Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Považujete tento korekčák za kvalitní?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2016, 14:36    Předmět: Citovat

Můj názor je, že korekčák není potřeba snad jen tehdy, když někdo má dost peněz a koupí nebo kupuje jen "zvuk" z určitého jednotného a hodně kvalitního zdroje. Možná nějaká CDčka či velice kvalitně komprimovanou hudbu na internetu. Případně pokud mu stačí poslouchat třeba dnešní rozhlas k práci nebo tak nějak, kde základní korekce už provedli v radiu a zbytkový rozdíl nevadí.
Pokud ale člověk sbírá hudbu z různých zdrojů, typicky hudbu nahranou z amatérských akcí nebo amatéry, ale i hudbu profesionální nahranou různými lidmi, kteří mají různé uši, upravování kmitočtového průběhu korekcemi potřeba je.
Podle mně se není třeba obávat, že by lidi korekcemi hudbu mršili, moje zkušenosti jsou takové, že ze začátku lidi skutečně hudbu korekcemi mrší, ale kdo je "vyposlouchaný" stovkami až tisícovkami hodin za rok( z reproduktorů, ne sluchátek, sluchátka jsou na kvalitu hudby mor kvůli své hlasitosti), časem začne korekce používat velmi opatrně.
Svého času, když jsem měl v radiu přístup k hodně muziky hodně různě nahrané a různě obehrané, začal jsem jako absolutně nezbytnou věc používat ekvalizér, protože jsem jím přímo korigoval postupné obehrávání magnetofonových pásků a ztrátu třeba vysokých kmitočtů a podobně.
Dneska by se mně to hodilo, když "konzumuji" různé nahrávky stažené z internetu s výrazně rozdílnou kvalitou. Akorát nevím, jak by to dnes fungovalo, když jsem nedávno procházel jednoduchým testem a zjistil, že kmitočty nad 8 kHz už neslyším.
Jinak fyziologická regulace hlasitosti je přirozeně dobrá věc, když je dobře udělaná a ekvalizér či korekce může dobře doplnit. Ale musí tu být možnost regulovat hlasitost ještě dalším členem před touto fyziologickou hlasitostí, protože stačí netrefit vstupní úroveň zvuku, na kterou je fyziologická regulace stavěna a už je taky vysoké kmitočtové zkreslení , nepříjemné pro uši a občas i pro repráky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6590
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2016, 15:18    Předmět: Citovat

Proto na tom řídícím zesilovači má každý vstup poťák na nastavení úrovně a ledkový indikátor vstupu. Škoda ho.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6590
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2016, 17:31    Předmět: Citovat

Teď jsem trochu hledal. Je z 2000 roku. Všude 5532, vybuzení LM3915, zapojení loundness je asi moc primitivní. Z AR bych typoval.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5920
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2016, 22:11    Předmět: Citovat

Priznávam, že ja počúvam málo a reprobedne sa mi smejú a padá na ne prach, keď, tak z tých slúchatok. Ale tie mám z tých slušnejších a nemávam ich príliš hlasno. A grafický EQ v prehrávači sa mi šikol pre dokorigovanie tých štuplíkov. V podstate som ich dorovnal, akékoľvek zvýraznenia sú mi po dlhšom počúvaní chce-nechce nepríjemné.

Len ma dožrali tie útoky na EQ niektorých "odborníkov", hlavne z iných vlákien.

Inak keby som riešil fyziológiu, asi by som zháňal poťák s tromi odbočkami, alebo niektoré zapojenie bez odbočky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6590
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so říjen 08 2016, 10:33    Předmět: Citovat

Prostě to musí být naprosto lineární podle netopýřích uší. Taky tomu odporu nerozumím. Poslouchám přece já. Při vyšších hlasitostech stejně mám korekce vyřazeny, např velké zdůraznění basů při 100W by se reprákům zas tak nelíbilo.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5920
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so říjen 08 2016, 12:17    Předmět: Citovat

Akurát netopierie uši nezachytili korekcie v štúdiu ani nelineárnosť mikrofónov a vôbec, celý ten reťazec pred záznamom. A čo chárka reprobední. Hlavne že onanujú nad špeciálnymi káblami, keď pred i za nimi sú obyčajné... Radšej to nechajme.

100W - robíš menšie diskotéky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6590
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so říjen 08 2016, 15:34    Předmět: Citovat

Však jo. Na YT jsou akusticky nejlepší starý nahrávky třeba Deep Purple, živé myslím. Tam je vše, basy, dynamika, hučení aparatury:-)) Nové nahrávky z koncertu, profi, se mohou vesměs zahrabat..
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 20:16    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Přesuň se na stránky s Thalesem . Tam se těmito nesmysly krmí roky . Pro 999 z tisíce to reálné nesmysly jsou . Honiči teorií a majitelé netopýřích uší tě na podobném foru umlátí čepicemi .


Které nesmysly? Pokud si troufáš tak se můžeme bavit konkrétně. Napiš tedy jaké přesně nesmysly jsi myslel?


Můj obecný názor je že nezavrhuju korekci kmitočtového průběhu ať už za účelem "líbivosti" nahrávky a nebo skutečné potřeby posluchače, vadí mi vedlejší efekty. Má to totiž háček: když ekvalizujeme, tak vkládáme do signálové cesty navíc něco, co vykonává danou funkci, jenže každé něco (ať už je to cokoliv - třeba ty korekce) má jako vedlejší efekt nějaký negativní vliv na signál bez ohledu na nastavení průběhu ekvalizace (tedy i v případě že máme korekce do roviny). Nejedná se zdaleka jen o šum či o zkreslení THD, ono je toho více, ale na přesné pojmenování a rozborku jsou jiní fundovanější lidé než já. Pro mě je podstatné že je to slyšet (a to si nemyslím že mám nějaký extra sluch).
V době, kdy jsem měl šrotoidní aparát mě to zas tak netrápilo, ale postupem času jak se aparát zlepšoval jsem si toho začal všímat čím dále tím více (bylo to slyšet i z dnešního hlediska hodně základním ozvučení typu regálovky od Tesly). Od specializovaných IO typu TDA1074 jsem přešel k operákům a tranzistorům, obyčejné operáky jsem nahradil kvalitnějšími a zlepšilo se to, ne že ne, ale pořád na tom zvuku byla taková nějaká blbá deka. Základ je pro mě tedy mít korekce přemostitelné kvalitním signálovým relé abych je měl v signálové cestě jen tehdy, pokud to opravdu nezbytně potřebuju.
Současně s tím jsem si hrál s tou fyziologií až jsem došel k tomu odkazovanému zapojení. Zjistil jsem, že jak jsem korekčák používal postupem času čím dál tím méně, tak ta kvalitní fyziologie ho dokázala časem v podstatě nahradit a to BEZ VEDLEJŠÍCH NEGATIVNÍCH JEVŮ, protože kvůli tomu nemusím honit signál přes žádné aktivní prvky navíc. V tom je právě to kouzlo, které mě očarovalo. Předváděl jsem to celé řadě lidí, kterým se toto řešení velice líbilo a aniž bych někoho tlačil tak se těch regulací postavily desítky a majitelé velmi často pak korekce opouštěli protože korekce nepoužívaly k nějaké extrémní úpravě, ale jen k lehkému doladění zvuku na okrajích pásma při různých poslechových hlasitostech (což je přesně to co dělá ta fyziologie, navíc lépe a automaticky), takže úplně zcestná myšlenka to nebude.

Chápu ale že každý má jiné priority, jiné věci které ho sejří a každý si musí najít svou cestu tak, aby ho to sejřilo v dané konfiguraci co nejméně. Někdo není na jeho aparátu schopen rozeznat drobné nuance a nebo poslouchá nahrávky, které to svou kvalitou neumožňují. Někdo má problémy s místností nebo třeba vlivem stáří se sluchem a tak chápu že má potřebu si tam na ekvalizéru něco přidat nebo ubrat. Za to bych nikoho fakt nesoudil, já jen říkám malým písmem pod čarou že to není úplně zadarmo. Navádím jen k zamyšlení se nad tím že existuje více cest, které jsou třeba méně známé, ale stojí za vyzkoušení. Netřeba je hned zavrhovat a už vůbec není třeba se stavět zcela zbytečně hned do opozice a vytahovat tu nějaké netopýry nebo nelinearity mikrofonů. Pánové jsme technici, zkusme se bavit věcně. Věřím že s trochou dobré vůle takových podpásovek nebude třeba.


Naposledy upravil Thales dne ne říjen 09 2016, 20:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6590
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 20:25    Předmět: Citovat

Ty mne snad donutíš vyndat ten pot. s loudness a dát ho do zesilovače. Jinak ten korekčák jsem v tom řídícím zesilovači taky překlenoval. Předpokládám teda, že posloucháš pouze klasické LP, protože digitální záznam atd.....
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 20:31    Předmět: Citovat

Nemám nic proti analogovému ani digitálnímu záznamu. Obojí má své mouchy a svá úskalí a jde jen o to jak se k tomu kdo postaví jak při pořizování záznamu, tak při jeho reprodukci. Sám asi dobře víš jak třeba hrají některá starší nedojebaná média oproti novým.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 20:58    Předmět: Citovat

Probralo se tu víc korekčáků a zapojení korekcí, i když původní dotaz byl jen na jeden.
Nevím, proč se diskuse o korekcích vždycky zvrhne v dohadování o tom, kdo má pravdu, jestli ten, kdo korekce zavrhuje, nebo ten, kdo je jejich spokojeným uživatelem, o zvukařích, kteří se bez ekvalizéru neobejdou, nemluvě. A proč bychom se museli trefovat do fóra orientovaného vysloveně na audio, vždyť jede stejným směrem, jen trochu jinými cestami.
Po světě mám své oblíbené trasy, nad nimiž třeba jiní ohrnou pysk, když je zveřejním. Ale zveřejňuji je jako alternativu, třeba se tudy sveze i někdo další, třeba budu jediný. Nebudu se navážet do někoho za to, že jezdí jinudy a chválí si to, třeba je to tudy skutečně lepší, jen já jsem to tudy ještě nezkusil.
Jestli tedy chápete přirovnání, předpokládám, že jo.

Nakonec fyziologická regulace průběhu v závislosti na hlasitosti je přece také korekce, dělá se pasivní i aktivní, analogová i digitální, aniž by většina uživatelů měla nějaké ponětí o tom, jaký skutečný akustický tlak zrovna nastavili, a zda se výsledná korekce blíží křivce citlivosti jejich uší - i ty známé Fletcher - Munsonovy křivky stejných hladin hlasitosti jsou průměrné, získané od velkého počtu testovaných lidí...
Je spíše na čase se ptát nikoli na to, zda je ten který korekčák kvalitní, ale, zda
splní tento korekčák moje požadavky.
Otázka je, kolik lidí by dokázalo ty požadavky vyspecifikovat.
Tak prosím klid, mít korekčák je zcela legální, kdo ho chce, má ho mít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 23:11    Předmět: Citovat

Však to je v podstatě to co jsem psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6590
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 9:29    Předmět: Citovat

Moje požadavky splní a je to, i když ostatní třeba ohrnou nos.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6590
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út říjen 11 2016, 14:36    Předmět: Citovat

Tak pracuju ještě na možností přemostění korekcí toho mého předzesilovače dalším relé. Teď ale řeším maličký vypínač či tlačítko k tomu.
Další věc: došel mi z prc dálkově ovládaný potenciometr (sháněl jsem návod, v jiném tématu, ale tohle spojím). Funguje, dálkově možno ON/OFF, spíná proti zemi tranzistor LEDku, kterou tam mám provizorně zapojenou. Po zapnutí sítě vždy sjede potenciometr na minimum a pak nastaví nějakou malou hlasitost. Pochopitelně to bude pořád pod napětím. Při 9V bere asi 15mA. Na plošáku-je to stavebnice plošák/poťák je pro osazení pot. 2x 50k;. Potenc. je ve skutečnosti 2x 100kΩ/N. Má odbočku, ale uprostřed dráhy, čtvrtý vývod, se kterým není na plošáku počítáno, což nevadí. Má někdo zapojení loudness pro takovýto potenc.? Vždy jsem viděl v jedné třetině, tohle je nějaké divoké..



K800_20161011-145424.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  K800_20161011-145424.JPG
 Velikost:  145.55 kB
 Staženo:  41 krát


K800_20161011-145446.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  K800_20161011-145446.JPG
 Velikost:  97.96 kB
 Staženo:  41 krát


K800_20161011-145510.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  K800_20161011-145510.JPG
 Velikost:  111.61 kB
 Staženo:  47 krát


_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5920
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út říjen 11 2016, 16:43    Předmět: Citovat

Nehnevajte sa, ja sa ešte k tomu vrátim. Jednak relé je súčiastka, ktorú v elektronike najviac nenávidím a kde sa dá, tam chcem radšej trandy, ale proti gustu žiadna.
A tie technické pozadia EQ by ma zaujímali. Ak opominieme nekvality použitých OZ či tranzistorov, zostáva jemná nevyrovnanosť v pozícii všetkých členov na nule, tá sa dá dorovnať a potom ešte fázové posuvy vzniklé činnosťou tých korekčných členov, ale tie by sa v pozícii "všetko na nule" prejaviť nemali. Thalesi, čo je ešte za tým ďalej, teda ak, ideálne či naivne, predpokladáme, že napájanie je čisté a aktívne prvky signál znehodnocujú len nepatrne, pod prahom tolerovateľnosti?
Vopred ďakujem. Stačí stručne, prípadne ma prepošli, kde sa to prebralo. Ď

Inak tých fyziologických regulátorov je kvantum. Mňa najviac zaujímajú tie bez odbočky. Ale neriešim a je neisté, kedy budem.
Niečo takéto sme mali v zosíkoch, čo sme robili v škole, len bez C1 a C2. Aj som ho odkúpil. Neskôr som paralelne k C3, C4 a C5 dohodil tranzistory, ktorými som ich "vypínal". Zosík som neskôr nechal známemu. Tá "fyziolófia" - v tomto prípade úvodzovky patria - sa hodila ako doplnkové korekcie k jeho samo-domo bastlené bedne. Trochu som sa rozkecal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund