Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VN sonda - návod na stavbu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1570
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 14:11    Předmět: Citovat

Já si zase myslím, že špatná měřící technika se dá kompenzovat o to lepšíma znalostma, pokud si bude vědom, že chyba jeho měření bude klidně i přes 50%, tak ani naměřených 1200V místo 2800 není žádná tragédie, na zjistění, jestli tam VN je nebo není to stačí a pokud to bude chtět nastavit, tak si změří Ri VN zdroje, Rm měřáku a dopočítá se mnohem přesnější hodnoty, nebo si tu svoji sondu rovnou zkalibruje, pro ruzné teploty a vhkosti, nebo si jen postaví dva stejné zdroje vedle sebe a srovnáním zjistí jestli je ten druhý dobrý nebo ne atd... Přesně měřit na digitální mašině za 50 táců umí každý tr...a, ale bez ní už je to horší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 15:43    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Víš fero7 jaké je nejčastější slovo ve tvých příspěvcích? Zákazník, zákazník, zákazník. Aby ses z těch zákazníků nepoprděl. A zapomněl jsi homebastlirovi doporučit, že nejlepší vn sondu koupí u vás v A*******. Rolling EyesJá těm jeho bastlířským improvizacím celkem fandím, jsme tu přece na Bastlírně.

Nerobil som reklamu sebe, a vadilo Ti to. Vycucala si si to z prstu. Iba ja som Ti vadil! Nikto iný.
Tak ako si si práve vycucala, že mu chcem niečo predať. Nebol tu taký ani náznak!
Teraz Ti vadí, že sa zastávam zákazníkov. Vieš prečo? Pretože sa veľmi často stretávam s takýmito kvaziopravarmi.
Domaci fušer, ktorí má iba silné reči. Opraví vídeo za 2.000 so slovami: je to bez záruky (a somozréjme bez dokladu), ak chcete so zárukou, tak by to bolo o 700 korún viac. Vídeo je o týždeň znova KO. A mne volá zákaznik, aby som mu poradil čo má robiť. (Bol to Avex a závada v impulznom zdroji. V servise sa to robilo za tisícku, alebo aj menej).
Alebo telefonát iného zákazníka: Sused nám povedal, ze si máme objednať tento modul zdroja do LCD. Ale TV stale nejde. Co máme robiť?
Ak by ku mne niekto prišiel na byt na opavu s takýmto merakom, alebo murár bez kelne, alebo oravár z autoservisu ktorý pozná iba francúzsky kľúč, tak sa s nimi pekne rozlúčim a so slovami: je mi ľúto, ale takto to nepôjde, sa s nimi rozlúčim.
Ja sa snažím robiť serózne a precízne. To isté požadujem aj od iných.
Fušeračina bola bežná pred 20-30 rokmi. Áno, je aj dnes. Ale dnes už ju netolerujem.
Ak to nevadí Tebe, tak je to tvoj problém a ja nemienim na tom nič meniť.
Neprajem Tebe (ani nikomu inému) nič zlé, ale ak sa podobna fušeračina dotkne Teba osobne (a je úplne jedno či to bude mechanik, opravár áut, stavbár, kominár), aspoň si spomeň na tento výstup. Neviem, možno máš 15 a takýto svet je Ti ešte neznamy alebo vzdialený. Ale podľa iných príspevkov sa zdáš v teoretickej rovine dosť silná. Čakal by som, že mu práve Ty vysvetlíš, že ak v deliči k odporu 1M priloží merák 1M, tak mu to klesne na polovicu. Ale ty nič, iba čakáš za rohom kedy môžeš zavŕtať. Teraz som bol na rade ja. Nevadí, prežil som aj horšie.
Áno, uznávam bastlenie. Ale to je urobiť niečo pre seba, mať z toho radosť. Určite výsledkom môjho bastlenia nemôže byť poškodenie iného a už vôbec zákazníka.
Nemá význam riešiť túto sondu, pretože je to celé nezmysel. Problematika merania napätia na CCFL trubiciach je podstatne zložitejšia a nie je mojou úlohou tu nikomu robiť školenie.
Tvrdím, že takýmto spôsobom a prístupom nie je možné opravovať LCD.
Dúfam, že raz neskončíš v nemocnici a nebude Ťa operovať nejaký fušér s príborovým nožíkom. Veď ako píše "Zmije", so skalperom to dokáže každý blbec. To by bolo kruté.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 15:47    Předmět: Citovat

To Zmije,krásná slova jež mi lichotí.Já byl vždy bordelář na vercajk,ale práce vždy odvedena na úrovni,ku spokojenosti okolí.Mám dojem že nás je zde více.Jsem věčný imrovizátor...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 15:47    Předmět: Citovat

Jenom 4-krát? Teda ty ses skoro překonal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 15:58    Předmět: Citovat

Zmije napsal(a):
Já si zase myslím, že špatná měřící technika se dá kompenzovat o to lepšíma znalostma. Přesně měřit na digitální mašině za 50 táců umí každý tr...a, ale bez ní už je to horší.

Vedomosťami môžeš kompenzovať slabú meraciu techniku iba čiastočne.
Musíš mať aspoň základ. A to minimum je veľmi, veľmi ďaleko od 200 korunovej hračky pre deti. Veď to sa nehodí ani ako tretí merák v servise.
A preháňať s tou mašinou za 50 tisíc, môže naozaj iba "tr...a".
Úplne by stačil merák za tisícku, dva, tri.
A to snáď ako opravár (aj ak by iba občasný) snáď dovoliť môže.
Alebo aj Ty sa vŕtaš v plazmach s takou hračkou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1570
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 16:05    Předmět: Citovat

To fero7: Myslím, že fušeřina je i dnes na slušné úrovní, akorád se za ní víc platí a firmy se tvaří strašně odborně a unikátně Very Happy stačí se podívat na zprávy na Nově, u každého příspěvku týkajícího se techniky padne alespoň jednou jak ten systém unikátní, a přitom se jedná např. o obyčejnou databázi, která je akorát unikátně drahá, víš jak dělají revize kominíci? Pokud ne, tak si jednoho pozvi, pokud se u tebe za 700kč zdrží víc jak 15min a alespoň zapne měřák CO2 bude to skoro na rekord v kvalitě odvedené práce. Pokud bych byl někde daleko od civilizace a potřeboval bych akutní operaci, tak spíš ocením doktora, který by se o to alespoň pokusil s kuchyňským nožem, než toho, který by to rovnou vzdal se slovi, že bez vybavení to nemá cenu ani zkoušet. Mimochodem víš na jak unikátním, drahém a speciálním přístroji Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky? Pokud ne prohlédni si obrázek http://cs.wikipedia.org/wiki/Otto_Wichterle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 19:25    Předmět: Citovat

Tak jsem si se zájmem pročetl celou tuto diskuzi a řekl jsem si, že se alespoň podělím o to, jak taková VN sonda ve skutečnosti vypadá.
Jedná se o naprosto běžnou VN sondu, která se dodávala k naprosto obyčejnému měřáku PU 120. Běžný ručkový voltmetr, 20kohm/V, tř. přesnosti 2,5 - to jenom že nechápu, proč tady někteří tvrdí že nelze měřit levným měřákem. Sonda je cca. 20cm dlouhá plastová trubka, ve které jsou dva odpory v sérii, celkový odpor 600Mohm. Trubka je normálně na koncích zalepená, z jednoho konce trčí hrot, s druhého konce "banánek". Ta trubka se zasune do takové zesílené plastové rukojeti cca. 10cm dlouhé, přívod je vn kabelem na "banánek". Toť vše. Není to žádný dělič. Normální předřadný odpor, měřák měří na základním rozsahu meřidla 50mikroA. Sonda se jmenuje RU 31, je pro 30kV=, odpor 600Mohm, 50mikroA.
Mám ještě jednu, RU 30, taky na 30kV, odpor 1500Mohm, 20mikroA a tu používám pro digitální měřáky, jelikož ty mívají 20mikroA rozsah. Žádná věda ani v konstrukci ani v zapojení. Pokud seženeš odpory pro vysoké napětí, v pohodě to uděláš a myslím, že i bezpečně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 09 2009, 20:07    Předmět: Citovat

Jestli je to pro měření na vn zdroji do bezpečného proudu nebo nějak blízko něj, ať si to klidně nějak zbastlí sériově spojenými odpory v trubce, vždycky to bude nějak fungovat.
Jestli to je zdroj schopný dodat proud pro elektrické křeslo, tak bych šel od bastlení hodně daleko a zcela alibisticky bych sháněl profi sondu s deklarovanými parametry a hlavně bezpečností. Je blbé zjišťovat navlhavost plastu nebo nějaké jiné opomenutí až v době kdy se vyplňuje pitevní protokol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 6:33    Předmět: Citovat

Neboj , jde o zvyk . A za rok si zvykneš a zjistíš , že to vždycky odnesou ti nový . Je to zde takový sport , potrápit nováčka . I já jsem Bastlíř , a tak k opravám všeho druhu přistupuji . Prostě některé myšlenky se zde nenosí . Já osobně nepotřebuju měřit ani na 2% . Jó to když točím hřídelku , tak musím být i přesnější jak 0,1% . Tam nejde nic dostavit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 10:30    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Neboj , jde o zvyk . A za rok si zvykneš a zjistíš , že to vždycky odnesou ti nový . Je to zde takový sport , potrápit nováčka . I já jsem Bastlíř , a tak k opravám všeho druhu přistupuji . Prostě některé myšlenky se zde nenosí . Já osobně nepotřebuju měřit ani na 2% . Jó to když točím hřídelku , tak musím být i přesnější jak 0,1% . Tam nejde nic dostavit .

Tak aj Ty máš v tom hokej?
Žiadny šport, žiadne potrápiť! Upozorniť, že jeho východzie úvahy sú nesprávne a výsledkom bude sklamaný. Žiadne 2%, ale 50% (a viac), čo sa už ani nedá nazvať meraním. A ak, tak: dezorientačné meranie.
Skúsim to zjednodušene (aj málinko nepresne).
1.Máš delič, odpor na vstupe 100M, za zem 1M. Na vstupe 100V. Na meranom uzle deliča máš 1V.
2.K odporu v deliči pripojíš merák so vstupným odporom 1M. Dva paralelne odpory po 1M sú 0,5M.
Takže máš delič s odpormi 100M a 0,5M. Na vstupe 100V. Na meranom uzle deliča máš 0,5V.
A to je obrovský rozdiel!
Re:"Brudr". Tvoja sonda je určená presne pre Tvoj merák. Je to tak konštrukčne navrhnuté, aby sonda s merákom vytvorili správny delič.
Pri použití tejto sondy s iným multimetrom môžu byť namerané výsledky 10x, 100x aj 1.000x iné ako skutočnosť. Práve to závisí od vnútorneho odporu meráku. Doladiť trimrom to môžeš iba k svojmu meráku.
Nie že by sa sonda nedala urobiť, ale ak sa nezačne od vstupného odporu, tak sa nedá pokračovať a všetko ostatné je úplne zbytočné.
Ale to pan bastlir doteraz neuviedol rovnako ani model multimetru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18692
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 12:57    Předmět: Citovat

TO fero 7 . ČETL JSI MŮJ PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK ??? Ve škole nás učili , že musím znát celou stať , chci-li o ní polemizovat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
homebastlir



Založen: Dec 08, 2009
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 12:57    Předmět: Citovat

TO BOBOBOB: hm, já se necitím, tak že jako nováček mám na foru něco odnést.... POHODA. Já si na hlavu popel klidně nasypu, ale vadí mi když někdo podle jednoho, dvou příspěvku zařadí někdo člověka do šuplíku, který toho víc zničí než opraví... to je divné. To já nedělám.

TO Fero7:

Jen mi pořád chybí argumenty k tomu proč bych si měl na opravování LCD, TV a podobně pořizovat měřák za 1000.-
Většinou při opravách měřím napětí, proudy a součástky (přechody tranzistorů a polovodičů). Měřicí hroty mám dokoupené v poloprofi kvalitě. Výsledky měření budu mít s ferem určité podobné na desetinky procent.

Víc skoro doma nepotřebuji, na kondy a ost. mám měřící přípravky (postavené doma), které jsou do 5% výsledků.
Takže změřím vlastně uplně vše včetně indukčností.
Člověk se stále učí, to je jasné, nové zařízení, obvody, obv. řešení a pod proto se rád poučím.....

Jinak pokud je oprava nad moje schopnosti jdu od toho, nejsem magor, abych rozdělal mašinu za 40 000.- na kterou nemám. Většinou si ji ani na stůl nedám.

PS. jinak můj měřak přestože stál cca 200.- má nakonec vst. odpor 10M.
Je to nějaký žlutej SOLID model.... teď nevím číslo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 13:01    Předmět: Citovat

Lebo je to šrot pre deti na hranie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
homebastlir



Založen: Dec 08, 2009
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 13:03    Předmět: Citovat

Proč ses fero trošku nerozepsal, nechci doTebe rýpat, ale výsledky měření budeme mít jistě podobné, nebo NÉ ?????

...to že mi ten měřák vydrží rok nebo dva to není argument.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2009, 13:09    Předmět: Citovat

Mám taký dojem, že Ty nemáš ani ten lacný merák.
To by si musel vedieť, že už samotné prepínanie rozsahov je po krátkom čase (pri priemernom používaní) nespoľahlivé a blbne. Polohy pri otáčaní nie sú presné a spoľahlivé. A vtedy nameraš hlúposti. A stáva sa to dosť bežne.
A tie hroty prenechám iným.
Keď som mal cca 14, tak som si za vlastné kúpil Metex M3650B za 3.000 v roku niekedy 1982. A ide na 100% dodnes. Používaný nonstop! Ako druhý a tretí merák - pre súčasné merania mám meráky za 700-2000.
Za tie roky viem posúdiť, s čím sa dá robiť a s čím nie.


Naposledy upravil fero7 dne čt prosinec 10 2009, 13:21, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 5 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund