Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysílač 3Mhz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: so září 05 2015, 22:15    Předmět: Citovat

To je těžké. V jeskyní bude každá anténa na SV/KV fungovat blbě. To, co bude z těch "blbých" řešení nejlepší se od stolu asi nezjistí. Jinak předpokládám, že když budeš mít TX na pevný kmitočet, tak v jeskyni už nic ladit nebudeš. Naladíš to doma, pokřižuješ se, a budeš doufat, že se pánbůh tentokrát nad tebou smiluje.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 17:25    Předmět: Citovat

Tak to ladím a ladím... Sestava je zatím takováhle: vysílač, pí-článek, odpor 47Ω. Postavil jsem udělátko k detekci anténního proudu, sestávající se z toroidní cívečky na vstupu, usměrňovače a µA metru. Toroidní cívkou je protažený živý konec zátěže, tedy odporu 47Ω.
Nejlepší výkon byl při předpětí v gate 4,5V, proud ze zdroje je 960mA-1,15A.
To se ale tranzistor začíná docela péct a při znovu zapnutí se to nerozběhne.
Nastavil jsem tedy předpětí 500mV, tranzistor je výrazně chladnější, vf proud o asi 20% nižší, na zátěži, 5W odporu, se nedá udržet prst.
Tlumivku v drainu jsem zkoušel od 3,5µH do 15µH, ale výraznější změnu jsem nepozoroval.
Toroidní cívky v pí-článku se hřejí, to by asi neměly? Mění se zahřátím parametry cívek?
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3174

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 18:21    Předmět: Citovat

Nech tam 15µH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: st září 09 2015, 20:43    Předmět: Citovat

Předpokládám že se bavíme o tom zapojení od LA3ZA. V první řadě bys měl naladit pí-článek. A to můžeš dělat i při nějakém malém výkonu. Potřebuješ k tomu pouze nějaký rozumný detekovatelný signál. Ono, když se ti vše hřeje, tak nevíš, jestli je to špatně přizpůsobené nebo špatně nastavený pracovní bod. Ta proudová sonda sice není špatná ale lepší by byl pro tyto účely PSV metr. On ten PSV metr, není zase tak složité zařízení. Při trošce pečlivosti bys ho udělal i ze šuplíkových zásob. Ale když doma nic nemáš (měřící techniku), tak ho ani nenastavíš. Proto se mě zdá výhodný tento typ, který se nastavovat nemusí. http://hamshop.cz/plosne-spoje-c7/plosny-spoj-psv-mustek-i30/. Ten je nastavený z principu činnosti. Při provozu ti ferity nesmí hřát. Jsou silně teplotně závislé a při překročení Currieho teploty by mohly úplně ztratit magnetické vlastnosti. Na cívky v pí- článku bys měl použít železoprachový materiál http://www.ges.cz/cz/elektronicke-soucastky/jadra-indukcnosti/zelezoprachova-jadra-amidon/material-2-kmitocet-2-30mhz/SAG63.html. Ta tlumivka v drainu není kritická a když se ti povede ten konec vybudit, tak může být těch 10 - 15 uH. No a když budeš na 50 Ohm, tak můžeš začít experimentovat s MLA. Nebo můžeš vyzkoušet jinou anténu. Pak se ani nemusíš trápit s těmi 50 Ohmy, protože ty náhražkové antény o kterých se asi bavíme budou impedančně úplně mimo a zase budeš potřebovat ten PSV metr abys je tím pí-článkem přizpůsobil. Možná ještě poznámka. Přizpůsobit dvojitý pí-článek je poměrně složité. Ve hře jsou i ztráty. Možná by bylo jednodušší udělat přizpůsobení L-článkem. Kvalita přizpůsobení bude stejná, obsah harmonických bude vyšší. To by v jeskyni nemělo vadit. No a jestli budeš chtít být akurátní, tak si z L- článku zpětně zjistíš výstupní impedanci samotného konce a můžeš to přepočítat znovu na pí-článek. Takhle nějak to vidím já.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 10 2015, 19:01    Předmět: Citovat

Pokusil jsem se spočítat L článek tím způsobem, že jsem v kalkulátoru http://leleivre.com/rf_lcmatch.html zadal vstupní odpor zkusmo a v Multisimu odzkoušel. Nejlepší výkon mi vyšel při vstupním odporu L článku/výstupním odporu vysílače 2,5 Ω. L mi vychází 0,54µH a C 4n7. Na výstupu byl rezistor 50Ω.
Nejsem si ale moc jist, pokusím se najít pro názornost konkrétní řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3174

PříspěvekZaslal: čt září 10 2015, 19:22    Předmět: Citovat

Základ je, abys měl v tom článku správný materiál, proto tam dej železoprachové toroidy z PC zdrojů a nic se hřát nebude. Včetně té cívky v Drainu tam dej taky toroid z PC zdroje, natoč na něho 12 závitů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 10 2015, 19:51    Předmět: Citovat

Ferit N1 nejde použít? Mám jich tu pár v šuplíku. Měly by vyhovovat dle tabulky od 1,5MHz do 10MHz. PC zdroj k rozebrání nemám a u Bučka nic jako železo-prachové jádro neznají... Sad Mají jen jádra se starším značením H a N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: čt září 10 2015, 20:06    Předmět: Citovat

Žluto-bílé železoprachové toroidy ze zdrojů jsou podle Amidonu materiál 26 a ten je do 1MHz. Pro 3MHz je spíše červeno-bezbarvý materiál 2 (250kHz-10MHz).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 11 2015, 10:07    Předmět: Citovat

ja myslim ze cerveny ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 11 2015, 15:14    Předmět: Citovat

A co tu cívku v L článku udělat vzduchovou? Na těch 600nH se to bude i citlivěji nastavovat. Na jádru by vycházely tak dva závity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3174

PříspěvekZaslal: pá září 11 2015, 16:42    Předmět: Citovat

Původně jsem navrhoval udělat všechny cívky vzduchové. 0.6µH je 10 závitů na průměru 8mm, drát 0.8mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 12 2015, 8:45    Předmět: Citovat

Sehnal jsem si trochu lepší osciloskop, takže je to hned příjemnější práce.
Takže k tomu L článku:
amplituda signálu na výstupní zátěži 47Ω pohybuje kolem 40V, v určitém okamžiku se při ladění projeví skokové zvýšení amplitudy o nějakých 6V, při dalším snižování kapacity se už ale začíná kazit tvar signálu.
Proudová sonda taky zaznamenala nárust cca o 5%.
Dá se to takhle považovat za správně přizpůsobené?

Cívka je teda vzduchová 600nH a kapacita vychází 2,8n, což by mělo odpovídat výstupní impedanci konce kolem 5Ω. (oproti výsledku simulátoru, kde mi vycházela impedance 2,5Ω)
PSV indikátor ještě nemám, jak bude chvilka, dám to nějak do kupy.



1.jpg
 Komentář:
Nejlepší dosažený průběh...

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  175.66 kB
 Staženo:  34 krát


2.jpg
 Komentář:
Při dalším snižování kapacity začíná vyrůstat na sinusovce druhý vrcholek...

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  184.31 kB
 Staženo:  33 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3174

PříspěvekZaslal: so září 12 2015, 9:28    Předmět: Citovat

No vidíš, nakonec je to tak jak jsem psal u schéma s KU611 ( byl to odhad,
10 závitů /1µH/ a 2n5 ) Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 12 2015, 10:35    Předmět: Citovat

No jo, holt jsem k tomu musel dojít vlastní cestou Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: so září 12 2015, 13:38    Předmět: Citovat

Gratuluji, vydal jsi se sice vlastní cestou, ale předpokládám, že se pohybuješ někde v okolí optimálního nastavení. Jen mě neladí ta amplituda 40 V na 47 Ohm. to by odpovídalo výkonu cca 16 W. Nemyslíš náhodou 40V špička - špička? Nyní předpokládám, že se chystáš na další krok a to je experimentování s anténami? Docela by mě zajímalo, jaké získáš zkušenosti.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund