Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroje pro modelářský nabíječky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3169

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 23:23    Předmět: Citovat

Pro toto použití jsou vhodné železoprachy s co nejmenším Al.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 29 2016, 0:06    Předmět: Citovat

Al představuje indukčnost jednoho závitu v nH.

A jelikož indukčnost roste s druhou mocninou počtu závitů, tak při polovičním AL budeš muset mít 1,41x víc závitů, aby byla shodná indukčnost. Při dvojnásobném Al musíš mít 0,707 x víc závitů(neboli míň). Dvojnásobný (resp.poloviční) počet závitů znamená čtyřnásobnou (resp.čtvrtinovou) indukčnost.Takže s trochou matematiky jsi schopen vypočítat vše co potřebuješ, aby indukčnost byla taková nebo počet závitů byl takový.

Obecně potřebuješ jádro, do kterého se ti vejde vinutí a zároveň má potřebné AL, aby to dohromady dalo potřebnou indukčnost. Materiál 26 bývá značen žluto-bíle a je pro tyto účely optimum, pokud se v tom nechceš moc babrat. V katalogu feritů je možno vidět spoustu tabulek a grafů pro jiné barevné kombinace(jiné materiály) a jelikož všechno souvisí se vším a jeden lepší parametr znamená horší jiný parametr a jelikož se v tom tak dobře neorientuješ, dej tam prostě 26.


citace: "Součinitel indukčnosti AL [nH] je indukčnost, kterou by měla cívka o jednom závitu daného tvaru a rozměrů, umístěná v jádru v dané poloze.
Součinitel indukčnosti slouží pro snadnější výpočet indukčnosti cívky L [nH]. Indukčnost jádra je L= AL . N² [nH ; nH], kde N je počet
závitů a L je indukčnost cívky. "
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 29 2016, 8:12    Předmět: Citovat

Co je Al jsem věděl, ale tu mocninu ne, a nebo už dávno zapoměl Embarassed Takže pokud z 26-ky, tak musím koupit větší, abych do ní dokázal nacpat požadovanej počet drátů.
Díky, podle toho co jsi tu napsal to snad už dohromady dám.
Jirka

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 16:56    Předmět: Citovat

Nakonec jsem použil jedno žlutobílý jádro z PC zdroje 27/11 mm. Namotal jsem 24 závitů (víc se nevešlo) 4 x 1mm. Při zátěžový zkoušce ten zdroj s deklarací 13,8V 20A dokázal dávat 5 minut 23A na větší proud začal již omezovat. Teplota feritu kolem 30 st. shottky měly skoro 40 a vše bez větráku. Prapůvodní jádro bylo tedy z jinýho matroše když stačilo jen 11 závitů, ale třeba to byl i důvod, proč se vytavilo.
Takže teorie zdejšího "experta" přes PC zdroje, že mám namotat na velkej proud jen 2 závity jsou jaksi těžce mylné... Rolling Eyes
Už to má za sebou nabíjení několika sad batérek při odběru 15-18A a vše OK.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3169

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 17:39    Předmět: Citovat

Nesmíš míchat hrušky s jabkama. To platí pro konkrétní zdroj, který jede trvale s plnou střídou 50/50% a na Tvůj zdroj se to nevztahuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 18:21    Předmět: Citovat

Průběhy na zdroji jsem snad předložil, tak bys jako "expert" mohl poznat vo co go. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2016, 11:43    Předmět: Citovat

Tak mám po 4 měsících ten modelářskej zdroj 12V/40A zpátky. Každej druhej den běžel cca 4 - hodin, kámoš chodí skoro obden lítat a pak nabíjí hafo baterek. 4 měsíce na něm byly pověšený 2 dvoukanálový nabíječky, takže se nabíjely najednou 4 LiPol baterky 4-5 článků dohromady proudem kolem 15 A. No a protože nabíječka musí zvyšovat napětí na cca 24V a má nějakou účinnost, tak ze zdroje šlo trvale cca 30-35A. To vše zdroj vydržel.
Včera při zapnutí bez nabíječek rána, vše vyražený až do elektroměráku venku a od ty doby nesmrdící mrtvola, to jsou ty nejhorší. Je to možný, zátěž vydrží bez problémů, naprázdno málem vyhodí Chvaletice... Zase všecko ven, stačí jeden načatej polovodič a je to znova. Odpoledne ho rozpůlím. Rolling Eyes
V čem by mohl být problém?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2016, 15:25    Předmět: Citovat

Konečně jsem se dostal k tomu modalářskýmu pulzáku. Zjistil jsem odprásklý oba fety v polomostu, vše se vším 0R. Rolling Eyes Už jsem si myslel, že jsem koupil při minulý opravě nějaký šmejdový IRFP460. Ale prošel jsem další výkonový součástky a zjistil, že jedna z čtveřice výstupních dvojtejch šotků MBR4060PT má jednu diodu bouchlou. Takže skorozkrat na výstupu asi nestihla zabrat ochrana zdroje.
Ale proč ta dioda odešla!! Ti čínští pitomci mají vždy na chladiči dvě diody MBR a k chladiči je přitlačuje třmen na jeden M3 šroub mezi diodama. Třmen je z cca 0,8 mm plechu, sice zahnutej do tvaru U ale měkkej. Prostě se třmen po čase prohne a diody se jednou stranou mírně odchlípnou od chladiče. A taky to má další konstrukční nesmysl. Diody jsou na chladičích přes silikonovou podložku, přitom všechny chladící křidýlka mají stejnej potenciál. Možná, že někdo nechtěl, aby na chladičích bylo napětí proti pixle ale na plošáku jsou šrouby, co drží chladič, na měděný ploše s potenciálem stejným jako chladící křidýlka. Rolling Eyes
Tak jsem v chladičích vyvrtal díry a závity pro každou diodu zvlášť, přímo bez izolační podložky. U IRFP460 to samozřejmě nejde, rozdílný potenciál, tam jsem vyrobil nový třmen z 3 mm vinglu, ten se neprohne.
Takže v podstatě zase další, tentokrát mechanický kurvítko. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund