Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava úsporky ???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 25, 26, 27  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 17:24    Předmět: Citovat

Dlouhoživotnostní žárovky, jak je vyfoceno výše, jsem kdysi dávno používal. Ale nějak si nevzpomínám, že by vlákno bylo podžhavené. Světlo vydávaly stejné, jako obyčejné žárovky stejné wattáže. Podžhavováním vlákna, by přece došlo ke změně barvy světla. Tam musela být "jiná finta", než kousek wolframového drátku navíc, aby bylo za provozu poněkud chladnější?
A měl bych ještě jeden dotaz:
Na úsporkách (nebo krabičkách) je uveden proud v mA. Co ten údaj vlastně znamená? Jestliže Osram Duled odebírá 70 mA, při napětí sítě 220-240 V, výkon přece není deklarovaných 8 W? Nebo je to příkon, poukazující na nevalnou energetickou účinnost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6114
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 17:52    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Dlouhoživotnostní žárovky, jak je vyfoceno výše, jsem kdysi dávno používal. Ale nějak si nevzpomínám, že by vlákno bylo podžhavené. Světlo vydávaly stejné, jako obyčejné žárovky stejné wattáže. Podžhavováním vlákna, by přece došlo ke změně barvy světla. Tam musela být "jiná finta", než kousek wolframového drátku navíc, aby bylo za provozu poněkud chladnější?

Cesty k prodloužení životnosti jsou asi tak 3:
1) použít halogenový cyklus
2) podžhavit - ono by to potřebné podžhavení nebylo tak výrazné, jenom asi o 10% (napěťově), a rozdíl ve svítivosti to dá stejný jako mezi 60W a 75W žárovkou, ale životnost to zpětinásobí.
3) použít tlustší a delší vlákno
Nejspíš to byla kombinace 2) a 3).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34067
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 18:15    Předmět: Citovat

Ten udaj o maximalnom odbere bude nieco podobne ako na 350W PC zdroji udaj 230V/4A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6114
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 18:42    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...Nebo je to příkon, poukazující na nevalnou energetickou účinnost?
Je to příkon, poukazující na nevalný účiník (neplést s účinností).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 18:53    Předmět: Citovat

Žárovky, s údajem o životnosti 5000 hodin, jsem měl instalovány ve starém šestiramenném lustru, v kombinaci s těmi "obyčejnými". Bylo to v době, kdy se halogenky běžně používaly (většinou), jen v reflektorech automobilů. Všechny svítily v lustru stejně, včetně barvy světla. V té době, jsem měl v síti napětí 208 až 212 V (vzdušné vedení). Životnost žárovek byla proto prodloužena. Dokonce, při výměně žárovek, byly jejich baňky zevnitř "očouzené", zašedlé. Nevím, možná má Tomáš s tou zvětšenou délkou a průměrem wolfamového vlákna, u dlouhoživotnostních žárovek, pravdu...
K tomu účiníku (fázovému posunu napětí a proudu):
Běžná úsporka, má na vstupu (za pojistkou a ochranným odpůrkem) Graetzův můstek a za ním vyhlazovací ellyt. Až pak následuje měnič. U ní bych proto nepředpokládal tak mizerný účiník (cos φ), byť třeba kapacitního charakteru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6114
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 19:05    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...Běžná úsporka, má na vstupu (za pojistkou a ochranným odpůrkem) Graetzův můstek a za ním vyhlazovací ellyt. Až pak následuje měnič. U ní bych proto nepředpokládal tak mizerný účiník (cos φ), byť třeba kapacitního charakteru.
A proč myslíte, že se dělají PC zdroje s aktivním PFC? Kvůli účiníku 0,95 by se nikdo neobtěžoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 19:48    Předmět: Citovat

Tomasjedno:
Na rozdíl od úsporek, PC zdroj patří mezi tzv. spínané zdroje. A problematiku kolem účiníku (cos φ ) u těchto zařízení, jsem zrovna Vám, již přece jednou vysvětloval: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=597588 v čase: st srpen 07, 2013 9:34 pm
Nebo snad máte nové poznatky, kterými chcete můj písemný projev doplnit? Rád se od Vás nechám poučit - možná to i přítomní členové EB, kladně ohodnotí.
No jo, chybí tady Andrejka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34067
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 20:07    Předmět: Citovat

Menic v usporke je tiez spinany zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6114
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 20:15    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...Nebo snad máte nové poznatky, kterými chcete můj písemný projev doplnit?...
No, nevím, jestli je to nový poznatek: že o tom moc nevíte, ale moc rád byste o tom poučoval.

Možná byste si pro začátek mohl doplnit vzdělání: účiník a cos(φ) jedno jsou jen pro lineární zátěž, což ovšem cokoli začínající Graetzem + kondem není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 20:44    Předmět: Citovat

Pane Odkundesi, já se taky přidám na stranu pana Tomáše.

Předpokládáte NESPRÁVNĚ, že jestliže v usměrňovači " hned za odrušovacími členy, pak bývá dvoucestné usměrnění a filtrace elektrolytickými kondenzátory, případně jejich baterií. Pak mohu předpokládat, že účiník cos φ, se bude blížit jedné..."

Půjčil jsem si z netu obrázek, sice jen jednocestného usměrnění , kde je vidět poměrně zřetelně, že proud se značně nekryje s napětím a že účiník má daleko k jedné. U dvoucestného usměrňovače nebude jev tak křiklavý, ale přesto tam bude ve značné míře.



Proud jednoc. usmernovace.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Proud jednoc. usmernovace.jpg
 Velikost:  102.44 kB
 Staženo:  57 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 21:19    Předmět: Citovat

účinník cos φ se skutečně bude blížit jedné (1. harmonická proudu je více méně ve fázi s první harmonickou napětí), avšak power factor (celkový účinník)λ bude nic moc, jelikož jak je vidět z obrázku, tak proud má do sinusu hodně daleko
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 22:01    Předmět: Citovat

Podle mě se 1. harmonické nekryjí ani náhodu.

Je to všechno relativní. Pro někoho je třeba 0,7 skoro jedna. Zaokrouhlování tak funguje a je to asi korektní operace.

Ale kdybych měl vrátit z dluhu 1000Kč jen 7 stovek, tak už by se to asi bralo jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 22:42    Předmět: Citovat

Pravda, všechno je relativní Smile
Ovšem von ten příklad na obrázku mi přijde, že ukazuje z hledika cos φ spíš horší stav - v praxi se jednocestné usměrnění moc nepoužívá, kondenzátor má vzhledem k odběru malou kapacitu - napětí klesne (jestli mě nešálí zrak) na cca 1/3 amplitudy , což mi přijde dost málo ( případě síťového napětí 108V).
Moh bych dát příklad z opačného konce- 230V dvoucestné usměrnění C=440uF, proudový odběr za kondenzátorem 20ma (100 bílejch ledek v sérii + FE dioda na stabilizaci proudu)
potom bude cos φ "skoro 1" snad i z tvého pohledu
ale λ zas bude nula nula prd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 11:10    Předmět: Citovat

rnbw:
Podíval jsem se na schémata úsporek od "Pavouka". Máte, pravdu.

PavelFF:
Z Vašich obrázků vyplývá, že usměrňovací dioda se otevírá a dobíjí kondenzátor, až když okamžitá hodnota napětí sinusového zdroje, překročí součet napětí na kondenzátoru a diodě v propustném směru. V závislosti na hloubce vybití kondenzátoru, jeho ESR, impedanci zdroje atd., tak vznikne proudový impuls, o šířce menší než je půlperioda sinusového průběhu napětí, který kondík rázově dobije. Ovšem, v tomto případě pak neposuzujeme fázový posun mezi napětím a proudem sinusového průběhu (t.j. "klasický" cos φ ). Posuzujeme tak vliv vyšších harmonických kmitočtů, obsažených v průběhu proudových impulsů, jejichž náběžná hrana je kombinací sinusového a exponenciálního průběhu v reálném čase, které za sinusovým napětím zdroje zaostávají. To už se ale dostáváme k deformačnímu výkonu, a zde je patrně jádro pudla.

Tomasjedno:
Dík za "nakopnutí", už mi to došlo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 14:30    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):

.... vznikne proudový impuls, o šířce menší než je půlperioda sinusového průběhu napětí, který kondík rázově dobije. ...

No a zpětně se můžeme dostat k našemu jinému vláknu, kde jsem psal(v reakci na vaše tvrzení), že spočítat činný příkon spotřebiče s usměrňovačem pomocí voltmetru a ampérmetru je nemožné. Protože nás myslím učili, že činný výkon vznikne jen násobením stejných harmonických (snad to tak je). Napětí je teoreticky ideální sinusovka, takže má jen 1. harmonickou. Ale proud, i když je tzv. "ve fázi" (případ velkého vyhlazovacího kondenzátoru a relativně malé zátěže) má harmonických mnoho - je to totiž úzká špička s dlouhými prodlevami. A 1.harmonickou ampérmetrem nezjistíte, i kdyby uměl měřit efektivní hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 25, 26, 27  Další
Strana 6 z 27

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund