Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Akustický spínač na ovládání vrhačky asfaltových terčů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 20:50    Předmět: Citovat

A teď, když se to spouští ručně, musí obshuha držet tlačítko 2 vteřiny?

K časování samozřejmě je možné použít 555 v zapojení jako monostabilní klopný obvod.

_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda52



Založen: Mar 25, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 21:43    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že nemusí ,

Naposledy upravil Jarda52 dne čt duben 18 2013, 17:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 23:44    Předmět: Citovat

Na tom celkem nic moc není, jde jen o to sestavit odpovídající logický obvod. Udělal bych to tak, že výstupy všech akustických spínačů budou přivedeny na člen OR, jeho výstup bude připojen na člen AND spolu se znegovaným výstupem z časovače 555. Současně bude v obvodu přítomen IO 4017 (nebo lépe 4029 + 4028, jak jsem navrhoval), který bude spínat (přes nějaká relátka) napájení jednotlivých spouštěčů. Signál spuštění (tedy výstup z hradla AND) bude kromě spuštění vrhadla také zajišťovat posun aktivního mikrofonu (skrz obvod 4017/4029) a také spuštění časovače 555.

Tak doufám, že jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně. Smile Pokud něco není jasné, doporučuju nakreslit si schéma a napsat pravdivostní tabulku.

_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda52



Založen: Mar 25, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 9:43    Předmět: Citovat

Děkuji za určitě hodnotné rady, ale potřeboval bych to přeložit trochu více do češtiny a jako spíš polopatě. Ty už jsi někde jinde v elektronice než já. Zatím tomu rozumím tak, jestli tomu rozumím vůbec, že výstup z akustického spínače bude přiveden na vstup č.2 - 555 časovač, který bude nastaven na dobu nezbytnou k sepnutí relé pro spuštění vrhačky, pak bude připojen další 555 který bude blokovat vše 4 vteřiny a posune se to přes 4017 dál o jedno místo. Myslíš, že by bylo vhodné, aby každý mikrofon měl svůj akustický spínač ? Nebo jen jeden, ke kterému by se přiřaazovaly jednotlivé mikrofony?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 18:24    Předmět: Citovat

Nejsem si jistý, jak dobře by fungovalo zapojení s jedním spouštěčem a přepínáním mikrofonu (to by se kdyžtak muselo odzkoušet). Zapojení se spouštěčem u každého mikrofonu bude fungovat určitě.

Funkci se teda pokusím vysvětlit ještě jednou více podrobně:
V případě, že bude 5 mikrofonů a 5 spouštěčů, budeme mít 5 výstupů. Tyto výstupy přivedeme na hradlo OR, které nám zajistí, že v případě, že na kterémkoliv z 5 spouštěčů bude logická 1 (spuštěný spouštěč), bude logická 1 i na výstupu. Nyní je ale problém v tom, že chceme mít po každém spuštění prodlevu 4 vteřiny, aby nedošlo ke spuštění při výstřelu. Takže výstup z hradla OR přivedeme na hradlo AND spolu s výstupem z časovače 555. Logický člen AND má tu funkci, že je na jeho výstupu logická 1 pouze tehdy, je-li logická 1 na všech vstupech. Výstup z 555 bude logická 1 4 sekundy po spuštění a logická 0 kdykoliv jindy. To se nám ale nehodí, chceme to přesně opačně. Takže za výstup 555 dáme člen NOT, který nám ho zneguje. Nyní bude 4 sekundy po spuštění na výstupu hradla AND logická 0 bez ohledu na to, jestli dojde ke spuštění spouštěče. Časovač 555 se bude spouštět výstupem z hradla AND (současně se spuštěním vrhačky). Třetí věc, ke které dojde, pokud se na výstupu z AND objeví logická 1, bude pousunutí aktivního mikrofonu (spouštěče) skrz obvod 4017 (4029).

Teď mě ještě napadlo, že místo hradel OR, AND a NOT by se daly použít hradla NOR a NAND. Tím bychom ušetřili jeden integrovaný obvod.

_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda52



Založen: Mar 25, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 19:56    Předmět: Citovat

Tak když bych postavil 5 akustických spínačů, tak by obvod 4017 vlastně přepínal celé spínače i s mikrofonama. Ty hradla NOR a NAND tím je myšleno další IO např. 7400 nebo 4000 a podobně ? Ty hradla by byly jedny společné pro všech 5 spínačů? Jenže vůbec nemám ponětí, jak ty hradla zapojit ještě s tím časovačem 555. Víš o nějakém schéma, které by se dalo použít ? Schéma na zapojení 4017 jsem nějaké na netu našel, ale na tohle ne. Na monostabilní časovač jsem našel viz příloha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 21:01    Předmět: Citovat

Ano, myslím tím další IO. NAND třeba 4012 a NOR 4078. Otevři si jejich datasheety a podívej se, jaké mají vývody a co který z nich dělá. U obvodu 4017, je pro nás duležitý vstup (pin 14) a výstupy (piny 2-11, využité budou pouze 2-6).
_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12375
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 21:02    Předmět: Citovat

Nepřemýšlej nad logikou, napřed začni tvořit spolehlivý akustický spínač. Možná zjistíš, že na tu logiku už ani nedojde řada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34098
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 21:55    Předmět: Citovat

Hlavne sa ta cela logika da urobit jednym procesorom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 22:25    Předmět: Citovat

To by se samozřejmě dala, ale hádám, že Jarda52 nebude mít s programováním mikroprocesorů velké zkušenosti. Navíc mi to v tomto případě přijde jako jít s kulometem na zajíce.
Souhlasím se Sendyxem, že s tou logikou poněkud předbíháme.

EDIT: Jo, rady od zkušených odborníků by se hodily. Já totiž zkušený odborník rozhodně nejsem. Wink

_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.


Naposledy upravil 1N4148 dne so duben 06 2013, 23:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda52



Založen: Mar 25, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so duben 06 2013, 22:39    Předmět: Citovat

Pravda, že s programováním procesorů nemám žádné zkušenosti. Pevně věřím, že ten akustický spínač bude fungovat a tak tu logiku snad nebude zbytečné připravovat. Jsem optimista. Jsem rád za každou dobrou radu od zkušených odborníků.


Tak pro mně jsi zkušený odborník,když tomu rozumíš o hodně víc než já. Tak to je. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda52



Založen: Mar 25, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: po duben 08 2013, 9:25    Předmět: Citovat

Jak by mělo vypadat zapojení těch hradel NOR a NAND, když to nebude podle předešlého popisu a ušetříme tím jeden IO ? Koukal jsem na ty datasheety ( 4012 a 4078 )a moc z toho chytrej nejsem. Akorát, že NAND zneguje vstup a NOR jako sloučí všechny vstupy na jeden výstup. Potřeboval bych vědět, čísla vývodů IO jednotlivých hradel jak je propojit, aby to bylo dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 16:29    Předmět: Citovat

Tak jsem ti to nakreslil.
Do zapojení jsem musel nakocec dát i jeden člen NOT, protože 555 je spouštěna log. 0 na pinu 2.
Schéma představuje pouze propojení jednotlivých IO, neobsahuje pasivní součástky.



schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  69.93 kB
 Staženo:  76 krát


_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda52



Založen: Mar 25, 2013
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 20:44    Předmět: Citovat

Díky, tomu už začíním rozumět. Very Happy Zapopjení na 4017 nějaké mám, na 555 taky, ale jaké pasivní součástky mají být kolem těch hradel, to jsem nikde nenašel. Na výstupu hradel bude relé na sepnutí vrhačky,které bude spínat asi tranzistor PNP na cívku relé. Že ? Pokud to bude napájené z autobaterie, tak žádný usměrňovač napětí asi nepotřebuji, všechny součástky by to měly vydržet . Píšu to správně ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 21:05    Předmět: Citovat

Přímo z autobaterie by to nešlo, páč některé IO mají maximální napájecí napětí nižší než 12V (třeba 4078 7V). Nejjednodušší by bylo použít lineární regulátor 7805. Ten sníží napětí na 5V.

Věc, která mi celkem dělá starosti, je rychlost, s jakou výstupní signál způsobí sepnutí 555, který jej na 4 sekundy přeruší. Pravděpodobně to bude hodně rychlé, a je dost možné, že ta prodleva nebude stačit k tomu, aby výstupní signál spustil vrhačku. To bude potřeba odzkoušet.

_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund