Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

IR2101S
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 2:07    Předmět: Citovat

Mno takze pro andrejku. Ta tlumivka na to moc velky vliv nemá. Měnil jsem hodnotu, vynechal jsem ji (to bylo ještě horší) a pro ilustraci ukazuji stav při kapacitě 100nF. Ta červená je napětí na tom kondíku Smile Všimni si, že Uin je 20V Smile)

Druhý obrázek to ukazuje s kapacitou 330uF obyč, ale ten samy model.



sim.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sim.gif
 Velikost:  11.4 kB
 Staženo:  82 krát


sim2.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sim2.gif
 Velikost:  8.17 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 7:12    Předmět: Citovat

Pro mě to simulovat nemusíš, já už si hraju s měničema dost dlouho na to, aby mě napadaly takové ichtyloviny, jako mít přes most v x kW meniči kondenzátor celých 100nF a ještě nejlépe na 20cm drátech. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 11:20    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Pro mě to simulovat nemusíš, já už si hraju s měničema dost dlouho na to, aby mě napadaly takové ichtyloviny, jako mít přes most v x kW meniči kondenzátor celých 100nF a ještě nejlépe na 20cm drátech. Rolling Eyes

Pouzival jsem 100uF, ale podle me je potreba odstupnovat tu kapacitu a pouzit kond s co nejnizsim vnitrnim odporem. Jako pri motoru 300W je to "asi jedno", pokud tam opravdu nedam tech 100nF (to jsem daval pouze pro simulaci), alle myslim si ze trpi i ten kondik, pokud je na to sam a neni to v radech odstupnovane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat100



Založen: Nov 04, 2009
Příspěvky: 480
Bydliště: Plzen-jih

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 8:25    Předmět: Citovat

No a proč nám to všechno říkáš ? Nás tu zkoušíš ?

To co tu říkáš není nic neznámého a po zamyšlení to musí být každému jasné.

S pozdravem mat100
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 11:56    Předmět: Citovat

Mno protože někdy prvně zkoušíš a pak myslíš a popravdě si nemyslím, že to je každému jasné. Většina se na to vyprdne a funguje jim to, protože tu energii absorbuje zdroj a proto se ve většině schématů nijak s kondenzatory na vstupu h-bridge pri spinani motoru nepocita. Pokud se uvadi z nejakeho duvodu, tak aby pri PWM dodali kratkodobe dostatecnou energii. Me treba nebyl uplne jasny prubeh proudu na tom kondenzatoru, ktery je dost dramaticky pri prechodu z ton->toff. Logicky mi to jasne samozrejme ano, ale pri navrhu jsem si to neuvedomil a tak ti co krici ze jim je vse jasne to nemusi vubec cist. Verim tomu ze se najdou taci, kterym to jasne nebude. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 15:02    Předmět: Smutné zjištění Citovat

Abych toto forum trochu shrnul, tak jsem po krátké době nabyl dojmu, že se to tu dělí na tři kategorie lidí.

1) Ti co vše vědí a je pod jejich úroveň odpovědět
2) Ti co sice vše nevědí, ale jsou ochotni dát hlavy dohromady
3) Ti obrazek_cenzuraé, co se tu ptají (jako třeba já)

Asi tak AmarokOk nestuduje elektro, přesto si myslím, že jeho rady byly cené a asi něco s měniči dělal. Když opomenu, že byl ochoten dát na sebe ICQ, dokonce i telefon a konzultovat semnou moje problémy, tak byl vlastně jediný kdo mi opravdu pomohl. Dokonce i taková ptákovina, jako volba správného kondenzátoru a navedení mě určitým směrem byla pro mě nedocenitelná.

Skupina (1) se tu čílí proč publikuji svoje zjištění, když musí být všem jasné. Mám pro ni taky otázku. Co tu dělají, když je jim vše jasné? Pouze jitří svoje EGO na skupinou (3)?

Myslím si, že taky mám své kvality a ve svém oboru jsem považován za odborníka. Bohužel, čím jsem starší, zjištuji jak smutná zkušenost je v přísloví: “čím více toho vím, tím více vím, že nic nevím”

Přesto, že tu asi všichni máme základní skušenosti v elektro, nemyslím si, že jsme schopni si hned dát vše do souvislostí. Proto jsem zde napsal co jinému může být uplně jasné. Pokud ne budu rád, když mě skupina (2) vyvede z omylu. Protože pouze u nich je předpoklad, že casem a to velmi brzy překonají svými znalostmi skupinu (1). Pouze jejich skromnost jim to nedovolí přiznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 15:40    Předmět: Citovat

Ale to je přece veselé zjištění Very Happy

Ještě jsi zapomněl na 4) Ty co jim tu sotva teče mlíko po bradě a už mají snahu soudit a kategorizovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 16:05    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Ale to je přece veselé zjištění Very Happy

Ještě jsi zapomněl na 4) Ty co jim tu sotva teče mlíko po bradě a už mají snahu soudit a kategorizovat.


Máš pravdu, že jsem tu nový, ale někdy mě mrzí despekt, který se tu oběvuje. Ale to je ta povaha česká. Na zahraničních fórech je to více o vzájemném respektu.

Mimo to, pokud mohu skromě soudit jsi něco mezi (1) a (2) Smile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 16:55    Předmět: Citovat

A aka je uloha toto kondika ? ze o nom nikede v literature nieje zmienka ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 17:14    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
A aka je uloha toto kondika ? ze o nom nikede v literature nieje zmienka ?


Absorbovat energii té cívky s toho motoru. Docela překvápko pro mě bylo, že proud tekoucí v přechodu ton-toff byl u 40W motoru asi 45A. Měřeno oscilem na resistoru jako úbytek na větvi s kondíky. Proto je to dobré rozložit na serii kondíku a optimálně i dimenzovat šířku spojů a mít to co nejbllíž.

Ta je odváděna diodami na těch fetech připojených vnitřně k ds. Obvykle otteče do zdroje. Pokud tam dám filtr, už je odvedení teto energie problebatické. Pokud tam dám diodu, tak je to v prdeli Smile

Pokud kapacita není dostatečně dimenzovaná a dobře navržená, tak brutálně stoupá na něm napětí. Pokud by tam byl sám a odešel, nedopadne to ani pro ty fety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 17:22    Předmět: Citovat

To je ale kravina, přemýšlíš nad tím vůbec? Kde by se tam vzalo 45A? Ten proud kondenzátorem je maximálně roven proudu zátěží v okamžiku rozepnutí tranzistorů. Pak chtěj nějaký respekt. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 17:24    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
To je ale kravina, přemýšlíš nad tím vůbec? Kde by se tam vzalo 45A? Ten proud kondenzátorem je maximálně roven proudu zátěží v okamžiku rozepnutí tranzistorů. Pak chtěj nějaký respekt. Rolling Eyes


Tak si to andrejko změř Smile Průměr možná. Po dobu asi 300ns se podívej co to udělá. Je to krátká, ale obrazek_cenzuraá špička. PSpice byl ještě dramatičtější. To snad zapojím a udělám screen s toho oscila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 17:28    Předmět: Citovat

[quote="goody"]
Andrea napsal(a):
To je ale kravina, přemýšlíš nad tím vůbec? Kde by se tam vzalo 45A? Ten proud kondenzátorem je maximálně roven proudu zátěží v okamžiku rozepnutí tranzistorů. Pak chtěj nějaký respekt. Rolling Eyes


Tak si to andrejko změř Smile Průměr možná. Po dobu asi 300ns se podívej co to udělá. Je to krátká, ale obrazek_cenzuraá špička. PSpice byl ještě dramatičtější. To snad zapojím a udělám screen s toho oscila. Ale je viděť, že nejsem sám komu toto nedošlo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 17:31    Předmět: Citovat

Já ti taky klidně nasimuluju a naměřím kopu hovadin a kdo nad tím nebude přemýšlet mi to sežere. Na to, abys změřil něco reálného, musíš mít bezindukční odpory, pořádnou sondu a hlavně vědět, jak ji připojit.

Termín stavová veličina ti asi nic neříká, viď? A čím je určen proud cívkou taky asi nevíš, co? Tak si hezky hraj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goody



Založen: Sep 13, 2009
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 17:51    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Já ti taky klidně nasimuluju a naměřím kopu hovadin a kdo nad tím nebude přemýšlet mi to sežere. Na to, abys změřil něco reálného, musíš mít bezindukční odpory, pořádnou sondu a hlavně vědět, jak ji připojit.

Termín stavová veličina ti asi nic neříká, viď? A čím je určen proud cívkou taky asi nevíš, co? Tak si hezky hraj.


Čece možná s tou indukčností toho odporu to nebude blbost. Sondu mám kvalitní, ale ten odpor nějakou svoji indukčnost asi má, ale že by takto zkreslila výsledek měření ? V rozběhu byl proud motorem 7,4A. Na odporu cca 0,098(zjištěno po kalibraci), jsem naměřil špičku 4,46V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund