Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DAB - digitální rádio
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 38, 39, 40  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6379
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt květen 23 2024, 8:08    Předmět: Citovat

Rádio připojené káblem je trapas. Zkus to bez drátů milý Hydrawerku!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9803
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt květen 23 2024, 9:27    Předmět: Citovat

Tak si kup nějakýho toho Silvercresta z Lídlu. Ten donedávna měl přípojku na LAN síť.
SIRD 14 E1 starší verze jej ještě má, nová SIRD 14 E1 už ne. Stará dokázala přehrát 100Gb flešku z MP3, nová taky už ne.
Nedávno ji měli v akci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7926
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so květen 25 2024, 14:16    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Rádio připojené káblem je trapas. Zkus to bez drátů milý Hydrawerku!

Zkoušel jsem příjem internetového rádia přes osobní počítač připojený kabelem. Hrálo to bez problému.
Pak jsem to zkoušel přes mobil s Wifi a bylo to občas přerušované. Teda jak kdy. V 7. patře v paneláku ve velkoměstě je asi nějaké rušení. Na vesnici by to mohlo být lepší. Doporučuji to vyzkoušet u vás doma, než si zakoupíte samostatnej radiopřijímač na Wifi.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6379
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so květen 25 2024, 16:45    Předmět: Citovat

Ono to bylo myšleno jako vtip. Díval jsem se hned, jestli to má RJ45 konektor. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7926
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so květen 25 2024, 16:56    Předmět: Citovat

Jako zas mnoho internetových radiopřijímačů má pouze Wifi a žádnej lan kabel, takže mnohým lidem to asi vyhovuje. Jen velmi doporučuju to předem vyzkoušet pomocí dotykovýho telefonu.
(Jinak tušil jsem, že to je z Cimrmana.)
https://www.youtube.com/watch?v=8nDa5d4k2sg
https://www.facebook.com/csfilm.cz/videos/j%C3%A1ra-cimrman-le%C5%BE%C3%ADc%C3%AD-sp%C3%ADc%C3%AD/236568294359385/?locale=cs_CZ

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 163

PříspěvekZaslal: st červen 05 2024, 20:00    Předmět: Citovat

Konečně jsem se rozhodl a pořídil jsem si rádio ROADSTAR TRA-300D+. Má několik malých nedostatků, vypínač vzadu je utopený a jde trochu ztuha (lepší na něj nesahat), displej má modré podsvícení a stanice vysílané přes DAB+ nelze jednoduše smazat a nelze je ani ručně seřadit (asi jako u všech DAB+ přijímačů). Zajímavé je, že pokud to naladí stejnou stanici z různých multiplexů, tak ji uloží pouze jednou, takže seznam stanic není tak dlouhý.
Příjem přes VKV FM je doma srovnatelný s příjmem na mobilním telefonu se sluchátky jako anténa, ale chci to ještě porovnat s tím telefonem na různých místech, protože dokáže docela dobře přijímat rádio.
Příjem přes DAB+ je vynikající, zejména venku. Uprostřed bytu mi to naladilo multiplex Českého rozhlasu a 5 Bavorských multiplexů (Horní Falc a Horní Franky), všechny tyto stanice hrají v bytě, na balkóně nebo venku bez výpadku. V některých částech bytu lze přijímat ještě multiplex RTI (nejbližší vysílač 70km, 1kW, přes 2 zdi už nejde). Celkem doma 23 českých a 63 německých stanic (10 Němců je tam víckrát).
U okna to naladilo další 3 multiplexy ze Saska. S anténou vystrčenou z okna nebo na balkóně to naladilo 2 multiplexy ze Středních Franků (Norimberk a okolí), 1 multiplex z Dolního Bavorska (za Šumavou) a 1 multiplex z Durynska. Malým překvapením je příjem z vysílače na pomezí Bavorska a Hesenska (vzdálenost téměř 200km) a z vysílače na Šumavě (120km, výkon 1kW). Celkem 153 stanic (23 českých, 130 německých), ale 28 německých stanic je tam víckrát, jsou tam různé regionální varianty. Takže asi 125 unikátních stanic. Chci to vyzkoušet ještě na kopci, uvidím jak se to bude chovat, jestli to naladí další multiplexy nebo příjem bude horší kvůli rušení ze vzdálených vysílačů.
Další zajímavostí je, že dva německé vysílače vysílají na stejných kanálech, na kterých se má vysílat v Karlovarském kraji a na severu ČR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1480
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: st červen 05 2024, 22:21    Předmět: Citovat

Tak budeš spokojený. Je to "tranzistorák do kapsy" jak jsem to tu už psal. Na FM je dost tupý, ale DVB chytá hodně dobře a hraje fakt fajn.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 163

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2024, 20:09    Předmět: Citovat

Spokojený jsem.
Zkoušel jsem s tím rádiem porovnat mobilní telefon a další dvě rádia a VKV FM to zvládá stejně dobře, zachytilo to také vzdálené vysílače. Pouze to má horší selektivitu než ten mobilní telefon, ale srovnatelnou s těmi ostatními přijímači.
Každopádně příjem některých českých stanic doma je špatný, buď je slabý signál nebo je ruší vzdálené vysílače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 550

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2024, 22:48    Předmět: Citovat

Přiznám se, že jsem nestudoval 39 stránek, které tu jsou, takže pokud se to už probíralo, omlouvám se. Spíš ze zvědavosti jsem koupil DAB z Lídlu za 6 stovek. Byl jsem mile překvapen, až na nešikovné ovládání to v podstatě fungovalo. Jenom nějak moc rychle došly baterky (4 velké tužkové). Když jsem je měnil potřetí, připojil jsem ten zázrak na lab. zdroj a zjistil, že minimální odběr je asi 80 mA. Takže provoz je tak drahý, že se to nevyplatí. Dá se to napájet z USB, ale běžná spínaná nabíječka to ruší. Asi by se dal udělat poctivý lineární zdroj, se kterým by to chodilo, ale tranzistorák visící na drátu jenom v dosahu zásuvky jaksi ztrácí smysl. Vzhledem k tomu, že se to zapíná tlačítkem, bude to něco žrát i ve vypnutém stavu. No nekup to, když je to tak levný ?
.
Můžete se podělit o zkušenost, jaký je odběr konkurenčních bateriových DAB ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19603
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2024, 7:48    Předmět: Citovat

Tak jsem si to změřil u lídláckého chrastítka Silvercrest SDR 1.5 B1 (za 499,00)
Verze SW: dab-ser-C912-DAB860-V2.033-06
- napájení ze 4 AA aku Tronic 2400 mAh (měřeno při 5,05 V)
- do asi 0,1 s po vložení baterií klesne proudový štos na 224 µA asi na 10 s, pak dále zvolna klesá
- v režimu DAB, VOL 0: 78 mA/65 mA, když zhasne podsvit LCD (při napájení z USB nezhasíná)
- v režimu DAB, VOL na doraz 120 - 155 mA
- v režimu FM, VOL 0: 72 mA/60 mA, když zhasne podsvit LCD (při napájení z USB nezhasíná)
- v režimu FM, VOL na doraz 95 - 125 mA
- po vypnutí odběr opět klesne na 224 - 225 µA a po 10 - 15 s zvolna dále klesá.
Při normální hlasitosti (tedy: pro mne normální, asi tak na půl sloupce) vydrží na ty uvedené akumulátory nepřetržitě hrát kolem 16 - 18 hodin. Nedají se v rádiu dobíjet, ale neodmítne to fungovat s metrovým kablíkem od USB nabíječky. Běžné tužkovky jsem v něm nezkoušel.
Ovládání výhradně tlačítky černá v černé, nic pro slabozraké, kteří jsou na rádiu často závislí, leda si to nacvičí po hmatu. Přiložený návod toho moc neříká ani s použitím lupy.
Displej není nijak nadměrně informativní, ale základní info zobrazuje. Navíc podsvícení displeje při napájení z baterií po chvíli zhasne, citlivost i selektivita na FM mohly být o fous lepší, ale stačí taky. Ukládání stanic tradičně stylem, se kterým prorazil Kodak: "stiskni spoušť a nestarej se, všechno ostatní uděláme my". To vyhovuje tady ve vnitrozemí, ale už ne na trojmezí - 30 pamětí programu naprosto nestačí. Naplní se velmi rychle (na FM tak došly paměti už při 94 MHz), takže nezbývá, než ladit vyšší frekvence ručně a přepsat jimi ty už uložené. A to už chce trochu cviku, vidět na to a návod při ruce. V režimu DAB je často jediná pomoc zasunout anténu a zkusit to znovu, nebo si ty programy naladit někde dál ve vnitrozemí, kde se mezi ně nenacpou jiné, a v příhraničí už na ladění nesahat, což je pro některé, jak jsem uvedl výše, neřešitelný problém.
Původně jsem to rádio koupil do služebního karavanu, že si ho nechám proplatit, předtím jsem objel pár příhraničních kempů, vyzkoušel, a nechám si ho. Za to pětikilo mi stojí a nemám chuť mít zase dvakrát týdně telefon, co jako s tím, že tam nenaladí svou oblíbenou stanici. A těžko někomu vysvětlovat, že je od toho "svého" vysílače příliš daleko, nebo že si zase přepráskl paměti a na olíbený program nezbylo místo. Zámek heslem to nemá. Pro některé rekreanty, kteří se v karavanu střídají, byly už tři knoflíky moc, natož 9 tlačítek, ten zámek pamětí by náramně slušel.
Chybí mi u toho připojení jakéhokoli dalšího média (USB, MicroSD, což je u níže zmíněného "žebráka" standardní výbava, použitý hardware by se tomu určitě nebránil), zvuk to má jinak celkem přijatelný, i když s přibližně stejně malým a o stovku levnějším Sencorem SRD2215 se to srovnat nedá, ten Sencor má ještě o cihlu příjemnější zvuk, ale asi něco za něco - má jen FM, víc žere a po 3 - 4hodinách se musí vestavěný aku dobít. Těch inzerovaných 9 - 11 hodin na jedno nabití při 50% hlasitosti je silně "prospektově vylepšená" doba. Jednak zbytečně žere ten trvale svítící LED displej (taky tam mohli dát LCD s krátkodobým podvícením), jednak pro ten reproduktor má koncák nějaké korekce a ty předávkované basy si něco vezmou. Cena za líbivý zvuk. Ale taky má jak USB, tak slot pro MicroSD kartu a dobíjení přes MicroUSB, což jeho využitelnost příjemně rozšiřuje.
O tomto modelu jsme se tu už kdysi bavili v souvislosti s konstrukční chybou - když někam dám tlačítko, které musím z nějakého důvodu stisknout a držet, nedám ho kolmo k desce, aby ho kdejaký netrpělivec vylomil, protože stiskne - nic to nedělá, tak tiskne silněji a silněji, až to křupne. Ale to už jen opakuji.
Obě výše uvedená rádijka lze připojit sluchátkovým výstupem na vstup externího zesilovače (jack 3,5 x 14 mm), pak to skutečně hraje v rámci fyzikálních možností obou přenosových platforem, ale obě vykazují stejný problém, jehož příčinu se mi nepodařilo zatím odhalit, a to ani použitím o milimetr delšího konektoru: vestavěný reproduktor i se zasunutým jackem začne po zapnutí hrát a je třeba konektor jednou dvakrát vytáhnout a vrátit zpět. I tak se někdy stane, že po několika minutách se opět aktivuje vestavěný reproduktor.

Edit: doplnil jsem verzi software


Naposledy upravil Hill dne so červen 08 2024, 7:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 163

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2024, 15:57    Předmět: Citovat

ROADSTAR TRA-300D+
Přibližné hodnoty, při měření při větší hlasitosti se proud dost mění, napájení 4x1.5V (AA).
Po připojení na napájení 80mA, po stlačení usínacího tlačítka 0.5mA.
DAB+, střední hlasitost přes reproduktor: 130-140mA
přes sluchátka maximálně: 115mA
VKV FM, střední hlasitost přes reproduktor: 115-120mA
přes sluchátka: maximálně 110mA
Při maximální hlasitosti přes reproduktor, DAB, VKV: 180-200mA
V režimu spánku: 0.3mA

Doma to mám napojený na zdroj, který vypne napájení z baterek. Sice to má vypínač, ale špatně se s ním hýbe a je utopený, prstem to nejde, nehtem u malíčku hodně špatně a jedině nějakým nástrojem, ale mám strach, že se ulomí, při manipulaci se dost naklápí doprava doleva. Lepší je tam strčit konektor, i když v režimu spánku to má malou spotřebu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9803
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2024, 17:43    Předmět: Citovat

Mrkni prosím na FW. Dostaneš se k němu přes MENU a SYSTEM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 163

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2024, 18:19    Předmět: Citovat

ROADSTAR TRA-300D+, snad jsem to přečetl správně, pohybující se text na modře osvětleném pozadí se moc dobře nečte.

dab-mmi-FS4444-0001-0095_V6.2.11.EX72749-1A5
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9803
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2024, 18:34    Předmět: Citovat

Tak tam máš Frontier silicon chipset - a to rádio je "přebalenej" Nedis, který jsem tu kdysi měl (úplně stejný, jen se lišilo popisem).
Citlivost na FM i DAB slušná - na prutovou anténu jsem tu chytal bez šumu rádio "Jemné" na 88.0Mhz , což vysílá někde ze slovenska, zvuk v repro plochý a do sluchátek stereo a poslouchatelný. U Nedisu byl přibalen zdroj.
Za ty prachy to jde. Nevýhodou je nestabilita - snadno se převrhne.
Teď spíš preferuju DAB s obrázky. Např na "DAB top40" jsou obrázky z vybraných webových kamer po celý ČR
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 163

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2024, 19:16    Předmět: Citovat

Vypadá to jako Nedis. Těch klonů možná bude víc. Obrázky nepotřebuji, stačí malý přenosný rádio do velké kapsy na baterky a na 230V (zdroj taky přibalen).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 38, 39, 40  Další
Strana 39 z 40

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund