Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Papírová čepice má tvar rotačního kužele nebo nemá ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15544
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 12:22    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
1. podmět zadání je "čepice", tedy vyrábíme čepici (bez podstavy)
2. v obrázku je počítaný materiál (papír) znázorněn hvězdičkou, čtvercem a kruhem. Podstava není součástí použitého materiálu.
3. rovnostranný trojúhelník jako řez je sice matoucí, ale pokud by nebyla zadána strana "přes podstavu", musel by být zadán úhel a to by někteří asi nezvládli Smile

Úhel by zadán být nemusel, rovnostranný trojúhelník je má všechny stejné.
Jinak souhlasím s těmito odpovědmi.
Kdo to nechce prostě pochopit, tak ať to nedělá. Jinak je dáno to, že plocha papíru je dána povrchem toho rotačního kužele a to bez podstavy. A ano, rotační kužel může mít spočítán povrch i bez podstavy. Strana 16 cm u rovnostranného trojúhelníka jako osového řezu stačí bohatě pro výpočet naprosto všech parametrů rotačního kužele. Co je to osový řez, by si někteří měli pořádně zopakovat. Úloha je pro sedmé třídy ZŠ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 12:39    Předmět: Citovat

Cepice s podstavou neni zas takova blbost jak si mnozi myslite, nekde u tamanu jsem to videl, na podstave byla namalovana takova hvezda nebo kriz. Taman to lamacim nozem rozrizl jen tolik aby v tom decku nezmizla cela hlava - cepice byla dost velka.

Proste cepici v matematice neresit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1288
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 13:28    Předmět: Citovat

citace:
Úhel by zadán být nemusel, rovnostranný trojúhelník je má všechny stejné.

Někteří mají problém právě s tím trojúhelníkem jako řezem, jelikož jeho jedna strana evokuje výpočet i té podstavy. Pokud by byl řez zadán dvěma obecnými (stejně dlouhými) úsečkami, musel by být zadán i jejich úhel. Proto podle mě zadavatel zvolil "úplný" rovnostranný trojúhelník. Anebo ano, mohl zadat, že řezem jsou dvě strany rovnostranného trojúhelníka.

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.


Naposledy upravil Ruprecht dne út květen 12 2015, 15:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 14:04    Předmět: Citovat

sambiliong napsal(a):
...budu to řešit jen jako příklad na procenta a budu chtít dodržet zadání v tom, že mám něco v litrové nádobě a budu jen přidávat, tak se mi to tam nevejde.
Nebo jsem přecitlivělej?
V zadání není nic o tom, že se jenom přidává. Součástí řešení je, že se nejdřív 225 ml vody odlije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 14:05    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/ Very Happy
Maj to dobře, ale já to umím ještě o 4 dál: 3078 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6106
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 14:06    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
...jaký papír o jakých rozměrech bude na výrobu čepice třeba.
Samozřejmě, že čtverec o rozměrech 32 x 16 cm nebo přesněji půlkruh o průměru 32 cm. Pokud jsem se nesek. Laughing
Dost divnej čtverec Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 373

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 15:52    Předmět: Citovat

Mne to také zmátlo, vzpomněl jsem si na obrázek:
http://www.x17online.com/2010/05/kylie_minogue_channels_madonna_with_conical
Zde bude plocha dvojnásobná?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 17:44    Předmět: Citovat

Hodně lidí argumentuje, že čepice je kužel bez podstavy, protože jinak by nešel nasadit na hlavu. To je pravda z hlediska praxe nošení čepic.

Jenže z hlediska matematiky, pokud přesně čepici nedefinujete, potom platí, že lze vyrobit nekonečně mnoho různých čepic a vůbec se neřeší, jestli budou pasovat někomu na hlavu nebo ne.

To je rozdíl mezi exaktní a společenskou vědou.
(Kdo zažil komunisty ví, jak společenská věda podléhá politické situaci)

Pro dokreslení absurdity se podívejme na "oficiální" řešení této úlohy 22.
http://www.statnimaturita-matika.cz/reseni-testu-2015-jaro

Postup, který obsahuje větu:
..budeme počítat povrch p? rotačního válce...
Možná úvaha studenta po přečtení:
ku.va kde se tam vzal ten rotační válec?



matematika-test-2015-jaro-reseni-priklad-22.jpg
 Komentář:
cermat řešení

Stáhnout
 Soubor:  matematika-test-2015-jaro-reseni-priklad-22.jpg
 Velikost:  23.35 kB
 Staženo:  33 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 17:54    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Cepice s podstavou neni zas takova blbost jak si mnozi myslite, nekde u tamanu jsem to videl, na podstave byla namalovana takova hvezda nebo kriz. Taman to lamacim nozem rozrizl jen tolik aby v tom decku nezmizla cela hlava - cepice byla dost velka.

Proste čepici v matematice neresit.
Ty jsi fakt borec. Pokud bych někde ve firmě chtěli vyrobit čepici ve tvaru rotačního kužele a Ty by jsi jim vypočítal i látku na spodek,tak by Ti šéf,jako Ty, řekl,že jsi blb a na co tam ten spodek je. Ty jsi příklad typicky blbého šéfa,který není schopen podřízeným přesně formulovat,co po nich chceš a stejného ražení je ten,který zadával tuhle otázku ke spočítání.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 18:21    Předmět: Citovat

Tady to matematik vysvětluje:
http://www.ceskaskola.cz/2015/05/eduin-v-maturitnim-testu-z-se-opet.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+ceskaskola+%28%C4%8Cesk%C3%A1+%C5%A1kola%29
Dole je diskuze, kde někteří diskutující napadají matematika.
Osobně souhlasím s panem Botlíkem. Za mě má palec nahoru Very Happy
Část z diskuze:
citace:
...vlastně nevíme, kterou položku nabídky pokládal Cermat za správnou odpověď.
Ani se to nedozvíme, neboť Cermat na stránkách novamaturita.cz uvádí, že klíče správných řešení didaktických testů budou zveřejněny po zasedání Validační komise CZVV a MŠMT dne 14. května 2015.



sit_kuzele.jpg
 Komentář:
Kolik cm2 papíru je použito na čepici?

Stáhnout
 Soubor:  sit_kuzele.jpg
 Velikost:  42.69 kB
 Staženo:  39 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 18:33    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Ty jsi fakt borec. Pokud bych někde ve firmě chtěli vyrobit čepici ve tvaru rotačního kužele a Ty by jsi jim vypočítal i látku na spodek,tak by Ti šéf,jako Ty, řekl,že jsi blb a na co tam ten spodek je. Ty jsi příklad typicky blbého šéfa,který není schopen podřízeným přesně formulovat,co po nich chceš a stejného ražení je ten,který zadával tuhle otázku ke spočítání.



Nevim co je ti nejasneho na terminu povrch rotacniho kuzelu. Je to zcela jasne formulovane zadani s jedinym moznym vysledkem. O pojmu povrch rotacniho kuzelu bez podstavy to plati analogicky.

O par prispevku zpet jsem to vysvetloval. Kdyz napisu cely kuzel, proste chci cely kuzel a pokud mi rozpoctar spocita neco jineho, je blbec on. Nebudu neustale kazdemu zamestnanci vysvetlovat ze chci pouzit to kolecko treba na ozdobu cepice apod.

Pokud budu chtit kuzel bez podstavy, proste to tak napisu.

Zadani zcela jasne, vysledek na hovno. S tim zapasim porad.

Priklad z dneska. Rikam blbovi proloz vyrobky tady tema hranolkama (5x5cm) po zhruba 500kg, chapes? Jasne chapu. Prijdu odpoledne, matros prolozeny hranolkama 2x2cm jako bezne, kde samozrejme nestrcim vidle vysokozdvizneho voziku, 5x5cm je dan zhruba po 3 tunach. Odpoved: Vzdyt Pepa co jezdi s vozikem rikal ze to uveze uplne v pohode a nemusim tam cpat ty velke.

Nakopat do prdele! Ja proste nemuzu kazdemu vysvetlovat, ze to tak chtel zakaznik, protoze nevi kolik toho uveze na svem malem aute, a navic to potrebuje na vice zakazek a nechce se mu to zbytecne prehazovat rucne atd.

Jak tak ale koukam, sehnat lidi kteri udelaji presne to co se po nich chce nebude uplne jednoduche Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15544
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 18:55    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
p32 napsal(a):
...jaký papír o jakých rozměrech bude na výrobu čepice třeba.
Samozřejmě, že čtverec o rozměrech 32 x 16 cm nebo přesněji půlkruh o průměru 32 cm. Pokud jsem se nesek. Laughing
Dost divnej čtverec Very Happy
Je to samozřejmě obdélník. Původně jsem tam měl čtverec 32x32 cm, ale pak jsem si uvědomil, že stačí polovina, ale čtverec na obdélník jsem zapoměl opravit. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 19:00    Předmět: Citovat

V zadání je "čepice ve tvaru rotačního kužele"! Proč nenapsali přímo rotační kužel? Navíc je celá potištěna obrázky,ale spodek ne. Z obrázku je jasné,že jde o dutý předmět,do kterého je zespoda vidět.
Co se týká toho velení,tak já měl se šéfem několikrát nemilou zkušenost. Jeho zadání nesmyslné a můj argument "takhle to nejde" On na to,že to takhle jde a nebude o tom diskutovat. Po krátké debatě mi došla trpělivost,uvolnil jsem mu židli a řekl jsem mu ať mi to předvede. No nepředvedl nic kromě kyselého ksichtu,protože to fakt nešlo. Tak už je to pár let. No,ale to je vedlejší.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15544
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 19:08    Předmět: Citovat

frpr666 napsal(a):
Pro dokreslení absurdity se podívejme na "oficiální" řešení této úlohy 22.
http://www.statnimaturita-matika.cz/reseni-testu-2015-jaro

To je jasné, že je to 22 B)
Zadavatel vlákna nám ale nedal najevo tu hlavní věc a proto to sám asi nezvládá. Že není nutné něco počítat a řešit přiblblou základnu (podstavu), ale že je tam 6 výsledků a má se určit, který to je. Potom se tady nemusejí rozvíjet zbytečné diskuse o přesnosti PÍ. Spočítám podle vzorce a porovnám a to snad zvládne i žák ze šesté třídy.

A pro ty, co si myslí, že v matematice není místo pro pojem čepice, tak by si měli zopakovat slovní úlohy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 19:44    Předmět: Citovat

Ta přiblblá podstava je zahrnuta v odpovědi C).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Další
Strana 4 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund