Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Didaktik M
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt říjen 09 2014, 19:19    Předmět: Citovat

http://www.pablox.net/index.php?option=com_content&task=view&id=90&Itemid=67
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá říjen 10 2014, 9:39    Předmět: Citovat

VirtualMan napsal(a):
Ahoj!
Nemáte někdo schema zdroje pro Didaktik M, nebo ještě lépe nějaký starý zdroj, který byste mohli pustit do světa?
Díky Vladimír


Mám tu schéma celého didaktiku M vlastní didaktik M již léta nepoužívaný. (jako nový)
Části zdroje jako dobré trafo 8,5V/1.2A (originál)
Možná se najde i tišťák částečně ještě osazen. I kryt mám, ale už není tak hezký a jsou v něm navrtány chladící otvory.

Zdroj jsem chtěl kdysi předělat na silnější, ale pak se koupila první SX386
a nikdy už k tomu nedošlo. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 23:26    Předmět: Citovat

Ahoj!
Mám další dva dotazy na didaktik:

1) nemáte někdo volný kabel k disketovce Didaktik40/80 (v jakémkoliv stavu)? Jednu jsem "vyaukroval", ale nemá kabel, tak není jak připojit

2) Koupil jsem na aukru taky ještě jednoho Didaktika, ale je to síla. Byl vyloženě "napaden kutilem". Sem tam něco odpálil, tak tam třeba nadrátoval nějakou větrnou konstrukci, Když mu blbly paměti, tak odškrabal cestičky a přidrátoval tam kus ustřiženého tišťáku z něčeho jiného apod. Pustil jsem se do jeho znovuzrození a teď váhám. Když už jsem vyletoval ty paměti co tam byly (4164) mám tam dávat ty samé, nebo má smysl dát větší (třeba 41128, mám i 41256). Občas někde potkávám zmínky o rozšíření paměti, ale nikde jsem žádné konkrétní informace nebo návod nevygooglil. Máte někdo zkušenosti/návod?

Díky Vladimír



00011-320a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  00011-320a.jpg
 Velikost:  79.62 kB
 Staženo:  104 krát


00002-320a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  00002-320a.jpg
 Velikost:  84.41 kB
 Staženo:  76 krát


00004-320a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  00004-320a.jpg
 Velikost:  91.65 kB
 Staženo:  124 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34034
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 7:23    Předmět: Citovat

To, co tam vidis, nie je nahodou rozsirenie na 128K?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 8:21    Předmět: Citovat

Záleží přece na tom, co od toho rozšíření paměti čekáš: stránkovalo se po 32k nebo se dala odstránkovat celá původní paměť a nahradit ji 64k RAMkou, do které se OS jen z ROMky přepsal, případně se využila samostatná RAMka jako videoram s vyšším rozlišením, než 256x168 (dostupné z Basicu pro PLOT a DRAW), jen se k tomu dodělávala samostatná videokarta a celá paměť se dělala až do 1 MB, prostě těch konstrukcí, co vyšly v ZX magazínu nebo v zelené vložce věnované výpočetní technice uprostřed AR koncem osmdesátých let...
Potíž je v tom, že Z80 umí přímo adresovat jen 64 kB, a ty stránkovací úpravy byly navzájem nekompatibilní, čili program využívající tuto rozšířenou paměť pro jednu verzi nefungoval na jiné verzi rozšíření.
Většinou se musela obsluha stránkování vecpat do EPROMky, aby byla k dispozici nezávisle na aktivní stránce paměti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 17:18    Předmět: Citovat

K origo skalickymu rozsireni na 128K to ma hodne daleko.. To mam doma a i kdyz i to je hruza, tak proti tomuhle to je skoro i pekny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 0:27    Předmět: Citovat

TO: rnbw
Ne, není to rozšíření. Předchozímu majiteli se asi podařilo původní RAM nějak pocuchat, tak prostě přeškrábl cestičky na tišťáku a pověsil tam tento bastl. Je to viditelně ustřižené nůžkama na plech ze zbytku nějakého jiného zařízení (je vidět, že ten ručně fixem malovaný tišťák předtím někam pokračoval) Vevnitř to nebylo ani nijak upevněné, izolované.. Prostě to tam bylo pohozené na kousku papíru.

TO: Hill
No, s didaktikem (a podobnými stroji) jsem zatím nováček to já právě zatím nevím, co očekávat můžu.
Nevím, jestli kvůli rozšíření není potřeba třeba jiný obsah ROM... (kdo mu řekne, kolik může adresovat? Zjisti si to sám?)
Nevím, jestli didaktik prostě přijme větší paměť a bude s ní pracovat, nebo to půjde jen u programů, které si sám napíšu a budu se sám starat o stránkování (ani nevím, jak se zásobníkem, jestli musím vždycky napřed dělat kopii do stránky, na kterou chci přejít...)

Jde mi o to, že to teď bude za jedny peníze a jednu práci, tak bych chtěl vědět, jestli z jakéhokoliv důvodu má smysl to udělat, nebo naopak to může způsobit nečekané problémy a bude lepší to nedělat.

Mám tady v šuplíku 8x 41256. Když jim uzemním A8, budou z nich v podstatě 41128. Vezme si je didaktik za své a bude mít 128 kB k dispozici, nebo to bude vyžadovat ještě změny v ROM, nebo v hardware?

Zmiňujete tady nějaké rozšíření ze Skalice, takže se asi paměť rozšiřovat dala, a nějak se využívat dala. Ale mě se opravdu nepodařilo na toto téma žádné rozumné materiály najít, a to jsem přečetl půl internetu Sad

Vladimír

P.S.
Úplná lama nejsem, kdysi - skoro před třiceti lety - jsem se tomu trochu věnoval, postavil jsem i nějaké jednoduché jednoúčelové zařízeni se Zilogem .(CPU, CTC, PIO, nějaká epromka..) Znal jsem tenkrát většinu instrukcí Z80 zpaměti a psal vše v assembleru. Ale je to dávno a pohyboval jsem se jen v bezpečném rozsahu 16kB RAM... ) V tomto případě prostě nevím nic.
To se nechlubím, píšu to jen abyste zhruba věděli, jak moc polopatisticky mi máte případné rady udělovat Wink

Příloha - postup prací:
Základní deska očištěná od všudypřítomných kapek cínu a kalafuny, vše vadné či podezřelé ven, opraveny přerušené cestičky, znovu osazeno.
Vyměněno vše ve 12V větvi (odprásknutý tranzistor, zenerka, zkratovaný tantal), vyměněny LM1886, LM1889, tranzistor v obvodu AV výstupu (TV modulátor kupodivu přežil), vyměněny kondíky, krystaly (jeden při čištění upad, tak proč cekat na druhý), EPROM osazena do patice (co kdyby bylo třeba něco měnit) Osazena nová RAM, zatím 4164, ale pro jistotu taky do patic. Smile



20141023_1823141.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20141023_1823141.jpg
 Velikost:  216.23 kB
 Staženo:  116 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5033
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 10:46    Předmět: Citovat

S tou pamäťou to máš takto (adresy):
0 až 16383 - ROM (BASIC)
16384 až 23295 - používa sa pre zobrazenie (videoram), ale môže v nej byť aj program
23296 až 65535 - RAM
To je štandard.

Väčšia pamäť sa rieši stránkovaním.
Ak máš Spectrum 128kB alebo tak, príslušným OUT na určitý port sa časť pamäte (napr. od 32768 až 65535) prepne na inú stránku, pri Didaktik Gama 80kB to bolo tuším od 49152 po 65535. Pri Sp.128kB sa dala prepnúť aj videoram na inú stránku, tiež tam bol extra BASIC pre 128, a neviem čo ešte (zvukový obvod AY...).

Edit: zásobník si samozrejme dáš do inej časti pamäte, aby sa ti neodstránkoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34034
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 10:51    Předmět: Citovat

Na Didaktiku M po rozsireni na 128K s pripojenym Melodikom funguje vacsina programov/hier pre 128K Spectrum. V 128K basicu nefunguje D40/D80, ale v "klasickom" funguje (a strankovanie pamate funguje, takze je mozne mat 128K programy na disketach).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 5:04    Předmět: Citovat

Takže nakonec přišel véééélkej smutek... Sad
Tak jsem se dnes odhodlal toho vymazlence oživit a neuspěl jsem. Obraz sice naskočil, ale jen rámeček a v něm jen svislé proužky.
Věnoval jsem tomu celou sobotu a prvních pár hodin z neděle, ale neuspěl jsem. Prověřil jsem všechny spoje adresových i datových sběrnic, řídících signálů, vše OK. První podezření přišlo při měření v zapnutém stavu. Zjistil jsem, že procesor trvale projíždí celý adresní rozsah a přitom na datové sběrnici se stále nic neděje. Z toho jsem usoudil, že se nedaří číst paměti a procesor se motá pořád dokola, protože vykonává jeden NOP za druhým.
Měřením jsem zjistil, že tam, kde by na epromce měl chodit enable signál (/CE) bylo bez pár milivoltů trvale plné napájeci napětí. To se mi zdálo být dost podezřelé. Nakonec jsem vypnul osciloskop a vytáhl malý čínský logický analyzátor a moje tušení se potvrdilo. Epromka je trvale ve stavu disable.
Když jsem odpojil vývod 36 na ULA, napětí na /CE spadlo zhruba na 0.9V a na sběrnici (i na obrazovce) se rozjel čilý ruch.

Z toho soudím, že veškerá práce byla marná, protože ULA je v háji. Než to celé rozšlápnu a zahodím, nedá mi to abych se aspoň naivně nezeptal:
- Nemá někdo z vás někde zašitý jeden funkční ULA, který by mi mohl poskytnout?

Díky moc.
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 7:36    Předmět: Citovat

A kde tě má s tou ULA hledat?
Mimochodem - Didaktik M nemá ULA, ale PLA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 12:18    Předmět: Citovat

schema je tady - original Didaktik M


Didaktik_M.part1.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Didaktik_M.part1.rar
 Velikost:  280 kB
 Staženo:  147 krát


Didaktik_M.part2.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Didaktik_M.part2.rar
 Velikost:  280 kB
 Staženo:  135 krát


Didaktik_M.part3.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Didaktik_M.part3.rar
 Velikost:  162.88 kB
 Staženo:  135 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 13:13    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A kde tě má s tou ULA hledat?
Mimochodem - Didaktik M nemá ULA, ale PLA.

Aha...
Hned to doplním do profilu. Bydlím v Brně, ale sem tam popojíždím, nebo třeba pošta.

Můj didaktik má PLA ve schématu, ale na desce se to jmenuje ULA1. Koukám, že se to jmenovalo každou chvilku jinak Smile
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A234%D0%92%D0%9C1_%D0%B8_%D0%A234%D0%92%D0%931
Nebo viz tyto obrázky

Míro, za schémata moc děkuju! V tom , který jsem měl doteď k dispozici byly hrozně špatně čitelný čísla signálů na sběrnicích. Tohle je perfektní!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 13:28    Předmět: Citovat

Teď mě ještě napadlo proč shánět PLA nebo ULA.
Někde mám návrh na výrobu vlastního ZX spektra.
Myslím to vyšlo v Amáru a tam je to vyvedeno přímo RGB.
Takže se to dá dát na monitor s výstupem VGA.
Muslel bych to pohledat, ale vím přibližně kde to mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 14:38    Předmět: Citovat

Řádková i snímková frekvence ULA používané v Evropě odpovídá Gerberově soustavě, používané v analogové televizi v Evropě.
Na monitor VGA tedy připojíš Spectrum s hodinami 3,5 MHz jen v případě, že ten monitor podporuje rozklad H=15625/V=50/interlaced. Na originál VGA monitoru pro PC nesložiš obraz dohromady. A přeladit mu rozklady pro TV normu není žádná holá tento.
Nebo bys musel použít ULA i hodiny pro americkou verzi Timex. Evropská Issue Two (ZX Spectrum 48k, 48k+, Delta, Didaktik) poskytuje pouze signály Y, U a V pro modulátor PAL, ty lze použít, ale vyžadují ještě pár švábů na konverzi do RGB pro televizi (to v odkazu obsahuje vedle SCARTu ještě joystickový a sériový port).
PLA pro Didaktik M a snad všechny ULA pro ZX Spectrum 128k (+2, +3...) mají signály RGB vyvedené v úrovni TTL.
Ale to jsme tu řešili tolikrát, že to unavuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund