Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Germaniový zesíček
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 59, 60, 61  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6118
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá říjen 02 2020, 15:15    Předmět: Citovat

No a při měření šumu je to Rg Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 02 2020, 16:36    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Nečtu celý příspěvky plný sraček.


Když je nečteš tak nemůžeš vědět že jsou plné sraček. Buď jsi to tedy nečetl a pak nevím na co reaguješ a nebo jsi to četl, ale za každou cenu jsi chtěl proti něčemu frflat a být v opozici, dokonce i za cenu odignorování těch podstatných věcí. Místo toho abychom vedli technickou debatu se tvou zásluhou brodíme ve sračkách a rozumné řešení (buzení inverzně) uniká zapadáno balastem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6118
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá říjen 02 2020, 16:54    Předmět: Citovat

Celý jsem si to přečetl, až když jsi prskal.
Je to plný sraček Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rvx73



Založen: Sep 09, 2013
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: pá říjen 02 2020, 18:04    Předmět: Citovat

Thalesi, MBA810 jsem míval též rád, protože to v "předsametové" době byl spolehlivej šváb, se kterým se dal snadno vyřešit konec rádia na baterky (včetně ve své době populárních Klabalových VKV-stereo konstrukcí apod.) "Věrný zvuk", "basy" a podobné (s odpuštěním) hovadiny bych z něj ale nemámil, protože na to ten šváb ani nebyl stavěnej. Natož dneska, kdy tu máme LM1875, LM3886 apod. A to že je populární v "zemi, kde již včera snědli to, co měli na zítřek", raději nebudu komentovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6118
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá říjen 02 2020, 18:18    Předmět: Citovat

MBA810 (resp. jeho vzory) byl spolehlivý propracovaný integráč s parametry určenými pro jeho použití.
To, co nám tu předkládá Thales jsou skutečně dojebávky, které nic neřeší.
A ono se tam toho moc změnit nedá, výkonově je to dané koncovými trazistory a ty využívají napájení dostatečně.
Maximálně by se dal zablokovat celý fronend a nahradit ho buzením jiným operákem Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 8:57    Předmět: Citovat

Vážně to zlepšení co je vidět je dojebávka?

Já se nebavím primárně o výkonu, ale o parametrech a jak to hraje. Na změnu parametrů podstatně k lepšímu po úpravě zapojení jsem dával odkaz. Díval ses na něj? Nebo aniž by ses podíval jsi zase řekl že to je dojebávka nebo sračka?

Citace pachatele měření:
Testy byly prováděny na úrovni výstupního signálu, při které ještě není patrná limitace a prudké zvýšení harmonického zkreslení. Hodnoty zkreslení a šumu jsou mírně nadhodnoceny kvůli testování v režimu 192KHz, kde samotná zvuková karta na konci provozního rozsahu (85KHz) začne více šumět. V režimu 48KHz vykazují testy zkreslení dokonce pod 0,01% a velmi závisí na rozložení desky a připojení měřící sestavy kvůli zemní smyčce.



1_K174UN7_srovnavaci_tabulka.png
 Komentář:
 Velikost:  16.07 kB
 Zobrazeno:  46 krát

1_K174UN7_srovnavaci_tabulka.png



2_K174UN7_orig_porovnani_THD.png
 Komentář:
 Velikost:  51.48 kB
 Zobrazeno:  43 krát

2_K174UN7_orig_porovnani_THD.png



3_K174UN7_upravene_THD.png
 Komentář:
 Velikost:  48.77 kB
 Zobrazeno:  36 krát

3_K174UN7_upravene_THD.png



4_K174UN7_orig_amplitudove-frekvencni_char.png
 Komentář:
 Velikost:  40.97 kB
 Zobrazeno:  53 krát

4_K174UN7_orig_amplitudove-frekvencni_char.png



5_К174UN7_upr_zap_amplitudove-frekvencni_char.png
 Komentář:
 Velikost:  87.41 kB
 Zobrazeno:  62 krát

5_К174UN7_upr_zap_amplitudove-frekvencni_char.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 13:02    Předmět: Citovat

Ale ten výkon je prostě nutný - aby se struktura už při pokojovém poslechu nedostávala do limitace špiček signálu. Pak jde veškeré úsilí vniveč.
Je to velmi dobře slyšet i na průměrných konzervách s dynamikou sotva 8dB. Abych při běžné hladině okolního hluku dobře slyšel nakřáple erotický šepot zpěvačky, slabší např. o těch 7-8dB, musím nastavit citlivost poměrně velkou. Pak ale přijde těch +8dB, zesilovač je díky svým 5-6W okamžitě v řiti a to, co z něj pak leze, není to, co je na záznamu.

K donucení 810, běžet rovně do 20kHz nejsou nutný ani proudový zdroje, ani buzení do invertu, ani nic podobného. Stačí na to kvalitní polystyrenové kondíky, slušná a hlavně neroztahaná deska, kompenzace naletovaný co nejblíž pinům. A pro dostatečný výkon můstku do 8R tvrdý stáblzdroj 18V.
Není nutné ani žádoucí, aby ten šváb běhal od 20Hz. S necitlivými reproduktory na tomto kmitočtu a se svým výkonem stejně ani nehne - a když hne, je okamžitě zalimitován, protože nejnižší pásmo přirozeného signálu spotřebuje většinu výkonu.
V konzervách se stejně nic moc pod 40Hz nevyskytuje, takže mi přijde snaha, nutit 5W švába jezdit od 20Hz, jako úplná pitomost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 525
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 13:35    Předmět: Citovat

No, já nevím, Thalesi ale měl bys je poslouchat jako já. Mluví naprosto k věci, znají to teoreticky i prakticky, protože si to na stole také odzkoušeli. Včetně tvých poznámek. To nejsou jen vyčtené znalosti a vzpomínky z mládí. Jejich simulační programy mají tento šváb dokonale zmapovaný.
Samozřejmě ví, že frekvenční rozsah a jeho kouzla s ním je dán vnějšími kapacitami kondenzátorů a hodnotami rezistorů, protože se jedná o stejnosměrně vázaný šváb s vtipně řešenými vstupy/výstupy. Je jim jasné, že vše již bylo objeveno a na takovéto žertíčky s tvrdými signálovými zdroji, proudovým napájením atd. nikdo není zvědavý.
Včetně toho, že tento šváb v jejich bednách či sluchátkách jen tiše šumí, takže jedině nové výkonové šváby i do přenosných přehrávačů na tři volty.
Říká to většina, tak je to pravda. A já s nimi nediskutuji, já je poslouchám. A pokud mi to na stole chodí jinak, hned to zničím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 14:19    Předmět: Citovat

Kromě toho si myslím, že ruský K174UN7 tak úplně neodpovídá TBA810.
Ten Rus totiž sám o sobě umí při 18V až 7,5W a při stejným napájení v můstku, do 8R dávají dva kusy bez limitace proudu až 15W. Bez nějakých výběrů - tak, jak jsem je dostal.
Mám je už dávno vyzkoušený, bývaly celkem volně k dispozici od televizáků jako ND do sovětských btvp. Jen dotvarovat vývody.
Ty výsledky s Rusem, to je oproti TBA810 dost rozdíl a důvod se domnívat, že uvnitř toho Rusa je něco trošku jinak, než v TBA - minimálně to proudové jištění, možná větší výkonové čipy, co my víme.
Oni Rusové, při kopírování součástek totiž málokterou nechali zevnitř na pokoji a zkopírovali ji 1:1.
Takže např. ruské tranzistory se západním předobrazem a tabulkovým západním ekvivalentem, mají ve výsledku o dost jiné vlastnosti technické i uživatelské. Sovětský ekvivalent uA709 v plastu, byl zatraceně lepší, než naše MAA503 i MAA502 v kovu. Takže se jim buď dařilo, nebo něco udělali jinak, kdo ví.
Možná, že to je právě to, co ruští bastlíři vědí a proto čarují. Stejné pokusy s různým provedením TBA810 možná ani dělat nepůjdou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 15:07    Předmět: Citovat

>sinclair
Jo, to já vím s tím výkonem, v tom máš naprostou pravdu. Taky to MBAčko neberu jako něco myšleného vážně, spíš jen tak na hraní pro radost. Kdybych to myslel alespoň malinko vážně tak pod LM1875 nejdu.

Můžeš mít pravdu i s mírnými odlišnostmi K174UN7, ale to je u nelicenčních kopií celkem běžná věc viz MDA2020 nebo MDA4290 - také hrají jinak než originály (hůře).

MBA se dají dát i do můstku Smile

Nešlo tu jen o roztažení rozsahu, ale hlavně o zmenšení zkreslení, které ten zesilovač produkuje. Za hodně z něj může nešikovný T1 ve struktuře a ten se tím buzením do invertu daří obcházet. Podívej se do struktury - není to operák, struktura není symetrická a tenhle vstup má holt lepší parametry. Vím dobře na co ten IO byl původně určený, že to nikdy nebylo myšlené na nějaké HiFi, ale já jsem si to i postavil (resp. jsem upravil stávající moduly ze šuplíku) a fakt tam byl zvukový posun vpřed. Je to špatně?

To máš jako s Transiwattem. Najdeš lidi, kteří na něj nedají dopustit a najdeš lidi, kteří to považují za muzeální fuj relikt. Danhard se v tom pošťoural a i když jsou dnes úplně jiné stroje, tak dokázal, že úplně do šrotu TW nepatří. Prostě si pohrál. některé lidi to potěšilo, pro někoho je to pořád relikt. No a tady jde také jen o hraní. Ta možnost jak dosáhnout lepších výsledků tu je tak proč jí nezkusit? Nečekám od toho zázrak, ale mám jí zavrhnout předem jen proto, že se to obvykle dělá jinak? Jsou lidé, kterým takové ultralowend věci nevadí. Já ale zastávám názor, že když už něco dělat, tak proč tu samou věc neudělat lépe pokud to jde?

Třeba mé matce v době virové zdechl monitor s vestavěnými repráčky-chrchlátky. Dal jsem jí jiný, ale bez repráčků, ale ona beze zvuku nedá ani ránu - nemohla by se dívat na zmeškané díly Ulice a hrát hry (ano, moje matka hraje ve svých 70 letech počítačové hry). Dávat jí k PC cokoliv lepšího nemá cenu, jde jen o dobrou srozumitelnost. A tak jsem vytáhl dvě ARS575 (kterým se zuřivě bránila že je to moc velké) a k tomu co? No a v šuplíku byly zrovna ty MBA, která se dají krásně schovat do malé krabičky. Kdybych je tam dal v původní podobě tak by to vůbec nerozeznala, ale já já si předtím pohrál, funguje to a i když vím že je tom pořád chrchlák, tak s výsledkem pokusu (než jsem jí to předal k užívání) jsem spokojený a ona nakonec také. Jen ukazuju že tu ta cesta je a není zbytečná a když se to někomu nelíbí může to klidně ignorovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5920
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 20:42    Předmět: Citovat

Thales, zdá sa mi, že schému na predchádzajúcej strane máš chybne zakreslenú.
A šlo by priviesť signál i na pin 5?
V čom je vstupný tranzistor problémový? Šumí?
A ešte dotaz. Všimol som si to až teraz. Medzi pinmi 1 a 4 je interný odpor. Čo by sa stalo, keby som obvyklý externý vynechal, alebo sa hral s jeho hodnotou?
Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6118
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 21:03    Předmět: Citovat

Vstupní tranzistor je problematický tím, že pracuje při kolektorovém proudu jen asi 10uA a neumí následující tranzistor odbuzovat.
Stačilo přidat jeden odpor do vnitřní struktury a zvednout proud aspoň na 100uA.
Vstupní darlington má sice velký vstupní odpor, ale nezadbatelný šum a také horší a nelineární napěťové zesílení, což zhoršuje zpětnou vazbu.
Vstupní darlington se dá ale zablokovat a dát ten frontend z venku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 21:24    Předmět: Citovat

Jak se bude klasický, bambusový zapojení se ziskem naprázdno asi 48dB, tvářit na výstupní elyt v hlavní smyčce?
Popravdě, není moc Ge zapojení, která výstupní elyt ve smyčce mají. A ty, co mají, mají elyty do 1G:
Jedno šikovné, má zde už zmiňovaný Leak 30 stereo. Má elyt jen 1G ve smyčce, vstup je zavazbený do emitoru 2x. Stejnosměrně i střídavě, vazba mezi vstupem a rozkmitem je ss.
Mně to zapojení přijde velmi dobré, lepší než třeba TW30G a podobný.
Jen změnit polaritu napájení, kde pak vyjde na vstupu NPN s velkým zesílením a malým šumem, změnit ostatní vodivosti, přepólovat elyty, vyměnit buzení za výkonnější GC510/520 a zdvojený, či ztrojený konec s AD161/162 - pravý komplementár.
Možná místo klasického bootstrapu dát rozkmitu GC520 jako dynamickou zátěž proudový zdroj s GC510, tam není co zkazit, rozkmit by pak mohl být vyšší a s menším zkreslením, než s bootstrapem.
Zdroj předpětí cca 2x Si diody, trimr a termistor na chladiči.
Co Ty na to, Václave?


Naposledy upravil sinclair dne so říjen 03 2020, 21:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rvx73



Založen: Sep 09, 2013
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 21:30    Předmět: Citovat

po zajímavost

https://vyuka.hradebni.cz/file.php/42/Vyuka/Slaboproud/PDF_soubory/2013-01-29/Jak_hraje_MBA810_aneb_hratky_s_obvodem.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5920
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so říjen 03 2020, 21:42    Předmět: Citovat

Ten link zas tak zaujímavý nie je.
Tozumie niekto tomu 100R odporu?
A skúšal niekto priviesť signál na pin 5?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 59, 60, 61  Další
Strana 33 z 61

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.29 sekund