Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Topolná končí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13, 14, 15  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového?
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2013, 18:32    Předmět: Citovat

Pro Artaban001:
Pochybuji, že z ČRo Vám vůbec odpoví... navíc, vysílač patří Českým Radiokomunikacím.

K absenci DV u levných přijímačů:... no, neviděl bych to zase tak černě, levný přijímač s DV a dokonce i s KV se i dnes sehnat dá (o SV se ani nebavím, to má skoro každý)... Schválně, zkuste si někdy na internetu najít nějaké recenze a diskuze k různým tzv. světovým nebo i malým, levným přijímačům, které mají KV.. lidé, kteří o KV do té doby neměli ani tušení, jsou většinou vyvalení, že jim hraje celý svět a o KV mluví v dobrém slova smyslu... Ať nechodíme daleko, "tranzistoráky" s KV pásmy prodává třeba i Alza, viděl jsem malé rádijko s KV dokonce i v Kauflandu... ano, lidé si ho koupí většinou kvůli FM a na KV přepnou jen náhodou, většinou na to pak čumí... a zvyk brát si malý DV tranzistorák do Chorvatska, nebo i na hory do Rakouska, je alspoň v mém okolí velmi rozšířen (což potvrzuji jako pozorovatel, nikoliv, že bych to někomu nutil:-))...
Ale ruku na srdce, já AM DXing v současné době provozuji nejvíce na toto:
http://www.bonito.net/radiojet/infos/en_rj10_home.htm a frekvence pod 30 kHz přímo na zvukovku... a uznávám že toto normální přijímač pro normální lidi není Laughing Laughing mám však i sbírku starých elektronkových a tranzistorových přijímačů.. a občas chytám i na nějaké to novější malé rádio... a tedy vím, že zajistit starý, nebo i nový přijímač na AM pásma problém není...

Co se týče rušení, to je problém, nikoliv však těchto pásem, ale zejména ČTU, který tato pásma absolutně vůbec nechrání... běda však, pokud by na nich někdo začal vysílat bez licence...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9796
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2013, 19:48    Předmět: Citovat

stredni-vlny napsal(a):
Pro Artaban001:
Pochybuji, že z ČRo Vám vůbec odpoví... navíc, vysílač patří Českým Radiokomunikacím....


Těm jsem to poslal pro sychr taky..
Mezi náma - Já český rozhlas - tehdá Hvězdu na dlouhých vlnách poslouchal naposledy na tranzistoráku TESLA FINALE. Nakonec jsem ale přešel spíš na SV, kde se dalo naladit více stanic z muzikou. Nejlepší byla stejně stará RIGA, kde na krátkých vlnách šlo chytit hodně stanic z kvalitní hudbou. Jinak pamatujete někdo na "Interprogram"? Bylo to vysílání rádia PRAHA do ciziny.. Bylo na středních vlnách. Pak jak to šlo, tak jedině VKV..
Mě osobně zajímá spíš technologie. Kdyby ČR byli co zač, tak na tom vypnutým vysílači vyrejžují nějakej ten dukát, kdyby jej nechali jako technickou zajímavost zpřístupnit.. A mezitím můžou rozhodnout co s ním. Stejně budou muset platit ostrahu a nějak to zakonzervovat..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19589
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2013, 19:50    Předmět: Citovat

V mezičase mezi výjezdy do zahraničí poslouží přijímač s DV nebo alespoň SV ve spojení s jedním pulsním zdrojem (třeba i v úsporce) velmi dobře jako hledačka kabelů. V armovaném betonu často lépe, než leckterá hledačka, která ukazuje i armovací dráty a... vyber si....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2013, 20:30    Předmět: Citovat

Tak tohle využití jako hledačky mě zatím nenapadlo Very Happy

Pro Artaban001: Pokud Topolnou opustí, tak nebudou nic konzervovat, ani platit ostrahu... víte jak vypadal SV vysílač Jihlava, když ho ČRa opustily? Tak tam byly ukradené dokonce i mateční hodiny místního jednotného času... i stará kamera u brány s pohonem... vytrhané dráty..dokonce i ty tlusté koaxiály v betonovém korytu mezi vysílacím sálem a patou antény asi nejspíš vydolovali, protože tam prostě nebyly, pryč byl i anténní domek, přívod 230V k leteckým světlům napojili napřímo - bez VF tlumivek a bleskojistek a nechali to být.... no vlastně tam zůstaly přijímací VKV Yagi antény na ballování ČRo2 Praha z FM.. jedna na půdě, druhá na střeše.. od nich oválné dvojlinky trubkou ve zdi do vysílacího sálu, dvojlinku, stejně jako další kabely co vedly do vysílacího sálu uřezali flexou hned u zdi a nechali to být.. ještě tam zůstaly dvě UHF přijímací antény s koaxem, to asi měli na kontrolu nějakých TV vysílačů... tyto antény byla jediná technika, která tam zbyla... měla tam být i parabola na ballování ČRo6... po té zůstala jen konzola... Pokud bude Topolná vypnutá nedopadne líp...

Takový místní muzeum-vysílač alá SAQ (Grimeton) jako je ve Švédsku - také strojní dlouhovlnný vysílač (17,2 kHz), který je pečlivě udržovaný a třikrát ročně z něj slavnostně i vysílají (hlavně na Štědrý den) v ČR rozhodně nečekejte Cry


Naposledy upravil stredni-vlny dne po březen 10 2014, 14:14, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6570
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 0:19    Předmět: Citovat

http://www.blisty.cz/art/71219.html
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Richard
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 1:28    Předmět: Citovat

Já počítám s Topolnou ve scénáři celovečerního filmu.
S Peterem Duhanem se osobně znám - pokud na mne nezapomněl on. Napsal jsem mu... kdybyste náhodou měli možnost na exkursi jít, rád se přidám, potřebuju udělat alespoň základní záběry tak, aby se nám nerozpadlo celé filmové vyprávění, jež na šíření vln v pásmu DV dost stojí.
Návrat nahoru
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 7:23    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
http://www.blisty.cz/art/71219.html

?? no a..? tento článek plný překrucovaných a k osobnímu názoru Kotrby upravovaných faktů o špatných dlouhých vlnách, které jsou dílem nacistů a je potřeba je tedy zrušit jsme tu už probrali..
někdo Kotrbovi odpověděl zde:
http://www.blisty.cz/art/71229.html

Pan Kotrba je nejen demagog, ale ani si neumí zjistit fakta... mimochodem, třeba Poláci na 225 kHz vysílají... třeba o Dánech na 243 kHz, Lucembursku na 234 kHz se ani nezmínil.. ani zmínka o LW vysílačích ve Francii... jen demagogie... a mimochodem Taldom 261 kHz (R.Rossii) už není nejsilnější vysílač světa... jsem v kontaktu s vedoucím inženýrem tohoto DV a KV vysílacího střediska Andreyem Shayrudovem a podle jeho sdělení, i podle spíše horšího signálu, který vysílač v ČR má (navíc je v kanálu vedle velmi silné místní Topolné), vysílají výkonem 500 kW. Kotrba by se měl opravdu držet básniček a umění a nefušovat do techniky, protože o tom ví leda prd..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7961
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 14:05    Předmět: Citovat

Trochu mimo, když byl celý stožár pod vf napětím, stál na patním izolátoru, jak byl řešený přívod k pozičním světlům?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4064
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 14:22    Předmět: Citovat

Nevím, ale na některých vysílačích bylo nějaké speciální izolační trafo. Navíc uprostřed stožáru by mělo být vf napětí nulové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 14:33    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Trochu mimo, když byl celý stožár pod vf napětím, stál na patním izolátoru, jak byl řešený přívod k pozičním světlům?

Pod stožárem v Jihlavě byl tzv. anténní domek do něj vedl koax od vysílačů v budově, v anténním domku bylo LC přizpůsobení ke stožáru, z anténního domku šla jednak měděná trubka do paty stožáru, která již byla "pod šťávou" dále z anténního domku šlo pospojení na zemnící síť... (pavučina z FeZn pásoviny 50m okolo paty stožáru. Kabel od světel vedl podél stožáru a podél napájecí měděné trubky do anténního domku, kde byly velké VF tlumivky - ve fázi i v nuláku, tyto tlumivky bránily aby VF energie ze stožáru naindukovaná do NN kabelu utíkala přes rozvody 230V... pak tam byla ještě bleskojistka a kabel vedl do zálohované části rozvaděče v budově.. světla byla jištěna jako samostatný okruh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 14:38    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Nevím, ale na některých vysílačích bylo nějaké speciální izolační trafo. Navíc uprostřed stožáru by mělo být vf napětí nulové.

Takto to Lukáši v Jihlavě nebylo.. byly tam VF tlumivky, navíc to byl 1/4 vlnný stožár... tedy, minimální napětí (asi 3 kV) bylo v patě, maximální potom nahoře (asi 7 kV)... nulové nikde. Proud byl obráceně, tedy maximální v patě. Našel jsem tam i hezký dobový výpočet napětí a proudů v jednotlivých částech antény.


Naposledy upravil stredni-vlny dne út prosinec 03 2013, 18:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1839
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 15:25    Předmět: Citovat

Myslel som si, že stožiar slúžil ako mechanický nosný prvok a anténa bola po dĺžke stožiaru na izolátoroch. Jak bola potom riešená ochrana pred bleskom? Jak veľké muselo byť krokové napätie pri tých 1.5MW v časoch rozkvetu v okolí stožiaru? AK Máte nejaké technické dokumenty k týmto vysielačom, bolo by fajn niekde na webe ich vystaviť, aspoň to, čo nepodlieha utajeniu. Ďíki.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 15:37    Předmět: Citovat

Tak především popisoval jsem Jihlavu, ta vysílala max. 14kW.. ne 1,5MW a nevím jestli výkon má nějakou souvislost s krokovým napětím?? podle mě ne... Výkon z antény přece nesmí utíkat do země - od toho je tam patní izolátor... ale musí být vyzářen do vzduchu... Stožáry AM vysílačů většinou slouží přímo jako vlastní anténa, pokud se nejedná o nějaké složité anténní systémy (ARPO), nebo pokud stožáry nenesou krátkovlnné dipóly.

Ochrana proti blesku v Jihlavě byla řešena jednak jiskřištěm v patě stožáru, jednak tím, že LC obvody v anténním domku jsou vždy nějak uzemněny a jednak automatickým stálým měřením PSV... automatika přepojovala vysílače do umělé zátěže, vždy, když došlo k přeskoku mezi anténou a zemí... Mám spoustu dokumentů k Jihlavě, vystavit úplně vše na web, je bohužel vzhledem k rozsáhlosti nemožné.. ale pokud Vás zajímá něco konkrétního, rád poskytnu. Jinak o Jihlavě mám článek na svých stránkách stredni-vlny.cz kde jsou vidět i nějaké náhledy dokumentace...

Jinak, ještě k těm světlům, takto, jak jsem to popisoval to bylo v novodobé historii, kdy se používaly neonové výbojky, předtím se v padesátých letech používaly klasické žárovky podžhavené na 110 V (přes trafo, které bylo před tlumivkama)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1839
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 16:09    Předmět: Citovat

Zem tvorí pri vysielaní druhý pól, preto aj to uzemnenie, tak si myslím, že pri určitom vf prúde musí na odporu zeme vzniknúť úbytok úmerný práve tomu vf prúdu či napätiu (a teda výkonu).
Mňa osobne by práve zaujímali tieto technické špeciality, čo konkrétne, to neviem, pretože netuším, čo tam všetko bolo/je, je to skrátka technika, ktorá je hodne zaujímavá, projektovali ju fachmani a stojí za to ju poznať.
Inak, tu u nás (SR) vidím to vysielanie na AM bledo, vysielače sú v troskách a do výstavby tu už nikto investovať nebude. DRM tu podľa mňa nemá šancu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út prosinec 03 2013, 16:19    Předmět: Citovat

Právě že u Vás na Slovensku, teď nejspíše vstanou z mrtvých KV.. a to i včetně DRM... už proběhl i zkušební test vysílače Rimavská Sobota - AM i DRM...
Tu teorii s tím krokovým napětím slyším poprvé... okolo stožáru byly cedule o vysokém napětí a že se stožár nemá hasit vodou, ale výstrahy o krokovém napětí žádné..

bylo tam toho mnoho Very Happy jestli chcete, ozvěte se na martinbobek@seznam.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového? Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13, 14, 15  Další
Strana 5 z 15

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund