Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení trafa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 11:42    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
No ja osobne by som to dal do zberu, pri tej hmotnosti by to mohlo byt cenovo zaujimave.


já ne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 11:53    Předmět: Citovat

A co s tím chceš dělat, postavit si elektrické křeslo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 12:13    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Když se koukám na fotky a pominu-li debatu z které jsem jelen tak.
Dle mě je to trafo nějaký bast. Píše tam že vnější vínutí je vinuto páskem 10x0.5mm a je připojeno na svorky 0-240V. To se mi dost nezdá. Těch závitů tam nebude mnoho a tak velké to trafo aby vyšel tak malý poměr závitů na volt není. Navíc na sekundáru by byla šílená napětí a tomu výstupní svorky ani izolace neodpovídají - tam by se natáhl oblouk hned. Na rozptylový transformátor to tedy dle mě nevypadá. Spíše nesedí popisky. Takže bych na to šel od strany I....S na tu připojil napětí a měřil.
Ono v podstatě jde stejně o to co tazatel od toho transformátoru očekává.

Opravdu označené svorky 0-240V vedou k vinutí které je navinuto páskem 10*0,5mm nejde to nafotit.A když připojím síťové napětí(bez žárovky) 220V na svorku I-S tak nic až na svorkách I-II se objeví napětí zhruba poloviční než je uvedené na svorkách tj. třeba na 0-50 jsem naměřil 24voltů,takže jestli jsem pochopil správně tak je tu fakt otočenej primár ze sekundárem,původně jsem to trafo chtěl použít jako oddělovací k bazénu a světlům na zahradu protože jsem si myslel že výkonově bude dostačovat (vinutí páskem 10*0,5mm)pro čerpadlo 250W a 4 krát žárovka 40W.Pro rejpaly vím že existují i chrániče (už ho mám zapojen)ale použití oddělovacího transformátoru je podle mne ještě učinější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 12:19    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
A co s tím chceš dělat, postavit si elektrické křeslo?

třeba,nikdy nevíš jak ovlivníš člověka svým přístupem k němu,nechceš přijet na kafe že bysme ho vyzkoušeli spolu beze mne Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 12:19    Předmět: Citovat

xyxa napsal(a):
...původně jsem to trafo chtěl použít jako oddělovací k bazénu a světlům na zahradu...

Ježíš proboha jenom to ne!!!!!!!
Toto amatérské trafo nikdy nemůže splňovat požadavky na bezpečnostní oddělovací trafo. Jestli to chceš vážně udělat, tak už teď jseš mrtvej.

Edit: Vidím, že už sis tu kravinu co si napsal uvědomil a příspěvek smazal/upravil. Ale jseš na zdejší uživatele docela hnusnej.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 12:42    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
xyxa napsal(a):
...původně jsem to trafo chtěl použít jako oddělovací k bazénu a světlům na zahradu...

Ježíš proboha jenom to ne!!!!!!!
Toto amatérské trafo nikdy nemůže splňovat požadavky na bezpečnostní oddělovací trafo. Jestli to chceš vážně udělat, tak už teď jseš mrtvej.

Edit: Vidím, že už sis tu kravinu co si napsal uvědomil a příspěvek smazal/upravil. Ale jseš na zdejší uživatele docela hnusnej.


chtěl neznamená že udělám,i když zkuste mne přesvědčit že i stímto trafem kdyby odpovídalo mejm představám (už vím že teď nevyhovuje) které jsem měl že je oddělovací je jednoduší pro fázi se dostat se ven nevím jak to přesně popsat ale když prostě odělím bežnou síť oddělovacím trafem tak mám jistotu že kebel který povede z trafa není spojen se zemí tím pádem se nemusím spoléhat jen na proudovej chránič kterej zrovna v tu chvíli bude nefunkční(náhoda ale řekněte mi kdo z Vás si pravidelně kontroluje proudový chránič)A to že jsem hnusnej na zdejší uživatele ať si přebere každej podle svýho-podle sebe soudím tebe-omlouvám se za svůj neodborný výklad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5030
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 15:50    Předmět: Citovat

Především je blbost a hazard se životem nevinných osob používat neznámé trafo nejistého provedení jako bezpečnostní oddělovací. Funkci oddělovacího trafa asi popisuješ správně, s tím problém není, ale je problém, že neznámé trafo může díky špatnému provedení prorazit izolaci mezi primárem a sekundárem. Tvoje trafo vydrželo 1600V, ale bezpečnostní trafa se zkoušejí na 4kV nebo dokonce 5kV mezi P a S. "Bazén a zahrada" je ten nejlepší příklad, jak NEpoužívat neznámé trafo.

A jestli je primár nahoře nebo vespod není dogma - proč by to tak muselo být? Můžou být různé důvody, proč je to obráceně proti hlavnímu proudu. Třeba že silnější a nepoddajný vodič se hůř ohýbá na malém poloměru nebo že u vinutí s velkými proudy se požaduje malý úbytek a dělá se co nejkratší, takže se dá dospod. Všimni si, že oba požadavky jsou zcela protichůdné, takže se vyvracejí, ale záleží na konstruktérovi, co si vybere.

Tvoje trafo by mohlo být taky trafo/autotrafo. To čemu tvrdošíjně říkáš sekundár, je opravdu sekundárSmile. Vinutí "240V" primár být nemusí. A to proto, že bývalo běžné uvádět napětí 220V jako základ.

To čemu říkáš primár je primár/autotrafo. Akorát na to nepasuje běžné síťové napětí.
To jsou jen spekulace, třeba někdo trafo pozná, mně teda jako bastl nepřipadá.

Zatím jsem se nedozvěděli nic o skutečném převodu, díky té polosvítivé žárovce. Na tvém trafu se dá dělat spousta měření. Třeba se tam pak někde najde vinutí, kam připojit dnešních 230V.

Jestli tě to ještě baví, dá se o trafu zjistit hodně věcí - možná počet závitů, převody, povolené proudy, tvrdost napětí, ....

Takže připoj 230V(bez žárovky) mezi svorky I a VI a oměř všechna napětí. To je bezpečná metoda a na fousu S už bude snesitelné(pro měřák) napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 17:17    Předmět: Citovat

Možná by nebylo od věci se zmínit, jak postupovat u zcela neznámého síťového trafa, kde není popis ani u jednoho vývodu.

Předpokládáme, že trafo je standardně navrženo a je to skutečně síťové trafo. Podle rozměrů jádra vypočítáme nebo z tabulek zjistíme počet závitů/1V. Pak v šuplíkových zásobách najdeme nějaké trafo s malým napětím, vhodná jsou žhavicí vinutí na 4V nebo 6,3V nebo použijeme kombinaci regulačního autotrafa a trafa 230/12V a zvolíme si nějaké zkušební malé napětí, stačí 2V.
Na zkoumaném transformátoru zbývá většinou v okénku ještě malý prostor a do něho navineme drátem s průměrem tak 0,5 - 0,8 mm odpovídající počet závitů pomocného vinutí - podle zvoleného zkušebního napětí. Pak na toto pomocné vinutí připojíme zkušební napětí a můžeme vesele měřit jaká jsou napětí na jednotlivých vývodech, od čehož je velmi blízko k určení primáru a ostatních vinutí.

Edit: no tak dobře, ne vesele, ale opatrně a předem je si dobré ověřit odpory vinutí, abychom věděli co asi tak kde můžeme očekávat.


Naposledy upravil mtajovsky dne čt listopad 17 2011, 17:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 17:20    Předmět: Citovat

A vesele odpráskneme měřák třema kilovoltama. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 19:43    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
A vesele odpráskneme měřák třema kilovoltama. Rolling Eyes

mě to vůbec nevadí že sem ho odpálil stál 120kč
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 19:44    Předmět: Citovat

Pánové PavelFF a mtajovsky díky za rady provedu nějaká měření ještě nevím kterou metodu uplatním a jak něco naměřím tak se ozvu zatím moc díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 19:48    Předmět: Citovat

xyxa napsal(a):
Pánové PavelFF a mtajovsky díky za rady provedu nějaká měření ještě nevím kterou metodu uplatním a jak něco naměřím tak se ozvu zatím moc díky.

I když to možná bude zbytečné protože už ho nepoužiju ale rád se něčemu přiučím,otázka mě jako amatérovi se zdá že už trafa budou za pár let minulost(hodně jich nahrazují spínané zdroje) zkuste mi prosím odpovědět popravdě,nehledě na to provedu měření.


Naposledy upravil xyxa dne so listopad 19 2011, 13:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xyxa



Založen: May 18, 2006
Příspěvky: 86
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 20:49    Předmět: Citovat

tak jsem provedl měření následovně na svorky 0-240V jsem připojil síťové originální trafo s výstupem 24V 2,08A obvodem protékal proud 66,6mA při U=27,7V na svorkách I-II U=44V,II-III U=44V,III-IV U=21V,IV-V U=21V,V-VI U=15V,VI-S U=315V,S-I U=157V------poté jsem zapojil na svorky V-VI žárovku 12V 5W na svorkách 0-240V se zvýšil proud na 240mA při U=27,5V a žárovkou protékal proud 400mA při U=12,5V




potom jsem připojil trafo 24V 2,08A na svorky I-II obvodem protékal proud 34mA při U=27,7Vna svorkách 0-10 U=0,72V,0-20 U=1,49V,0-30 U=2,26V,0-40 U=3,01V,0-50 U=3,73V,0-150 U=11,3V,0-240V U=18,25V------poté jsem zapojil na svorky 0-150 žárovku 12V 5W na svorkách I-II se zvýšil proud na 158,5mA při U=27,6V a žárovkou protékal proud 350mA při U=10,35V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8837
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 21:18    Předmět: Citovat

A nemáš tam ještě aspoň jeden příspěvek (že bys ho zařadil za těch svých 5 - po sobě jdoucích) Shocked Cry
To nejde použít tl. Upravit a co chceš doplnit, tak doplnit do toho původního? Surprised

EDIT: Tak jeden už jsi "stačil" upravit Shocked

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 21:35    Předmět: Citovat

Zdarec. Jako zdroj pro neznámý trafo používám transformátorovou páječku.
Demontuju hrot a napojím vývody. Na výstupy z nejvyšším naměřeným napětím připojím síťový kabel a připojim do sítě přes ampérmetr, nebo minimálně přes Wattmetr z OBI přepnutej na měření proudu. Po připojení zkontroluju odběr a proměřím zbývající vývody. Trafopájka dává napětí kolem 1V a zkratový proud až 300A (při mizivé hodnotě napětí, trafo má příkon kolem těch 100W)


Naposledy upravil Artaban001 dne čt listopad 17 2011, 21:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund