Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroje pro modelářský nabíječky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2016, 21:55    Předmět: Citovat

Ale do pytle, nevykládej nesmysly, ten zdroj 4 roky nabíjel na dvoukanálový nabíječce dvě čtyřčlánkový LiPolky 4,5Ah. Nabíjí se proudem 1C, tedy celkem 9A. A protože v nabíječce je zvyšující měnič aby to nabilo i více článků než je napájecí napětí 13,8V, tak odhaduju, že se ze zdroje bralo 14-18A podle účinnosti měniče nabíječky. Konkrétně u toho čtyřčlánku je potřebný nabíjeci napětí při proudu 4,5A kolem 15,5V, pak se proud s rostoucím napětím Lipolky snižuje.
Měnil jsem v tom pouze bipoláry měniče za výkonější, odpory v jejích bázích a toroid. Není potřeba bádat nad tím, jestli je trafo měniče namotaný na správný napětí. Prostě to chodilo a teď to sice taky chodí, ale toroid nepřijatelne topí už na 1/4 deklarovanýho proudu. Asi na tom zdroji je ještě něco odprásklýho, jinak to snad není možný. A taky jít pod těch 11 závitů na toroidu byla zbytečná práce...
Mám tady na opravu zdroj 13,8/40A stejnýho výrobce, stejný koncepce, jen má v měniči fety. Zkusím ho zatížit a přeměřit, kde co je a jak se bude co hřát. Od pohledu má stejnej toroid jen více drátů paralelně a tak si ho proměřím, zda se ten můj neliší.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2016, 22:13    Předmět: Citovat

Jednou jsi měnil spálený toroid a tranzistory, toroid se hřeje dál, najít příčinu podle mě důležité je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 7:02    Předmět: Citovat

Původní toroid (a ten v tom 40A zdroji) byl také žlutobílý materiál 26 jako v PC zdroji?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 10:14    Předmět: Citovat

Ne, není a opravdu tam teď je 26. Taky mě už napadlo, že by to mohlo být matrošem. Původní měl vinutí spálený na uhel, odpadával i smalt takže těžko říct. V tom 40A je toroid jen bezbarvým lakem a pod vinutím je nějaký nápis. Závitů má 8 nebo 9 6 x 1,2mm.

Zkusil jsem zátěž 10, 15 a 20A silnějšího zdroje, deska jen tak na stole bez větráku. Na 15A bylo po 5 minutách vše do 27 st při 20 st okolí. Toroid byl skoro nejchladnější, nejvíc hřály výstupní shottky. Taky má před toroidem 23Všš a 20uS. Průběhy téměř stejný, zákmit v obdélníku mizí někde mezi 10 a 15A. Na 15A je krásnej hranatej obdélník 1:1. Na 20A se začíná snižovat sestupná hrana jako na fotce 15A ze včerejška. Na víc než 20 a nejsem zařízenej ani nemám měřák.

Vykuchal jsem z toho slabšího hřejícího shottky, všechny elyty a i vstupní gréc. Vše je přeměřený a vyměněný za jiný a tak posledni pokus bude přehodit toroid z toho silnějšího. Pokud bude topit dál, tak ho vrátím jako neopravitelný. Už jsem na tom pros..l spoustu času a i nějaký prachy.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 10:41    Předmět: Citovat

Tak pozitívum! S novejma elytama, (místo 3x 2G2/35V jen 3X 1G/35V lesr) novejma shottkama (místo 2x SB3060 jen D03-004) a toroidem z 40A zdroje je na 16A bez větráku vše studený. Takže postupně budu vracet původní součástky, toroid naposled. Mám podezření na obě shottky, nějak moc je zhnědlá šedivka izolačná podložka pod nina.
Toroid z 40A má 12uH, ten co jsem přemotal z PC má při cca stejným počtu závitů jen 8uH. Takže zjevně jinej matroš.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34080
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 10:56    Předmět: Citovat

Skus najprv ten toroid, mozno si usetris pracu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 13:50    Předmět: Citovat

Nojo, toroid ale co tam dát a kde to sehnat? A taky netuším, proč se to s toroidem z PC zdroje o třetinu větším výkonem kde má stejnou funkci, tolik hřeje.

Koukal jsem na původní vypálenej toroid a pod lupou je vidět, že je po celým povrchu žárem rozpraskaný ale identifikace žádná.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 14:07    Předmět: Citovat

To není tím, že je toroid z PC zdroje s větším výkonem, ale kolik Voltů při proudu se na něm musí zhubňovat a to co se promění ve ztráty pak hřeje. Zbytek teče kondama na zem.
Odpoj zpětnou vazbu z výstupu, bude tam cca 30V stejnosměrných a hřát se nebude vůbec ani při 15A.
Rozdíl v indukčnosti 8 nebo 12µH na to nemá vliv. Jde o velikost střídy, napětí a proudu. Když to není ve vyhovujícím poměru, pak toroid hřeje. Obrázek z osciloskopu při 15A říká, že hřeje ( i při 10A )

Ještě udělej jednoduchý test, kolik to žere ze zásuvky vůči 200W na výstupu, mělo by to odežírat do 1A.
Menší železoprachový toroid z PC zdroje má při stejném počtu závitů větší indukčnost, než větší toroid.
Toroid průměr 28mm 19z = 50µH, 25z = 60µH
Toroid průměr 36mm 10z = 10µH, 20z=40µH, 25z=50µH, 45z=170µH.

Regulace zpětné vazby ( zhubňování) musí odpovídat cca 0.5V na závit, ne víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 16:49    Předmět: Citovat

Meleš nesmysly, kolikrát ti mám opakovat, že to není upravovanej bastl ale komerční výrobek 13,8V/20A, který jel 4 roky. A ten 40A zdroj má výstupní napětí za usměrněním a kmitočet a průběhy na osciloskopu naprosto totožný.
Stále hledáš nesmyslný teorie o vysokým napětí trafa a podobně.
V tom vypečeným zdroji je všechno zpátky kromě toroidu (ten je stále z 40A zdroje) a drbu s něj 20A (deklarovaný maximum). Bez větráku má po 10 minutách toroid 32, trafo 27, trandy měniče 30 a shottky 38 stupňů. Takže problém je jen a jen v toroidu. Otázka pouze je, co tam dát za jádro a kolik závitů. Se žlutobílým z PC to zjevně nefunguje.
Při odběru 20A je na oscilu naprosto stejnej průběh jako při 15A a nehřeje to

To lesana: Co za matroš bych měl shánět? Mám tu žlutý Pramet stejný velikosti náhodou 11 závitů 3x0,8 12uH. Zkusil jsem ho, do cca 8A jede zcela studený, nad 8A začne zdroj cvrdlikat a na oscilu je strašnej bordel. Na víc jsem ho nezkoušel. Takže taky nevhodný ferit.

Nakonec jsem ze zoufalství vzal dva menší žlutobílý toroidy 28x11,5 mm z PC zdrojů, slepil k sobě a namotal 10 závitů. 15A bez chlazení, toroid do 40 stupňů.

Jirka

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 16:54    Předmět: Citovat

Nakonec jsi neudělal nic jiného, než jsem psal na začátku - dej dva toroidy paralelně. Nyní už to není tovární výrobek, ale jak píšeš upravovaný bastl. Poté, co postavíš 10 zdrojů, příjdeš na to sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 17:07    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Nakonec jsi neudělal nic jiného, než jsem psal na začátku - dej dva toroidy paralelně.

Nojo, ale těch nesmyslů kolem co jsi napsal, "rozpojovat zpětnou vazbu, dávat kondíky na vyšší napětí, moc vysoký napětí trafa, dej 2 závity na toroid, s těma průběhama to musí topit a pod". To si pak z těch rad vyber...
Na člověka, který si tu vytváří image ředitele zeměkoule přes PC zdroje dost slabý.
Prostě to bylo vyhulený a nikdo nevěděl proč a co je ještě dalšího vadnýho nebo načatýho... To není zdroj, kterej když nejde, nebo se podělá pod rukama se šáhne do kontejneru pro jinej. Tenhle se muselo spravit.

Jirka

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 17:16    Předmět: Citovat

To chápu, nemám to na stole, nemoh jsem se na to mrknout, chyb a problémů může být víc. Nakonec se ukázalo poddimenzované jádro, ale to na dálku nemůžu tušit ( přesto jsem to uvedl jako první)
Nejsem ředitel zeměkoule, ale pár desítek zdrojů jsem postavil a můžou se objevit nesnáze se kterými nepočítáš, proto se ti zdá, že to jsou nesmysly.
Hlavní je, že to funguje. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 17:33    Předmět: Citovat

V PC zdrojích má ta výstupní tlumivka na 12V obvykle 26z. na průměru 28 mm, indukčnost 50-80 µH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3179

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 17:40    Předmět: Citovat

Na mém měřáku ukazuje 26 závitů 62µH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17956
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 28 2016, 21:44    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
V PC zdrojích má ta výstupní tlumivka na 12V obvykle 26z. na průměru 28 mm, indukčnost 50-80 µH.

Mám tam žlutobílý 28 x 11,5 mm.
26 závitů 6 x 0,8 mm do toho toroidu neprovlíknu ani náhodou. Možná, když to okradu na 4 x 0,8mm . Původně tam bylo 11 závitů 4x1mm
Koukám do TME, prstencových feritů mají spoustu ale jak si vybrat?
TME prstence
Předpokládám, že ten žlutobílej z PC je železoprach. V průměru 28 mm ho nemají. Ale v průměru 33 mm ano. T130-40 žlutobílej má Al69nH, T130-52 světlezelená má Al79nH, T132-26 má Al103 a T106-26 žlutá má Al124.
Pokud chci snížit počet závitů na toroidu, musím mít jádro s vyšším Al? Když použiju Al124, bude stačit polovina závitů, tedy cca 13?
Omlouvám se za blbý dotazy, ale cívky a ferity, to mi nikdy nešlo, nikdy s tím nic nedělal a tudíž nevím o tom zhola nic.
Ještě jsem namotal na původní vupálený toroid 10 závitu a BM506 se na nejnižším rozsahu jen nepatrně pohnul, tak 1-2uH. Asi ten žár zlikvidoval co mohl.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund