralelního kondenzátoru, bude napěťová špička vzniklá přerušením proudu nekonečně velká. Při připojeném kondenzátoru vznikne na něm napěťový impuls závislý na akumulované energii v jádře a na velikosti kapacity kondenzátoru. Tu velikost lze vypočítat z již zmíněného vztahu E=1/2CU^2. A teprve tohle napětí je transformováno v převodovém poměru trafa.
Samozřejmě, že pak následuje zpětné přelévání energie do indukčnosti a zase zpět. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sith



Založen: Feb 03, 2010
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: út červenec 20 2010, 13:50    Předmět: Citovat

Ahoj, pomohlo by v tomto zapojení ohradníku zvětšit C4 a pak asi zmenšit R5, abych zvětšil energii/puls? Je to technicky možné? A pokud ano, jaké je maximum. Pokud ne, je to proveditelné jinou cestou? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: pá červenec 23 2010, 14:16    Předmět: Citovat

Zvětšením hodnoty C4 vlastně prodlužuješ dobu, po kterou ten spínací tranzistor pouští do indukční cívky 12V. Pokud je impuls krátký a ind. cívka se nestihne nasytit, bude výboj na jím sekundáru slabý. Když bude naopak moc dlouhý a indučka se bude přesycovat, tak ti začne tranzistor výrazně topit a stejně si nepomůžeš, protože cívka dokáže pojmout jenom určité množství energie. Můžeš si hrát se vzorečkama, ale praxe je jiná, každá cívka má trošku jiné parametry, takže bych je poslal šupem zpátky do "Teorie" Smile. Nejlepší hodnotu odporu jsem zjistil tak, že jsem místo něj připojil potenciometr a sledoval výchylku VN voltmetru na primáru a vzdálenosti přeskoku jiskry. Dřív jsem dělával tyhle ohradníky s indučkou z Š105-120 podle tohohle schématu a výkon stačil tak na 500m ohradu s koňma a asi 100-150m na psy, víc fakt ne. Výkon ještě můžeš zvednout vyšším napájecím napětím max. tak kolem 18V, jinak by se mohla prorazit indučka. Teď koukám, že jsem to schéma později upravoval, takže z toho stabilizátoru byl napájený nejen LM3914 ale taky časovač 555, ještě bych měl mít plošňáček, kdybys to chtěl stavět. Nastavení výkonu bylo ve dvou stupních,1. stupeň při paralelním spojení odporů 5K6 a silnější 2. při zapojení jenom jednoho.

Doplnění: ten sloupeček ledek indikuje napětí akumulátoru v rozmezí 10-15V, svítí v bodovým režimu a má odběr jenom kolem 2-3mA.



slabsi_zdroj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  slabsi_zdroj.jpg
 Velikost:  67.3 kB
 Staženo:  1145 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Arico



Založen: Jan 18, 2010
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so červenec 24 2010, 9:30    Předmět: Citovat

Při použití upraveného MOT je energie jiskry mnohem vyšší. Je ale citlivější na průraz, na sekundáru je nutné jiskřiště.
To: masar
Uvažuji samozřejmě variantu bez kondenzátoru na primáru. Indukované napětí je omezeno jiskřištěm na sec. a transilem na prim. Pak na napětí spínacího prvku záleží podstatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2010, 22:15    Předmět: Citovat

V zapojení z "PaJa" paralelný kondenzátor k výstupnému spínaču je blbosť. Treba použiť tranzistor, ktorý znesie veľké dU/dt, prípadne patrične upraviť budenie tranzistora.
Podobnú blbosť v nižšie uvedenom zapojení od Venda je odpor R1 a samozrejme použitý FET FQP5N60C s Rdson=2,5Ohm. Na obidvoch odporoch sa zbytočne mrhá energia batérie.

Obidve úpravy koncáka znižujú účinnosť generátora VN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2010, 8:43    Předmět: Citovat

Na těch ztrátách něco bude , protože když jsem tam pak používal BUP213 tak to tlouklo líp. Ten odpor 1R jsem tam měl kvůli tomu, že když to běželo dlouho naplno bez připojený ohrady, jiskřiště to nepobralo a došlo k proražení fetu, odpor se přerušil a dělal vlastně takovou druhou pojistku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2010, 9:27    Předmět: Citovat

Paralelene s tranzistorom treba dať výkonnejší tranzil. V štruktúrach HEXfetov od IR je taká dióda, ibaže sa musí vybrať vhodný tranzistor s Udsmax podľa Umax primáru transformátora. Samozrejme 1000V tranzistor vydrží, len či také impulzy vydrží trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartinSimak



Založen: Jan 31, 2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: po leden 31 2011, 21:37    Předmět: Rád bych si sám postavil zdroj k elektrickému ohradníku Citovat

Zdravím všechny uživatele tohoto fóra a předem děkuji za každou užitečnou radu či rovnou odkaz na přesné jasné a raději rovnou polopatické informace a návody, jak si doma postavit zdroj k elektrickému ohradníku.

Již druhým dnem hledám po internetu konkrétní, ucelené a i pro ,,lajka´´ pochopitelné informace a návody, jak si postavit tenhle zdroj, jelikož minimálně cca 5000 Kč se mi za zahraniční či tuzemské zdroje k el. ohradníkům dávat nechce.

V rámci tohoto hledání jsem narazil i na toto fórum a po pečlivějším přečtení příspěvků na téma ,,Elektrický ohradník´´ jsem usoudil, že jsem konečně po těch ,,2 dnech hledání na netu´´ našel snad co hledám.

Měl bych tedy na ,,Vás pánové všeobecně´´ prosbu, zda mi mohl někdo poslat ucelený a kompletní návod (raději i více návodů) na výrobu ,,výše uvedeného zdroje´´ pro uplatnění za provozních podmínek a nároků popsaných níže.

Potřeboval bych, aby zdroj byl nejlépe v provedení COMBO - tedy pro napájení je sítě (230 V), ale také na autobaterii 12V.

A to proto, že potřebuji na jaře ,,oplotit´´ cca plochu 2 hektarů a to ve 3 řadách, tedy že chci mít 1 ,,drát´´ ve vzdálenosti cca 15cm od země, 2. cca 40 cm od země a 3. cca 80 cm od země.

Tento pozemek potřebuji takto oplotit jako ochranu před dobytkem (krávy i telata), který se pase na sousedních pozemcích, ale hlavně proti ,,nočním nájezdům divokých prasat, jelikož ten můj pozemek se nachází blízko lesa.

Potřebuji si tedy vytvořit zdroj, který bude mít větší výkon, než pro ohražování koní, ale zase vzhledem k tomu, že mám 4 kočky (domácí mazlíčky), tak bych nerad, aby jim v rámci jejich zvědavosti a ,,coravosti´´ při opakovaném střetnutí s tímto ohradníkem hrozila nějaká zdravotní újma.

Proto mě napadlo, že by bylo dobré pouštět do toho nejspodnějšího vedení ,,menší elektrický výkon´´ než do těch horních dvou, které mají být účinné proti velké krávě a nebo lesní zvěři. Sám ale neví jestli to zbytečně nekomplikuji?

To COMBO, tedy napájení na 230V i 12V potřebuji proto, že v prostorách pozemku, který potřebuji takto oplotil se nevyskytuji NONSTOP, ale někdy (i pravidelně) třeba 5 - 7 dní jsem nucen (ze studijních důvodů a td.) být jinde, takže nemohu kontrolovat, jestli ohradník funguje tak jak má a td.

Prostě když nejsem třeba týden doma, potřebuji aby ohradník po tuhle dobu spolehlivě fungoval, a když doma jsem, tak abych nemusel pořád dobíjet a nebo vyměňovat baterky či kontrolovat jestli jsou nabité dostatečně.

Já sám jsem pár návodů na výrobu tohoto zdroje dohledal, ale rád bych jich shromáždil co nejvíce a vybral z nich ty co budou pro mne pro výrobu nejjednoduší a nejrychlejší.

Našel jsem zatím 2 na napájení z autobaterie (při použití 12 V indukční cívky z auta. Bohužel ale ještě ani jeden, pro napájení ,,ze sítě 230V, který by byl kompletní, přesně a jednoduše popisoval jak a z jakých součástek a součástí jej mám sestavit.

Sám už dále nemám čas prohledávat ,,x´´ stran přes ,,google´´ a probírat se většinou komerčními stránkami, kde mi rádi ,,za těch pár korun´´ prodají ten zdroj sériově vyrobený.

Onu úplnost jednoznačnost, přesnost a jednoznačnost zdůrazňuji proto, že jsem sice elektrotechnicky jako bývalý student a současný praktik oboru automechanik (a dále na ČVUTu studentem ,,letecký mechanik´´) cca středoškolsky vzdělán v elektrotechnice (a snad jí na této úrovni i rozumím), ale vzhledem k po pár přečtení příspěvků z tohoto fóra mi je jasné, že minimálně 50% lidí, kteří odpovídají na příspěvky v tomto fóru jsou buď studenti a nebo absolventi FELU a s těma se nemohu rovnat, a proto minimálně nebudu rozumět odbornému ,,elektrotechnickému žargónu´´. A když v nějakém elektronickém schématu bude něco chybět a nebo nebude jasně označeno (jako např R1 - odpor 15K) rozhodně si nebudu umět odvodit jaký odpor, diodu, transformátor, či pod. mám tam či onam umístit. Natož když mi někdo bude posílat nějaká experimentální schémata, s tím že ,,chyby si musím vychytat sám´´. Tak je to pro mne nepoužitelné.

Takže závěrem uvítám minimálně kompletní přesné a jasné návody na stavbu zdroje na elektrický ohradník a to napájený 12 V autobaterií na složeného z nějakého ,,tišťáku´´ a indukční cívky z auta a dále návody na výrobu toho samého, ale abych to mohl napájet ze sítě 230V.

Zatím jsem jen četl příspěvky, že pro napájení 230V je to ,,potřeba dělat z trafa z televize a nebo kopírky. Ale konkrétní elektro schémata a návod z čeho a jak to postavit jsem nedohledal (mimo pár fotek již hotového a sestaveného zdroje).

Posílejte mi prosím tedy odkazy na návody k výrobě, připomínky a rady prosím na MartinSimak@seznam.cz, případně zadávám svůj kontaktní telefon: 608525309

Díky Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: út únor 01 2011, 9:51    Předmět: Citovat

MartinSimak:
To, co jsi celkem pěkně vyspecifikoval nepostavíš se svými znalostmi, na netu není taková konstrukce a obávám se, že ti těch 5000 nebude stačit ani na součástky pro takovýhle přístroj.
Po vícero pokusech mám tyto zkušenosti:
1. zapalovací cívka z favorita: Dobré tak na 2m dlouhý, perfektně izolovaný ohradník na odrazení psů a koček
2. bastl od Vendy s profi VN trafem: Dobré na cca 50-100m ohradu pro ovce s poctivou kontrolou trávy a jiných svodů
3. profi ohradník napájený v 12V baterky: Francouzská výroba, impuls tuším max. 5J. Geniální na ovce, mokrá tráva v ohradníku nevadí. Používáno delší dobu na tvrdohlavé ovce na ohradách v celkové délce 200m i víc (podle specifikace tuším 10km) (ovčí sítě + pevné ohrady s drátem). Tento jsem koupil od jednoho člověka, který se tím pokoušel bránit proti nájezdům divokých prasat. Výsledek - prasata si takového ohradníku nevšimla a plynule pokračovala dál. Podotýkám, že při puštění na minimální výkon jsem šel při nechtěném dotyku do kolen.

Pokud se tedy chceš bránit proti nájezdům prasat, vyrob si pevnou dřevěnou ohradu. Elektrika nic neřeší. A domácí výroba takové věci už vůbec ne, protože neseženeš materiál.
Tohle jsi asi nechtěl slyšet, ale řešení, které hledáš neexistuje. Rozhodně ne tak, jak si ho představuješ. Pokud by šel vyrobit doma s minimální kvalifikací a minimálními náklady ohradník o síle přes 10J, tak by toho byl plný internet. A to, jak jsi sám zjistil, není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 7 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund