Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatácia PB Akku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 45, 46, 47  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 17:21    Předmět: Citovat

Potom by to predsa nebolo podľa "Tvojho" plánku. Samozrejme by to nebolo bez kontroly. Uvažujem použiť hliadanie, napr. TL431 a podľa stavu meniť prídavnú záťaž, resp. pripájať a odpájať ešte jednu žiarovku. Samozrejme to chce hysterézu a tak. Ak by to bolo účinnejšie... len kto to dokáže posúdiť, že.
Asi radšej nie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 17:25    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Akorát mu to bude trvat delší dobu, klidně ho můžeš nechat připojený tejden - jen musíš počítat s tím, že má vyšší napětí.


S tím vyšším napětím, vím dá se tam dát zenerka.
Co ale použít ho jen krátce rozbilo by to usazeniny, co dělají na akumulátoru zkrat. Deskám by to snad nemělo ublížit. Někde byl kdysi dávno návod na odstranění svodů NiCd akumulátorů. Provádělo se to vyšším napětím, tak že se nabil kondenzátor klidně na 20V a vybil několikrát do 1,5V článku.
Těm nabíjecím 1,5V článkům to neublížilo a u některých jsem zaznamenal opět zvýšení kapacity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32080
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 17:49    Předmět: Citovat

Jenže ty krystaly nerozbíjelo napětí, ale silnej proudovej impuls vytvořenej vybitím toho kondíku nabitýho na vyšší napětí přes minimální vnitřní odpor článku = ten zkrat se prostě upálil nebo dynamickým působením proudu mezi elektrodama rozdrobil. Jenže to u olova neplatí, ten síran (neboli sulfát - jak je libo) je prostě opravdu nejlepší "štěpit" malým proudem s impulsním průběhem a s mezerama, během kterejch se směr proudu obrací. Tím dochází ke střídající se polarizaci elektrolytický "mezní vrstvy" mezi krystalem a elektrolytem, což narušuje jeho jinak poměrně pevnou krystalovou mřížku - a krystal se tak postupně rozpouští. Uvědom si laskavě úplně odlišnou chemii těch článků - nejen jiná hodnota pH, ale i jiný reakce, takže NELZE soudit, že by na obě technologie platil stejnej proces univerzálně...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 21:55    Předmět: Citovat

Ještě uvažuju o tomhle desulfatoru.

http://wiki.mypower.cz/desulfator
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 22:07    Předmět: Citovat

Mira_A> mam ho postaveny. Sice funguje, ale udavane hodnoty ktere to ma davat jsem nikdy nenameril. Debata na mypower nikam nevedla, mam dojem ze to je snad pro ne nejaky svaty gral.

Postaveno presne podle navodu, krome maly tranzistoru (ty jsou s mensim zesilenim)

Jestli to ma pozitivini prinos sem nebyl schopen zjistit. Hodne starym baterkam to stejne nepomohlo, nakonec sem je vyhodil. A jine krome novych sem k dispozici nemel. Aktualne lezi polozeny na polici.

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=94&t=516&start=240#wrapper - muj prispevek skoro az dole

Nak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po listopad 17 2014, 13:40    Předmět: Citovat

Koukal jsem se na ty příspěvky. Tak to udajně některým nechodí.
Ten vybíjecí proud 6A je celkem dost vzhledem k nabíjecímu pulsu pokud je to 1/10 150us vybíjení a 15us nabíjení, jak tam píše.
Mě se na tom líbí ta myšlenka, že využívá energii akumlátoru a vrací ji zpět. Není potřeba akumulátor připojovat na týden na zdroj napětí.
Samozřejmě je tam nějaká vnitřní spotřeba, ale protože to mám taky baterku k solárnímu panelu, tak bych prostě den dva nevyráběl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: po listopad 17 2014, 19:05    Předmět: Citovat

No a nebylo by lepší ten desulfátor napájet jen z toho panelu a ten "vypínat" po nastartování? Jen to vhodně dimenzovat (a zvolit nějakou "nejšetrnější" frekvenci, s těma vyššíma zkušenost nemam ... ), aby to dlouhodobě snášely i "moderní" baterky a taky volit vhodný spínání dle intenzity světla (příp.stabilizaci napájení toho desulfátoru)
Já si vcelku ke spokojenosti postavil zatim jen slabou tu jednoduchou (- asi 5str.zpět) a přemejšlim, že bych taky spáchal něco v kombinaci s tim panelem, i když na střechu se mi ho dávat moc nechce a za oknem taky nic moc, takže se do toho moc nehrnu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 17 2014, 20:39    Předmět: Citovat

mira_A> cely sem to kontroloval, i jestli jsem pouzil spravny jadra na civky. Taky motani, zavity, vsechno. Podle navodu. Indukcnost nemam jak zmerit. Kondy nejsou uplny smejdy.

Co sem pochopil tak to hlavne pouzivaji ti solarnici trvale pripojene na baterky, ktere soucasne nabiji solarni panel. Jako "prevenci".

Pro me to byla spis vyzva, ze po hodne dlouho zvladnu vyleptat tistak, osadit to, zprovoznit a v praci si ohnout ze 5mm hliniku U-chladic.

http://nakadah.rajce.idnes.cz/Desulfator_Pb_aku/

Nak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: út listopad 18 2014, 8:54    Předmět: Citovat

Nakadah napsal(a):
mira_A>
Co sem pochopil tak to hlavne pouzivaji ti solarnici trvale pripojene na baterky, ktere soucasne nabiji solarni panel. Jako "prevenci".
Nak


No to tam jasně píše, že to začíná pracovat, až je napětí 13,3V a vypne se to už při 13V.
Takže musí být na baterii zapojena nějaká nabíječka, panel nebo musí mít dostatečné napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17949
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 18 2014, 11:31    Předmět: Citovat

Koukám, že to EKKAR asi vzdal, protože komu není rady, tomu není pomoci. Smile Za mě jen to, co jsem zde řešil v září. Ten EKKARův Varťáckej přífušek jsem postavil, Pb baterku na něj honil týden. Výsledek je ten, že původně šla nabít proudem 0,1C jen na polovinu hustoty a po tyhle procedůře jsem se dostal po klasickým nabíjení 0,1C na hustotu 100% a dokonce 2 články jsem musel naředit. Po burn testu měla 75% deklarovaný kapacity. Po tom burn testu v září jsem ji nabil 0,1C do hustoty 100% a nechal ležet.
Včera jsem ji prohnal novou procesorovou nabíječkou, co umí větší zatěžovací proud a vydudal jsem z baterky skoro 70% kapacity. To je po 2 měsících pokles o cca 5-10% samovybíjením, dál je nižší teplota než v září, což má taky dost vliv na pokles.
Ta baterka ale nikdy nestartovala auto a zátěž byla maximálně 5-8A. Ale zase se nabíjela až když těch 5A už odmítala dát. Proto byla asi uvnitř nepoškozená, pouze silně sulfatovaná a proto postup přinesl dost dobrý výsledek který u proudově rasovaných batérek v autě nemusí být.
Jinak jak tu haníte výdrž auťáckejch PB baterek. Origo baterka v Xsara Picasso vydržela 11 let , pak najednou klekla během startu a baterka v C4 je zcela bez problémů 7 rok.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út listopad 18 2014, 12:20    Předmět: Citovat

celeron> ekkar to nikdy nevzda. Kdyby snad tak vim, ze prisel konec sveta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32080
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út listopad 18 2014, 16:00    Předmět: Citovat

Ekkar se zájmem sleduje, jak se tady někdo snaží s tím "aktivním" desulfátorem... Taky jsem si jeden "s cífkou" postavil, měl jsem ho ještě s Darlingtonem KD367 (o výkonovejch FETech se tenkrát v Československu akorát mluvilo, normálně koupit šly jen na západ od Aše = za "tvrdý") - oscilo jsem tenkrát neměl, NE555 byl taky ještě dostupnej jen od šmelináře, tak jsem stavěl klopnej obvod z tranzistorů...

Výsledky nic moc, hlavně proto, že když se použije na baterku NEPŘIPOJENOU zároveň k nabíječi, tak se baterie pořád vybíjí - i když na cívce v momentě vypnutí proudu vzniká impuls vyššího napětí, kterej je schopnej obrátit směr proudu "zapátky do baterky", celková energie toho "zpětnýho impulsu" není dostatečně velká, aby to účinně depolarizovalo rozhraní elektrolyt - krystal síranu.

Ale co je nejdůležitější - ten desulfátor, pokud má rozpouštět síran na deskách a přesouvat síranový ionty do elektrolytu, tak to dost dobře nemůže dělat jen sám = při vybíjení - protože při něm se právě ty síranový ionty přesunujou z kyseliny na desky a elektrolyt se tím rozřeďuje. Aby ta depolarizace fungovala, musí na rozhraní materiál desek - elektrolyt docházet skutečně ke střídání polarity procházejícího proudu se vším, co k tomu patří - a aby se síran štěpil a odplavoval, musí energeticky převažovat "režim nabíjení" - to je celej základní vtip toho procesu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: út listopad 18 2014, 16:37    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):

Výsledky nic moc, hlavně proto, že když se použije na baterku NEPŘIPOJENOU zároveň k nabíječi, tak se baterie pořád vybíjí - i když na cívce v momentě vypnutí proudu vzniká impuls vyššího napětí, kterej je schopnej obrátit směr proudu "zapátky do baterky", celková energie toho "zpětnýho impulsu" není dostatečně velká.......


To mě taky štve. Hledal jsem zapojení, kde by docházelo k odpojení, ale nikdo to ve své konstrukci nemá. Těch zapojení z 555 a podobných je po internetu plno. Určitě by to nebyl problém doplnit o ten jeden tranzistor.
Ale jestli to tak skutečně je třeba v tom zapojení s těmi 4 x 4700u/35.
Protože na těch nabitých kondenzátorech by mělo být větší napětí.

EKKAR zase tvoje zapojení mrhá energií, kterou spaluje v žárovce. Cry
A je nepřenosné. Omezení proudu taky není ve tvém zapojení řešeno.
Trafo musí shořet. Takže jedině tam přidat kond pro trafo TOS mi vyšlo nějakých 10u/35V.

S tou 555 to můžu dát třeba i do auta přímo na baterku. Samozřejmě by se muselo nastavit, aby to vypínalo až při poklesu napětí na 12V. Protože alespoň u mě se to rozmezí na baterce pokud nejede altík pohybuje mezi 12,6 a 12V. Při nižším napětí už by to moc nestartovalo.


Naposledy upravil Mira_A dne st listopad 19 2014, 14:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út listopad 18 2014, 19:29    Předmět: Citovat

Prečo by trafo v zapojení podľa EKKARa muselo zhorieť? Počul si už o rozptylových poliach tráf? Existujú trafá, ktoré znesú priamy skrat trvale a len sa ohrejú a žijú ďalej bez ujmy (napr. zvonkové). Síce za cenu strát i pri bežnej prevádzke, ale to už je o inom. Malé tráfka mávajú vôbec horšie magn. vlastnosti, takže niečo strpia (nemyslím zrovna priamy skrat).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17949
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 19 2014, 0:48    Předmět: Citovat

Zvonkáč bude mít asi na sekundáru málo voltíků. Já jsem použil rozptylový tráfko ze starých rozvaděčových žárovkových hlavic T6. Kostka 4x4 cm s packama na šroubky. 24V, snese i trvalej zkrat. Ale moje baterka měla jen 18Ah, na větší kapacitu to bude chtít větší proud.
Totok: https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS-PQvym4N_Hae9QgDC04YFZJwG7JR99dNqzKiuZqYsEXK40ISf
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 45, 46, 47  Další
Strana 41 z 47

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund